Myślę,że temat jest baaardzo na czasie.....
Mamy wiele kłopotów z poprawnym wypełnieniem Pit'u, z ulgami które można sobie odliczyć od podatki...
Wzajemnie można sobie pomóc...więc zakładam wątek i mam nadzieje,że będziecie do niego zaglądać
Może zacznę od ulg, bo jest to temat, który na pewno interesuje każdego z nas

.
A więc zaczynam.....
ODLICZENIA OD DOCHODU:1.DarowiznyDo odliczenia uprawnia darowizna przekazana na cele:
a).okreslone w art4 Ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych;tj. m.in.:
-pomoc społeczna,
-działalność charytatywna,
-działalność na rzecz mniejszości narodowych,
-upowszechnianie kultury fizycznej i sportu,
-promocja i organizacja wolontariatu
b).kultu religijnego;
c).krwiodawstwa, tzn.że od 2007r. honorowi dawcy krwi mają prawo do dokonania odliczenia od uzyskanego dochodu wartości przekazanej krwi.
Z ulgi skorzystać mogą honorowi dawcy krwi (tzn.osoby, które oddały bezpłatnie krew i zostały zarejestrowane w stacji krwiodawstwa). Odliczeniu podlega faktycznie oddana ilość krwi przemnożona przez kwotę ekwiwalentu (obecnie ekwiwalent pieniężny za
1l pobranej krwi wynosi 130zł)
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-37, PIT-36 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/0. W załąćzniku wykazuje się wartość przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego (czyli nazwę i adres)
Łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej
6% dochodu.
Jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze to wymagany jest dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku innej niż pieniężna -dokument, z którego wynika wartość darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu. W przypadku oddania krwi- trzeba się zgłosić do stacji krwiodawstwa o odpowiedni dokument stwierdzający ile oddało się krwi w 2007r.
2.Darowizny na kościelną działąlność charytatywno-opiekuńczą:Jest to odrębna ulga z racji darowizn i wynika z ustaw regulujących stosunek Państwa do poszczególnych kościołów.
Działąlność charytatywno-opiekuńcza Kościoła obejmuje m.in.:
-prowadzenie zakładów dla sierot, starców, osób upośledzonych,
-organizowanie pomocy w zakresie ochrony macierzyństwa,
-organizowanie pomocy sierotom, osobom dotkniętym klęskami żywiołowymi, ofiarom wojennym,
-udzielanie pomocy w zapewnieniu wypoczynku dzieciom i młodzieży znajdującym się wpotrzebie.
Darowiznę taką wpisuje się do załącznika PIT/0 w części B wiersz 2.
W przypadku kościoła katolickiego
odlicza się od dochodu całą kwotę przekazaną na ten cel, z tym,że obdarowana kościelna osoba prawna musi wystawić nam pokwitowanieodbioru darowizny.
Jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze to wymagany jest dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna-dokument, z którego wynika wartośc tej darowizny.
3. Ulga na korzystanie z internetu:Warunkiem skorzystania z ulgi jest:
-poniesienie przez podatnika wydatku z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym jego miejscem zamieszkania,
-udokumentowanie tego wydatku fakturą Vat z widniejącym na niej imieniem i nazwiskiem podatnika (jako nabywcy usługi). W przypadku gdy ktoś ma wykupiony pakiet np.telefon+internet istotne jest wyodrębnienie wydatków dotyczących uzytkowania internetu.
Wysokość odliczenia nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 760zł.
W sytuacji, gdy uzytkownikiem internetu są małżonkowie i obydwoje ponoszą wydatki z tego tytułu, to aby obydwoje (do wys.760zł każdy) mogli skorzystać z odliczenia, na fakturze muszą widnieć zarówno dane osobowe męża, jak i żony. W przeciwnym wypadku z odliczenia skorzysta tylko ten małżonek, którego dane są na fakturze.
4. Wydatki na nabycie nowych technologii:Prawo do odliczenia przysługuje podatnikowi uzyskującemu przychody z działalności gospodarczej, opodatkowane wg skali podatkowej.
Z ulgi nie może skorzystać podatnik, który w roku dokonywania odliczeń oraz w roku poprzednim prowadził działalność w specjalnej strefie ekonomicznej na podst. zezwolenia.
Odliczeniu podlega
kwota wydatków poniesiona przez podatnika na nabycie nowej technologii, uwzględnionych w wartości początkowej w części, w jakiej została zapłacona podmiotowi uprawnionemu.
