To ja moze wkleje co znalazłam:
Ich rola rozpoczyna się na długo przed ustaloną datą ślubu. Prowadzą listę prezentów i pomagają narzeczonym na każdym etapie przygotowywania wesela. Organizują również wieczory: panieński i kawalerski - młodzi mogą znać tylko ich daty - szczegóły, począwszy od miejsca, przez listę zaproszonych gości, na specjalnych atrakcjach skończywszy, powinny być dla nich niespodzianką.
Świadkowa - w tłumaczeniu z języka anielskiego "służąca panny młodej", towarzyszy jej w przymiarkach sukni, doborze biżuterii, konsultacjach z fryzjerem i makijażystką. W czasie ślubu w kościele układa fałdy sukni, podczas wesela pomaga poprawiać makijaż.
Świadek natomiast czuwa nad terminami dostaw alkoholu i napojów, stroi ślubny samochód, a w dzień ceremonii przywozi wiązanki i pilnuje, by zdenerwowany pan młody nie zapomniał o obrączkach, a nawet, gdy sytuacja tego wymaga, zabiera je za niego. Podczas wesela wznosi pierwszy toast - dobrze, jeśli przy okazji wygłosi krótkie okolicznościowe przemówienie, np. opowie, jak obserwował rodzenie się miłości między nowożeńcami.
Wesele to dla świadków czas zabawy, ale i kontrolowania, czy inni bawią się dobrze. I choć przesadą jest wymaganie od nich, by nie wypili ani kropli alkoholu, naganne będzie, jeśli przeholują z ilością ,,osuszonych" kieliszków. Świadek powinien co jakiś czas przejść się po sali i sprawdzić, czy na żadnym ze stołów niczego nie brakuje. Jego rolą jest też przyjmowanie zamówień od gości na dedykowane piosenki i podejmowanie decyzji, czy pasują one do charakteru uroczystości. Rano, po uroczystości, świadkowie powinni wrócić do sali, by zabrać pozostały alkohol i napoje, sprawdzić, czy nikt z gości niczego nie zapomniał i czy wzięto wszystkie kwiaty i prezenty. Czasem, gdy nowożeńcy są już w podróży poślubnej, do świadków należy także obowiązek rozliczenia w ich imieniu ostatnich rachunków z restauratorem, dostawcami czy kierowcą.