Autor Wątek: Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ  (Przeczytany 5899 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline szajo

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1621
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 28.IV.07
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« dnia: 2 Marca 2007, 09:06 »
znalezione na necie ... mi sie przyda... wiec mam nadzieje komus tez :)

PRZEBIEG MSZY ŚWIĘTEJ ŚLUBNEJ

Wejście do kościoła

Obrzędy wstępne Mszy obrzędowej za nowożeńców mogą się rozpocząć na 3  sposoby:
a) Kapłan udaje się z ministrantami do drzwi kościoła i tam wita narzeczonych. Następnie wprowadza ich procesjonalnie do prezbiterium przy śpiewie na wejście.
b)  narzeczeni sami podchodzą do ołtarza po wejściu księdza. Ksiądz wita ich przy ołtarzu.
c) Pan młody ze świadkami staje przy ołtarzu, przed krzesłami dla narzeczonych. Po wyjściu księdza ojciec prowadzi pannę młodą od drzwi kościoła. Następuje przekazanie narzeczonej Panu młodemu. Pan młody wita się z narzeczoną, całuje w rękę, (wg amerykańskiej tradycji właśnie w tym momencie pierwszy raz ją widzi w sukni ślubnej),podaje dłoń teściowi.  Następnie narzeczonych wita  ksiądz, i zajmują miejsca przy ołtarzu. Podprowadzanie narzeczonej należy uzgodnić z księdzem.
Wszyscy goście przed wyjściem księdza muszą już być w kościele i zająć miejsca.
Gdy wszyscy zajmą swoje miejsca, kapłan  zwraca się do narzeczonych i zgromadzonych, aby wprowadzić ich do udziału w obrzędach.

Liturgia słowa

Ma na celu uwydatnić znaczenie małżeństwa w dziejach zbawienia oraz jego zadania i obowiązki, zwłaszcza dotyczące uświęcenia małżonków i dzieci. Mogą być trzy czytania, z których pierwsze powinno być ze Starego Testamentu. Jest życzeniem Kościoła, aby przy wyborze tekstów biblijnych i ich wygłaszaniu czynnie uczestniczyli sami nowożeńcy lub ktoś z ich rodziny lub przyjaciół. Wypada sprawy te omówić z duszpasterzem podczas bezpośredniego przygotowania do małżeństwa.

Liturgia sakramentu

Po homilii wszyscy wstają, a narzeczeni zbliżają się do ołtarza i stają przed kapłanem. Kapłan zadaje im pytania dotyczące dobrowolnej zgody na małżeństwo, woli wytrwania w wierności oraz gotowości na przyjęcie i wychowanie potomstwa.

(Imię i imię) czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?.

Narzeczeni odpowiadają: Chcemy.  NIE MÓWIMY "TAK" TYLKO" CHCEMY"

Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i zlej doli, aż do końca życia?

Narzeczeni: Chcemy.

Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?

Narzeczeni: Chcemy.

Następnie wszyscy stojąc śpiewają trzy zwrotki hymnu do Ducha Świętego.
Kapłan teraz zwraca się do narzeczonych, aby wyrazili zgodę małżeńską. Narzeczeni zwracają się do siebie i podają sobie prawe dłonie. Kapłan wiąże je końcem stuły.

Narzeczeni powtarzają teraz kolejno za kapłanem: (pierwszy Pan młody) (Młodzi mogą również sami wypowiadać słowa przysięgi, bez powtarzania za księdzem)

Ja (imię) biorę Ciebie (imię) za żonę (męża) i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i wszyscy Święci.

Po wypowiedzeniu przez kapłana słów potwierdzenia małżeństwa usuwa stułę z dłoni nowożeńców.
Następuje teraz błogosławieństwo obrączek i nałożenie ich wzajemne przez małżonków, jako znak miłości i wierności małżeńskiej. Mąż nakłada na serdeczny palec żony obrączkę przeznaczoną dla niej, a następnie czyni to żona wypowiadając przeznaczone na ten moment słowa.

