e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: nie patrz przez wizjer.. czyli rzecz o dentyście ;)  (Przeczytany 1743 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
 tak poważnie

nie wolno  cięzarówkom patrzec przez dziurke od klucza/wizjer, bo.. dzidzia bedzie miała zeza ;)

oczywiście to  przesąd , który  nie ma kompletnei nic wspólnego z rzeczywistościa..

to samo z leczeniem dentystycznym

własnie przygotowuje specjalny dział dla  dziewczyn "w promocji".. mam juz kilka zagadnień , które nurtuja  kobiety w ciązy.. ciekawa jestem co  was dręczy przed wizytą??

tekst z działu oczywiście bedzie jednocześnie artykułem do  e-weselnego bebikowa- nowego wortalu dla cieżarówek

Offline liliann Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 30 września 2006
Moniś mnie nic nie dręczy....tylko jak skończą się wymioty to chcę na fotel do Ciebie...na przegląd klawiatury...

no dobra dręczy.....chyba mi zęby poszarzały od tych pawi...

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
Czy spotkałyście się w trakcie ciąży z teoriami typu „nie patrz  przez wizjer/dziurkę od klucza, bo dziecko będzie miało zeza” lub „nie stawaj na kabel/węża ogrodowego, bo dziecko będzie miało pępowinę”??? Ha!! Nie tylko Wy wysłuchujecie tego typu przesądów. Ja tez miałam przyjemność wysłuchać całej litanii od niejednej osoby z grona krewnych i znajomych królika. Niestety zabobony dotyczą nie tylko spraw związanych z pępowiną, kolorem oczu czy wagi dziecka ale dotykają również sfery leczenia stomatologicznego.  Jako konsultantka portalu stomatologicznego WWW.dentonet.pl  dostaję masę pytań dotyczących leczenia ciężarnych. Temat mi szczególnie bliski, gdyż nie tak dawno temu sama byłam ciężarówką ( czy jak kto woli „w promocji” czy „w dwupaku”).

Tak więc obalmy kilka dentystyczno - ciężarnych mitów


MIT 1

Czy powinnam poinformować dentystę, że jestem w ciąży?


Gdy tylko się upewnisz, że jesteś w ciąży, poinformuj o tym swojego dentystę, ponieważ prześwietlenia RTG mogą nie być całkowicie bezpieczne dla kobiety w ciąży. Powinnaś również powiedzieć dentyście o planowanej ciąży tak by mógł zaplanować ewentualne prześwietlenia lub przebieg leczenia. Ponadto poinformuj dentystę, jakie zażywasz leki i czy Twój lekarz ogólny zalecił Ci jakąś szczególną kurację, gdyż może to mieć wpływ na przebieg leczenia stomatologicznego

MIT 2

Czy ja także jestem bardziej narażona na ryzyko pojawienia się próchnicy zębów? Czy to prawda, że 1 ciąża = 1 stracony ząb??


Tak i Nie. Większa ochota na słodycze czy poranne nudności mogą sprawić, że Twoje zęby staną się bardziej podatne na powstawanie ubytków. Szczególnie negatywnie działa kwas solny pochodzący z żołądka. Dostaje się on do jamy ustnej wraz z wymiocinami. Obmywa powierzchnie zębów i powoduje odwapnienia przez co zęby są bardziej podatne na próchnicę.

Jednak nie oznacza to, że  przez ciąże  stracisz zęby. To od Ciebie zależy jaki będzie ich los. Jeśli będziesz odwiedzała regularnie swojego dentystę podczas  ciąży (1 raz na trymestr) gwarantuje, że  nie stracisz żadnego z zębów.

MIT 3

Dziąsła mi krwawią. Przez ciążę mam paradontozę.

Fałsz przez wielkie F

Krwawienie dziąseł jest bardzo często  mylone ze schorzeniem dotyczącym ogólnie przyzębia. Krwawienie może być jednym z objawów ale nigdy samo w sobie nie jest paradontozą. Paradontoza - schorzenie polegające na zaniku kości szczeki i żuchwy to zespół objawów i tylko szczegółowe badanie jamy ustnej połączone z rtg.

Tak więc - czym jest krwawienie w ciąży?

