Okruszku moja siostra ( położna ) mówi ze dzieciatko powinno kąpać sie codziennie bo to zdrowiej a i chwila zabawy z maluszkiem jest prawda:)
natomiast w necie przeczytałam :
Kąpiel. Najczęściej kąpiel jest dla dziecka ogromną przyjemnością. Dlatego większość z nas ma ochotę codziennie wkładać swojego malucha do wanny. Warto jednak pamiętać, że niemowlęta bardzo mało się brudzą. Czas, kiedy odczujecie co to znaczy „mały brudasek” dopiero przed wami. Jeśli przy każdej zmianie pieluszki dokładnie oczyszczacie skórę maleństwa, nie musicie kąpać go codziennie. Wystarczy dwa lub trzy razy w tygodniu, bądź też zawsze wtedy, gdy uznacie to za niezbędne. Kąpiel nie musi być też długa, powinna trwać tylko tyle czasu, ile potrzeba na spłukanie z dziecka wszystkich zabrudzeń i resztek złuszczającego się naskórka. Jeśli wasza pociecha już nauczyła się raczkować, stwierdzicie zapewne, że należy kąpać ją częściej. Nie zapominajcie jednak, że codzienna i długa kąpiel w znacznym stopniu może wysuszać skórę dziecka. Jeśli zauważycie, że tak właśnie się dzieje, po każdym myciu stosujcie odpowiednie środki nawilżające. Warto zwrócić uwagę, aby maluszek nie siedział zbyt długo w wodzie pełnej mydlin. Najlepiej zacząć kąpiel od zabawy, a dopiero potem umyć malucha mydłem i dokładnie wytrzeć ręcznikiem.
Czyli tak na prawde i tak zle i tak niedobrze. Trzeba zmalezc złoty środek chyba bo same nigdy nie dojdziemy do ładu i składu.
ABC kapieli
A jak atrakcyjne pluskanie
Większość szkrabów wprost uwielbia codzienną kąpiel. Najmłodszym dzieciom może ona przypominać wspaniałe czasy, gdy otoczone wodami płodowymi bezpiecznie przebywały w macicy, dla starszych zaś jest świetną okazją do zabawy i eksperymentów z wodą. Wieczorne pluskanie uprzyjemnią atrakcyjne akcesoria: myjka lub gąbka w kształcie zwierzątka czy zabawki kąpielowe, które wiesza się w siatce nad wanną.
B jak bezpieczeństwo
Śliska powierzchnia wanny jest bardzo niebezpieczna i wywołuje w niektórych maluchach paniczny lęk. Na jej spód koniecznie połóż dużą matę antypoślizgową i nie pozwalaj dziecku na stawanie w czasie kąpieli. Uważaj też, by smyk nie oparzył się o baterię ani nie uderzył o nią głową. Nigdy nie dolewaj gorącej wody, gdy dziecko siedzi w wannie!
C jak czas dla maleństwa
Kąpiel jest doskonałą okazją do okazywania maluszkowi czułości. Nie traktuj jej jak obowiązku, z którym trzeba się jak najszybciej uporać. Nie spiesz się, przemawiaj czule do smyka i opowiadaj o tym, co robisz: że namydlasz rączki, spłukujesz główkę itd. To ważne szczególnie wtedy, gdy w ciągu dnia nie możesz poświęcić dziecku zbyt wiele czasu.
D jak duża wanna
Najlepiej przeprowadzić do niej szkraba, gdy już pewnie siedzi bez podpórki, a więc około siódmego miesiąca życia. Wcześniej nie byłoby to dobre ani dla ciebie, ani dla smyka - musiałabyś się mocno nachylać, by podtrzymywać na ramieniu całe ciałko dziecka, a maluszek mógłby się wystraszyć dużej wanny i zniechęcić na jakiś czas do kąpieli. By łagodnie oswoić malca z nową sytuacją, możesz go kąpać w jego starej małej wanience włożonej do dużej. Po kilku dniach takiego treningu rodzinna wanna nie będzie już dla niego obca.
