Autor Wątek: pozwolenie na ślub w innej parafii  (Przeczytany 5799 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Olcia27
  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 06-09-2008
pozwolenie na ślub w innej parafii
« dnia: 26 Września 2007, 10:13 »
niestety nie moge nigdzie znaleść takiej informacji:(
wiem że musze mieć zezwolenie ze swojej pararii na ślub gdzie indziej , czy może wiecie czy ono jest ważne  cały czas czy ma jakąś datę ważności np. miesiąc.
za info dzieki:)



Będzie Synek:)

Offline szajo

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1621
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 28.IV.07
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Września 2007, 10:28 »
w swojej parafii najpierw idziesz do Księdza... chodzicie na nauki do poradni, spisujecie protokół przedślubny..
potem muszą być ogłoszone zapowiedzi.... po zapowiedziach idziecie tam znowu i on wypisuje Wam licencje na to że możecie wziąść śłub w innym Kościele i do tego kościoła ją zanosicie... i wsio... nie sądzę żeby miała jakąś datę ważności, ale nie szkodzi zapytać będziesz miała na pewno dużo okazji przy spotkaniach w biurze parafialnym  8)


Offline Lemmy
  • No one but you, I love like a fool, you're my dream come true!
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6707
  • Karolina i Patysia
  • data ślubu: 30 czerwca 2007
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Września 2007, 15:27 »
Data ważności tu nie jest potrzebna, bo i tak protokół się spisuje nie wcześniej niż niecałe 3 mieś przed ślubem, potem jeszcze idą zapowiedzi i dopiero po nich ksiądz wystawia licencję.
My, zanim zdobyliśmy ten dokument, poszliśmy do mojego proboszcza po pozwolenie na ślub w innej parafii. Mieliśmy je wystawione kilka miesięcy wcześniej więc bez problemów mogliśmy zarezerwować datę i godzinę ślubu, a potem nie było już stresów 'pozwoli czy nie'.

Offline Olcia27
  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 06-09-2008
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Września 2007, 17:40 »
dziekuje za odpowiedz przynajmniej teraz wiem jak sie do tego zabrac



Będzie Synek:)

Offline Niusia

  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Płeć: Kobieta
  • Kocham Mojego Misia!!!!!!!!!
  • data ślubu: 12.04.2008
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Września 2007, 21:40 »
Ja tez biore slub w innej parafii niz jestem. Wiec poszlam najpierw do ksiedza z parafii w ktorej widnieje, poprosilam o zezwolenie na slub i dal mi tylko zezwolenie i powiedzial ze reszta nalezy juz do ksiedza z parafii w ktorej bede brala slub. A zezwolenie na slub w innej parafii jest wazne przez caly czas do slubu. Ja swoje mam zaniesc na 3 m-ce przed slubem. I w swojej parafii, znaczy w tej w ktorej jestem zapisana mam tylko dac na zapowiedzi, ale to na 3 m-ce chyba przed slubem czy jakos tak. W kazdym razie zaswiadczenie wazne jest przez nieokreslona ilosc czasu :-)

Offline klaudik

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 09.05.2008
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Października 2007, 11:24 »
Ja dokładnie tak samo jak Niusia zrobiłam. Od swojej parafii dostałam pozwolenie a nie licencję. Protokół będzimy spisywać w parafi w której bierzemy ślub.  ;)

Offline mk.mika
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1781
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 6 czerwca 2009
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Października 2007, 11:49 »
Dziewczyny jak to jest? Mieszkałam całe życie w Dąbrowie Górniczej teraz przeprowadziłam sie i jestem zameldowana w Żyrardowie moja parafia obecną jest chyba Żyrardów? Ślub bedziemy brać w Katowicach jeszcze w innej parafii... Jak ja mam to teraz załatwic?


Moje oczy są nadal zielone w moim oknie wciąż kwitnie nadzieja

RELACJA

Offline izabell26

  • kolorowe życie
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 859
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 09.08.2008
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Października 2007, 13:33 »
a jak ze`mna? mieszkalam w innym miescie, tasm mialam chrzest i bierzmowanie, koledy nie przyjmowalam, bo mama nie chciala..teraz od 3 m-cy mieszkam tu, ale zadem ksziadz mnie nie zna, wiec licencje mam miec z tej wczesniejszej parafii?

a moj M? Mieszka tu 7 lat, w roznych miejscach, zameldowany jestw chojnicach  i tam mial chrzest i bierzmowanie, ale ksiadz ma zapisane ze tam juz nie mieszka.

slub bierzemy w zupelnie obcej parafii, mimo za w jego rodzinnym miescie..

skad on ma miec licencje?

pomocy!!