Ciąża powoduje zmiany hormonalne, które zwiększają ryzyko wystąpienia chorób dziąseł. Zmieniające się poziomy hormonów mogą sprawić, że Twoje dziąsła staną się bardziej wrażliwe na szkodliwą płytkę nazębną - bezbarwną, lepką warstwę bakterii, która bez przerwy gromadzi się na powierzchni zębów. Dodatkowo, jeśli już wcześniej miewałaś oznaki choroby dziąseł, w czasie ciąży może się ona jeszcze pogorszyć. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby poświęcić więcej uwagi codziennej higienie jamy ustnej i nie dopuścić do gromadzenia się płytki nazębnej.
Płytka nazębna jest jedną z głównych przyczyn chorób dziąseł. Jeśli nie usuwasz jej, szczotkując i czyszcząc nicią dentystyczną każdego dnia, odkładająca się płytka może spowodować zapalenie dziąseł.
Jeśli to zignorujesz, zapalenie może rozwinąć się w poważniejszą chorobę dziąseł, która trwale uszkodzi dziąsła i kości, wspierające Twoje zęby i utrzymujące je w miejscu.

Aż 70 proc. kobiet w ciąży cierpi na jakąś formę choroby dziąseł, tak więc miej się na baczności, jeśli zauważysz takie sygnały ostrzegawcze:
1. Twoje dziąsła są wrażliwe, spuchnięte lub zaczerwienione
2. Twoje dziąsła krwawią podczas szczotkowania lub czyszczenia nicią dentystyczną
3. Nie możesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu lub uczucia w ustach.


UWAGA!!!

TYLKO ODPOWIEDNIA HIGIENA  JAMY USTNEJ ORAZ REGULARNE WIZYTY U DENTYSTY ( 1 RAZ NA TRYMESTR) POMOGĄ CI WALCZYĆ Z KRWAWIENIAMI Z DZIĄSEŁ.

   Podczas wizyty stomatolog nie tylko przejrzy Twoje uzębienie ale także  usunie osady oraz kamień nazębny i połączy ten zabieg z polerowaniem zębów.

   Nie martw się jeśli zauważysz, że krwawienie znacznie się zmniejszyło ale całkiem nie ustąpiło. Zapalenie dziąseł u kobiet ciężarnych mija całkowicie w okresie połogu wraz ze stabilizacja hormonów.

   Jak można zmniejszyć krwawienie?
1.   Wyżej opisany zabieg zwany  skaningiem
2.   Myjąc zęby, nie spiesz się. Powinnaś szczotkować zęby przez co najmniej dwie minuty, by dokładnie usunąć płytkę nazębną.
3.   Stosuj systemy do higieny obszarów miedzyzębowych (nitka dentystyczna, watherpick) oraz płukanki zmniejszające krwawienie ( robione-płukanka parmy, woda utleniona 3% + woda przegotowana w stosunku 1:1, lub gotowe do kupienia w aptekach lub drogeriach - dentosept, meridol )

w dalszej czesci będe pisała o leczeniu kanałowym, usuwaniu zebów,  plombowaniach, lekach jakie może przepisać  dentysta kobiecie w ciaży


*****************************************************************************************

co jeszcze??? o czym wiecej pisać..

dla mnie jest wszystko jasne ale to co ja rozumiem nie jest jasne dla  pacjentów..  :-[
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2007, 00:25 wysłana przez monia »

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
MIT 4

Nie wolno robić rtg kobietom w ciąży

TAK i NIE
Wszystko zależy w którym trymestrze jest wykonywane i jakim aparatem.

RTG jest bezwzględnie zakazane  w pierwszym trymestrze. Po tym okresie można  wykonać  zdjęcie zęba warunkowo:

1.   jest problem diagnostyczny i być albo nie być zęba zależy od wyniku rtg zaś sprawa nie może czekać  do końca ciąży
2.   rtg wykonane jest nowoczesnym aparatem, które wysyła  wiązkę  promieniowania bez rozproszenia. Dzięki temu wiązka pada prostopadle na zęba i nie ma  kontaktu z innymi częściami ciała
3.   zdjęcie wykonane jest w osłonie radiologicznej - fartuch ołowiany na całe ciało oraz opaska ołowiana na  tarczycę


Oczywiście każdy lekarz ( począwszy od ginekologa-położnika kończywszy na stomatologu) będzie chuchał i dmuchał na ciężarną i nie skieruje na rtg dla swojego „widzi mi się”. Takie badanie wykonuje się po wyczerpaniu wszelkich innych  możliwości diagnostyki. Czasem nawet przekłada się leczenie niektórych stanów aż do zakończenia ciąży aby nie szkodzić matce i dziecku.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2007, 00:26 wysłana przez monia »

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
MIT 5

Ciężarnej nie można znieczulać u dentysty / znieczulenia powodują poronienia

NIE, NIE, NIE  i jeszcze raz NIE

Drogie Panie - czy są wśród Was masochistki???

