znalazłam w necie może się przyda :
Badania podstawowe w czasie ciążyRegularne badanie krwi jest niezbędne do określenia (między innymi)poziomu czerwonych krwinek, których niedobór oznacza anemię. Anemia jest groźna dla matki, ponieważ komórki jej organizmu obumierają na skutek niedotlenienia, jest jednak dużo groźniejsza dla rozwijającego się płodu. Niedotlenienie komórek płodu może powodować jego wadliwy rozwój. W wypadku stwierdzenia anemii konieczne jest spożywanie przez przyszłą matkę dodatkowych ilości żelaza, białka i kwasu foliowego witamin.
Badanie moczu wykonuje się rutynowo w odstępach miesięcznych lub częściej jeżeli tak zaleci lekarz. W badaniach określa się biochemiczny skład moczu i bada czy nie odbiega on od stanu prawidłowego. Odbieganie od stanu prawidłowego ma miejsce gdy stwierdza się w nim obecność: cukru, białka i ciał ketonowych.
obecność cukru może wskazywać na cukrzycę ciążową.
białko w moczu może świadczyć o infekcji pęcherza czy nerek, czasem oznacza możliwość wystąpienia groźnych dla życia dziecka i kobiety powikłań ciąży takich jak np. tzw. zatrucie ciążowe.
wykrycie ciał ketonowych wiąże się z wystąpieniem zaburzeń metabolizmu przemian w obciążonym ciążą organizmie przyszłej matki. Przyczyną tego stanu może być również nieprawidłowa dieta w ciąży.
Test na tolerancję glukozy.
W przypadku pozytywnego wyniku diagnoza bywa jednoznaczna - cukrzyca ciążowa. Lekarze zalecają wykonanie tego badania rutynowo pomiędzy 26 a 28 tygodniem ciąży. Wykonuje się go wcześniej jeżeli kobieta ma:
podwyższony poziom cukru we krwi (badany na czczo) lub moczu,
miała podwyższony poziom cukru w poprzedniej ciąży
lub jeśli płód gwałtownie rośnie i przybiera na wadze w stosunku do czasu trwania ciąży, co może być spowodowane i wskazywać na wystąpienie u kobiety cukrzycy
Testy na poziom hormonów związanych z ciążą: estriolu, hCG i AFP - ich nieprawidłowe wyniki mogą świadczyć o zwiększonym prawdopodobieństwie wystąpienia nieprawidłowości zwanej "zespołem Downa", jednak nie przesądzają o niej.
Badania dodatkowe w czasie ciążyTest na toksoplazmozę - zalecany jest wszystkim kobietom, a zwłaszcza kobietom, które miały wcześniej do czynienia ze zwierzętami domowymi bądź gospodarskimi. Jeśli w badaniu krwi zostaną wykryte przeciwciała dla toksoplazmozy konieczne będzie leczenie odpowiednimi antybiotykami.
Test na niedokrwistość sierpowatą i talasemię - zaleca się kobietom w ciąży, a także przyszłym ojcom, których przodkowie pochodzili z rejonów, gdzie niedokrwistość sierpowata i talasemia są bardzo rozpowszechnione (m.in. Afryka i Ameryka Środkowa Azja). Stwierdzenie którejś z chorób bądź ich nosicielstwa u jednego z rodziców wiąże się z ryzykiem odziedziczenia jej przez dziecko.
Test HIV - o przeprowadzenie takiego badania może poprosić każda kobieta, która czuje się w jakikolwiek sposób zagrożona AIDS.
Uwaga! Wykrycie wirusa HIV u matki nie oznacza, że dziecko będzie także zainfekowane.
Badania ultrasonograficzne
Autorzy podręczników podają, że najkorzystniejsze z punktu widzenia skutecznej diagnostyki i stosunkowo niskich kosztów jest wykonanie trzech badań ultrasonograficznych w fizjologicznie przebiegającej ciąży.
