Autor Wątek: prawa cięzarnych  (Przeczytany 11139 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline madziulek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 4486
  • Płeć: Kobieta
prawa cięzarnych
« dnia: 20 Listopada 2006, 08:15 »
Co przysługuje ciężarnej jeśli wygasa jej umowa podczas ciąży?? Np. ma umowę na pare miesięcy a jest w 3 czy 4 miesiacu ciąży??
Wydaje mi się że przyda się taka informacja  :serce:
Kuba 2007
Szymon 2010

Offline okruszek

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1757
prawa cięzarnych
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Listopada 2006, 08:32 »
oj, madziulek, madziulek...  :serce:  :serce:  :serce:
sama nie wiem, a chętnie się dowiem
1 kwietnia 2006 - ślub cywilny

Będą bliźniaki :)

Offline Mariolka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 16728
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 23 kwietnia 2005 r.
prawa cięzarnych
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Listopada 2006, 08:46 »
jak jest już w ciązy, a wygasa jej umowa.To ta umowa jest automatycznie przedłużona do dnia porodu.I nadal pracujesz w firmie do rozwiązania.Po porodzie umowa jest rozwiązan i dostaniesz z zakładu świadectwo pracy.Ale nadal przysługuje Ci zasiłek macierzyński, za który płaci Ci ZUS(może robić przelewy na konto).A potem możesz zarejestrować się w Urzędzie Pracy i pobierać zasiłek.Pisze to na swoim przykładzie.Więc wiem, że tak jest
"Dwie rzeczy są nieskończone:Wszechświat i głupota ludzka, chociaż przy tym pierwszym nie upierałbym się" A.Einstein

Offline madziulek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 4486
  • Płeć: Kobieta
prawa cięzarnych
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Listopada 2006, 09:29 »
no wydaje mi sie że to takie ważne informacje bo teraz wiadomo jak to z praca jest ..parodia :(
Kuba 2007
Szymon 2010

Offline Mariolka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 16728
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 23 kwietnia 2005 r.
prawa cięzarnych
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Listopada 2006, 10:02 »
wiesz istnieje szansa,że po porodzie przedłużają umowę. Ale to znikoma szansa...
"Dwie rzeczy są nieskończone:Wszechświat i głupota ludzka, chociaż przy tym pierwszym nie upierałbym się" A.Einstein

Offline madziulek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 4486
  • Płeć: Kobieta
prawa cięzarnych
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Listopada 2006, 10:00 »
Cytat: "Mariolka"
Ale to znikoma szansa...

przykre  :|
Kuba 2007
Szymon 2010

Offline xena_music

  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 152
prawa cięzarnych
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Listopada 2006, 14:07 »
i jeszcze jedno ..to sie tylko tyczy osób na um. o pracę, na um zlecenie moga cię w każdej chwili zwolnic...
ale, jesli jesteś na um zlecenie i płacisz zus to jeśli miałaś ciagłosć płacenia składek przez 180 dni poprzedzajace poród to też przysługuje ci zasiłek macieżyński


Offline Nika
  • Przyjaciele
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5596
  • Pola i Lenka nasze szczęście ...
prawa cięzarnych
« Odpowiedź #7 dnia: 2 Stycznia 2007, 18:24 »
Witam!!A czy ktoś wie jak wygląda sytuacja kiedy kończy się umowa na czas określony a kobieta nie jest jeszcze w trzecim miesiącu?i ile wynosi zasiłek macierzyński wypłacany z ZUSU?czy zależy on od pensji jaką się do tej pory miało?Z góry dzięki za odpowiedź!!!!Pozdrawiam wszystkie młode i przyszłe mamuśki!!!


Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
prawa cięzarnych
« Odpowiedź #8 dnia: 2 Stycznia 2007, 23:08 »
je sli umowa wygasa w chwili bycia w ciazy to  przedłuża sie automatycznie do porodu.. dostaje się macierzyńskie a potem  won :(
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline Nika
  • Przyjaciele
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5596
  • Pola i Lenka nasze szczęście ...
prawa cięzarnych
« Odpowiedź #9 dnia: 3 Stycznia 2007, 19:25 »
Dzięki Monia za odpowiedź!!Dobre chociaż to że sie przedłuża do porodu i ze dostaje się macierzyński bo byłam przekonana że tak jest tylko w przypadku jeżeli kobieta jest już przynajmniej w trzecim miesiącu!!


Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
prawa cięzarnych
« Odpowiedź #10 dnia: 3 Stycznia 2007, 20:57 »
a tak dokładnie ci niestety nie powiem.. pojęcia nie mam..  :drapanie:
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline Nika
  • Przyjaciele
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5596
  • Pola i Lenka nasze szczęście ...
prawa cięzarnych
« Odpowiedź #11 dnia: 3 Stycznia 2007, 21:02 »
Kurcze :(!!Nikt tego dokładnie nie wie, zapytałabym naszą kadrową, ale wtedy to już mogę zapomnieć o jakiejkolwiek następnej umowie :)!!A czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy jeżeli ostatnią miesiączkę miałam 24 listopada to do 16 lutego minie 12 tygodni?podobno miesiąc w ciąży liczy sie jako 28 dni!!Skomplikowane to wszystko jest bardzo ..... :drapanie:  :mdleje:


Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
prawa cięzarnych
« Odpowiedź #12 dnia: 4 Stycznia 2007, 13:06 »
Nika, może poszperaj w necie...może akurat cosik znajdziesz, albio wybierz się do ZUSu :?:
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline ela

  • Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 22579
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 13.08.2005
prawa cięzarnych
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Stycznia 2007, 00:54 »
Cytat: "demka"
albio wybierz się do ZUSu  

Tam najpredzej sie dowiesz , chciaz nie zawsze dowiesz sie prawdziwych informacji...
To, że się uśmiecham, śmieje i żartuje jak zawsze nie znaczy, że u mnie jest zajebiście. Ja po prostu nie lubię pokazywać, że jest mi bardzo źle. -

Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: prawa cięzarnych
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Lipca 2009, 19:13 »
dziewczyny, podbijam temat - bo może się komuś przyda :-) a faktycznie jest dezinformacja w tym temacie;

1. umowa na czas nieokreślony - pracodawca NIE MA PRAWA zwolnić kobiety już od 1 dnia ciąży. Ważne: dotyczy to też kobiet, które zaszły w ciążę podczas okresu wypowiedzenia!!!  Jeśli tak się stało, to w ciągu !!! BARDZO WAŻNE !!! 7 dni do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia za niebyłe. Liczymy najlepiej od daty, którą mamy na zaświadczeniu o ciąży od lekarza. Oczywiście najpierw do pracodawcy spróbować się "dogadać" - ale dać mu nie więcej niż 2/3 dni na ustosunkowanie się do sprawy.

2. umowa na czas określony - tu dwa przypadki. Jeśli umowa kończy się samoistnie tzn z dniem jaki jest na umowie, bo mija np rok - to ważne kiedy ten dzień wypada. Jeśli ponad 3 miesiąc ciąży - umowa automatycznie przedłuża się do dnia porodu, włącznie z tym dniem.
Jeśli umowa się kończy np w 2 miesiącu ciąży - niestety, nie przedłuża się :( i  na zasiłek. To jest o tyle smutne, że wtedy nie ma zasiłku macierzyńskiego, ani wychowawczego, bo przecież ciężarna nie jest objęta kodeksem pracy, bo nie pracuje.

Jeśli umowa się przedłuża to należy się później macierzyński w takiej samej wysokości co wynagrodzenie, a później płatne bezrobotne...

3. umowa zlecenia - wiadomo, przecież tych umów nie reguluje kodeks pracy;

4. fakt - czasami te 3 miesiące to bardzo ważna chwila, bo brakuje np. jednego  dnia. Trzeba tu pamiętać, że nie chodzi o 3 miesiące kalendarzowe, tylko o tzw. miesiące księżycowe, czyli 28 dni ;D A zatem 3 miesiące mijają  w 84 dniu ciąży  ;)


zatem, już wiecie dlaczego popularną chwilą jest zajście w ciąże podczas wypowiedzenia  ;D .........

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: prawa cięzarnych
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Lipca 2009, 19:22 »
no trza jeszcze być "wysokopłodnym" bo to się nie każdemu udaje
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: prawa cięzarnych
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Lipca 2009, 19:52 »
to prawda liliann,
ale właśnie mam koleżankę, która w ten sposób postąpiła i jej monitorowałam sprawę. Jednak u niej się skończy w Sądzie Pracy (zresztą jutro składa pozew), bo pracodawca zaoszczędził na prawniku i nikt go nie uświadomił, że przegra. Plus dla niej - bo sprawa prosta, minus dla niego - bo dojdą mu jeszcze koszty procesu.
No ale tak to jest jak doradza siostry szwagra brata kuzyn, który nie zna prawa, hehe  ;D ;D ;D

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: prawa cięzarnych
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Lipca 2009, 20:02 »
no to pracodawca ma problem...nieznajomość prawa wiadomo z czego nie zwalnia
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline agulkaaa
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 8211
  • Płeć: Kobieta
  • MISIO 13.05.2007, MACIUŚ 21.10.2009
Odp: prawa cięzarnych
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Lipca 2009, 20:58 »
ja w pierwszej ciazy pracowałam na umowe zlecenie ( bałam się przyznac że jestem w ciązy, powiedziałam w 4 miesiącu, powiedziano mi że nie moge dostac umowy bo mieli taki przypadek i potem dziewczyna nie dostała świadczeń bo ZUS zarzucił że zatrudniają tylko po to- nie ważne )
i w kadrach powiedziano mi że jeżeli umowa bedzie w misiącu porodu to bede miała macierzyński

i tak się stało urodziłam małego 13 maja
do 10 maja bodajże pracowałam i macierzyński dostałam

zakład pracy wynagrodził mi to po porodzie umową na czas nieokreślony
i

Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: prawa cięzarnych
« Odpowiedź #19 dnia: 28 Lipca 2009, 21:15 »
tak - ale czy wiesz że tego typu umowa też jest bezprawna? Bo założenie umowy zlecenia po krótce jest takie, że jest to czynność wykonania danego świadczenia w rozsądnym czasie. Skoro pracodawca zatrudnił Cię później na umowę o pracę i robisz to samo, tzn że wcześniej też powinnaś mieć umowę o pracę a nie umowę zlecenie. Takie rzeczy jednak zmienia tylko Sąd Pracy więc musi zależeć na tym samemu zainteresowanemu. Ogólnie rzecz biorąc nie powinno tak być, choć tak często bardzo bywa, że zamiast normalnej umowy o pracę są wieczne umowy zlecenia...wrrr...przepraszam,ALE JAK MNIE TO WKURZA!!!

