Autor Wątek: Pytanie o nauki przedmałżeńskie  (Przeczytany 6565 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zielonaa
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
Pytanie o nauki przedmałżeńskie
« dnia: 29 Stycznia 2017, 12:47 »
Hej. Wraz z narzeczonym zaczęliśmy niedawno myśleć nad ślubem, ale nie za bardzo wiemy jak się do tego zabrać ;)
Chciałabym zacząć od nauk. Ostatnio w kościele ksiądz zapowiadał że niedługo rozpoczną się spotkania dla narzeczonych. Chcieliśmy na nie uczęszczać, nie mamy jednak jeszcze ustalonej konkretnej daty ślubu, nie wiemy nawet czy będzie to w tym roku, czy w przyszłym (zależne od finansów) - czy na takich naukach ksiądz w ogóle zapisuje takie rzeczy jak data ślubu? Czy są one "imienne", podajemy wtedy swoje nazwiska, dane, adresy itp? Z tego co usłyszałam tych spotkań będzie więcej, po 2 razy w tyg przez kilka tygodni, czy obecność na każdym z nich jest sprawdzana? (pytam ze względu na pracę) ;)

Offline Slu_elle
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Skąd:: Warszawa
Odp: Pytanie o nauki przedmałżeńskie
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Lutego 2017, 12:11 »
Nie zawsze ksiądz prowadzi takie nauki,a bardziej katecheci i nie zapisują daty ślubu, otrzymacie jedynie zaświadczenia o ukończonym kursie przedmałżeńskim co jest niezbędne aby otrzymać ślub kościelny. Możecie ukończyć nauki już teraz i potem mieć to z głowy.

Offline pat
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
  • data ślubu: 30.06.2018
  • Skąd:: Bydgoszcz
  • Ślub w: Bydgoszcz
Odp: Pytanie o nauki przedmałżeńskie
« Odpowiedź #2 dnia: 2 Maja 2017, 13:18 »
Witam ;)
Również mam pytanie odnośnie nauk. Otóż, gdzie odbędą się najbliższe kursy? Interesują mnie tylko weekendowe i w odbywające się w Bydgoszczy :)

Offline Yadanut
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Pytanie o nauki przedmałżeńskie
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Listopada 2017, 11:11 »
Małżeństwo jest dobre. Bez względu na to, z czym masz problemy. Chcę, żebyś się ożenił

Offline Korsarz88
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
  • data ślubu: 28.05.2018
  • Skąd:: Lublin
  • Ślub w: Lublin
Odp: Pytanie o nauki przedmałżeńskie
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Stycznia 2018, 10:28 »
Kurs przedmałżeński możecie zrobić, kiedy chcecie niezależnie od daty ślubu.  Na każdym spotkaniu sprawdzana jest obecność. Przynajmniej u mnie tak było i można było opuścić zajęcia tylko raz. Podaje się swoje imiona, nazwiska i nic poza tym. Z tego co mówił zakonnik, na zajęcia moga przychodzić również pary, które nie sa pewne czy chcą wziąć ze sobą ślub.

Offline igness
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
  • data ślubu: 12.08.2017
  • Skąd:: Kraków
  • Ślub w: Wodzisław Śląski
Odp: Pytanie o nauki przedmałżeńskie
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Stycznia 2018, 15:10 »
U mnie też tak było ;) ale są też kościoły, gdzie ksiądz podpisuje ot tak i ma to trochę w nosie, tylko na spowiedź przed ślubem trzeba iść. Trochę to rozumiem, bo czasami bywa tak, że przed ślubem to małżonkowie nawet nie mieszkają jeszcze razem w jednym mieście, albo ktoś nie wiem jest za granicą i zbiera na ślub i ciężko ściągnąć na te nauki.

Offline Andrusia
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Pytanie o nauki przedmałżeńskie
« Odpowiedź #6 dnia: 5 Lutego 2018, 17:53 »
Dziewczyny, kiedy (w najbliższym czasie) są nauki w Bydgoszczy? Czy obejmują również poradnię?

Offline BeataRandom
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
  • data ślubu: 23.12.2018
  • Skąd:: Żętoszewo
  • Ślub w: Żętoszewo
Odp: Pytanie o nauki przedmałżeńskie
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Października 2018, 12:44 »
Olej nauki i weź ślub cywilny.