Offline rajdowka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7240
  • Płeć: Kobieta
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Października 2007, 13:38 »
a gdzie ty jestes zameldowana?

Offline izabell26

  • kolorowe życie
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 859
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 09.08.2008
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Października 2007, 15:32 »
zameldowana jestem w pruszczu,tam mialam chrzest, bierzmowanie itp. w elblagu mieszkam bez meldunku

moj luby zameldowany w chojnicach, w elblagu bez meldunku- jak ja, z tym ze on mieszka tu 7 lat, pracuje tu i wynajmuje mieszkanie, ale w tym czasie przeprowadzal sie kilkakrotnie i tak naprawde do zadnej parafii nie nalezal



Offline rajdowka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7240
  • Płeć: Kobieta
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Października 2007, 15:36 »
no musisz sie dowiedziec czy z tamtej parafii cie wykreslili czy nie.

Offline klaudik

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 09.05.2008
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Października 2007, 16:00 »
ja mam podobną sytuację, musisz iść do parafi w miejscu zameldowania  to co masz na dowodzie to tam jest Twoja parafia, ja dostałam takie instrukcje od księdza, i tam poproś o pozwolenie na ślub w innej parafi i resztę będzisz załatwiać w wybranym kościele ;) proponuje udanie się do parafi gdzie jesteś zameldowana a tam ksiądz  Cię pokieruje, powodzenia

Offline mk.mika
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1781
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 6 czerwca 2009
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Października 2007, 18:16 »
Dzięki za pomoc...zobaczymy co ksiądz powie :) na pewno się ucieszy że u niego nie będzie ślubu. ;)


Moje oczy są nadal zielone w moim oknie wciąż kwitnie nadzieja

RELACJA

Offline izabell26

  • kolorowe życie
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 859
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 09.08.2008
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Października 2007, 22:37 »
dziekuje dziewczyny..choc przyznam sie szczerze ze mam dziwnego ksiedza i moge miec problem..zobaczymy



Offline Lemmy
  • No one but you, I love like a fool, you're my dream come true!
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6707
  • Karolina i Patysia
  • data ślubu: 30 czerwca 2007
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Października 2007, 09:36 »
Mk.mika - ja miałam podobną sytuację do Twojej.

Odpisy aktów chrztu i bierzmowania musieliśmy pobrać w parafiach, gdzie bylismy chrzczeni. Wszystkie inne sprawy papierkowe załatwialiśmy w parafii, w miejscu, gdzie jestem zameldowana, mimo że tam nie mieszkam.
Czasem jest możliwość zabrania jedynie pozwolenia na ślub i sfinalizowania wszystkiego w kościele, gdzie ślub się ma odbyć (też mieliśmy poza swoją parafią). W naszym przypadku jednak się nie zgodzili (za dużo pracy...) więc spisaliśmy protokół u mnie w parafii i dostaliśmy licencję, którą zawieźliśmy tam, gdzie ślub się odbywał.

Jeśli zraża Cię dużo załatwiania, podróżowania... hmm, u nas było to krążenie od Warszawy, gdzie mieszkamy do Bielska, gdzie jestem zameldowana, Rzeszowa skąd pochodzi mój mąż, Krakowa, gdzie byłam chrzczona i Szczyrku, gdzie mieliśmy ślub...

Offline mk.mika
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1781
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 6 czerwca 2009
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Października 2007, 09:55 »
Będziemy kursować będziemy... wiem że tam gdzie byłam chrzczona i bierzmowana nie bedzie problemów, nawet moja mama pójdzie to wszystko załatwi proboszcz jest ok. Nie wiem gdzie moje kochanie było chrzczone, mogłabyc to nawet Łódź, najbardziej obawiam sie księdza w Żyrardowie ponieważ koleżanka mówiła mi że jej ksiądz kazał zapłacić za połowę uroczystości kościelnych...bo to dla niego strata jest przecież. Ksiądz w Katowicach gdzie chcemy ślub sympatyczny i uprzejmy więc też wiem że tam nie  musze się obawiać.
Dzięki serdeczne za info.
Pozdrawiam. :)


Moje oczy są nadal zielone w moim oknie wciąż kwitnie nadzieja

RELACJA

Offline Lemmy
  • No one but you, I love like a fool, you're my dream come true!
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6707
  • Karolina i Patysia
  • data ślubu: 30 czerwca 2007
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Października 2007, 10:02 »
Niestety, prawie wszędzie trzeba zostawić jakiś banknot. Zostawialiśmy. Taki jest zwyczaj, niepisany, ale jest. Cóż zrobić...

