Autor Wątek: Alfabet karmienia butelką  (Przeczytany 1575 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Antalis
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6030
Alfabet karmienia butelką
« dnia: 27 Października 2006, 08:54 »
Moze komus sie przyda ten alfabet. Wprawdzie mamusia nie jestem i byc moze nie powinam sie tu odzdywac ale staramy sie o maluszka wiec temat nie jest mi obcy.Wiedze czerpie z czasopism, ksiazek i .. mojej siostry ktora jest położną :).

Kupić szklaną czy plastikową? Karmić na żądanie czy co trzy godziny? Kiedy zmienić dziecku mieszankę i co oznaczają symbole na opakowaniach? Na te pytania byc moze odpowie Wam ten oto alfabet :)


A jak apetyt na mniej

Maluchy różnią się apetytem już od urodzenia. Dlatego wszelkie normy (np. podawane na opakowaniu mleka), które określają, ile razy dziennie i jak duże porcje dziecko powinno wypijać, traktuj orientacyjnie. Jeśli szkrab jest zdrowy, dobrze się rozwija i przybiera na wadze, nie martw się, jeśli czasami zjada mniej. Do lekarza zwróć się wtedy, gdy maluch zawsze miał dobry apetyt i nagle go wyraźnie stracił, a przy tym stał się marudny i płaczliwy lub osowiały i apatyczny.


B jak bogactwo butelek

Najlepiej od razu kup kilka. Najwygodniejsze są te z żaroodpornego tworzywa. Długo trzymają ciepło, są lekkie i nie tłuką się. Niestety, dość szybko się niszczą. Na porysowanej powierzchni gromadzą się resztki jedzenia, a w nich rozmnażają bakterie. Jeśli zauważysz jakieś uszkodzenia na butelce, natychmiast ją wymień. Szklane są trwalsze, a dotykając ich szybko określisz, jaka jest temperatura mieszanki. Łatwo się jednak tłuką.


C jak czułość mamy

Karmienie butelką może być dla ciebie i maluszka przeżyciem równie wspaniałym jak karmienie piersią. Ułóż go na swoim ramieniu w takiej pozycji, jakbyś miała mu podać pierś (pilnuj, by główka była wyżej od reszty ciała), patrz w oczy, delikatnie przytulaj, przemawiaj łagodnym głosem. Te chwile dadzą wam obojgu poczucie niepowtarzalnej bliskości.


D jak dziurka w smoczku

Nie powinna być ani za mała, ani za duża. Ssanie nie może sprawiać smykowi problemu, ale mleko nie powinno też płynąć zbyt szybko, bo wtedy maluch połyka za dużo powietrza,  może się nawet zachłysnąć. Dziurka powinna być większa jedynie do soków przecierowych.


F jak futerał
Najczęściej wykonany jest ze styropianu i spełnia funkcję termosu. Jest niezastąpiony podczas spacerów lub w podróży. Utrzymuje temperaturę mleka przez około cztery godziny. W lecie może służyć jako minilodówka.


G jak grudki
Zawsze dokładnie rozprowadzaj proszek w wodzie, aby nie powstały grudki utrudniające malcowi ssanie. Nie wystarczy tylko potrząsnąć butelką z mlekiem - zawsze dokładnie wymieszaj pokarm łyżeczką.


I jak instrukcja
Na opakowaniu mieszanki mlecznej producent zawsze umieszcza dokładne wskazówki, jak ją przygotować. Ściśle ich przestrzegaj, ponieważ tylko wtedy masz pewność, że mleko zachowa wszystkie swoje właściwości i nie zaszkodzi maluszkowi. Prawidłowo odmierzaj ilość mlecznego proszku (używaj do tego załączonej do opakowania miarki). Nigdy nie syp go zbyt dużo, bo skondensowane mleko obciąża układ trawienny malca. I zawsze sprawdzaj, jaki jest termin ważności mieszanki.


J jak junior
Gdy maluch kończy rok, powinnaś podać mu  mleko oznaczone cyfrą „3”, nazywane też „junior”. Zawiera ono więcej składników odżywczych niż mieszanki dla młodszych dzieci oraz zwykłe mleko krowie - przede wszystkim żelazo, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe. Mieszanki dla juniora mogą być dodatkowo wzbogacone miodem, kakao lub owocami.


K jak kranówka
Woda z kranu jest zazwyczaj mocno chlorowana. Dlatego do przygotowania mleka dla dziecka lepiej używaj wysokiej jakości wody mineralnej z butelki, np. Żywiec Zdrój. Musi być ona niskozmineralizowana (duża ilość minerałów obciążyłaby nerki maleństwa) i oczywiście niegazowana. Mleko na zwykłej wodzie z kranu możesz zrobić wtedy, gdy w twojej miejscowości czerpana jest ona ze studni oligoceńskiej.


L jak lateks
Wykonane z niego smoczki mogą uczulać, dlatego jeśli twój maluszek jest alergikiem, wybierz smoczek silikonowy. Są one bardzo trwałe i odporne na działanie wysokiej temperatury. Pamiętaj, by regularnie sprawdzać stan smoczka. Gdy jest zbyt miękki, pęknięty lub nadgryziony, wyrzuć go i kup nowy.


Ł jak łatwość przygotowania
Porcja przegotowanej ciepłej wody w termosie ułatwi ci życie. Możesz wtedy w każdej chwili dodać do niej mleczny proszek i szybko przygotować posiłek dla maluszka. Unikniesz nerwowego gotowania i studzenia wody, gdy nocą malec krzykiem domaga się jedzenia.