(Imię) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
(ważne jest aby założyć obrączkę do połowy palca wypowiedzieć w/w słowa a następnie wsunąć ją do końca. Dzięki temu fotograf i kamerzysta będą mogli uchwycić moment zakładania obrączek) Przed założeniem obrączki należy ją pocałować. Pan młody całuje żonę w rękę po założeniu obrączki , panna młoda już NIE.
Czasem po ślubie następuje pocałunek pary młodej, jak również ksiądz inicjuje oklaski zgromadzonych w kościele


Liturgia sakramentu kończy się modlitwą powszechną, która obejmuje nowożeńców, ich bliskich oraz potrzeby całego Kościoła. Podane intencje należy dostosować do okoliczności. Nowożeńcy mogą uczestniczyć w ustaleniu brzmienia wezwań modlitwy powszechnej. Intencje podaje kantor albo sam kapłan.. Także nowożeńcy mogą podać intencje dotyczące ich rodziców, bliskich i zgromadzonych.

Liturgia eucharystyczna

Liturgię eucharystyczną, odprawia się w zwykły sposób. Po słowach Przekażcie sobie znak pokoju małżonkowie i wszyscy obecni mogą sobie przekazać, w ustalony sposób znak pokoju i miłości.  Najlepiej wcześniej ustalić z księdzem czy podejdzie do noworzeńców na znak pokoju, jeśli tak to najpierw młodzi podają rekę księdzu następnie sobie i świadkom. (unikamy kiwnięcia głową do osób którym możemy podać rękę)

Naturalne stało się aby nowożeńcy podeszli do rodziców ( rodzice muszą siedzieć obok siebie w pierwszej zajętej ławce, najlepiej z jednej strony ołtarza, ale mogą również po dwóch stronach)

Nowo zaślubieni mogą przyjąć Komunię świętą pod obiema postaciami. Msza św. kończy się uroczystym błogosławieństwem nowożeńców i wszystkich obecnych.
Najpierw mówi: "Pochylcie głowy wasze przed Bogiem", po czym wyciąga ręce nad zaślubionymi i wypowiada słowa błogosławieństwa. Następnie błogosławi wszystkich: "Was wszystkich..." i mówi: "Idźcie w pokoju Chrystusa".

Wyjście z kościoła

Przed wyjściem z kościoła niekiedy nowożeńcy mają zwyczaj udawania się do bocznego ołtarza Matki Bożej na krótką chwilę modlitwy. Mogą tam złożyć kwiaty - wiązanka którą miała świadkowa
Potem przez nawę główną udają się do drzwi kościoła,
Spotka się, że podczas gdy modzi są przy bocznym ołtarzu, goście ustawiają szpaler, trzymając w ręku róże. Z trzymanych róż robią jakby tunel dla pary młodej. Przy wyjściu mogą również klaskać.

Kilkoro gości powinno wyjść jako pierwsi z kościoła żeby móc obsypać nowożeńców wychodzących z kościoła ryżem

Przed kościołem nowożeńcy przyjmują życzenia od uczestników uroczystości ślubnej.


Offline szajo

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1621
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 28.IV.07
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #1 dnia: 2 Marca 2007, 09:13 »
i ja mam do tego pytanie... kiedy najczęściej podpisuje się papierki??? tzw. "cyrograf"  :drapanie:


Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #2 dnia: 2 Marca 2007, 09:48 »
a zalezy od kościoła

nam cyrograf dali do szrajbnięcia w trakcie mszy.. po przysiędze i założeniu obraczek..

w niektórych  kościołach praktykuja podpisywanie przed mszą lub zaraz po..  zalezy od parafii..
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #3 dnia: 2 Marca 2007, 10:01 »
Cytat: "monia"
nam cyrograf dali do szrajbnięcia w trakcie mszy.. po przysiędze i założeniu obraczek..


my tak samo ale jak świadkowałam u koleżanki to podpisy były przed mszą, u kuzynki tak jak u mnie - za każdym razem inny kościół :taktak:


Offline .:Anka:.
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 23667
  • Płeć: Kobieta
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #4 dnia: 2 Marca 2007, 10:48 »
Cytat: "monia"
nam cyrograf dali do szrajbnięcia w trakcie mszy.. po przysiędze i założeniu obraczek..

też bym tak chciała - wtedy jest tak po kolei  :brewki:

ale tak jak pisały dziewczyny - zależy od kościoła - u mojej kuzynki papiery zostały podpisane przed mszą.

