e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Kurs przedmałżeński - nieobowiązkowy ???  (Przeczytany 3045 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ostatnio doszły mnie słuchy  że kurs przedmałżeński jest nieobowiązkowy, jak jest u Was ? Czy to prawda??? :brawo_2:

Offline Niki Kobieta

U mnie jest obowiązkowy. A właściwie obowiązkowe jest dostarczenie zaświadczenia o odbyciu kursu.
Sprawdź jak jest w Twojej parafi.

Offline skarbek Kobieta

U mnie w jednej parafii obowiązkowy-niestety w mojej, a w innej nie koniecznie-wystarczy zaświadczenie z liceum o odbyciu kursu.

Offline Gosiaaa Kobieta

U mnie jest konieczne, ja mam od 16-18 lutego kurs dla narzeczonych. A co do zaświadczeń ze szkoły średniej, to słyszałam że w większości przypadków jest ono nieważne ...

Offline Jagna77 Kobieta

Cytat: "skarbek"
wystarczy zaświadczenie z liceum o odbyciu kursu. U mnie jest obowiazkowy i trzeba dostarczyc karteczki z podpisami i datami o odbytym kursie .
   Natomiast zaswiadczenie ze szkoly sredniej mialam i niestety ksiadz je tylko mi zabral i razem musielismy chodzic na te kursy .

Offline pioteras Mężczyzna

Nie wydaje mi się żeby był nieobowiązkowy, to raczej jakaś plota. Trzeba odbyć kurs żeby, w założeniach kościelnych, wiedzieć co z czym, po co i dlaczego no i zdecydowanie w jaki sposób :D . Inaczej nie bylibyście przysposobieni do życia w chrzescijańskiej rodzinie ;)

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
nie daj sie oszukac..  sa obowiązkowe nawet jesli miałas w liceum   :brewki:

Offline Maja Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 1
 • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Ja też w liceum miałam i okazało się, że to stanowi tylko dodatkowy papierek, który niczemu nie służy :dno:

Offline anelle82 Kobieta

Nauki wszędzie są obowiązkowe, jeszcze nie slyszałam, żeby ktoś był zwolniony. Już bym chciała mieć swoje nauki za sobą :tupot:

a u mnie wystarczy zaswiadczenie z liceum ... :D

Offline kawaii2 Kobieta

ale nie każdy miał w liceum :)
gorzej, jak jedna osoba juz miała, a inna nie ;P

Offline pioteras Mężczyzna

Cytat: "rajdowka"
a u mnie wystarczy zaswiadczenie z liceum

no ale w Toruniu jesteście napromieniowani jedyną słuszną rozgłośnią :D ;)

Offline Gosiaaa Kobieta

Czyli należy współczuć tym, którzy robili te nauki w liceum ... skoro teraz i tak muszą chodzić i drugi raz tego samego słuchać ;-)
Ja nauki mam 16-18 luty ... a potem jeszcze tylko 3 spotkania w poradni i spokój.

Offline Maja Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 1
 • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Cytat: "Gosiaaa"
Czyli należy współczuć tym, którzy robili te nauki w liceum ... skoro teraz i tak muszą chodzić i drugi raz tego samego słuchać


to nie tak, ja miałam nauki w liceum i miałam przed ślubem i wierz mi, że to są dwie rózne sprawy - inaczej to wyglada i o innych sprawach rozmawia, poza tym człowiek inaczej podchodzi do takich nauk, jak jest przed ślubem :taktak:

Offline Gosiaaa Kobieta

Maja, może i tak, nie miałam nauk w liceum, także trudno mi powiedzieć, co tam było ... będę wiedziała, co na tych przed slubem jest ;-)

no u mnie ja nie musze uczęszczać na taki kurs ponieważ miałam go kiedyś w szkole średniej i ksiądz powiedział ze jak mam papierek to mnie juz on niepotrzebny, ale przyszły mąż musi chodzić :( u niego nie było czegoś takiego w szkole- kurka dlatego ktoś nam powiedział ( ktoś kto pod koniec tego roku tez bierze ślub) że takie kursy już sa niepotrzebne i dlatego zapytałam jak jest u Was,  u księdza byłam w sierpniu ubiegłego roku i pomyslałam że może coś się zmieniło od tego czasu w tej kwesti :) I mimo że mam to zaświadczenie to i tak bedę chodzić z moim Szkarbem , bo nie chce żeby musiał sam przez to przechodzić  :skacza:

Offline kawaii2 Kobieta

No pewnie! Jak razem to do końca ;)
albo raczej od początku ;)
My też będziemy chodzić, ale dopiero w 2008

pioteras, jakos smieszne to nawet nie bylo.

Offline shain Kobieta

 • zapaleniec
 • Total likes: 0
 • data ślubu: *****07.01.2007-cywilny, *26.08.2207-kościelny
my umawialiśmy sie z ksiedzem rok przed slubem powiedzielismy ze mieszkamy za granica i przyjedziemy tydzien przed slubem wiec nie mielismy nauk tylko taka "próbe"dzien wczesniej i jedna spowiedz

Cytat: "Gosiulka31"
Ostatnio doszły mnie słuchy  że kurs przedmałżeński jest nieobowiązkowy, jak jest u Was ?:


Z tego co wiem, to kurs przedmałżeński jest obowiązkowy. My również musieliśmy przynieść księdzu podstemplowaną karteczkę zaświadczającą o odbyciu takiego kursu, chociaż oboje mielismy już go w szkole średniej.  No cóż, jak widać "co kraj, to obyczaj".  Radzę jednak dokładnie upewnic się jak to jest u Was w parafii, żeby nie okazało się przed samym ślubem, że kurs jednak był obowiązkowy, a Wy go nie macie  :roll:

Offline .monia. Kobieta

U mnie kurs jest obowiązkowy, trzeba być na 3 spotkaniach. Dostaliśmy taką karteczkę, gdzie musimy mieć pieczątki, potwierdzające naszą obecność. Na dwóch musimy być oboje, a na 1 wystarczy tylko jedna osoba, jako przedstawiciel przyszłej rodziny   :brewki:

Offline Elcik Kobieta

Noo u nas też obowiązek (ksiądz wspomniał, że starczy jak będziemy na 2 ;). Dziś pierwsza sesja  :mdleje:

Offline czarodziejka_

Dziewczyny- mam pytanie- istnieje coś takiego jak wyjazdy weekendowe, będące równiez katechezami przedmałżeńskimi- czy to wystarcza i zastępuje ten kurs?

Offline Niki Kobieta

Dziewczyny- mam pytanie- istnieje coś takiego jak wyjazdy weekendowe, będące równiez katechezami przedmałżeńskimi- czy to wystarcza i zastępuje ten kurs?
Tak

Offline AnitkaW Kobieta

U nas jest tak, że sam kurs jest raczej obowiązkowy, tzn.  mamy na tyle fajnych księży, że np.  kiedy mój narzeczony pracował to ja szłam i kartki stemplowali obydwie i moją i jego.  Natmiast całkowicie nieobowiązkowa jest poradnia przedmałżeńska, na całe szczęście, bo byliśmy tylko na jednym spotkaniu i mam bardzo niemiłe wspomnienia!