Offline mk.mika
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1781
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 6 czerwca 2009
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Października 2007, 10:17 »
Oj wiem, wiem. Im się wydaje że jak ktoś chce wesele to ma pieniądze na wszystko. Nie dziwie sie dlaczego tak wiele osób nie chce ślubu kościelnego, wielu księży materialnie strasznie podchodzi do tego. A przeciez to ma byc szczęśliwy piękny dzień, podobno przed Bogie ślubujemy - a dlaczego tak naprawde kwestie materialne są w kościołach najwazniejsze. Ale przepraszam nie chce generalizować. Tak jak wszędzie to są tylko ludzie, a oni są różni. Mam nadzieję że spotkamy na naszej drodze tych dobrych ludzi :)


Moje oczy są nadal zielone w moim oknie wciąż kwitnie nadzieja

RELACJA

Offline Lemmy
  • No one but you, I love like a fool, you're my dream come true!
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6707
  • Karolina i Patysia
  • data ślubu: 30 czerwca 2007
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Października 2007, 11:27 »
Są i tacy i tacy... Róznie to bywa, jak w życiu.
Akurat, mimo że trochę kaski wydaliśmy na księży, nie rozpamiętywamy tego i nie przeliczaliśmy specjalnie pieniędzy, nie gdybaliśmy ile dać itd. Nie miało to znaczenia, celem był ślub, nasze szczęście, a nie narzekanie na każdym kroku. Zdarzały się momenty, że mieliśmy dość 'użerania się', że nas męczyła bieganina i wieczne problemy (z każdym musieliśmy umawiać się osobiście, bo nie mieliśmy możliwości wzięcia urlopu, a księża zapominali o terminie umówionym...), no, ale finał był pomyślny i to się liczy!

Offline mk.mika
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1781
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 6 czerwca 2009
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Października 2007, 13:03 »
Zgadza się :). Ja mam sprzymierzeńców więc myśle że ciotki i mama pomogą.


Moje oczy są nadal zielone w moim oknie wciąż kwitnie nadzieja

RELACJA

Offline Figara

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Płeć: Kobieta
  • I can fly but I want his wings...
  • data ślubu: 13.09.2008
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Października 2007, 13:45 »
Ja też mam podobny problem. . całe życie mieszkałam pod Olsztynem i tam też biorę ślub.  We wrześniu zameldowałam się w Bydgoszczy i śmieszne dla mnie jest to że musze teraz iśc do parafii której nie znam, nawet nie wiem gdzie jest  ;D i brać pozwolenie :) No ale cóż taki life  ;D Chyba się wybiorę w tym tygodniu bo mi to zaśmieca głowe :)

Offline Lemmy
  • No one but you, I love like a fool, you're my dream come true!
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6707
  • Karolina i Patysia
  • data ślubu: 30 czerwca 2007
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Października 2007, 14:34 »
Figara - sądzę, i mam nadzieję, że w Twoim przypadku będzie to tylko formalnością :) Życzę Ci tego!

Offline demonique

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 22.05.2008
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #22 dnia: 4 Listopada 2007, 10:14 »
Dziewczyny, a czy za takie pozwolenie/ licencję się płaci?

Offline izabell26

  • kolorowe życie
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 859
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 09.08.2008
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Listopada 2007, 09:41 »
jestem zalamana - przeryczalam wczoraj pol dnia..poszlam zalatwic pozolenie na slub do parafii, a ksiadz mowi mi, ze poniewaz nie mieszakam w miejscu zameldowania ok.pol roku, czyli ponad 3 m-ce, to juz nie jestem ich parafianką, tylko mam isc do kosciola w elblagu..i tam zalatwiac formalnosci..poza tym wyciaga moja karte, a tam pusto- moja mama nie przyjmowala koledy, poza tym ja od kilku lat chodzilam na msze do innego kosciola, bo tu mialam dosc ciaglego naciskania przez ksiezy na daniny..poza tym week.od 3 lat spedzalam w innym miescie..no i powiedzial ze jak parafia w elblagu poprosi ich o opinie, to oni wydzadza negatywna..i brda robic problemy..bo ja dla nich jestem katoliczka, ale anonimowa..najsmieszniejsze jest to, za ja  4 lata temu bylam u ksiedza i mowilam ze chodze do innej parafii, ale tego juz nie zanotowal..nie dal mi dojsc do slowa..zalamalam sie.. zachowywal sie tak, jakby byl zly,ze biore slub w innej parafii..nie wiem co robic..mam nadzieje ze jak w elblagu powiem ksiedzu wszystko jak bylo naprawde to mnie zrozumie i nie bedzie robil problemow..