Pierwsze badanie wykonywane w 11-14 tygodniu ciąży mówi o liczbie płodów, jeśli ciąża jest mnoga - o jej rodzaju, obecności dużych wad typu bezczaszkowia, rozszczepu kręgosłupa, wytrzewieniu i tym podobnych. W tym czasie najczęściej trudno jest jeszcze dokładnie ocenić narządy wewnętrzne, natomiast jest to jedyny okres ciąży, kiedy można zmierzyć przejaśnienie karkowe. Z tego względu, że po 14 tygodniu ocena przejaśnienia karkowego staje się bezwartościowa, pierwsze badanie ultrasonograficzne powinno być wykonane przed jego ukończeniem.
Drugie badanie ultrasonograficzne zalecane jest w 20-22 tygodniu ciąży. Do tego momentu wszystkie narządy wewnętrzne płodu stają się widoczne i możliwe do oceny w badaniu ultrasonograficznym. Można już rozpoznać w zasadzie wszystkie malformacje płodu mające istotne znaczenie dla dalszego postępowania położniczego. W razie podejrzenia aberracji chromosomowej w związku z nieprawidłowościami budowy lub hipotrofią płodu można pacjentce zaproponować diagnostykę cytogenetyczną płodu.
Kolejne badanie wykonywane jest w około 32-34 tygodniu ciąży. Uwagę badającego skupia przede wszystkim wielkość płodu, jego położenie, ilość płynu owodniowego oraz wygląd łożyska i naczyń pępowinowych.
Większość wad płodu możliwych do rozpoznania tą metodą widoczna powinna być w badaniu wykonywanym około 20 tygodnia ciąży. Zwraca się jednak uwagę na takie sytuacje, gdzie w wyniku na przykład infekcji wirusowej może dochodzić do rozwoju wodogłowia lub małogłowia, wodonercza oraz innych nieprawidłowości w narządach, które w poprzednim badaniu nie wykazały odchyleń od normy. taki schemat przesiewowych badań ultrasonograficznych, który zalecanych jest obecnie w Polsce i zagranicą, pozwala rozpoznać stosunkowo duża ilość nieprawidłowości rozwoju płodu w odpowiednio wczesnej ciąży.
Badania inwazyjne
Jest to grupa specjalnych badań, do których konieczne jest pobranie próbek z wnętrza jamy macicy. Badanie to wykonuje się za pomocą specjalnej cienkiej igły, wkłuwanej przez skórę. Wszystkie badania są wykonywane pod kontrolą wzroku lekarza , który obserwuje wnętrze jamy macicy dzięki obrazowi USG.
Najczęstsze badania tego typu to biopsja kosmówki i amniopunkcja.
Lekarz zleca takie badania dla potwierdzenia, bądź wykluczenia wad rozwojowych i chorób płodu. - czyli tylko wtedy gdy jest to konieczne.
Biopsja kosmówki.
Jest to zabieg pobrania próbki tkanki otaczającej jajo płodowe, z której następnie wykształca się łożysko. Zaletą tego badania jest to, że można je przeprowadzić we wczesnej ciąży, już w 10 tygodniu , a nie - tak jak w przypadku amniopunkcji - po 12 tygodniu. Próbki kosmówki wysyłane są do analizy w laboratorium, po czym w podobny sposób jak przy amniopunkcji przeprowadza się badania. Wyniki dostępne są w ciągu dwóch tygodni.
Amniopunkcja.
To pobranie z jamy macicy płynu owodniowego, w którym zanurzony jest rozwijający się płód. Badanie to może być wykonane między 13 a 20 tygodniem ciąży. Cały zabieg, czyli wprowadzenie igły i pobranie do strzykawki ok. 20 mililitrów płynu, trwa ok. 5 minut. Wydzielone z pobranego płynu komórki hoduje się w laboratorium, po to aby wydzielić z nich chromosomy, czyli nośniki informacji przekazywanych przez oboje rodziców swojemu dziecku. Wykonanie przez badającego tzw. "mapy chromosomalnej" pozwala na ocenę ich prawidłowej budowy i ilości. Znalezione w tym obrazie nieprawidłowości pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie wad u rozwijającego się płodu. Wyniki dostępne są w ciągu trzech tygodni.
[ Dodano: Sob Lip 30, 2005 10:17 am ]