Autor Wątek: Bierzmowanie  (Przeczytany 12452 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Martucha
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 15
Bierzmowanie
« dnia: 26 Listopada 2004, 13:42 »
Nie wiecie czy bez bierzmowania ksiądz udzieli nam ślubu? Można to jakoś ominąć?
Martucha

Offline Sylvi

  • Administrator
  • maniak
  • *****
  • Wiadomości: 2118
  • Płeć: Kobieta
Bierzmowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Listopada 2004, 13:51 »
Hmmm, Martus - raczej na to nie licz. Bez bierzmowania nie da rady, ale .... dowiedzcie sie czym predzej kiedy jest najblizsze bierzmowanie(chyab Maja juz o tym gdzies pisala ... w powitaniu  :hmmm: ) w okolicy (chyba nie musi byc w tej samej parafii - tego nie wiem). przy sprzyjajacych wiatrach (a tego Wam oczywiscie zycze) mozna upiec dwie pieczenie - tzn. 'nadrobic' bierzmowanie (bierzmuja chyab w maju, byc moze tez w innych terminach), a potem wziac slub koscielny.
Najlepiej byloby porozmawiac z jakims zyczliwym ksiedzem, ktory chcialby Wam pomoc i podpowiedzial co, gdzie ,kiedy ....

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Bierzmowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Listopada 2004, 13:51 »
A gdzie moja odpowiedź, już coś na ten temat pisałam :? Moim zdaniem nie ma szans na ślub bez skramentu bierzmowania i chrztu rzecz jasna. Możesz spytać księdza z parafii, w której będziesz ślubować kiedy będą bierzmowania (przeważnie na wiosnę) :wink:


Offline Sylvi

  • Administrator
  • maniak
  • *****
  • Wiadomości: 2118
  • Płeć: Kobieta
Bierzmowanie
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Listopada 2004, 13:53 »
Maju! Pisalas chyba w "powitaniach" - tak kojarze :)

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Bierzmowanie
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Listopada 2004, 13:56 »
Tak, bo już się zapieniłam :o


_MeGGi_
  • Gość
Bierzmowanie
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Listopada 2004, 15:35 »
a czy bez komunii mozna miec bierzmowanie?? czy ktoras z Was wie moze jak w kosciele sw.Anni i sw.Krzyza w Warszawie wygladaja przygotowania do bierzmowania? czy to sa tylko dla studentow??

Offline pioteras

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Już jest KUBUŚ... i JULIA też :-)
  • data ślubu: 15.07.2006
Bierzmowanie
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Stycznia 2005, 13:09 »
podobno to tak naprawdę zależy od proboszcza danej parafi. Według prawa kanonicznego bierzmowanie nie jest konieczne ale księża tego wymagają, zobaczymy, musze sam się dowiedzieć, sprawdzę i dam znać


Offline merkunek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9817
  • Płeć: Kobieta
Co to za pytania?!
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Stycznia 2005, 16:59 »
Ja tu czegoś nie rozumiem!!! Toż to jakieś ogromne nieporozumienie!!! Skoro ktoś nie ma sakramentów: komunii czy bierzmowania, żeby nie zapomnieć o chrzcie św., to po co mu wogóle SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA???!!! Coś mi się wydaje, że osoby, które chcą sobie ominąć któryś z sakramentów niewiele mają wspólnego z Kościołem, więc po co im zawarcie małżeństwa w Kościele? Może wystarczy po prostu USC?!

Offline Agami
  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 175
Bierzmowanie
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Stycznia 2005, 18:00 »
Zgadzam się w 100%. Skoro nie wierzycie w Boga to dlaczego chcecie mieć ślub w kościele? Jakoś sobie tego nawet nie umiem wyobrazić. A co ze spowiedzią (obowiązkowe są dwie), będziecie kłamać w konfesjonale (bo nie wierzę w szczerośc kogoś kto się spowiada, a nie jest katolikiem)?  :?

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Bierzmowanie
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Stycznia 2005, 08:05 »
Cytuj
Skoro nie wierzycie w Boga to dlaczego chcecie mieć ślub w kościele


Wszystko dlatego, że ślub stał się przedsięwzięciem komercyjnym  :roll:
Najważniejsza jest cała oprawa - suknia, orkiestra (jakaś solistka w kościele), a msza to na kasecie najczęściej "przewijany" moment
Gdzieś w tej gonitwie za doskonałością uroczystości pogubiliśmy się
Kto z przyszłych Młodych zastanawia się nad tzw. skupieniem przedślubnym?
Niewielu, większość "nie ma czasu"
Przykre to ale prawdziwe i na porządku dziennym jest bierzmowanie tuż przed ślubem i to tylko dlatego, że jest wymagane
Co do chrztu i komunii to inna bajka, tu zawiedli rodzice  :?
Ale dla chcącego nic trudnego, byleby tylko znaleźć czas dla siebie samych przyszli małżonkowie  :wink:


Offline davyjohn
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 751
  • Płeć: Mężczyzna
Bierzmowanie
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Stycznia 2005, 10:57 »
Merkunek, Agami, Maju, zgadzam się z Wami w 100%... to co czasami słyszę od ludzi to po prostu sam nie wiem co sądzić i po co im ten Kościół...