Offline demonique

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 22.05.2008
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Listopada 2007, 14:31 »
To są właśnie naszy polscy księża... :( Nie jestem zdania,że powinni dać ślub każdemu kto tego chce, ale powinni na każdy przypadek spojrzeć indywidualnie. Niestety, na tym,że powinni się kończy...

Offline Lemmy
  • No one but you, I love like a fool, you're my dream come true!
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6707
  • Karolina i Patysia
  • data ślubu: 30 czerwca 2007
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Listopada 2007, 18:59 »
Dziewczyny, a czy za takie pozwolenie/ licencję się płaci?

Zależy od Ciebie i księdza.
Za pozwolenie nie chciał wziąć, a potem daliśmy 200 za spisanie protokołu. Przy odbieraniu licencji przypomnieliśmy o swoim datku i się już obyło bez. Ale wiem, że są tacy, którzy potrafią się upomnieć!

Offline mk.mika
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1781
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 6 czerwca 2009
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Listopada 2007, 23:07 »
izabell26 - to jakaś paranoja, życze powodzenia w załatwianiu wszystkiego u księży w elblągu


Moje oczy są nadal zielone w moim oknie wciąż kwitnie nadzieja

RELACJA

Offline izabell26

  • kolorowe życie
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 859
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 09.08.2008
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Grudnia 2007, 18:20 »
Mam dobre wiesci..Dzis moja mama była w parafii, a w sumie dwoch
w pierwszej wzieła swiadectwo chrztu- koszt 10zł (co łaska)
w drugiej, tam gzie ksiadz robił mi takie problemy spotkała sie z innym ksiedzem i co sie okazało: po pierwsze dostała oczywiscie swiadectwo bierzmowania i takie oto rady:
Poniewaz nie mieszkam w Pruszczu, to z tymi swiadectwami oraz swiadetwem ukonczenia katechezy mam udac sie do parafii przy ktorej teraz jestem i tam umówić sie na nauki, bo bezsensu jest bym przyjezdzała na nie do Pruszcza (tu musze sie zgodzć) i po takich naukach dostaje licencje na słub z ktorym jade 3 m-ce przed ślubem do parafii w której biore slub.Pozwolenie na ślub a licencja to dwie rózne rzeczy..pozwolenie otrzymują np.osoby co chca wziąsc ślub z osobą niewierzaca, a licencja, to jest włąsciwy dokument gdy bierze sie ślub w innej parafii. Poza tym powiedział, ze mam sie nie denerwowac bo to w sumie czysta formalnosc.- koszt w drugiej parafii (co łaska) 10 zł

Narazie za dwie sprawy zapłaciłam 20 zł.więc finansowo ok. ;D

No i masz tu losie, jedna parafia, a tak rózne podejscia:-)



Offline mk.mika
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1781
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 6 czerwca 2009
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #28 dnia: 12 Grudnia 2007, 21:14 »
 :)Tylko się cieszyć, oby tak dalej. Ja zastanawiam się kiedy wybrać się i zapytać co i jak. Na razie omijam ten wątek dalekim łukiem. ;)


Moje oczy są nadal zielone w moim oknie wciąż kwitnie nadzieja

RELACJA

Offline izabell26

  • kolorowe życie
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 859
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 09.08.2008
Odp: pozwolenie na ślub w innej parafii
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Grudnia 2007, 21:34 »
oj, to  nie omijaj, bo ja wczoraj sie cieszylam i dzis juz troche mniej bo z wszystkimi dokumentami, aktami chrztu, bierzmowania i swiadectwem ukonczenia katechezy w liceum mam isc jak najszybciej do parafii w Elblagu( info od ksiedza z pruszcza) i tu zlozyc o nauki, a po ich odbyciu otrzymam licencje..a dzis dowiedzialam sie, ze te akty musza byc nie starsze niz 3 m-ce w dniu spisywania protokolu, a protokol bede miala spisywany w maju (3 m-ce przed slubem) wiec do protokolu beda juz przeterminowane i chyba ponownie bede musiala je wyciagac..w kolo macieju to samo..

wiec czym szybciej sie wybierzesz tym mniej cie zaskoczen czeka..