F jak fioletowe kryształki
Jest to nadmanganian potasu, który ma silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Lekarz może zalecić kąpiele z jego dodatkiem, jeśli maluszek ma np. ropne potówki, trądzik niemowlęcy lub ospę wietrzną. Uważaj, by nie wrzucić zbyt dużo kryształków nadmanganianu do wanienki, bo może nadmiernie wysuszyć, a nawet podrażnić skórę smyka - woda powinna mieć kolor różowy, a nie fioletowy!
G jak główka pachnąca i czysta
Żeby taka była, codziennie myj smykowi włoski. Niemowlę większość czasu spędza w pozycji leżącej, dlatego jego główka często jest spocona. Noworodkowi umyj ją mydełkiem dla niemowląt. Szamponu (też dla niemowląt) możesz używać, gdy smyk skończył już miesiąc.
H jak hop do wody
Dzieci lubią ustalony porządek dnia, dlatego kąp malucha zawsze o tej samej porze - najlepiej wieczorem. Ciepła woda uspokoi rozbrykanego szkraba i stanie się częścią rytuału przygotowującego do snu.
J jak jedzenie przed
Maluszek w kąpieli nie powinien być ani zbyt głodny, ani zanadto najedzony. Z pustym brzuszkiem będzie zniecierpliwiony, z pełnym zaś może ulewać pokarm. Najlepiej gdy zje kolację pół godziny przed kąpielą. Jeśli pije twoje mleko, daj mu trochę possać z piersi, a dopiero przed snem solidnie nakarm.
K jak kąpiel z mamą
Zawsze najpierw weź prysznic - powinnaś tylko towarzyszyć smykowi, a nie myć się razem z nim. Zrezygnuj ze wspólnej kąpieli, jeśli masz upławy - mogłabyś zarazić malca drożdżakami lub bakteriami.
L jak lęk przed wodą
Noworodki i kilkumiesięczne szkraby są bardzo wrażliwe na dotyk - najbardziej nie lubią rozbierania i dotykania nagiego ciałka w czasie mycia. Jeżeli maluszek przeraźliwie krzyczy, gdy zanurzasz go w wodzie, spróbuj kąpać go przez jakiś czas w kaftaniku. Zawsze sprawdzaj, czy woda ma odpowiednią temperaturę. Jeśli będzie zbyt gorąca lub zimna, maluch może na długi czas zniechęcić się do kąpieli. Bardzo dobrym sposobem na przełamanie lęku przed wodą jest wspólna kąpiel z mamą lub tatą.
Ł jak łączone kosmetyki
Czyli dwa lub nawet trzy w jednym, np. płyn do kąpieli, którym jednocześnie możesz myć ciałko i włoski szkraba. To nowoczesne specyfiki, dzięki którym oszczędzasz czas, pieniądze i… miejsce na łazienkowej półce. Są bardzo wydajne, mają za zadanie nie tylko oczyszczanie skóry maleństwa, ale również jej pielęgnację: natłuszczanie i nawilżanie.
M jak mydełka dobre dla smyka
Stosuj wyłącznie te przeznaczone dla niemowląt. Mydła dla dorosłych mają odczyn zasadowy, co może naruszać ochronną warstwę lipidową skóry i przez to sprzyjać podrażnieniom. Jeśli maluch ma skórę normalną (nie łuszczy się, nie jest podrażniona), możesz stosować mydełka w kostce, jeśli zaś przesuszoną i wyjątkowo wrażliwą, lepsze są emolienty w żelu, czyli tzw. mydła bez mydła.
N jak namydlanie malca
Może ci się wydawać nie lada wyzwaniem: jedną reką trzeba mocno podtrzymywać dziecko, by się nie wyślizgnęło, a drugą myć całe ciałko. Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą i nie masz doświadczenia w kąpaniu maluszka, możesz go namydlić wilgotną myjką na przewijaku, a dopiero potem włożyć do wanienki.
