Autor Wątek: Natura leczy przyszłą mamę  (Przeczytany 1465 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lea

  • Przyjaciele
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5537
  • Płeć: Kobieta
  • Nelcia mój kawałek nieba
Natura leczy przyszłą mamę
« dnia: 12 Marca 2007, 14:28 »
Ból głowy, mdłości lub wzdęcia, a ciężarnym wolno brać tylko niektóre lekarstwa... Nie znaczy to jednak, że musimy bezradnie cierpieć! Z pomocą przyjdą nam uzdrawiające rośliny.

Oto sposoby na dolegliwości w ciąży:

Na ból zęba - goździk:
Gdy pojawi się znienacka silny ból zęba, zanim dotrzesz do dentysty, możesz go złagodzić olejkiem z goździka. Jego kropelkę nałóż na bolący ząb albo właśnie nim ostrożnie rozgryź cały goździk, ściskając szczęki przez dłuższą chwilę. Przy pulsującym bólu i spuchniętym policzku pomaga Belladonna D4. Przy kłuciu poleca się Coffee D12. Przeciw przeziębieniu uzbroisz się dzięki kuracji napotnej, pijąc herbatkę z około 30 gram kwiatu bzu i kwiatu rumianku oraz 40 gram kwiatu lipy. Jedną łyżeczkę tej wybuchowej mieszanki zalej filiżanką gotującej się wody, odstaw na 5 minut, aż naciągnie, odcedź i pij gorącą.

Wrażliwość na zapachy :
Naukowcy podejrzewają, że odpowiedzialne za to jest podwyższone stężenie żeńskich hormonów płciowych. Może natura chciałaby, by przyszłe matki "wyczuwały" szkodliwe substancje w pożywieniu. Przez to jednak wzmagają się mdłości. Pomoże środek homeopatyczny Sepia D6 (dawka standardowa - trzy razy dziennie pięć granulek).

Kora dębu na hemoroidy:
Te żylaki są oznaką słabszych ścian naczyń krwionośnych. W przypadku tego rodzaju problemów - profilaktycznie i leczniczo - raz dziennie rób sobie 15--minutową kąpiel nasiadową w naparze z kory dębu. Dodaj łyżkę stołową kory do litra zimnej wody, doprowadź płyn powoli do wrzenia i gotuj pięć minut. Wlej ostudzony napar do miski i usiądź w niej. Uwaga: kora dębu zniszczy miskę i garnek...

Te okropne nudności... :
Zwykle, na szczęście, mijają u kobiet bezpowrotnie w 12. tygodniu ciąży. Do tego czasu powinnaś stawiać sobie koło łóżka w termosie herbatę z mięty i rano, zanim wstaniesz, wypijać jej pół szklanki, a przynajmniej kilka solidnych łyczków. W ciągu dnia pomaga częste chrupanie surowych warzyw (np. marchewki, kalarepy, ogórka), pestek dyni, migdałów lub sucharów. Homeopatyczne Arsenicum album D6 złagodzi mdłości idące w parze z wymiotami i uczuciem słabości (przyjmuje się je trzy razy dziennie po pięć granulek). Tradycyjna medycyna chińska poleca żucie korzenia imbiru lub picie herbatki imbirowej.

Zgaga? Spróbuj ziół:
Prawie wszystkie kobiety w ciąży cierpią z powodu zgagi. Pij codziennie przez tydzień lub dwa sok z białej kapusty (kupisz go w sklepie ze zdrową żywnością i aptece) lub żuj imbir czy migdały. Tę dolegliwość może złagodzić także wypicie przed posiłkiem herbaty z tysięcznika pospolitego lub z lnu. Jedną łyżeczkę herbaty ziołowej zmieszaj z połową litra zimnej wody, odstaw na 6-10 godzin, od czasu do czasu miksturkę zamieszaj. Uwaga! Zawsze ją podgrzewaj przed wypiciem!

Bóle wiązadeł macicy :
Odczuwane są jako "ciągnięcie" w okolicach pachwin. Kryją się za tym bóle związane z rozciąganiem się wiązadeł, które przytrzymują macicę przy kościach miednicy. Złagodzi je pływanie. Dobre są także środki homeopatyczne Aletris farinosa D6 i Aristolochia clematis D12 (trzy razy dziennie pięć granulek).

Aapsik! Przegoń katar:
Jesień to pora częstych katarów. Jeśli trwają długo, noskowi pomogą inhalacje z olejku mięty pieprzowej, eukaliptusa lub kosodrzewiny, jak również herbata z rumianku z łyżeczką soli kuchennej (najlepiej kamiennej) i łyżeczką sody oczyszczonej. Przy uporczywym katarze poprawa często przychodzi po naświetlaniu lampą Solux (czerwonym światłem) lub okłady z woreczka wypełnionego rozgrzanym piaskiem.