W jaki sposób ma znieczulenie wpłynąć na Wasza ciążę? Wywołają skurcze? Zmartwię te Panie które myślą, że pozbędą się w ten sposób niechcianej ciąży ( trafiło mi się i takie pytanie od czytelniczki dentonetu). ZNIECZULENIE STOMATOLOGICZNE NIE JEST ŚRODKIEM WCZESNOPORONNYM!!!

   Istnieją badania które udowadniają, że  znieczulenia dentystyczne nie wpływają negatywnie na płód czy tez przebieg ciąży. Kobieta ciężarna jest pacjentką tzw. podwyższonego ryzyka i tak tez jest traktowana na równi z pacjentami  po zawale, z cukrzyca, problemami z tarczycą itp. i dlatego tez dostaniecie, drogie Panie, tzw. znieczulenie „czyste”. Jest to środek pozbawiony substancji  powodującej obkurczenie naczyń ( anrenaliny, noradrenaliny ) przez co efekt znieczulenia ostanie osiągnięty ale nie będzie tak długotrwały jak przy środkach  z A i NA.

   To strach przed dentysta i zabiegami stomatologicznymi powoduje napięcie Twojego brzuszka. W wyniku stresu uwalniana jest do krwi duża ilość adrenaliny - naturalnego mediatora neurologicznego - który może wpłynąć na powstanie skurczy. ZNIECZULENIE STOMATOLOGICZNEN JEST 100% BEZPIECZNE więc proście o nie za każdym razem jeśli zabieg wiąże się z bólem.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2007, 00:30 wysłana przez monia »

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
no dziewczyny.. powiedzcie czy jest ok czy  na nie.. co jest  nieteges??? mam dalej płodzic czy  zaczynac  poprawiac to co wysmazyłam??  ::)

Offline liliann Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 30 września 2006
Monia dla mnie ślicznie...

Ale mam pytanie od siebie...

Wymioty...mam ich ponadprzecięną ilość...
Czego moge się spodzieać u Ciebie w gabnecie... czy mozna cos zastosować na to skatowane kwasem szkliwo????
Cy po prostu zrobisz mi screening, oczyścisz kamien i puścisz wolno. Dotychczasowy stan mojego uzębienia znasz...

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
okład z fluoru..

scaling + polishing + okład z fluoru..

mam łyzki jednorazowe i płyn z fluorem.. posiedzisz kilka minut ;)

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
MIT 6

Jestem w ciąży i chce wybielić zęby.

   Odradzam wybielanie zębów w trakcie ciąży i okresu karmienia niemowlęcia. Nie ma badań dotyczących wpływu środków wybielających żeby na płód. Przyczyna tego stanu jest bardzo prosta -badania na kobietach ciężarnych, karmiących oraz płodach są zakazane.

   Zarówno firmy farmaceutyczne jak i lekarze obawiając się komplikacji zakładają, że coś co jest nie przebadane - jest szkodliwe (nie zależnie od tego czy jest czy nie). Bardzo często można znaleść w ulotkach załączonych do leków informację „nie podawać kobietom w ciąży” lub „nie wskazane do podawania w okresie ciąży”. Dokładnie to samo jest w przypadku środków wybielających zęby.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2007, 00:31 wysłana przez monia »

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
MIT 7

Leczyć kanałowo czy wyrwać???

Oczywiście leczyć o ile jest co leczyć.

Każdy ząb jest na wagę złota. Jeśli poczujesz ból ćmiący trwający dłużej niż 2 dni lub ból pulsujący zgłoś się jak najszybciej do dentysty, który wykona u Ciebie leczenie kanałowe. Nie ma się czego obawiać. Na pewno nikt nie będzie wchodził w żywe jeszcze nerwy bez znieczulenia więc na 100% dostaniesz znieczulenie.

W trakcie każdego leczenia stomatologicznego wykonywane są 3 zdjęcia rtg: na rozpoczęcie leczenia aby sprawdzić z czym ma się do czynienia, w trakcie trwającego leczenia i na zakończenie by skontrolować  dokładność wypełnienia kanału. Naturalnie , z opisanych wyżej względów, nie wysyła się  kobiety ciężarnej na zdjęcie rtg. Ratunkiem w tej sytuacji jest endometr - małe urządzenie, które pikając pokazuje dentyście wierzchołek korzenia. Dzięki temu aparacikowi nie ma potrzeby wykonywania dużej ilości zdjęć  przez pacjentkę.

   Wykonanie kontrolnego rtg zęba można przełożyć na okres połogu. Do tego czasu  przeleczonego kanałowo, niebolacego zęba można zabezpieczyć cementem.

Czy jest konieczność leczenia kanałowego zęba ze zmiana wokół korzenia?

Oczywiście tak.

   Zmiany okołowierzchołkowe (wokół korzenia chorego zęba) powodują wysiew prostaglandyn do krwi. To właśnie prostaglandyna fizjologicznie inicjuje rozwarcie szyjki,  skurcze i rozpoczęcie akcji porodowej dlatego tez lekarze położnicy wysyłają  kobiety ciężarne  na częste kontrole stomatologiczne aby zapobiec przedwczesnym akcjom porodowym.

   Gdzie się spotkacie z prostaglandynami? Na pewno na porodówce - podawane są w specjalnym kapturku na szyjkę macicy aby spowodować jej rozwarcie. A znacie dużo przyjemniejszy sposób rozpoczęcia porodu? Która z was zgadnie w skład czego wchodzą prostaglandyny? TAK! Ale pozwólcie, że wrócę do zębów

Co zrobić  w sytuacji kiedy trzeba wyrwać zęba?

   Spokojnie, proszę się nie stresować. Jeśli nie boli można odłożyć  usunięcie zęba na okres połogowy lub popołogowy. W sytuacji kiedy występuje ból, obrzęk oczywiście nikt nie będzie zmuszał Ciebie do chodzenia z takim ogniskiem zapalnym. Zarówno zmiana w kości jak i ropa wpłyną negatywnie na dziecko. Otrzymasz „czyste” znieczulenie i na pewno nic nie poczujesz.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2007, 00:33 wysłana przez monia »

Offline liliann Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 30 września 2006
Cytuj
Która z was zgadnie w skład czego wchodzą prostaglandyny?

heee heee spermy....

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
łon mor tajm

Ratunku! Mam zęba z ropą. Czy mogę wziąć antybiotyk?

   TAK nie tylko można ale i trzeba

   Ropnie zębowe maja to do siebie, że lubią dostawać się do krwi  przez co są rozsiewane po całym organizmie. Już nie jeden  pacjent z powodu zaniedbań stomatologicznych  zmuszony był do przeszczepu  zastawki serca czy nerki. Znane są przypadki ropni okołozebowych przerzutowych do płuc i mózgu. Oczywiście nie jest wolna od tego ciężarna macica.

   Antybiotyk ma za zadanie zabezpieczyć mamę i dzidziusia przez powikłaniami. Są to małe dawki antybiotyku - minimalne by nie zaszkodzić dziecku ale na tyle duże by zadziałać na ognisko zapalne.

Kategoria B - to ta grupa leków, w której badania na zwierzętach wykazały szkodliwe działanie na płód, chociaż obserwacje u ludzi nie wykazują zagrożenia dla płodu ludzkiego. Takie leki mogą być stosowane w ciąży tylko w wypadku zdecydowanej konieczności,
Antybiotyki i chematerapeutyki stosowane w zakażeniach ciężarnych kobiet ciężarnych:
1.   amoksycylina (Amotaks, Duomox, Hiconcil, Apo-Amoxi, Ospamox),
2.   amoksycylina + kwas klawulanowy (Augmentin, Amoksiclav, Curam) - nie należy stosować w okresie okołoporodowym,
3.   ampicylina,
4.   azytromycyna (Sumamed),
5.   cefaklor (Ceclor, Panclor, Vercef),
6.   cefaleksyna (Keflex), cefradyna (Sefril) - nie należy stosować u kobiet w ciąży z niewydolnością wątroby i nerek,
7.   cefadroksyl (Duracef),
8.   azlocylina - nie stosować w I trymestrze ciąży,
9.   erytromycyna,
10.   karbenicylina,
11.   klindamycyna (Dalacin, Klimicin),
12.   penicylina, piperacylina,
13.   spiramycyna (Rovamycine),
14.   metronidazol - nie stosować w I trymestrze ciąży,
15.   klotrimazol,
16.   cefuroksym (Bioracef, Zinnat, Biofuroksym, Zinacef),
17.   furazydyna (Furaginum).

