Autor Wątek: NAUKI PRZEDMALZENSKIE - jak dlugo jest wazne zaswiadczenie??  (Przeczytany 12759 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lewa
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
Witam

Mam pytanie:
Dowiedzialam sie ostatnio, ze zaswiadczenie o ukonczeniu kursu przedmalzenskiego ma waznosc 3 miesiace - czy to prawda :?:

Pytam, gdyz jeszcze z narzeczonym nie ustalilismy konkretnej daty slubu - byc moze to bedzie jesien tego roku, byc moze wiosna 2006 r. Wszystko po prostu zalezy od mozliwosci finansowych. Chodzimy na nauki teraz, gdyz dysponujemy teraz czasem wolnym, a nie chcielibysmy, aby zaswiadczenie bylo nie wazne i nam wszystko przepadlo.

Czy ktos moze udzielic informacji na ten temat :?:  

Pozdrawiam,
Kasia
[/color]

Offline Agutka

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1802
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 26.08.2006
NAUKI PRZEDMALZENSKIE - jak dlugo jest wazne zaswiadczenie??
« Odpowiedź #1 dnia: 7 Marca 2006, 14:27 »
Z tego co mi powiedziano, to nie ma czegos takiego jak okres waznosci kursu malzenskiego, ale najbezpieczniej bedzie jak dowiesz sie w Kosciele, w ktorym planujecie slub jak oni do tego podchodze, bo czesto kazdy Kosciol ma swoje widzimisie.
Relacja z tego Jedynego Dnia :) Zapraszam  Gość
http://e-wesele.pl/forum/viewtopic.php?p=119076#119076

Offline Marta

  • phpBB Moderator
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3868
NAUKI PRZEDMALZENSKIE - jak dlugo jest wazne zaswiadczenie??
« Odpowiedź #2 dnia: 7 Marca 2006, 14:37 »
U nas takie zaświadczenie nie jest ważne 3 miesiący tylko dłużej. Większość forumek już około pół roku wcześniej miały zaliczone nauki.
3 miesiące to są ważne papiery z USC.
Ale zapytaj się dokładnie jak to jest u Was w parafii, może ksiądz prowadzi inną politykę.



Relacja i fotki z naszego pięknego dnia:
https://e-wesele.pl/forum/viewtopic.php?t=4077

Offline Julka
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 61
NAUKI PRZEDMALZENSKIE - jak dlugo jest wazne zaswiadczenie??
« Odpowiedź #3 dnia: 7 Marca 2006, 20:24 »
U mnie w miescie -> Gorzów, nauki przedmalzenskie nie maja daty waznosci. Jak sie raz odbebni, to sa wazne przez cale zycie.
Wydaje mi sie, ze wszedzie tak jest, ale lepeij oczywiscie sie dowiedz.

Offline merkunek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9817
  • Płeć: Kobieta
NAUKI PRZEDMALZENSKIE - jak dlugo jest wazne zaswiadczenie??
« Odpowiedź #4 dnia: 7 Marca 2006, 21:08 »

Z tego co wiem to dopiero gdybyś zmieniła kandydata na męża obecne zaświadczenie (czyli Twoje i narzeczonego jako pary) byłoby nieważne ;-)
Pozdrawiam :-)

Offline Julka
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 61
NAUKI PRZEDMALZENSKIE - jak dlugo jest wazne zaswiadczenie??
« Odpowiedź #5 dnia: 8 Marca 2006, 10:52 »
Ale zaswiadczenie to nie jest wystawiane parze, tylko na konkretna osobe. Kazdy ma swoje wlasne zaswiadczenie, na ktorym nie jest napisane z kim ja mam zamiar wziasc slub.

Offline Olga

  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 146
NAUKI PRZEDMALZENSKIE - jak dlugo jest wazne zaswiadczenie??
« Odpowiedź #6 dnia: 8 Marca 2006, 12:19 »
Generalnie takie zaświadczenie nie ma urzędowo ustalonej ważności.Jednakże są księża którzy uważają że nauki powinno się odbywać 3-6 m-cy przed ślubem i mogą robić trudności. Najlepiej porozmawiać o tym w kancelarii parafii w której chcecie brać ślub. Ja na nauki chodziłam 2 lata temu :), ale nie mieliśmy wtedy uzgodnionej daty ślubu, więc poprosiliśmy ojca, który prowadził spotkania o nie wpisywanie daty wystawienia... Wykazał zrozumienie i mamy zaświadczenia bez daty... Jeżeli ksiądz wymagałby jakiegoś konkretnego terminu ważności to sami byśmy sobie wpisali datę. (Na szczęście nie musialiśmy tak kombinować, bo proboszcz nie pytał o termin odbycia nauk-wystarczyły zaświadczenia).

Offline kasian

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 35
NAUKI PRZEDMALZENSKIE - jak dlugo jest wazne zaswiadczenie??
« Odpowiedź #7 dnia: 9 Marca 2006, 01:37 »
My bylismy na naukach w lipcu 2005 r. I z taka data mamy tez wystawione zaświadczenia  . Nikt jednak nie mowil ze jest wazne 3 miesiace . Takie zaświadczenia tak jak pisała wczesniej Julka wystawiane są na konkretną osobę , ksiądz mowił ze jak ktos ma zrobiony taki kurs to jest on ważny długo , no ale traci wazność jakby leżało gdzies z 15 , 20 lat  :lol: . Myśle jednak ze faktycznie lepiej sie upewnić .
kasia



Offline PaulinaG

  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 135
NAUKI PRZEDMALZENSKIE - jak dlugo jest wazne zaswiadczenie??
« Odpowiedź #8 dnia: 9 Marca 2006, 23:56 »
to jeżeli są nauki wazne 3 miesiące to dlaczego dużo osob chodzi na nauki przedmałżenskie jeszcze za czasów szkoły sredniej czy podstawowej to twraz ten papierek juz byłby nieważny :!:

Zgadzam się z Olgą sa tacy księża którzy sprawiają trudności i zyczą sobie nauki które odbywaja się np. miesiąc przed slubem. Nauki są ważne do zawarcia związku małżeńskiego  :!:

Ja rozmawiałam z księdzem z mojej parafi i pytalam się czy sa potrzebne nauki przedmałżeńskie, powiedział mi że nie musimy miec nauk :) ale zas ksiądz od strony narzeczonego (jeszcze z nim nie rozmawialiśmy) wymaga nauk i wiemy że z nim będa kłopoty :?   :!:



Pozdrawiam