Kogo łapie skurcz:
Często wyrywają ze snu przyszłe mamy, są oznaką np. niskiego poziomu magnezu w organizmie. Przy bolesnych skurczach pomoże mocne oparcie się dwiema stopami o ścianę (leżąc). Profilaktycznie warto pić wody lecznicze zawierające magnez. Tak zadziała też łyżeczka miodu jedzona przed każdym posiłkiem i moczenie nóg w herbatce ze skrzypu polnego: wsyp filiżankę ziela do litra zimnej wody i całość doprowadź do wrzenia, gotuj 15 minut, przecedź. Płyn wlej do wody, w której będziesz moczyć nogi. Utracie magnezu sprzyjają mocna kawa i herbata. Duże jego ilości znajdziesz m.in. w czekoladzie i zielonej herbacie. Medycyna ludowa poleca przygotowywanie potraw, np. zupy, na wodzie, w której gotowały się ziemniaki. Na skurcze łydek skuteczne są także leki homeopatyczne, takie jak: Calcarea phosphorica 6D, a jeśli masz żylaki, to Calcarea fluorica 12D.

Na zmęczenie - ćwiczenie :
Gdy tylko możesz, pozwól sobie na chwilę wytchnienia. Najlepiej się od czasu do czasu położyć. Ustaw stopy przy ścianie tak, żeby miednica była odchylona pod kątem 45 . Przy czym pamiętaj, by nie dociskać do ściany kolan. W ten sposób odpoczywasz, a równocześnie coś robisz dla lepszego krążenia w żyłach.

Na poprawienie nastroju :
Włóż do lampki zapachowej mieszankę z olejków poprawiających nastrój: z dzięgielu, bergamotki i geranium lub róży, drzewa różanego i cedru. I pozwól swoim myślom powędrować ku maleństwu. Wypróbowany sposób na duchową depresję: 2 łyżeczki suszonego dziurawca zalać 1/4 litra wody i doprowadzić do wrzenia. Pozostawić przez pięć minut, odcedzić. Pić dwa, trzy razy dziennie.

Zaradzić bólom pleców :
Nie jest za nie odpowiedzialne samo przesunięcie punktu cięż-kości w ciele. Przyczynia się do tego i rozluźnienie tkanki pod wpływem hormonów. Wypróbuj ciepłe kompresy lub poproś partnera o masaż mieszanką olejków (jaśmin, mandarynka, rozmaryn). Bóle pleców zmniejszają także kąpiele z siana, w soli iwonickiej, ze słomy owsianej i okłady z liści kapusty.
Jeśli bóle zwiększają się podczas poruszania się, pomoże Bryonia D6. Właściwa byłaby Rhus. toxicodendron D6, gdyby dokuczała ci poranna sztywność, a bóle zmniejszały się przy poruszaniu. Na początku bierze się trzy razy dawkę standardową pięciu granulek, co pół godziny. Jeśli będzie lepiej po kilku godzinach, przyjmuje się tę dawkę trzy razy dziennie (godzinę przed lub po jedzeniu). Niskie ciśnienie krwi postępuje często jeszcze dalej - jego konsekwencją są problemy z krążeniem i zawroty głowy. Środek zaradczy to dużo ruchu na świeżym powietrzu i co dzień rano naprzemienny ciepły i zimny prysznic. Naprawdę, można się do tego przyzwyczaić! W biurze - akupresura. Punkt "morza energii" znajduje się dwa palce poniżej pępka. Masuj go okrężnymi ruchami kciukiem i palcem wskazującym, lekko naciskając przez minutę.

Jeśli źle sypiasz... :
Cierpi na to siedem na dziesięć ciężarnych. W aptekach i drogeriach są dostępne mieszanki herbat z uspakajającymi substancjami z waleriany, chmielu i melisy (nigdy nie pij nic z makiem, bo zawiera papawerynę, co może mieć zły wpływ na macicę!). Warto spróbować jednak domowej herbaty z maku polnego. Łyżkę stołową wysuszonych kwiatów maku zalewa się 1/4 litra gotującej się wody i po 10 minutach przecedza. Pij jedną, dwie filiżanki przed pójściem do łóżka. Mała "poduszeczka nasenna" z kwiatami lawendy obok zwykłej poduszki szybko przeniesie ciebie w objęcia Morfeusza. Niezastąpiona będzie i ciepła kąpiel z wyciągiem z igieł świerkowych lub olejkiem z rozmarynu, lawendy lub melisy. Albo... szklanka ciepłego mleka.