M jak mleko modyfikowane
Jeśli nie możesz karmić piersią, nie martw się: twoje dziecko też będzie się zdrowo rozwijać. Skład i właściwości mleka modyfikowanego są ciągle udoskonalane i dlatego coraz bardziej przypomina ono pokarm mamy. Żeby jednak jak najlepiej służyło maleństwu, musi być dobrze dobrane do jego wieku i potrzeb. Odpowiednią mieszankę najlepiej wybierze pediatra. Oceni on na przykład, czy szkrab może pić zwykłe mleko modyfikowane, czy też powinien dostawać mieszankę o specjalnych właściwościach (np. hipoalergiczną).


N jak następne
Tak określa się mleko modyfikowane dla dzieci, które skończyły cztery miesiące. Oznacza się je cyfrą „2”. Maluch z czasem wyrasta z mleka, które pił dotychczas, i potrzebuje bogatszej mieszanki. Oczywiście ta, którą dostawał od urodzenia, nie zaszkodzi mu. Jednak mleko następne zawiera więcej białka i żelaza niż mleko początkowe dla najmłodszych i dlatego lepiej zaspokaja potrzeby rosnącego szkraba.


O jak odbijanie po jedzeniu
Po karmieniu zawsze przytrzymaj dziecko przez chwilę w pozycji pionowej, z główką opartą o twoje ramię. Poczekaj, aż odbije mu się połknięte podczas jedzenia powietrze. W przypadku szkrabów karmionych butelką jest to szczególnie ważne, bo ssąc mleko przez smoczek, połykają więcej powietrza niż maluchy karmione piersią.

 
R jak resztki
W żadnym wypadku nie przechowuj niezjedzonych resztek pokarmu, gdyż mogłyby się w nim rozmnożyć bakterie. Nie pdogrzewaj go powtórnie! Maluszek powinien zawsze dostawać mleczko przygotowane bezpośrednio przed karmieniem.


S jak spokojny sen
Nigdy nie kładź malca do snu z butelką w rączkach — mógłby się zachłysnąć mlekiem. Nie karm go też przez sen nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że dziecko w ciągu dnia za mało zjadło. Pamiętaj, że nie powinno się zmuszać smyka do jedzenia. Poza tym nocne karmienie sprzyja rozwojowi próchnicy butelkowej i zapaleniu ucha (spływający po brodzie pokarm może dostać się do ucha i spowodować infekcję bakteryjną).


T jak temperatura
Wodę na mieszankę najpierw zagotuj, a potem ostudź do około 40°C. Nie zalewaj proszku wrzątkiem i nie gotuj mleka modyfikowanego. Wysoka temperatura niszczy wiele znajdujących się w nim cennych witamin i składników mineralnych. Zanim podasz malcowi mieszankę, upewnij się, czy nie jest za gorąca (wylej kropelkę na przegub dłoni).


U jak ulewanie
Większości niemowląt po jedzeniu wypływa z buzi nieco pokarmu. Nie jest to groźne, a przyczyną jest niedojrzałość zwieracza żołądka, u starszych niemowląt - nadmiar połkniętego powietrza. Karmiąc malucha, staraj się przechylać butelkę w ten sposób, by smoczek w całości był wypełniony mlekiem. Jeśli malec ulewa często i dużo, możesz podawać mu mleko modyfikowane oznaczone symbolem AR.


Z jak zmiana mleka
Jeśli tylko zauważysz, że maluszek po mieszance ma wzdęcia, biegunki, ulewa, źle przybiera na wadze lub ma wysypkę - poradź się lekarza. Być może pociecha źle znosi podawane jej mleko modyfikowane. Tylko pediatra może wtedy zadecydować o jego zmianie. Sama nie eksperymentuj z dobieraniem właściwej mieszanki.


Z jak ząbki
Picie przez smoczek sprzyja powstawaniu tzw. próchnicy butelkowej. Po każdym karmieniu przecieraj dziąsła malucha przegotowaną wodą, a jeśli ma pierwsze ząbki, umyj je specjalną szczoteczką nakładaną na palec.


Ż jak żądanie
A raczej prośba twojego dziecka, żeby podać mu mleczko! Zapomnij o karmieniu co kilka godzin. Maluszek powinien dostawać pokarm, kiedy ma na to ochotę. Dzieci przecież odczuwają głód o różnych porach - jedno woli wypić mniejszą porcję co dwie godziny, inne je więcej i starcza mu na dłużej. Na początku może być ci trudno  przewidzieć, kiedy maleństwo domaga się mleka, a kiedy np. płacze z nudów. Z czasem pory karmienia ustabilizują się.

Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
Alfabet karmienia butelką
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Października 2006, 12:55 »
Antalis, czy my niedługo jakiś liczniczek zobaczymy :?:
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline Antalis
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6030
Alfabet karmienia butelką
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Października 2006, 12:59 »
Cytat: "demka"
Antalis, czy my niedługo jakiś liczniczek zobaczymy

Demko oby kochana OBY  :!:  :!:  :)

Offline demka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9604
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25 grudnia 2005
Alfabet karmienia butelką
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Lutego 2007, 08:42 »
a jakie mleczka używają Wasze Maluszki :?:
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline Kastor (Olcia)

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3244
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 29.04.2006cywilny 28.04.2
Alfabet karmienia butelką
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Lutego 2007, 08:46 »
Antalis a moze Twoja siostra zna jakis sposob na Malca ktory nie chce zadnych smoczkow butelek tylko cycusia no i jeszcze ewentualnie lyzeczke  :drapanie:

rybkawiedenka
  • Gość
Alfabet karmienia butelką
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Lutego 2007, 10:53 »
Cytat: "demka"
a jakie mleczka używają Wasze Maluszki


ja kupię na początek Nan HA 1, tak mi poleciła Alergolog....