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
Bierzmowanie
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Stycznia 2005, 12:22 »
a moze tak zkrócić mszę w kościele...

tak jak na zachodzie... 15 minut a nie 50min... :roll:
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Bierzmowanie
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Stycznia 2005, 12:24 »
Już istnieje coś w tym stylu  :?

Msza kilka dni przed, a samym dniu ślubu tylko obrządek związany z sakramentem małżeństwa - to na prawdę nie trwa długo  :roll: Moja kuzynka tak miała, dziwnie było  :?


Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
Bierzmowanie
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Stycznia 2005, 12:33 »
etam..

w polsce przyzwyczajeni jesteśmy do długich kazań, mszy, powagi itp...

wg mnie krótsza msza niewiele zmieniłaby duchowo... jakoś inne odłamy chrześcijańskie potrafią się radowac na każej mszy i robić to w krótszym czasie niż w polsce...

pamiętam jak marzłyśmy z siostrą przed ołtarzem, kiedy brała ślub w walentynki 6 lat temu... ta msza naprawde mogła trwać 30 min a nie z zegarkiem w ręku 58 min... skończyło się na lekach...
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline Sylvi

  • Administrator
  • maniak
  • *****
  • Wiadomości: 2118
  • Płeć: Kobieta
Bierzmowanie
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Stycznia 2005, 12:44 »
Cytat: "monia"
a moze tak zkrócić mszę w kościele...

tak jak na zachodzie... 15 minut a nie 50min... :roll:


Moniu, mozna "zamowic" wersje skrocona, ktora trwa (tak jak napisalas) okolo 15 minut. Szast prast i formaln czesc zalatweiona.

Offline Agami
  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 175
Bierzmowanie
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Stycznia 2005, 13:58 »
Dla mnie Msza nie jest drogą przez mękę. Nie wyobrazam sobie jakiejś formy skróconej na moim slubie  :? Dla mnie wesele jest tylko dodatkiem do slubu, a nie na odwrót. Msza Św., sakramenty to jest najważniejsze. A na weselu i tak zdążę się wybawić, nie muszę sie aż tak śpieszyć.  :wink:

Offline merkunek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9817
  • Płeć: Kobieta
Bierzmowanie
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Stycznia 2005, 15:19 »
Agami, popieram w 100% !!! Ja też tak czuję!!! Niestety ostatnimi czasy Eucharystia to tylko dodatek do wesela... dla mnie to jest przykre. Przecież własnie to co dzieje się podczas Mszy św. a w szczególności ten moment kiedy młodzi składają sobie przysięgę małżeńską to jest centrum całego dnia Ślubu, reszta to tylko dodatki!!!!

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Bierzmowanie
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Stycznia 2005, 08:11 »
Cytuj
Dla mnie wesele jest tylko dodatkiem do slubu, a nie na odwrót. Msza Św., sakramenty to jest najważniejsze


Ja równiez tak uważam, dodam tylko że spotęgowało się to przekonanie u mnie po moim własnym ślubie.  :)
To, co i jak przeżyłam całą Mszę, nie mówiąc o momencie składania sobie przysięgi  :roll:
Kiedy poszliśmy dwa tygodnie po naszym ślubie na ślub znajomych byliśmy chyba najbardziej skupioną parą (zaraz po młodych), która przyszła.
Ja po swoim ślubie mogłabym nawet nie mieć wesela, jak wyszliśmy z kościoła było mi żal, że to tak szybko i na prawdę nie odczułam jak długo trwała msza.
Zresztą nasz ksiądz podszedł do tego z sercem i kazanie było o nas, o naszych rodzicach.
Ojejku jak tylko sobie przypomnę to się wzruszam.
Na prawdę warto to przeżyć  :P


_MeGGi_
  • Gość
Bierzmowanie
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Stycznia 2005, 15:24 »
co do bierzmowania to ja nie mialam bo w szkole u mnie nie organizowal takowych spotkan ksiadz a potem jakos umknelo to mojej uwadze, a teraz bede uczestniczyc w spotkaniach dla doroslych ktore trwaja miesiac i bede miala normalnie bierzmowanie, natomist moj malzon przyszly jest ateista, nie ma komunii i bierzmowania,ale ze wzgledu na mnie bierzemu slub koscielny, ksiadz nie widzi problemu tym bardziej ze taka opcja slubu koscielnego osoby wierzacej z niewierzaca jest dopuszczona przez kurie

Offline merkunek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9817
  • Płeć: Kobieta
Bierzmowanie
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Stycznia 2005, 15:43 »
Cieszę się, że tak do tego podchodzisz, że chcesz, że Ci zależy... A co do małżeństw mieszanych, to jak najbardziej są takowe, czemu nie?! W końcu serce nie sługa ;-)

Offline Magda Sz.
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 612
Bierzmowanie
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Stycznia 2005, 21:27 »
Monia, a skad masz takie informacje, ze na zachodzie msza trwa 15 min.  :?:  :shock: Mieszkam w Holandii 3,5 roku i nigdy, ani w katolickim ani w protestanckim kosciele nie spotkalam sie z msza, ktora trwalabym tak krotko. Podobnie jest w Niemczech i innych krajach, nie tylko europejskich. Wiem, bo co nieco widzialam juz w swoim 25 letnim zyciu  :wink: , ale z tym o czym mowisz ty, nie spotkalam sie nigdzie. Standard to 45min do godziny, w zaleznosci od kraju czyli w sumie podobnie jak u nas.

Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
Bierzmowanie
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Lipca 2005, 07:24 »
Pytałam się księdza jak to jest z tym bierzmowaniem, czy trzeba je mieć czy też nie (mój kochany nie ma)...
Uzyskałam taka odpowiedź: bierzmowanie nie jest wymagane do udzielenia sakramentu małżeństwa, ale...(zawsze pojawia sie jakieś ale  :wink:  ) wszystko zależy od proboszcza, bo to on ustala reguły wg. których funkcjonuje Kościół i zazwyczaj jest tak, że ksiądz nie udziela jednak ślubu bez bierzmowania- trzeba się bierzmować...
Dowiedziałam się też, że nie czeka sie długo na takie bierzmowanie  :D . Co miesiąc w Katedrze odbywa się bierzmowanie. Oczywiście wcześniej jest rozmowa księdza z chętnym do bierzmowania (na różne tematy) i dopiero wówczas można się bierzmować. Także kto nie ma bierzmowania na pewno zdąży przed własnym ślubem :D

Trochę ten mój wywód chaotyczny, ale mam nadzieję, że zrozumieliście o co mi chodziło ehh  :?
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline Mariolka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 16728
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 23 kwietnia 2005 r.
Bierzmowanie
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Lipca 2005, 17:11 »
ja słyszałam,że trzeba mieć bierzmowanie, tak jak chrzest bo to podstawowe sakramenty. a ślub kościelny jest kolejnym z 7 sakramentów(to dla "katolików", którzy nie wiedza).a w takim razie jak bez przestrzegania podstaw katolicyzmu, mówimy o byciu katolikiem?to tak jakby ktoś mówił,że jest Żydem, a nie był obrzezany. albo muzułmaninem a nie znał Koranu.
"Dwie rzeczy są nieskończone:Wszechświat i głupota ludzka, chociaż przy tym pierwszym nie upierałbym się" A.Einstein

Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
Bierzmowanie
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Lipca 2005, 22:19 »
Mariolka ja tylko powtarzam to co usłyszałam na własne uszy i powiedział mi to ksiądz z mojej parafii więc konieczne nie jest...ale parafia księża wymagają bo później sa nikłe szanse, że ktoś się będzie bierzmował...
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline Mariolka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 16728
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 23 kwietnia 2005 r.
Bierzmowanie
« Odpowiedź #24 dnia: 14 Lipca 2005, 14:41 »
co parafia to inny ksiądz i inne obyczaje. odnosze wrażenie,że oni sami sobie ustalaja reguły jak chcą
"Dwie rzeczy są nieskończone:Wszechświat i głupota ludzka, chociaż przy tym pierwszym nie upierałbym się" A.Einstein

Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
Bierzmowanie
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Lipca 2005, 15:05 »
Cytat: "Mariolka"
co parafia to inny ksiądz i inne obyczaje. odnosze wrażenie,że oni sami sobie ustalaja reguły jak chcą


a i owszem :!: o tym czy bierzmowanie jest konieczne czy tez nie decyduje proboszcz :?
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

corelia
  • Gość
Bierzmowanie
« Odpowiedź #26 dnia: 20 Lipca 2005, 21:54 »
Wśród wymaganych dokumentów jakie złożyliśmy w kancelarii parafialnej było właśnie świadectwo bierzmowania  :D

Offline Magula
  • bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 327
Bierzmowanie
« Odpowiedź #27 dnia: 3 Sierpnia 2005, 16:31 »
U nas bierzmowanie jest wymagane przez księzy. :(

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Bierzmowanie
« Odpowiedź #28 dnia: 4 Sierpnia 2005, 08:16 »
My byliśmy bierzmowani w parafii, w której braliśmy ślub ale kiedy poszłam po świstek z chrztu to tak w księgach parafialnych było odnotowane bierzmowanie i ksiądz od razu mi to wpisał na jeden papierek  :wink:


Offline agulkaaa
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 8211
  • Płeć: Kobieta
  • MISIO 13.05.2007, MACIUŚ 21.10.2009
Bierzmowanie
« Odpowiedź #29 dnia: 6 Sierpnia 2005, 12:29 »
oj widze ze co parafia to inne dokumenty wymagane ,my jak sie pytalismy czy bierzmowanie tez jest potrzebne to proboszcz powiedzial ze tylko wymaga aktu chrztu

[ Dodano: Sob Sie 06, 2005 12:31 pm ]
wiecie co mysle ze powinny obowiazywac jakies standardy ale wszystcy wymagaja aktu chrztu i bierzmowanie albo tylko chrztu tak to przynajmniej wszystko byloby jasne