Autor Wątek: ŚLUB W PLENERZE  (Przeczytany 27881 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mezzamela
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
ŚLUB W PLENERZE
« dnia: 10 Listopada 2006, 21:59 »
ślub w plenerze, czy wiecie coś na ten temat?? Ktoś z Was albo Waszych znajomych brał już ślub na świeżym powietrzu. A może jest w trakcie organizowania?? My planujemy taki ślub na przyszły rok, tylko niestety tzreba mieć pozwolenie z kurii, ponieważ prawo kanoniczne nie przewiduje zawierania związku małżeńskiego poza kościołem, chyba, że jest to kapliczka lub jakieś święte miejsce. Najtrudniej jest sie wystarac o to pozwolenie, moze ktoś mial już doczynienia i wie jak to załatwić...

Offline .:Anka:.
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 23667
  • Płeć: Kobieta
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Listopada 2006, 22:06 »
a skąd jesteś?

Offline Mezzamela
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Listopada 2006, 22:30 »
Jestem z warszawy.

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Listopada 2006, 14:10 »
więc tak

jedna z naszych dziewczyn brała ślub w czyms w rodzaju amfiteatru.. nick KAŚKA.. tyleże ona miała slub cywilny.. ale było jak w bajce :D

znam 2 dziewczyny które brały slub poza kościołem.. w zasadzie w ogrodzie przykościelnym.. na to jeszcze kościół  się zgodzi..

mozesz miec problem  ze slubem konkordatowym w plenerze ( na niepoświęconej ziemii)..

dziewczyny ze szczecina  skutecznie obchodzą pewne przepisy ;)

otóż ( dotyczy to dziewczyn bioracych slub w maciejewie).. spotykają się z ksiedzem w kościele dzień przed slubem i maja slub kościelny ( jako sakrament) .. na drugi dzień ksiądz przyjeżdża do ogrodu w maciejewie i  robią powtórkę .. w zasadzie bardziej to spektakl( bo właściwy slub był wcześniej) ale wtedy dziewczyny zakąłdają białą suknie, chłopaki wbiijaja sie w smokingi itp.. może podejdź do tematu w ten własnie sposób????
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline Mezzamela
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Listopada 2006, 19:21 »
:D Dzięki za podpowiedź, też to jest jakiś sposób, spróbujemy coś załatwić może nam sie uda, a jak nic nie załatwimy, to wtedy będziemy kombinowac i szukać jakegioś wyjścia i obejscia tych przepisów.

Mieliśmy juz wcześniej konsultacje i powiedziano nam, że nie będzie łatwo. Ale też nie powiedziano nam, że nie ma rzeczy niemożliwych. Najlepiej, żebyśmy udali sie od razu do parafii do której przynależy miejsce w którym chcemy wziąć ślub i poprzez tą parafię starać się o pozwolenie w kurii. I właśnie jutro jedziemy do księdza na rozmowę :roll: . Zobaczymy co z tego wyjdzie. Mam nadzieje, że sie uda.  :ok:

Offline nightshade
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Listopada 2006, 15:50 »
Z narzeczonym bierzemy ślub cywilny w Warszawie. Chcielibyśmy jednak zorganizować go poza urzędem, w ładniejszym miejscu.

Zwracam się przede wszystkim do warszawianek, które podobnie jak ja były lub są zainteresowane ślubem poza urzędem.

Może znacie jakieś ciekawe miejsce gdzie możnaby urządzić ślub cywilny?

Jak na razie dzwoniłam do USC na Mokotowie i Śródmieściu, niestety informacje jakie tam uzyskałam trochę się wykluczają i chwilowo totalnie się pogubiłam. Na Mokotowie dowiedziałam się, że mogą mi polecić ślub w Starej Pomarańczarni (5000 zł to trochę dla nas za dużo) lub w Zamku Królewskim. Większą listę miejsc mieli mieć ponoć w USC na Jezuickiej, tam natomiast się dowiedziałam, że nie mogą mi polecić ani jednego miejsca w Warszawie  :shock:

Od znajomych słyszałam o pięknych ślubach w Pałacu Szustra, ale tam niestety nie urządzają już ślubów cywilnych (ponoć odebrali im pozwolenie na to).

Offline aaaneta

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 4454
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Listopada 2006, 15:16 »
znalazlam w necie:

Cywilny ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego należy zacząć załatwiać nieco wcześniej niż standardowy. Wiąże się to z wydłużonym czasem na przygotowanie odpowiednich dokumentów. Trzeba się też liczyć z tym, że dany urząd odmówi nam tej przyjemności. Jeśli polecimy organizację naszego ślubu wedding plannerowi, jest większa szansa na pozytywną decyzję. - Profesjonalne firmy najczęściej wiedzą po prostu z kim rozmawiać - zdradza Katarzyna Gajek-Krawczyk.

