e-wesele.pl

Bebikowo => Wokół porodu => Wątek zaczęty przez: franekkimono w 14 Lipca 2009, 11:08

Tytuł: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: franekkimono w 14 Lipca 2009, 11:08
chciałabym się dowiedzieć czy ktoraś z was rodzila w wodzie? jakie są ewentualne wasze odczucia po takim przezyciu
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: beata1982 w 14 Lipca 2009, 16:35
Witaj!

Ja rodzilam w wodzie calkiem niedawno bo miesiac temu.  Odczucia ? - Rewelacja.  Woda bardzo lagodzi bol i przyspiesza "akcje". 
Napisz co jeszcze chcialabys wiedziec bo nie wiem co konkretnie pisac  :)
Ogolnie jesli ktos nie ma przeciwskazan to polecam porod w wodzie! Ja wspominam swoj porod z usmiechem na twarzy.
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: franekkimono w 15 Lipca 2009, 08:39
dopiero mam poczatki ciązy, ale jestem zdecydowana wlasnie na taki porod. chce , zeby wszystko przebiegalo naturalnie, a porod w wodzie własnei taki jest. powiedz mi ile to trwało? kiedy weszłaś do wanny? i czy duza jest wtedy ingerencja lekarzy?
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: zabawex w 15 Lipca 2009, 09:00
A powiedzcie mi dziewczyny czy żeby rodzić w wodzie to wystarczy wyrazić taką chęć i rodzi się w wodzie czy za to trzeba specjalnie płacić. I czy są takie możliwości w szpitalu czy to tylko w prywatnych klinikach?
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: dziubasek w 15 Lipca 2009, 09:45
W Szczecinie z tego co wiem możliwość pomoczenia tyłka jest tylko na Pomorzanach (moze w Policach będzie po remoncie?), kosztowało to kilkaset złotych, ale sam poród (parcie) odbywało się już na łóżku. tak było... a jak jest teraz to nie wiem.
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: beata1982 w 15 Lipca 2009, 10:55
Ja rodzilam w Krakowie w jednym ze szpitali.  Aby mogl odbyc sie porod w wodzie musialam miec kwalifikacje lekarska (brak przeciwskazan, tzn min.  ciaza bez komplikacji, nie za duze dziecko) oraz porobic dodatkowe badania przed porodem (min.  krzepniecie krwi).  Porod w wodzie tutaj jest platny 500 zl. 
Ingerencja lekarska jest pawie znikoma.  Tak naprawde caly porod przebiegal z pomoca poloznej (w moim przypadku byla to cudowna osoba).  Do wody weszlam przy 4 -5 cm rozwarciu.  Od momentu wejscia do wody porod przebiegal juz blyskawicznie.  Zanim woda wypalnila cala wanne ja juz mialam 8-9 cm i za chwile skurcze parte.  Dziecko urodzilo sie do wody a polozna bardzo dbala aby chronic krocze (co sie nam udalo).  W momencie gdy maz poszedl z lekarka wazyc i mierzyc Mala ja urodzilam lozysko.   Dopiero wtedy wyszlam z wody na fotel gdzie obejrzal mnie lekarz :)
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: franekkimono w 15 Lipca 2009, 11:12
a jak rekonwalescencja? to tez jest wazne.. a wieceie moze do kiedy ma byc remont w policach? jakos do pomorzan nie mam przekonania..;/
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: .:Anka:. w 15 Lipca 2009, 11:17
super - ja tez chciałam rodzić w wodzie i do wody...
niestety wyszło inaczej...
moze z drugim się uda?
na pomorzanach jest wanna
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: dziubasek w 15 Lipca 2009, 12:05
Aniu, a poród odbierają w wodzie? Bo słyszałam, że nie (tak nam mówiła położna na szkole rodzenia)
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: anusiaaa w 15 Lipca 2009, 12:23
No ja skurcze przeczekiwalam pod prysznicem - co za ulga...i jakby kiedyś jeszcze raz mi sie zdarzylo to tez stawiam na wode.
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: agulkaaa w 15 Lipca 2009, 12:25
ja rodziłam w Goleniowie i większość część porosu siedziałam w wodzie
co prawda co jakiś czas wychodziłam i lekarz mnie badał
a jak już miałam skurcze parte musiałam przejść na fotel i tam urodziłam
ale skurcze w wodzie są o wiele mniej bolesnie i bardzo miło wspominam swój poród
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: .:Anka:. w 15 Lipca 2009, 12:27
Aniu, chyba nie można urodzic do wody
ale to trzeba by zapytac bo w szkole rodzenia np. mówili o znieczuleniu zzo a tak naprawdę nie robią go  >:(

Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: beata1982 w 15 Lipca 2009, 13:26
Anusiaaa ja tez za rada położnej zanim weszlam do wanny to bolace skurcze przesiedzialam pod prysznicem  ;)
A skoro mowa o znieczuleniu to tylko dodam ze przy porodach w wodzie niestety znieczulenie odpada.  Miesnie sa za bardzo rozluznione i nie wbijaja wtedy znieczulenia.   
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: franekkimono w 15 Lipca 2009, 13:46
ja jakos nie chce tego znieczulenia. no ale jak sama nazwa wskazuje rodzi sie do konca w wodzie. czasem stosuje sie tylko metody usmierzenia bólu czyli wchodiz sie do wanny albo skacze na piłce, a poród w wodzie to całkiem co innego.
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: .:Anka:. w 15 Lipca 2009, 13:50
franek - jest poród w wodzie i do wody
w wodzie - to siedzisz w wannie do partych
a do wody to jak dziecko rodzi się do wody
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: Jagna77 w 19 Lipca 2009, 14:54
 A ja znalazlam teki info na necie ...
http://www.maluchy.pl/artykul/175,2
http://www.maluchy.pl/artykul/76
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: liliann w 19 Lipca 2009, 16:36
Na Pomorzanach można urodzić w wodzie, ale trzeba trafić na położną, która ten poród odbierze. Część pań nie ma doświadczenia i nie zgodzi się na to i słusznie.
No i przy jakichkolwiek problemach jest automatyczy out z wanny. Moja znajoma miałą rodzic w wodzie, ale przy pełnym rozwarciu siadła jej czynność skurczowa i skończyło się na zwykłym łóżku z ingerencją lekarską.  
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: beata1982 w 19 Lipca 2009, 17:00
Dokladnie tak samo jest w Krakowie, trzeba trafic na polozna ktora ten porod odbierze.  Mi sie akurat trafilo rewelacyjnie (polozna ktora jest specjalistka od porodow w wodzie zawitala w moich drzwiach sali przedporodowej, ktora przyjelam z usmiechem) a druga sprawa ze mozna sobie odpowiednia polozna oplacic.  No ale nikt nie zagwarantuje ze porod odbedzie sie bez komplikacji i bedzie mozliwy do wody. 
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: Daria81 w 31 Lipca 2009, 19:08
Moja kolezanka tak rodziła i była zadowolona, ale to była jej druga ciąża, przy pierwszej bała się eksperymentów i rodziła tradycyjnie.
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: katia25 w 29 Sierpnia 2009, 01:50
Moja bratowa również rodziła w wodzie i do wody w Lublinie. Była bardzo zadowolona i poleca wszystkim przyszłym mamom. Dziwi mnie, że w Szczecinie słyszę, że poród w wodzie odbywa się do pewnego momentu a później kobieta wychodzi na łóżko. Mam nadzieję, że do czasu kiedy ten temat będzie bezpośrednio i mnie dotyczyć będą już szeroko stosowane porody do wody.
Tytuł: Odp: Porod w wodzie
Wiadomość wysłana przez: agnieleczka13 w 18 Czerwca 2015, 08:31
Woda jest środowiskiem bliskim człowiekowi. Od dawna i w wielu kulturach była nieodzownym elementem w przebiegu porodu. Również dziś wiele kobiet chętnie korzysta z pomocy, jaką jest zanurzenie się w ciepłej wodzie, nawet jeśli ma to być tylko godzina lub dwie poprzedzające założenie planowanego znieczulenia zewnątrzoponowego. Są kobiety, które cały poród spędzają w wannie i tam rodzą swoje dziecko.