O jak oczka bez łez
Myjąc maluszkowi włosy, uważaj, by woda nie spływała mu po buzi, a szampon nie dostawał się do oczu. Niekiedy pomaga spłukiwanie włosów gąbką, konewką lub kubeczkiem. Mniejszy strumień wody łatwiej jest kontrolować. Możesz kupić też specjalny plastikowy kapelusik do mycia główki z rondem osłaniającym twarz malca przed zachlapaniem. Używaj szamponu, który nie szczypie w oczy.
P jak przegotowana woda
Jest wyjałowiona, bardziej miękka niż ta prosto z kranu, zawiera też mniej chloru, który odparowuje w czasie gotowania. To dlatego czasami zaleca się kąpanie w niej niemowlęcia. Jeśli jednak twój malec nie ma problemów ze skórą (np. suchych szorstkich zmian) możesz go myć w zwykłej wodzie. Przegotowanej używaj do przemywania buźki i oczu szkraba.
R jak ręczniczek z kapturkiem
Powinien być miękki i delikatny, żeby w czasie wycierania nie drażnił bardzo wrażliwej na dotyk skóry maluszka. Koniecznie sprawdź, czy jest zrobiony ze stuprocentowej bawełny - tylko takim bez trudu osuszysz malca. Ręczniki z domieszką sztucznych włókien słabiej chłoną wodę. Pierz je wyłącznie w delikatnych proszkach przeznaczonych dla dzieci i nie płucz ich w płynach zmiękczających. Szorstkie włoski dobrze i bezpiecznie dla skóry malca zmiękczy prasowanie.
S jak sucha i szorstka skóra
By ją zmiękczyć i nawilżyć, przygotuj maluszkowi kąpiel z dodatkiem specjalnej emulsji, np. Linola, Oilatum, Balneum Hermal, Lipikar, Mustela Stelatopia, Topialyse SVR. Nie wysuszają naskórka, tylko lekko go natłuszczają. Po takiej kąpieli na skórze pozostaje film, który chroni ją przed utratą wilgoci. Podobne działanie ma kąpiel w krochmalu (trzy łyżeczki mąki ziemniaczanej na wanienkę).
T jak temperatura idealna
Woda w wanience powinna mieć ok. 37 st. C. Temperaturę najlepiej sprawdzać termometrem do kąpieli, a nie łokciem - wrażliwość na ciepło jest różna i to, co tobie wydaje się letnie, dla malca może być gorące! W łazience powinno być na tyle ciepło, by szkrab mógł pobrykać w wodzie trochę dłużej, niż wymaga tego samo mycie, czyli około 23°C.
U jak uwaga na myjki i gąbki
Utrzymuj je w idealnej czystości, ponieważ bardzo łatwo mnożą się w nich bakterie i grzyby mogące powodować choroby skóry. Zawsze po kąpieli dokładnie je wypłucz, wyciśnij i wysusz. Gąbki często zmieniaj, a baweł-niane myjki od czasu do czasu wygotuj.
W jak wyjmowanie z wody
Niemowlęta boją się go, bo nie wiedzą, co się wtedy z nimi dzieje. Wyjmując malca z wanienki, nie rób gwałtownych ruchów, przekręć go lekko na bok, by mógł wszystko obserwować, i dopiero wyciągnij z wody. Dwulatek zaś bawiłby się w wodzie godzinami i nie chce słyszeć o zakończeniu kąpieli. Odpowiedni rytuał może pomóc uniknąć zmagań ze szkrabem, np. wywoływanie najpierw z wody wszystkich kapielowych zabawek.
Z jak zabiegi pielęgnacyjne
Są nieodłącznym elementem każdej kąpieli. Toaletę buźki, przemywanie oczu i uszek najlepiej zrobić zanim włożysz malca do wanienki. Potem może być już zniecierpliwiony i głodny, dlatego lepiej, jeśli zostanie ci już tylko smarowanie ciałka oliwką lub emulsją nawilżającą.