Polskie prawo nie zezwala, by osoby trzecie załatwiały formalności za młodą parę - precyzuje Agnieszka Wawrzeniuk - Zając z firmy LiLea - Nasza pomoc polega więc raczej na wyborze takiego miejsca, które spełni wymogi formalne stawiane przez USC.

Kwestię ślubów cywilnych w plenerze reguluje Prawo o aktach stanu cywilnego, pkt.3: "Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem stanu cywilnego".  

Kiedyś przez „uzasadnione przyczyny” rozumiało się na przykład chorobę jednego z nowożeńców, albo inną sytuację która uniemożliwiała ich stawienie się w USC. Urzędnicy jeździli do szpitali, więzień lub domów opieki społecznej. Obecnie, interpretacja przepisu jest zdecydowanie mniej jednoznaczna. Za uzasadnioną przyczynę uznaje się na przykład pragnienie młodej pary, by ślub odbył się w miejscu związanym z ich hobby, albo ważnymi wydarzeniami z przeszłości. Należy opisać to w podaniu do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, z prośbą o oddelegowanie urzędnika na nasz ślub w plenerze.

Do podania trzeba dołączyć zgodę właściciela terenu, na którym odbędzie się uroczystość oraz zapewnić miejsce na godło i znak USC.

Offline KAHA

  • Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 5295
  • Płeć: Kobieta
  • Denique non omnes eadem mirantur amantque
  • data ślubu: 11.09.1999
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #7 dnia: 7 Marca 2007, 15:04 »
Odświeżam temat, dla tych, którzy sa zainteresowani. Wystarczy (hehe :( ) przeskoczyć przepisy i slub w plenerze stoi przed Wami otworem. Tylko....no własnie wszyscy wiemy..... Zamieszczam poniżej wykładnie prawną oraz refleksje urzędnika USC i życze powodzenia :). I mysle, że z kościelnymi urzednikami może byc ciężej, ech....

"Zawarta w tytule kwestia regulowana w art. 58 ustawy Prawo aktach stanu cywilnego, w pkt. 3 mówi: "Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem stanu cywilnego".

Właściwie wszystko jest jasne, proste i oczywiste poza pojęciem "ważnych przyczyn". Dotychczasowe spojrzenia w literaturze na ten problem sprowadzały się do niemożności przybycia do urzędu co najmniej jednej osoby, a to z uwagi na stan zdrowia, miejsce przebywania czy tp. To przecież nie wymaga, moim zdaniem, szczególnego uzasadnienia, bo wszyscy to rozumieją i tak stosują w praktyce.

Czy zatem "ważne przyczyny" nie mogą być inne? Moim zdaniem mogą, są i powinny być brane pod uwagę. Właściwie ważność tych przyczyn może dotyczyć obu stron, zarówno osób wstępujących w związek małżeński, jak też odbierającego oświadczenia - kierownika urzędu stanu cywilnego. Sądzę, że do oceny "ważności przyczyn" należy podejść indywidualnie, szczegółowo i zawsze z próbą ich pozytywnego rozwiązania na rzecz osób je przedkładających. Nie chcę tutaj podnosić wszystkich argumentów wynikających ze "służebnej roli administracji", podzielę się natomiast doświadczeniami z mojej praktyki w pracy, w urzędzie stanu cywilnego. Otóż mam za sobą przyjęcie dwóch oświadczeń o wstąpienie w związek małżeński w "kontrowersyjnym" balonie. Oba zdarzenia miały miejsce wiosną 1997 roku, w balonach na ogrzane powietrze - dlatego też pewnie wiosną, żeby było jak najbezpieczniej. Białystok wówczas był, i jest obecnie, bardzo silnym ośrodkiem sportów balonowych. W 1997 roku zwrócili się do mnie z prośbą piloci - przyszli małżonkowie, by to zdarzenie odbyło się w balonie. Prośbę swoją uzasadnili tym, że baloniarstwo to ich pasja, dla której poświęcają większość swojego czasu, a zasadnicza grupa gości na ich uroczystości to również osoby uprawiające ten sport. Dodatkowo, urzędowo, prośbę w tej sprawie wniósł również Zarząd klubu. By podjąć właściwą decyzję w tej kwestii odbyłem kilka spotkań z samymi zainteresowanymi, trenerem kadry narodowej tej dyscypliny, jak też z przełożonymi."

