Autor Wątek: Obrzędy porodowe z różnych zakątków świata  (Przeczytany 5659 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline aneta_81

 • Chuck Norris
 • ********
 • Wiadomości: 3666
 • Płeć: Kobieta
 • Szczęśliwa, spełniona..
 • data ślubu: 22.07.2006
Obrzędy porodowe z różnych zakątków świata
« dnia: 5 Lutego 2010, 10:18 »
Narodziny dziecka w wielu kulturach są wydarzeniem wymagającym szczególnych przygotowań i działań. Z przyjściem dziecka na świat wiążą się rytuały, podyktowane tradycją i lokalnymi wierzeniami. Kobieta na Saharze rodzi inaczej, niż mieszkanka Tanzanii lub Indianka.

Tanzania

W kulturze Masajów dzieci są symbolem zamożności. Kultura pozwala na wielożeństwo - zdarza się, że mężczyzna ma 10 żon i około setki dzieci. Co ciekawe, dziewczynki są swatane już w wieku niemowlęcym.

Poród odbiera najczęściej stara i doświadczona Masajka - każda tanzańska wioska posiada "na etacie" akuszerkę wywodzącą się z plemienia.

Rodzącym Masajkom nie wolno okazywać bólu, poród musi odbyć się w ciszy. Jako środek wzmacniający rodzącej podaje się krowie mleko zmieszane z krwią.

Mongolia

Po narodzinach dziecka tradycyjnie zostaje odśpiewana Urtiin duu, czyli „długa pieśń” - jedna z dwóch głównych pieśni mongolskich.

Do dziś w Mongolii, tuż po przyjściu na świat, noworodkom wiesza się amulety z okruchów srebra lub zawierające kawałki półszlachetnych kamieni. Płci dziecka nie pokreśla się od razu po narodzinach, dlatego w tym kraju możemy spotkać trzyletnich chłopców o dziewczęcym uczesaniu i ubraniu. Zgodnie z dawnymi wierzeniami dziecko w tym okresie swojego życia nie posiada duszy - znajduje się w czasie przejściowym między życiem w tamtym i w tym świecie. (Źródło danych: Polski Komitet ds Unesco)

Indie

W Indiach akuszerki obdarowują rodzące kobiety ryżem. Taki dar ma zapewnić szczęście i dobrobyt zarówno matce, jak i dziecku.

Puszcza Amazońska


Rodząca kobieta pozostaje najczęściej pod opieką matki - to matka też dba o to, aby odbyły się wszystkie wskazane rytuały towarzyszące narodzinom dziecka. Jednym z nich jest pomalowanie ciała rodzącej w rytualne wzory. Tak przebiegają przygotowania do porodu w plemieniu wojowniczych Indian Kayapo.

Innym rytuałem jest wcieranie przez akuszerkę w brzuch ciężarnej maści z zebranych w puszczy liści - maść łagodzi ból.

Ghana


"Tam gdzie nie ma dzieci, nie ma bogactwa" - mówi jedna z mądrości ludów zamieszkujących obszar dzisiejszej Ghany.

W Ghanie narodziny dziecka wieńczą akt małżeństwa, a bezpłodność kobiety jest według tradycji ludów Akan jednym z najważniejszych powodów usprawiedliwiających decyzję o rozwodzie. Kto nie ma dzieci, skazany jest na niebyt, bo to dzieci gwarantują rodzicom przedłużenie życia (są ich częścią).

Ludy Akan wierzą, że nowonarodzone dziecko dziedziczy krew po matce i duszę po ojcu. Narodziny dziecka są niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu rodziny. Jeżeli się powiodą, osiem dni po porodzie dziecko otrzymuje imię, nadawane przez ojca, upamiętniające osobę żyjącą bądź zmarłą, wobec której ojciec dziecka żywi szczególny szacunek i uczucia. Liczba imion może wzrosnąć do kilku z racji takich czynników jak liczba dzieci urodzonych wcześniej przez tę samą kobietę, czy też okoliczności w jakich dziecko przyszło na świat.

Korea Południowa

Jeśli w progu koreańskiego domu wiszą wysuszone czerwone papryczki, oznacza to nadchodzące narodziny chłopca. Poród, według planów powinien odbyć się w ciągu nadchodzącego tygodnia.

Somalia


Niestety, w Somalii jedna na sześć kobiet umiera podczas porodu, lub z powodu powikłań ciąży. Jednym z powodów jest brak dostępu do opieki medycznej - tylko 10%-14% wszystkich porodów jest odbieranych przez wykwalifikowane akuszerki (unicef).

Kobieta nieobrzezana uważana jest za nieczystą i niegotową do małżeństwa oraz porodu i wydania na świat potomstwa. Tylko bolesny i niebezpieczny dla zdrowia i życia kobiety zabieg daje jej prawo do urodzenia dziecka. Zabieg obrzezania utrudnia poród i sprawia, że kobieta bardziej odczuwa porodowy ból, a krocze goi się dłużej i częściej dochodzi do zakażeń.

No to laski, tylko sie cieszyć, ze mieszkamy w Polsce ;) ;) ;)

Offline ~Ania~
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • *****
 • Wiadomości: 24071
 • Płeć: Kobieta
 • data ślubu: 2006-10-07
Odp: Obrzędy porodowe z różnych zakątków świata
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lutego 2010, 17:09 »
Rzeczywiście nieźle...

Offline aadaa

 • Ada
 • Chuck Norris
 • ********
 • Wiadomości: 3770
 • Płeć: Kobieta
 • data ślubu: 06/09/2008
Odp: Obrzędy porodowe z różnych zakątków świata
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Lutego 2010, 19:36 »
wow
B .: 02/06-2010    K.: 20/06-2012