Offline PumoRi

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1819
  • Płeć: Kobieta
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #5 dnia: 2 Marca 2007, 11:13 »
u nas było tak, że świadkowie podpisywali przed mszą, w zakrystii, a nam pod koniec mszy ksiądz przyniósł księgę i cyrografy do naszego klęcznika i tam podpisywaliśmy. Myślę, że to było fajne rozwiązanie, "po kolei", ale bez zamieszania :)

Offline szajo

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1621
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 28.IV.07
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #6 dnia: 2 Marca 2007, 11:13 »
czyli z Księdzem musze obgadac... no i ok :D


Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #7 dnia: 2 Marca 2007, 11:20 »
Cytat: "PumoRi"
świadkowie podpisywali przed mszą, w zakrystii


u nas też - tylko my w trakcie mszy :taktak:


Offline met

  • Młoda Żonka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 4643
  • Płeć: Kobieta
  • Amor Vincit Omnia
  • data ślubu: [size=
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #8 dnia: 2 Marca 2007, 18:46 »
Szajo  :przytul:
Bardzo mi się to przyda :-)

Offline Gosiaaa

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1189
  • Płeć: Kobieta
  • Nadzieja jest ryzykiem, które trzeba podjąć
  • data ślubu: 28.04.2007
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #9 dnia: 2 Marca 2007, 18:52 »
Cytat: "szajo"
kiedy najczęściej podpisuje się papierki??? tzw. "cyrograf" :drapanie:

A u nas jest chyba trochę dziwnie ... bo mamy spotkanie w piątek wieczorem w celu ustalenia jak będzie wyglądał ślub i wtedy narzeczeni podpisują cyrograf ... a w sobotę przed ślubem cyrograf podpisują świadkowie ... czyli wynika, że małżeństwem będziemy już w piątek ?? tylko nie pobłogosławionym ;-)



Offline megan

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3559
  • Płeć: Kobieta
  • Miłość jak rewolucja - nie udaje się słabym.
  • data ślubu: 4 sierpnia 2007
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #10 dnia: 4 Marca 2007, 01:38 »
Cytat: "szajo"
a) Kapłan udaje się z ministrantami do drzwi kościoła i tam wita narzeczonych. Następnie wprowadza ich procesjonalnie do prezbiterium przy śpiewie na wejście.


nie wiem ale u mnie ojciec mnie bedzie wprowadzal - nie podoba mi sie ta wersja jakos  :drapanie:



Offline met

  • Młoda Żonka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 4643
  • Płeć: Kobieta
  • Amor Vincit Omnia
  • data ślubu: [size=
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #11 dnia: 4 Marca 2007, 07:04 »
Ja też bym chciała być wprowadzona przez Tatusia.
Ale znowu Marcinowi ta wersja nie odpowiada  :drapanie:  :pogrzeb:

Offline ilka2

  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 672
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 15.09.07 cywilny, 22.09.0
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #12 dnia: 4 Marca 2007, 11:34 »
A my  mamy wstępnie ustalone, że T.wprowadzi jego mama a mnie mój tata.

Wstępnie bo jeszcze z ksiedzem o tym nie gadaliśmy, a  że problemowy jest to pewnie nie pozwoli....