Odliczenia związane z nabyciem nowej technologii nie mogą przekroczyć
limitu 50% kwoty poniesionych wydatków. Udokumentowanie-potrzebne są dowody poniesienia wydatków oraz opinia niezależnej jednostki naukowej.
5. Wydatki na cele rehabilitacyjne:Ulga dotyczy wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych niepełnosprawnym.
Z ulgi może skorzystać:
-osoba niepełnosprawna,
-podatnik, na którego utrzymaniu jest osoba niepełnosprawna.
Podatnik może odliczyć wydatki, jeżeli dochody osoby niepełnosprawnej nie przekroczyły kwoty
9120zł w 2007r. (jeżeli dochody tej osoby były wyższe-z ulgi korzysta tylko ona).
Warunkiem odliczenia jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
-orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z 3stopni niepełnosprawności,
-decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową lub socjalną, albo
-orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podst. odrębnych przepisów
Ile można odliczyć???Wydatki nielimitowane to m.in.:-adaptację i wyposażenie mieszkań stosowne do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
-zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych,
-odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym
Wydatki limitowane to m.in.:-opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa do wysokości
2280zł,
-utrzymanie psa przewodnika do kwoty
2280zł,
Wydatki powinny być udokumentowane fakturami, pokwitowaniami.
ODLICZENIA OD PODATKU:1. Ulga prorodzinna:Najważniejsza w tym roku wprowadzona ulga prorodzinna !!!!!
Odliczenie przysługuje z tytułu wychowania w roku podatkowym 2007 własnych lub przysposobionych dzieci:
-małoletnich,
-bez względu na ich wiek, które, zgodnie z odrębnymi przepisami, otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
-do ukończenia 25 lat uczących się w szkołach, jeżeli w rokupodatkowym dzieci te nie uzyskały dochodu (z wyjątkiem dochodu wolnego od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wys. niepowodującej obowiązku zapłaty podatku (-w 2007r. kwota wolna od podatku wynosi
3015zł).
Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczjący się wg skali podatkowej, a nie mogą osoby uzyskujący dochód wyłącznie dochody opodatkowane ryczałtem, uzyskujących dochody z pozarolniczej działalności gosp opodatkowane 19% podatkiem liniowym.
Dla nabycia prawa do ulgi przepisy nie wymagają wychowywania dziecka przez cały rok!!!!!Podatnik ma prawo odliczyć rocznie
kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych dzieci i kwoty 1145,08złOdliczenie dotyczt łącznie obojga rodziców. W przypadku rodziców rozwiedzionych lub w separacji, odliczenie przysługuje jednemu z nich (temu kto wychowuje dziecko), chyba,że część roku podatkowego dzieci faktycznie zamieszkują u każdego z rodziców- wtedy każde z nich może odliczyć od podatku połowę kwoty 1145,08zł pomnożonej przez liczbę dzieci.
2. Wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego:W końcu ktoś pomyślał i teraz podatnik może
pomniejszyć podatek dochodowy wynikający z zeznania o kwotę stanowiącą 1% podatku należnego, przekazując ją na rzecz organizacji pożytku publicznego nie musząc najpierw wpłacać tej kwoty na poczcie....
Wystarczy,że podatnik wskaże w zeznaniu podatkowym organizację pożytku publicznego poprzez podanie jej nazwy i nr wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Podatnik ma prawo wybrać tylko jedną organizację z zamieszczonych w wykazie Ministra Pracy i Polityki Społecznej (np. na stronie
http://opp.ms.gov.pl...-nie iwem czy mogę podac adres strony...najwyżej proszę moderatora o wykasowanie tego adresu)
Wystarczy w Picie wypełnić odpowiednią pozycję:
-PIT-28 poz135,
-PIT-36 poz.311,
-PIT-36L poz.107,
-PIT-37 poz.123
-PIT-38 poz.59
1% podatku zostanie przelane na rachunek organizacji pożytku publicznego- po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego.
Baaaardzo zachęcam do przekazania 1% naszego podatku...To nic nas nie kosztuje (i tak tych pieniędzy przecież nie dostaniemy), a można w ten sposób wesprzeć wiele organizacji...
Ja zdecydowałam się na wsparcie naszego Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci, bo uważam że jest to trafny wybór, a poza tym warto weprzeć organizację ze swojego regionu..
Naprawdę zachęcam!!!!!
Mam nadzieję,że troszkę podpowiedziałam, troszkę pomogłam w rozeznaniu o ulgach podatkowych...
Jeśli ktoś chce coś dodać to zapraszam do dyskusji..
Każda pomoc w wypełnieniu zeznania podatkowego naszym forumowiczom na pewno się przyda