Zalety przebywania w wodzie w ciąży lub w trakcie porodu dzieli się na szczególnie ważne dla matki lub dla dziecka, aczkolwiek nie da się oddzielić tych dwóch istnień tak długo, jak długo łączy je pępowina.

Zalety porodu w wodzie dla matki
Wszystkie dostępne badania pokazują, że kobiety korzystające z wody w czasie porodu łatwiej radzą sobie z bólem, znacznie rzadziej proszą o leki przeciwbólowe lub inne metody analgezji oraz mają znacznie wyższy poziom satysfakcji po porodzie. Ma to kilka przyczyn:
Ciało zanurzone w wodzie w dużej mierze wolne jest od grawitacji. To redukuje odczuwanie bólu poprzez mniejszą stymulację organizmu do wytwarzania hormonów stresu, a więc zwiększoną produkcję endorfin (inhibitorów bólu).
Relaks fizyczny daje w efekcie relaks emocjonalny, a więc łatwiejsze radzenie sobie z bólem.
Zanurzenie w wodzie daje poczucie bezpieczeństwa jako wspomnienie bezpiecznego życia wewnątrzmacicznego.
W wodzie łatwiej jest się kobiecie skoncentrować, wyłączyć z otaczającej rzeczywistości. Wanna lub basen stają się prywatną, bezpieczną przestrzenią rodzącej.
Łatwiej jest również się poruszać i zmieniać pozycje ze względu na działanie siły wyporu (prawo Archimedesa). Woda oszczędza energię kobiety.
Przebywanie w wodzie reguluje również ciśnienie tętnicze. Uzyskane przez rodzącą odprężenie w wodzie wpływa na obniżenie poziomu, podnoszących ciśnienie, katecholamin (noradrenaliny i adrenaliny).
Ruch i drgania wody wspomagają przepływ krwi poprzez stymulację przepływu w naczyniach limfatycznych. Ciepła woda powoduje nieznaczne rozszerzenie naczyń skórnych, co poprawia przepływ we wszystkich naczyniach krwionośnych (również w pępowinie).
Nie bez znaczenia jest wpływ ciepłej wody na tkanki krocza. Wszystkie badania, dokumentujące porody do wody, zgodnie podają mniejszy odsetek urazów krocza i znamiennie mniejszy procent nacięć krocza. Większość praktyków prowadzi porody do wody zawsze bez nacięcia krocza, a mimo to ich statystyki pokazują niski odsetek pęknięć krocza III° i IV°. W mojej praktyce nie zdarzyło mi się nigdy naciąć krocza w porodzie do wody, a odsetek pęknięć krocza I° i II° wynosił odpowiednio ok. 55% i ok. 3%. Brak było pęknięć III° i IV°.
I okres porodu jest w wodzie krótszy. Przyczynia się do tego efekt relaksu (mniejszego wydzielania katecholamin) i większa elastyczność tkanek szyjki macicy, powodująca łatwiejsze jej rozwieranie. Rzadziej występuje dystocja szyjkowa. Niektóre źródła podają też krótszy II okres porodu, ale nie zawsze obserwuję tę prawidłowość w mojej praktyce.
Kobiety rodzące do wody tracą okołoporodowo mniej krwi, a ich połóg jest zazwyczaj krótszy. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy poród nie był stymulowany oksytocyną ani indukowany, a pępowina została przecięta późno lub w IV okresie porodu (obserwacje własne). Jeśli łożysko rodzi się do niezbyt ciepłej wody, zamykają się naczynia krwionośne w macicy i tym samym utrata krwi jest mniejsza.
W żadnych badaniach nie zaobserwowano wyższego odsetka infekcji u matek lub dzieci po porodzie w wodzie.
Zalety porodu w wodzie dla dziecka
Rodzące się dziecko również korzysta z dobrodziejstw wody. Poród do wody daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i komfortu, gdyż woda jest znanym mu środowiskiem. Jest krótszy, daje swobodę ruchów, minimalizuje szok i przestymulowanie bodźcami. Światło i dźwięk docierają tu znacznie wytłumione, dotyk jest delikatniejszy. Woda również chroni błony płodowe, które zazwyczaj pękają później (jest to związane z mniejszą różnicą ciśnień) co chroni dziecko przed infekcją.