Offline megan

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3559
  • Płeć: Kobieta
  • Miłość jak rewolucja - nie udaje się słabym.
  • data ślubu: 4 sierpnia 2007
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #13 dnia: 4 Marca 2007, 13:46 »
Cytat: "ilka2"
Wstępnie bo jeszcze z ksiedzem o tym nie gadaliśmy, a że problemowy jest to pewnie nie pozwoli....


to jest wlasnie najgorsze ze ksieza nie moga zrozumiec ze mlodzi maja swoja wizje slubu  :mdleje:  :pogrzeb:



Offline met

  • Młoda Żonka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 4643
  • Płeć: Kobieta
  • Amor Vincit Omnia
  • data ślubu: [size=
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #14 dnia: 4 Marca 2007, 17:29 »
Nie, nie.
To księża mają swoją wizję naszych ślubów :D

Offline monia_dz

  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 88
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #15 dnia: 4 Marca 2007, 17:33 »
Też bym chciała być wprowadzana przez tatusia... ale niestety  :pogrzeb:  Dlatego wejdziemy do kościółka razem z narzyczonym .

"Cyrograf" podpisujemy przed mszą a po przysiędze ksiądz zatwierdza go tylko swoim podpisem.

Powiedzcie mi tylko czy u Was też wszystko tyle kosztuje w Kościele? U nas jest 600zł za ślub, 50zł za dywan czerwony, 50zł za to żeby ksiądz otworzył drzwi do koścoła dla pana od dekoracji i jeszcze podobno 10% ślubu (czyli ok 60zł) za kurs przedmałżeński  :drapanie:

Zapraszam do mojego odliczanka: https://e-wesele.pl/forum/viewtopic.php?t=5183

Offline ilka2

  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 672
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 15.09.07 cywilny, 22.09.0
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #16 dnia: 4 Marca 2007, 18:13 »
no cóż monia_dz, co kraj to obyczaj.....Moja parafia życzy sobie 75 zł za nauki przedmałżeńskie, więc będziemy je robić w innym kościele, raszty kosztów nie znam i wole na razie sie nie nerwować....

A co do "cyrografu" u nas nie będzie problemu czy podpisac przed czy po bo tydzień wcześniej będziemy mieli Ślub cywilny :skacza:

Offline Gosiaaa

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1189
  • Płeć: Kobieta
  • Nadzieja jest ryzykiem, które trzeba podjąć
  • data ślubu: 28.04.2007
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #17 dnia: 4 Marca 2007, 19:14 »
Cytat: "monia_dz"
Powiedzcie mi tylko czy u Was też wszystko tyle kosztuje w Kościele?

monia, ja dokładnie nie wiem ile dokładnie wszystko będzie nas kosztowało, ale ... za nauki przedmałżeńskie zapłaciliśmy 100zł od pary! W innej parafii niż w tej w której ślub będziemy brać, bo zależało nam na weekendowych, a nie na takich co 10 tygodni trwają.
A u mnie w parafii za ślub jest co łaska. Myślę, że damy 200zł, organiście się daje, żeby zagrał na ślubie, damy 50zł, siostrze zachrystiance za przygotowanie kościoła ... tu pewnie też damy 50zł. I na tym koszty się kończą.
Były jeszcze akty chrztu ... ale to różnie też wołają ... Tomek dał 20zł (było co łaska) a u mnie na wejściu ksiądz powiedział 50zł. No i zapowiedzi ... ja u siebie w parafii nie dałam, a Tomek u siebie dał 50zł. I to wszystko.



Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #18 dnia: 5 Marca 2007, 09:15 »
Cytuj
czyli wynika, że małżeństwem będziemy już w piątek ?? tylko nie pobłogosławionym


Nie, to nie oznacza, że będziecie małżeństwem bo musi to być potwierdzone podpisem kapłana a on akurat robi to albo w trakcie mszy albo juz po :taktak:


Offline Gosiaaa

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1189
  • Płeć: Kobieta
  • Nadzieja jest ryzykiem, które trzeba podjąć
  • data ślubu: 28.04.2007
Liturgia Mszy św. ŚLUBNEJ
« Odpowiedź #19 dnia: 5 Marca 2007, 09:41 »
Cytat: "Maja"
Nie, to nie oznacza, że będziecie małżeństwem bo musi to być potwierdzone podpisem kapłana a on akurat robi to albo w trakcie mszy albo juz po  

Maja, wiem. Smieję się tylko ;-)