dostałaś macierzyński, bo tu wchodziły właśnie w grę 180 dni składkowe;

fajny zakład - super że Cię zatrudnili później bez problemów;

to prawda, zatrudnienie kobiety w ciąży skutkuje posądzeniem fikcyjnego zatrudnienia, tylko po to aby uzyskać możliwość otrzymania macierzyńskiego a także urlopu wychowawczego. Na tej podstawie ZUS ma prawo odmówić wypłaty świadczeń. Nie zawsze, ale zdarza się, szczególnie gdy pojawia się L4 w trakcie ciąży :) Trzeba się wtedy odwoływać i udowadniać, że nie jest się oszustem i się pracowało przez ten okres czasu.

Offline agulkaaa
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 8211
  • Płeć: Kobieta
  • MISIO 13.05.2007, MACIUŚ 21.10.2009
Odp: prawa cięzarnych
« Odpowiedź #20 dnia: 28 Lipca 2009, 21:29 »
wiem że umowa zlecenie była bezprawna i starsznie się o to wśiekałam
no ale już wyjścia nie miałam
a sądzić też się nie chciałam

zakład okazał się ok bo potem oprócz umowy dał ponad  2 razy większą pensje



Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: prawa cięzarnych
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Lipca 2009, 00:05 »
To super - czasami warto zaczekać, jak widać w Twoim przypadku to się opłaciło - masz i pracę i lepszą pensję :D

Ogólnie to polecam nie bać się sądów pracy i walczyć o swoje - sądy pracy są specyficzne, są "bardziej" za pracownikiem jeśli oczywiście tylko ma podstawy. Trzeba walczyć i nieodpuszczać nieuczciwym pracodawcom, bo nie dość że nas rolują to jeszcze następnych ludków, którzy uczciwie będą chcieli pracować i zarabiać uczciwe pieniądze.

Offline słodka_wanilia

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 518
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 17.09.2011
Odp: prawa cięzarnych
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Listopada 2010, 18:54 »
Witajcie,
Mam do Was pytanie, czy orientujecie się, jak ma się sprawa bycia w ciąży w przypadku umowy na zastępstwo?
Jestem zatrudniona na taką właśnie umowę, za dziewczynę, która nie dawno urodziła. Wiem, że rozwiążą ze mną umowę, kiedy ona wróci.
Teraz jestem na zwolnieniu (nie mogę pracować ze względu na szkodliwe działanie czynników). I teraz nie wiem, co mogę zrobić, kiedy już tą umowę ze mną rozwiążą... Czy będą mi przysługiwać jakiekolwiek świadczenia z ZUSu? Czy po prostu zostanę bez środków?
Będę bardzo wdzięczna za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam.


Offline asashia

  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 833
  • Płeć: Kobieta
  • ~so be it~
Odp: prawa cięzarnych
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Listopada 2010, 23:31 »
z tego co ja wiem-umowa ta jest umową czasową...więc jeśli pracujesz dłużej niż 3 mc ciąży...to pracodawca ma obowiązek przedłużyć ci umowę do dnia porodu i dostajesz zasiłek macierzyński...tak było u mojej znajomej-miała umowę czasową określoną datą-powrotu pracownicy z urlopu wychowawczego bodajże.
oczywiście chodzi tutaj o umowę o pracę na czas określony...

mozliwe też, że moja znajoma miała jeszcze inaczej skonstruowaną umowę! bez prawnego zaznaczenia, że jest to "umowa o zastępstwo"!
« Ostatnia zmiana: 19 Listopada 2018, 12:55 wysłana przez zibi »
Niezmiennie rozczula mnie etykietka-którą zabrałam z porodówki z łóżeczka córeczki: "Tam, gdzie nie ma dzieci, brakuje nieba." Algernon Charles Swinburne... Zostałam Mamą! Mam w końcu swoje upragnione niebo!

Offline Zofia18
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Skąd:: Warszawa
Odp: prawa cięzarnych
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Listopada 2018, 11:19 »
W przypadku prawa pracy, szczególnie dotyczącego kobiet ciężarnych, warto skonsultować się z dobrym prawnikiem. Doświadczenie takiego specjalisty i znajomość kruczków prawnych, pozbawi Cię wszelkich nurtujących wątpliwości.
« Ostatnia zmiana: 19 Listopada 2018, 12:54 wysłana przez zibi »