Autor Wątek: Nietypowe sluby  (Przeczytany 4431 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Basia79

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
Nietypowe sluby
« dnia: 16 Lipca 2005, 16:06 »
Czy spotkaliscie sie kiedys z tym ze tylko jedna osoba brala slub koscielny?

Ja jestem osoba wierzaca  :Swiety:  i chcialabym miec slub koscielny - wiecie, w przypadku tylko slubu cywilnego o komunii do konca zycia mozecie zapomniec! do tego dochodza jeszcze problemy ze chrztem dziecka itp
Niestety przeczuwam problemy!  :urwanie_glowy:
Moj Kubus jest Czechem, jest nieochrzczony, niewierzacy  :twisted: ... ale za to bardzo kompromisowy i ugodowy. Sam nie ma wiec nic przeciwko temu zeby nasz slub odbyl sie w kosciele! Wiem ze prawo koscielne dopuszcza takie rozwiazania, choc jest na to potrzebna zgoda biskupa i odrobina dobrej woli od ksiadza - a tej wlasnie obawiam sie ze moze zabraknac w mojej parafii :(
W polowie sierpnia idziemy do ksiedza o tym porozmawiac - juz sie strasznie boje!

Zyczcie nam szczescia! a jesli macie jakies doswiadczenia i rady to piszcie!

Offline Agnieszka32

  • phpBB Moderator
  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1410
Nietypowe sluby
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Lipca 2005, 16:24 »
Myslę, że jeżeli ksiądz w Twojej parafii okaże sie niereformowalny, to zawsze mozna zmienic kościół w którym weźmiecie ślub. Bo niby z jakiej racji masz rezygnować ze ślubu kościelnego tylko dlatego, że pokochałaś człowieka, który nie ma chrztu....i niby z jakiej racji masz Go do tego chrztu zmuszać w imie miłości. Na szczęście kościołów w naszym kraju nie brakuje, a i są również księża mówiący "ludzkim głosem"-))))))))


Offline Magda Sz.
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 612
Nietypowe sluby
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Lipca 2005, 17:25 »
Basiu, w prawdzie moj Roel jest ochrzczony, ale procedura calego slubu u mnie i u ciebie bedzie bardzo podobno, bo Roel jest Holendrem - protestantem i jemu nie wolno brac slubu katolickiego  tzn. nasz polski katolicyzm (bo w innych krajach jest inaczej) w pelni nie zezwala na laczenie sie wiar i dlatego Roel bedzie w takiej samej sytaucji jak twoj Kuba tzn. bedzie obecny na mszy, ale przysiegac i w pelni uczestniczyc bede tylko ja. On tylko tam "bedzie" , ale nie wolno mu aktywnie uczestniczyc w zadnym sakramencie itd. Podczas zalatwiania formalnosci koscielnych Roel musial podpisac taki papier, w ktorych bylo napisane, ze nasze  dzieci beda wychowane w wierze katolickiej i, ze on nie bedzie mi przeszkadzal, ograniczal ani zabranial chodzenia do kosciola i bycia katoliczka.

Na pewno nie bedziecie miec problemu z zalatwieniem kosciola, bo jednak od pewnego czasu nasz katolicki kosciol jest troche bardziej otwarty, ale jeszcze mimo wszystko kupa reform by sie tak czy inaczej przydala ;)

Offline SHIRINEL
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 23
Nietypowe sluby
« Odpowiedź #3 dnia: 8 Stycznia 2006, 15:00 »
witam serdzecznie

mam podobny problem moj wybranek jest muzulmaninem wiec co robic? najgorsze jest to ze mieszkamy w birmingham a slub planujemy w polscemyslalam tylko o cywilnym ale tam tez duzo zalatwiania boje zapytac ksiedza wiecie jakie jest nastawienie do islamu w polsce
 pozdrawiam

Offline AnetaM

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1000
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 10.09.2005
Nietypowe sluby
« Odpowiedź #4 dnia: 8 Stycznia 2006, 17:13 »
Też się z tym spotkałam co Magda, wystarczy że narzeczony podpisze piapierek że dzieci będą mogły być ochrzczone i wychowywane w wierze katolickiej i żaden ksiądz nie powinniem odmówić ci udzielenia ślubu kościelnego. Jeśli taki się zdarzy idź do innego.
czekam aż szczęście powróci...

Offline Basia79

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 11
bedzie dobrze
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Stycznia 2006, 12:35 »
No tak wizyty u ksiedza mamy juz z glowy i wyglada ze nie taki diabel straszny jak go maluja :)
Ksiadz powiedzial ze trzeba tylko napisac prosbe o pozwolenie do biskupa i ze taka prosba to tylko formalnosc. Wyglada wiec na to ze nasz slub sie odbedzie w kosciolku :)

A co do slubu z muzlumaninem, to chyba tez nie powinno byc problemow. Chodzimy teraz na nuki do takiego bardzo milego ksiedza. Jest on prawnikiem, wiec chyba ze wzgledu na "zboczenie zawodowe" przerabia z nami troszke prawa koscielnego. Bylo m.in. o slubach z roznymi wiarami i mowil ze ogolnie kosciol daje pozwolenie na slub z kazda wiara, choc faktycznie trzeba podpisac ten papierek o dzieciach.

Zycze powodzenia :)

Offline groszek
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1871
Nietypowe sluby
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Stycznia 2006, 19:14 »
Cytat: "SHIRINEL"
moj wybranek jest muzulmaninem wiec co robic?



Powiedzmy, że Twój wybranek podpisze "papierek", że nie będzie przeszkadzał Tobie byc katoliczka oraz w wychowywaniu dzieci w wierze katolickiej. Ale czy naprawdę nie będzie robił problemu? Może ja jestem uprzedzona... ale wybranek (muzułmanin) mojej przyjaciółki, gdy ta ochrzciła ich dziecko, zerwał z nią kontakty, z dzieckiem również.
Pewnie, że nie można generalizować, ale kilka znanych przypadków mówi mi, że w Islamie żona staje się jakby podwładną męża i nie może mu się sprzeciwiać, a on z kolei ma obowiązek religijny wychowywać dzieci w swojej wierze. Podpisując taki "papierek" w naszym kościele, łamie zasady swojej własnej religii...

Dlatego uważam, że śluby, w ogóle związki między muzułmanami i katolikami są bardzo trudne, ze względu na różnice kulturowe.

Offline SHIRINEL
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 23
Nietypowe sluby
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Stycznia 2006, 12:10 »
wiem o czym mowisz groszku , ale ja sama mam ojca muzulmanina i rodzice nadal sa razem a moj wybranek-taki z niego muzulmanin jak ze mnie. zgadzam sie ze trudne sa takie zwiazki ale z czlowiekiem bardzo religijnym.
pozdrawiam wszystkich :D  :D