Ciąża a gorączka :
Nie jest niebezpieczna dla ciężarnej. Ale jeżeli nie ustępuje w ciągu kilku dni lub jest bardzo wysoka (powyżej 39 C), lepiej idź do lekarza! Na wysoką gorączkę zwykle dobre są zimne okłady na łydki.  

Jagody na biegunkę :
Pomoże jedzenie pięć, sześć razy dziennie łyżki stołowej czarnych jagód (dobrze je pogryź!) lub pięć, sześć razy dziennie łyżki stołowej płatków owsianych z niewielką ilością mleka lub soku jabłkowego. Jednak biegunka w ciąży to rzadkość. Jeśli się przydarzy, należy koniecznie o tym powiadomić lekarza, bo być może doszło do zatrucia!

Masażem w migrenę:
Przy nagłych, podobnych do migreny bólach głowy może działać odprężająco lawenda. Natrzyj kark i skronie kilkoma kroplami olejku eterycznego lub połóż się, a na czoło przyłóż wilgotny i zimny kompres. Rada z medycyny chińskiej: akupresura - jedno- lub dwuminutowy masaż punktu "najwyższego ataku". Punkt ten leży na podbiciu stopy, w rogu, pomiędzy pierwszą a drugą kością śródstopia (nie wolno masować za mocno w obrębie kości!).

Częste siusianie :
Jest normalne w ostatnim trymestrze ciąży, bo macica uciska pęcherz. Jeśli oddawanie moczu sprawia ból, powinnaś zaraz iść do lekarza, ponieważ u ciężarnych często występują infekcje dróg moczowych. Herbaty na pęcherz pomagają wypłukać bakterie. Antybakteryjnie działają te z liści mącznicy lekarskiej, pokrzywy czy kłącza perzu. Jedną łyżeczkę zioła wsyp do 1/4 litra zimnej wody, zagotuj. Ukrop odstaw na sześć godzin. Pij dwa razy dziennie jedną filiżankę ciepłej herbaty.

"Ciężkie" nogi i spuchnięte stopy :
Są oznaką ucisku na żyły miednicy przez powiększającą się macicę. Powrót krwi żylnej do serca jest utrudniony. Pomocna bywa herbata lekko odwadniająca: zalej 2 łyżeczki liści brzozy i po łyżeczce pokrzywy i skrzypu szklanką gotującej się wody, i całość po dziesięciu minutach przecedź. Pij do trzech filiżanek dziennie. Uwaga! Tego typu herbatek nie wolno stosować w upalne dni ani wtedy, gdy ogranicza się spożycie płynów, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do odwodnienia organizmu i zaburzeń ukrwienia dziecka! Ulgę przyniesie także wcieranie rano w nogi mieszanki z nagietka i olejku migdałowego. Żyły wzmocni i pomoże uniknąć żylaków herbatka z hibiskusa i dzikiej róży.

Problemy w toalecie:
Ciąża sprzyja hemoroidom, a dodatkowo nasila je zatwardzenie. To uciskanie delikatnych naczyń krwionośnych prowadzi do ich pęknięcia. Zapobiegawczo wieczorem namocz 4-5 suszonych śliwek. Rano zjedz je i wypij do tego wodę z namoczonych śliwek. Przy zatwardzeniu bez parcia na stolec i przy suchych stolcach pomoże też Alumina D6 (trzy razy dziennie pięć granulek). Rano wypijaj ciepłe mleko z miodem lub szklankę ciepłej wody z 2 łyżkami miodu i sokiem z cytryny.

Brzuch Kubusia Puchatka:
Szczególnie męczące w ciąży są wzdęcia. Oto herbatka, która przyniesie ci ulgę: zalej łyżkę stołową mieszanki z liści mięty pieprzowej, majeranku, korzenia tataraku i tymianku 200 ml gotującej się wody i po dziesięciu minutach odcedź. Po każdym posiłku pij jedną filiżankę ciepłego naparu. Może ci także pomóc wcieranie olejku z bazylii: do 100 ml olejku migdałowego dodaj trzy krople olejku z bazylii i masuj tym brzuch - okrężnymi ruchami, zgodnie ze wskazówkami zegara. Pomoże także homeopatyczne lycopdium D12 pomoże (trzy razy dziennie pięć granulek).


Zebrałam wszystko w jednym temacie i mam nadzieje,że będzie on pomocny :P :P :P
Życie jest jak gra planszowa...czasem ktoś stoi na twoim polu.

Offline Antalis
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6030
Natura leczy przyszłą mamę
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Marca 2007, 14:39 »
Cytat: "Lea"
Zebrałam wszystko w jednym temacie i mam nadzieje,że będzie on pomocny

No ba :) dzieki :) Choc mam nadzieje ze nie bede musiala z tego korzystac :P