***************************************************************************


z cześcia leków podanych przez farm index nie zgadzamy się z lila ale cóz.. jak sa dopuszczone to  wymienic trzeba.. reszta nalezy juz do sumienia lekarza wypisującego receptę.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudnia 2007, 00:42 wysłana przez monia »

a.katarzyna

 • Gość
monia jak dla mnie jasno i na temat - dzięki :ok:

i właśnie sobie uświadomiłam że czas na wizytę kontrolną :o

Offline liliann Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 30 września 2006
Cytuj
reszta nalezy juz do sumienia lekarza wypisującego receptę


wiesz ja bym tego zumieniem nie nazwała. Nikt ciężarnej nie przepisze leku z grupy D....
no poza np transplantologami, który nagminnie pacjentom po przeszczepie wypisują takowe z cudownej grupy D....ale bez nich ani mama, ani dzieco by nie przeżyło....

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
ja nie o tym..

amoksycyliny z kwasem klawuronowym nie wypisałabym pacjentce w ciazy.. chodziło mi o  grupę B a nie o inne grupy..

Offline liliann Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 30 września 2006
Augmentin jedzie do żyły w naszej klinice u cieżarnych z ZUMem....jest lepszy niż czysta amoksycylina, bo wiele bakterii jest na nią opornych....i jak na razie zdrowe dzieci się rodza...
..więc tu akurat czułabym się beziecznie w kwestii tego leku...

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
ooooo.. to super..

Offline Elcik Kobieta

Super temacik, mi się akurat krwawienie nasiliło, ale to przez moja paradontoze przedciążową już pewnie.... w styczniu się wybiorę na kontrole ;)

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
elcik................plisssssssssssssssssssssssssssss..

nie ma czegos takiego jak paradontoza ciazowa.. jest zapalenie dziaseł ciezarnych..

widze ze jednak  potrzebny był artykuł.. wiele pacjentek krwawienie z dziaseł  okresla jako paradontoza.......

Offline liliann Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 30 września 2006
Monia i tak moim hiciorem jest przerost dziąseł u cieżarnych...ileż sie moja kumpela naużerała...
To też zdaje się jest jakaś postać zapalenia dziąseł .

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
oczywiście..

hormony powoduja  przerosty błony sluzowej i tworza się tzw. kieszonki rzekome. pacjentkom  trudno jest  je oczyścic więc odkłada się coraz wieksza ilośc płytki nazebnej a wiadomo,ze płytka kamienieje  w ciągu 10 dni i.. mamy  kamiecń nazebny który prócz ezgotoksyn  bakteryjnych i produktó ich metabolizmu dodatkowo podraznia  dziąsło co z kolei  dodatkowo napedza krwawienie i  daszy przerost dziąseł.. czyli w strócie.. błedne koło..  ::)

ratunkiem jest czyszczenie dziąseł u dentysty, w domu nitka dentystyczna, płukanki zciagajace dziąsła, watherpick(czyszczenie dziąseł woda pod ciśnienie,.. mało ,ze wypłukuje to jescze masuje)...

niektórzy przypisuja koenzymQ ale ja  jestem ostrozna i wole nie szalec z lekami u kangurzyc..

Offline liliann Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 30 września 2006
Edyta to akurat ma męża stomatologa, więc była pod dobrą opieką...ale co się nacierpiała, to jej

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
jest taki preparat- alvogyl.. do kupienia w kazdej  hurtowni stomatologicznej.. cena .. cóz.. tylko 115zł  ::)

lek ma róznorakie działanie..
1) zciaga  dziąsła
2) zmniejsza krwawienie
3) odkża
4) dzieki zawartości lignokainy działa także znieczulajaco..

ból ustepuje prawie natychmiast.. postac - włoski ziołowe- dobrze trzyma się w kazdym zakamarku

stosuje  do
_krwawiacych kieszonek paradontalnych  i rzekomych
_po dłutowaniu ósemki


czyli  ogólnie piszac - panaceum na wszelkie  dziąsłowe bolaczki..
no kangurzyce..

czytac i pisac.. co jest niejasne.. co zmienić??? o czym jeszcze napisać???

