e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: CZy mozna zyc bez dawania lapowek??? oto jest pytanie:)  (Przeczytany 2987 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marzena

• bywalec
No wlasnie jak w temacie Pomozcie kochane, kochani:)
Moja dobra kolezanka pisze prace na temat dawania lapowek w Polsce!!! A dokladnie czy mozna zyc bez dawania lapowek?
Jakie macie zdanie na ten temat i moze ktoras z was spotkala sie z tym incydentem???
Please!!!!

pozdr. Marzena[/list]

Offline monia

• złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 04.06.2005
łapówkarstwo w polsce jest ogólnie spotykane.. bierze praktycznie każda grupa zawodowa.. nie mona oczywiście uogólniac ale jesli chcesz popchnąc jakakolwiek  sprawę idzie się z koperta, koniakiem czy inna postacia C2H5OH + czekoladki dla żony..

osobiście nigdy nie dawałam łapówek i mam nadzieję, ze nie bede musiała.. zycie pokaże  :drapanie:

Offline Marzena

• bywalec
Jak zwykle niezawodna Monia :))))

Dokladnie Monia i to jest straszne i nie wiem czy sie to zmieni :( Lapowki sa wszedzie w przedszkolach, urzedach,szkolach a nawet w szpitalach jak donosza media :( :(

Offline Maja Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Powiem tak, mierzi mnie to strasznie i podoba mi się taka reklama -
dawaj przykład nie bierz
bierz przykład nie dawaj
Niby banał ale jakie to prawdziwe, bo nie ukrywajmy to my - dający, wręczający łapówki - jesteśmy początkiem tej gry. Ja wiem, że w Polsce utarło się, że jak "nie posmarujesz, to nie pojedziesz" i doskonale się wszystkim w tym systemie żyje. Większośc nie widzi nic dziwnego w dawaniu pielęgniarce w fartuch za lepszą opiekę, czy urzędnikowi pod stołem za szybsze załtwienie np.jakiegoś pozowolenia...ale są też tacy, jak ja, dla których taka sytuacja jest chora i niedopuszczalna - nigdy, nikomu nie załatwiałam niczego za coś i nigdy nie próbowałam tego dla siebie...ja rozumiem, że można okazać wdzięczność np. wręczyć lekarzowi kwiaty w podziękowaniu za opiekę - to miłe i niezobowiązujące i można to zrobić nawet na korytarzu przy wszystkich...ale nie można żyć w przeświadczeniu, że "coś" trzeba dać.

Hmm i nie chciałabym, aby moja wypowiedź była odebrana, jako najazd na lekarzy, bo osobiście nie mam żadnych zastrzeżeń i nie doświadczyłam chociażby maleńkiej sugestii ze strony tej grupy zawodowej abym miała w jakikolwiek sposób wspomóc.

Wydaje mi się też, że to pozostałości po starym systemie - na przykład moi rodzice, czy dziadkowie myślą, że tak trzeba :drapanie: że wypada....moje pokolenie trochę inaczej funkcjonuje i to mnie cieszy. Chociaż różnie bywa. :drapanie:

Offline ela Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 13.08.2005
No i ja mam takie samo zdanie jak monia .
Bez łapówek można zyc ...ale gorzej ...wiem bo miałam w domu przypadek dania łąpówki aby operacja była szybciej.....
Jak myśle o łapówka to az mnie nerwy biorą .
A co z osobami których niestać na łapówke a muszą życ ?
Telewizja zawsze nagłasnia jak sie ktos gdzies doszuka ze ktos gdzieś :D dał łapówke...ale przeciez to jest norma....nawet w kosciele ksiadz wezmie łapówke....
To, że się uśmiecham, śmieje i żartuje jak zawsze nie znaczy, że u mnie jest zajebiście. Ja po prostu nie lubię pokazywać, że jest mi bardzo źle. -

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 30 września 2006
A ja nie daję i nie biorę...i nie mam zamiaru.
Dla mnie to jest wysoce naganne....

Offline irishania

• entuzjasta
podpisuje sie po wypowiedzia Maji, nie dawaj! :ban:  lapuwkarstwo zaczyna sie od dajacego a nie od bioracego,na szczescie nie mialam do czynienia, no nie liczac sernika na lekcje laciny w liceum, ale reguly byly jasne-jest sernik nie ma pytania a sernik wcinalismy wszyscy :los:

Offline megan Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 4 sierpnia 2007
Cytat: "irishania"
no nie liczac sernika na lekcje laciny w liceum, ale reguly byly jasne-jest sernik nie ma pytania a sernik wcinalismy wszyscy

u nas tak bylo ale z bezami dla psorki od rachunkowosci w liceum ekonomicznym  :los:
a serio - jeszcze w POlsce prowadzac "biznesy" (az sie wzdragam) co rusz ktos chcial zaczne od sanepidu - dasz raz wroca ze zdwojona moocaaa i zalecaja okreslone srodki (biora w lape od przedstawicieli i nie kryja sie z tym)
urzad - kwestie pozwolen na przebudowy - nie dasz nie zalatwisz w normalnym terminie  :mdleje:  :pogrzeb:
enea - jak nie dasz pol roku nawydanie warunkow podlaczenie 76kV (termin ustawowy a co??)
hmmm dalej idac -musialabym pisac o innych instytucjach ...  :mdleje:
dawanie - smierdzi bo lamiesz prawo bo podjudzasz do dalszego lapownictwa jest naganne i niemoralne
nie dawanie - smierdz bo nie zalatwisz nic na czas bo ci beda klody klasc pod nogi a Zeniu z Heniem beda sie smiac w kulak bo dali Pani Krysi koniak i kolie z jablonexu i poszloooooooooooo z furkotem

szczerze - jak mawiala moja babcia jak sie nie obrocisz d..............pa zawsze z tylu

rozwiazanie? publiczny ostracyzm?
i tak zawsze znajdzie sie ktos kto sie wylamie  :dno:

Offline Maja Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
megan, ja protestuję - na prawdę da się bez łapówek :tak_2:

Cytat: "megan"
urzad - kwestie pozwolen na przebudowy - nie dasz nie zalatwisz w normalnym terminie

to załatwiłam bez problemu (czyt.bez łapówki), byłam miła, słodka jak cukierek i baaardzo natrętna :brewki:

Cytat: "megan"
enea - jak nie dasz pol roku nawydanie warunkow podlaczenie

też się da szybciej i bez czekoladek nawet :hopsa:

Na prawdę wszystko może się udac trzeba tylko w to uwierzyć i nie znięchęcac się przy pierwszym niepowodzeniu :ok:
W Polsce da się żyć bez łapówek i być z tego dumnym :uscisk:

Offline Tajusia Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 17.09.2005
Cytat: "Maja"
ja protestuję - na prawdę da się bez łapówek  

niby teoretycznie tak ale ...
co jak np. jesteś postawiona/y przed faktem typu - twoje dziecko jest chore, ma mieć operację - ordynator szpitala mówi: moglibyśy zrobić to nowa lepszą (czyt.:skuteczniejszą) metodą ale na stanie w szpitalu nie mamy teraz elektrod :( możemy kupić: 1500 zł... co zrobisz? oczywiscie wyczuwasz ze elektrody są ale lekarz daje Ci coś do zrozumienia...
i proszę nie mówicie że nie dacie, co innego jezeli chodzi o nas samych ale w przypadku zdrowia dziecka, nie znam rodziców którzy nie zrobią wszystkiego co możliwe, straszne ale prawdziwe - i na nic tu rozwiazania w stylu : nagrać rozmowę, udowodnić, nagłosnić sprawę - kiedy dotyczy nas choroba nie myślimy o takich rzeczach jak gazeta, szum, rozgłos, sprawiedliwość...

akurat na przykłądzie lekarza - bo akurat to mi najbliższe ale równie dobzre łapówki dotyczączą wszystkich innych grup społecznych: prawników, urzędników, dziennikarzy, sportowców, drogowców, pani w sklepie itp.

można w Polsce żyć bez łapówek jeżeli chodzi o sprawy urzędowe, pozwolenia na budowę (czy cokolwiek innego "urzędowego") - bo tu konsekwencją jedynie jest opóźnienie, nie załatwienie w terminie, a łapówka jedynie przyspiesza sprawę ale jeżeli chodzi o nasze czy co gorsza naszego dziecka czy męża czy matki zdrowie -> to sprawa kształtuje się zupelnie inaczej :(

nie popieram łapówkarstwa i uważam to za jedną z ohydniejszych rzeczy ale nie powiem na 100% że nigdy nie dam łapówki, bo nie wiem w jakiej znajdę się sytuacji i nie sądzę czy w krytycznym dla mnie momencie będę narażać swoją rodzinę na konsekwencje wynikające z nie-dania łapówki :(

Offline monia

• złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 04.06.2005
Cytat: "irishania"
ale reguly byly jasne-jest sernik nie ma pytania a sernik wcinalismy wszyscy

o kurcze.. przeczytałam sobie i przypomniałam,że był 1 egzam na studiach gdzie  przynieśliśmy na egzam  kanapki i  paczki.. poprostu profesor/ka nie wyobrażał/a sobei egzaminu bez  wpólnego żarełka   :brewki:

na egzaminie dostałam 5.. mam nadzieję, ze nie za zarcie.. :drapanie:

Offline megan Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 4 sierpnia 2007
maja - to mialas niewiarygodne szczescie  :los: i los ci sprzyjal  :los:

Offline Marzena

• bywalec
Jestescie kochane  :skacza: W imieniu Kasi bardzo dziekuje  :uscisk: