Narodziny dziecka w wielu kulturach są wydarzeniem wymagającym szczególnych przygotowań i działań. Z przyjściem dziecka na świat wiążą się rytuały, podyktowane tradycją i lokalnymi wierzeniami. Kobieta na Saharze rodzi inaczej, niż mieszkanka Tanzanii lub Indianka.
Tanzania
W kulturze Masajów dzieci są symbolem zamożności. Kultura pozwala na wielożeństwo - zdarza się, że mężczyzna ma 10 żon i około setki dzieci. Co ciekawe, dziewczynki są swatane już w wieku niemowlęcym.
Poród odbiera najczęściej stara i doświadczona Masajka - każda tanzańska wioska posiada "na etacie" akuszerkę wywodzącą się z plemienia.
Rodzącym Masajkom nie wolno okazywać bólu, poród musi odbyć się w ciszy. Jako środek wzmacniający rodzącej podaje się krowie mleko zmieszane z krwią.MongoliaPo narodzinach dziecka tradycyjnie zostaje odśpiewana Urtiin duu, czyli „długa pieśń” - jedna z dwóch głównych pieśni mongolskich.
Do dziś w Mongolii, tuż po przyjściu na świat, noworodkom wiesza się amulety z okruchów srebra lub zawierające kawałki półszlachetnych kamieni. Płci dziecka nie pokreśla się od razu po narodzinach, dlatego w tym kraju możemy spotkać trzyletnich chłopców o dziewczęcym uczesaniu i ubraniu. Zgodnie z dawnymi wierzeniami dziecko w tym okresie swojego życia nie posiada duszy - znajduje się w czasie przejściowym między życiem w tamtym i w tym świecie. (Źródło danych: Polski Komitet ds Unesco)
IndieW Indiach akuszerki obdarowują rodzące kobiety ryżem. Taki dar ma zapewnić szczęście i dobrobyt zarówno matce, jak i dziecku.
Puszcza AmazońskaRodząca kobieta pozostaje najczęściej pod opieką matki - to matka też dba o to, aby odbyły się wszystkie wskazane rytuały towarzyszące narodzinom dziecka. Jednym z nich jest pomalowanie ciała rodzącej w rytualne wzory. Tak przebiegają przygotowania do porodu w plemieniu wojowniczych Indian Kayapo.
Innym rytuałem jest wcieranie przez akuszerkę w brzuch ciężarnej maści z zebranych w puszczy liści - maść łagodzi ból.
Ghana"Tam gdzie nie ma dzieci, nie ma bogactwa" - mówi jedna z mądrości ludów zamieszkujących obszar dzisiejszej Ghany.
W Ghanie narodziny dziecka wieńczą akt małżeństwa, a bezpłodność kobiety jest według tradycji ludów Akan jednym z najważniejszych powodów usprawiedliwiających decyzję o rozwodzie. Kto nie ma dzieci, skazany jest na niebyt, bo to dzieci gwarantują rodzicom przedłużenie życia (są ich częścią).
Ludy Akan wierzą, że nowonarodzone dziecko dziedziczy krew po matce i duszę po ojcu. Narodziny dziecka są niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu rodziny. Jeżeli się powiodą, osiem dni po porodzie dziecko otrzymuje imię, nadawane przez ojca, upamiętniające osobę żyjącą bądź zmarłą, wobec której ojciec dziecka żywi szczególny szacunek i uczucia. Liczba imion może wzrosnąć do kilku z racji takich czynników jak liczba dzieci urodzonych wcześniej przez tę samą kobietę, czy też okoliczności w jakich dziecko przyszło na świat.
Korea PołudniowaJeśli w progu koreańskiego domu wiszą wysuszone czerwone papryczki, oznacza to nadchodzące narodziny chłopca. Poród, według planów powinien odbyć się w ciągu nadchodzącego tygodnia.
SomaliaNiestety, w Somalii jedna na sześć kobiet umiera podczas porodu, lub z powodu powikłań ciąży. Jednym z powodów jest brak dostępu do opieki medycznej - tylko 10%-14% wszystkich porodów jest odbieranych przez wykwalifikowane akuszerki (unicef).
Kobieta nieobrzezana uważana jest za nieczystą i niegotową do małżeństwa oraz porodu i wydania na świat potomstwa. Tylko bolesny i niebezpieczny dla zdrowia i życia kobiety zabieg daje jej prawo do urodzenia dziecka. Zabieg obrzezania utrudnia poród i sprawia, że kobieta bardziej odczuwa porodowy ból, a krocze goi się dłużej i częściej dochodzi do zakażeń.
No to laski, tylko sie cieszyć, ze mieszkamy w Polsce