Offline Elcik Kobieta

elcik................plisssssssssssssssssssssssssssss..

nie ma czegos takiego jak paradontoza ciazowa.. jest zapalenie dziaseł ciezarnych..

widze ze jednak  potrzebny był artykuł.. wiele pacjentek krwawienie z dziaseł  okresla jako paradontoza.......

Nie nie :)  ja miałam na myśli "tą paradontozę co to miałam PRZED okresem ciąży już", bo wiem że ją miałam i mam :)

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


to inna para butów.. współczuję..

bedziesz miała zaostrzenia z powodu hormonów.. mam nadzieję,ze masz watherpick-a w domu.. przyda się.. oj bardzo  sie przyda..

moja koleżanka pisała  doktorat na temat zalezności paradontozy i przedwczesmnych porodów u pacjentek z paradontoza ( oczywiscie stwierdzona przed ciązą)..  na podstawie jej badań i bibliografii z całego świata wnioskuje,że  masz duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuże szanse urodzic wczesniej.. własnie przez te nieszczęsne prostaglandyny wyżej opisane..

pacjentki przebadane przez  kasie( kolezankę)  wszystkie urodziły przed planowanym terminem porodu..

Offline tete Kobieta

 • "Nikt nie lubi samotności. Ja tylko nie próbuję się z nikim na siłę zaprzyjaźniać. To prowadzi do rozczarowań."
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 2.06.2007
Monia wg mnie strzał w dziesione z tym tematem...
najabrdziej rozbawiajamnie tezy typu"nie nos pereł w ciaży bo sie dziecko przy porodzie pępowiną okręci"
 ;D ;D
ps ja sie zbieram w sobie coby sie wybrac do Ciebie do gabinetu.Na początku tylko na przegląd-na reszte(*a reszta będzie na bank) musze sie psychicznie nastawic..
a i mam pytanko:
czy to mozliwe ze w ciaży szkliwo zrobiło mi sie nadwrazliwe(reaguje na kwaśne bardzo)?czy to poprostu oznaka ze czas zabrac sie za ubytki konkretnie?
Nikt nie lubi samotności. Ja tylko nie próbuję się z nikim na siłę zaprzyjaźniać. To prowadzi do rozczarowań.

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
to jeden z  objawów ze dziasła puchnas i oddalaja sie od zeba.. odsłania sie szyjka..

Offline Elcik Kobieta

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
:)

Cytuj
moja koleżanka pisała  doktorat na temat zalezności paradontozy i przedwczesmnych porodów u pacjentek z paradontoza ( oczywiscie stwierdzona przed ciązą)..  na podstawie jej badań i bibliografii z całego świata wnioskuje,że  masz duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuże szanse urodzic wczesniej.. własnie przez te nieszczęsne prostaglandyny wyżej opisane..
O matyldo dobrze wiedzieć! tego water niestety nie mam, bo jakoś nigdy kasiorki na niego nie było, ale może trzeba będzie..... zobaczymy co mi Pani Dentystka w styczniu powie, wiem, że coś miałyśmy robić z odsłoniętymi szyjkami w moich nieszczęsnych trójkach... (o ile dobrze pamiętam).

Fajny temacik na prawdę ("nie czytaj śpiącej królewny, bo będziesz miała siedmioraczki" :))

Offline pyh Kobieta

monia bardzo fajnie opracowane
czepie sie tylko jednego

   Podczas wizyty stomatolog nie tylko przejrzy Twoje uzębienie ale także  usunie osady oraz kamień nazębny i połączy ten zabieg z polerowaniem zębów.
   Wyżej opisany zabieg zwany  skaningiem

skalingiem...

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
fant aniu.. literówka.. kole 24tej rózne myszki wychodza.. chce rzucic to na forum dentonetu.. juz widze burze w okól leków :)

ela... ale to juz po ciazy.. mozna zrobic przeszczep z  podniebienia.. mozna tym pokryc vrecesje..