Autor Wątek: Zgoda z kurii - dla osób po cywilnym???  (Przeczytany 1941 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline martchen
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
  • data ślubu: 23-08-2008
Zgoda z kurii - dla osób po cywilnym???
« dnia: 9 Czerwca 2008, 13:36 »
Witam!
Przy okazji załatwiania zgody na ślub doznałam pewnego zaskoczenia - ksiądz wspomniał, ze skoro jestesmy po cywilnym, to ksiądz, który będzie udziełal nam ślubu będzie musiał jeszcze napisać do kurii.  Próbowałam drążyć temat, bo nigdy o czyms takim nie słyszałam, ale ksiądz zaczął plątac się w zeznaniach i chyba sam dokladnie nie wiedział - mówil coś o "uważnieniu" ślubu cywilnego, ewentualnie o prośbie o zgodę na slub lub też po prostu o poinformowaniu kurii.  Zażył mnie totalnie. 
Strasznie to dla mnie niezrozumiałe, bo niby co "uważniać"? Względem prawa nasz cywilny jest w porządku, a po to bierzemy koscielny, zeby być w porządku wobec kościoła.  Czego oni jeszcze chcą? No chyba nie uznania, ze nasze 3 lata cywilnego małżeństwa były ważne rowniez dla kościoła! Czy odkąd są sluby konkordatowe to trzeba pisać do kurii w takiej sytuacji? Przecież wczesniej zawsze tak było, ze najpierw był cywilny a potem dopiero kościelny.  I nie sądzę, żeby odległośc czasowa miedzy slubami miala znaczenie, bo wcale nie wspominaliśmy, ile już jestesmy po cywilnym.
Pocieszam się tym, ze ksiądz, który nam będzie udzielał ślubu, nie jest takim formalistą i pewnie to oleje.
Czy ktoś z Was spotkal się z taka sytuacją?

rybkawiedenka
  • Gość
Odp: Zgoda z kurii - dla osób po cywilnym???
« Odpowiedź #1 dnia: 9 Czerwca 2008, 17:59 »
My braliśmy najpierw cywilny a potem kościelny i nikt nie chciał od nas nic poza aktem małżeństwa... Jakieś kity ksiądz wam wciska.

Offline promyczek

  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 13.08.2006
Odp: Zgoda z kurii - dla osób po cywilnym???
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Czerwca 2008, 12:17 »
nie potrzeba żadnej zgody z kurii...

wszelakie papiery z kurii tzn zgoda biskupa-są potrzebne jedynie do zawarcia związku małżeńskiego między osobą np innego wyznania ale katolickiego. jeżeli ktoś pochodzi z jakiejkolwiek wspólnoty wyznaniowej nie posiadającej łączności z Stolicą Apostolską- nie może prawnie zawrzeć związku małżeńskiego tzw kościelnego z osobą wyznania rzymskokatolickiego.... łooooo

chyba dobrze to wytłumaczyłam ....
pozdrawiam


Offline martchen
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
  • data ślubu: 23-08-2008
Odp: Zgoda z kurii - dla osób po cywilnym???
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Czerwca 2008, 13:58 »
Bardzo Wam dziekuję! Naprawdę mi ulżyło! Pozdrawiam! :)