(....) ""Ważne przyczyny"? Czy w tym mieści się wyjątkowa oprawa uroczystości w pomieszczeniach zabytkowych, z pięknym wystrojem, czy szczególnym charakterem wnętrza? Moim zdaniem można zaspokoić oczekiwania pary młodych również co do oprawy związanej z miejscem uroczystości. Jeśli to możliwe, nie odmawiam przyjęcia oświadczeń w sąsiednim Pałacu Branickich, gdzie jest przepiękna, ogromna sala. Zwłaszcza, jeśli małżonkowie mają bardzo dużo gości i sami zapewniają całość organizacji uroczystości, po wcześniejszych uzgodnieniach.

A jeśli nawet taka forma ma coś z ekstrawagancji, to dlaczego nie? Zawarcie małżeństwa bezsprzecznie jest zdarzeniem radosnym i osobiście nie widzę powodów, by na te kwestie patrzeć tylko suchym, nie zawsze życzliwym "urzędowym okiem"."

Offline ewak
  • bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 390
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #8 dnia: 8 Marca 2007, 04:36 »
O ile dobrze kojarze, to powyzsza wypowiedz urzednika zacytowana przez Kahe pochodzi z artykulu z Ogólnopolskiego Biuletynu Informacyjnego dla Urzędów Stanu Cywilnego „Technika i USC” (a dokaldniej Biuletyn nr 4/2004), dostępny także na internetowej stronie Portalu Internetowego Urzędów Stanu Cywilnego www.usc.com.pl przeznaczonego dla pracowników USC. Wiem rowniez, ze w tej gazetce, w ubieglym roku, ukazal sie artykul podobnej tresci o slubie cywilnym w Ogrodzie Botanicznym.

Trzeba pamietac jednak, ze urzednik urzednikowi nie rowny. Przepisy pozostawiaja dowolnosc interpretacji i tak na prawde wiele zalezy od czlowieka i jego checi. Nam sie niestety nie udalo przekonac pani urzednik do opuszczenia murow, mimo dobrego przygotowania do rozmowy.
Siumao - rocznik 2006, mala, ekonomiczna, naped na 4 lapy, awangardowa laciata tapicerka, serwisowana u autoryzowanego weta, pieknie sie prowadzi na smyczy.

Offline mkarolinka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 10103
  • Płeć: Kobieta
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #9 dnia: 8 Marca 2010, 21:33 »
My organizujemy wesele w Świętej Wodzie :) I według tego co tu piszecie jest możliwa również organizacja ślubu. Jestem prze szczęśliwa  :brawo_2: Jutro jedziemy tam załatwiać :)


Offline agulera
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Płeć: Kobieta
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Września 2010, 10:25 »
z tego co cłyszałam, cywilny poza USC bardzo ciezko jest załatwic - trzeba miec "chody"

Offline torcik
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 23
  • data ślubu: 21-09-2013
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Czerwca 2013, 15:03 »
ślub w plenerze to moje marzenie <3

Offline Agniesia1988
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 11.07.2015
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Stycznia 2015, 14:50 »
A czy ktoś gdzieś robił wesele w plenerze?

Offline emilka88
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 2015
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Września 2015, 10:02 »
Ja byłam na takim ślubie organizowanym w plenerze i muszę przyznać, że bardzo ładnie wyszło :) Goście nawet ubrali się trochę na luzie, nie było szpilek i kobiet, mężczyźni zrzucili marynarki.  Wiem że moi znajomi szukali opinii i porad  w necie. 
« Ostatnia zmiana: 18 Września 2015, 10:33 wysłana przez Maja »

Offline Mialka8
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 25.05.2005
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Września 2015, 09:52 »
Ja byłam ostatnio na takim weselu w Zajeździe w Cekanowie (okolice Płocka) - samo miejsce jest nieprawdopodobnie urokliwe dzięki czemu sam ślub był wręcz bajkowyyy :)

Offline zibi

  • Administrator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 3691
  • Płeć: Mężczyzna
  • data ślubu: 31.07.1999
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Września 2015, 17:44 »
Poczytajcie sobie co nieco o ślubie w plenerze: http://e-wesele.pl/29-ciekawostki-i-porady/1136-slub-w-plenerze,
jest to do ogarnięcia  :)

Offline kyms
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Kobieta
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Października 2015, 10:13 »
Nie jest tak ciężko ze ślubem w plenerze. Ostatnio pomagała urządzić przyjaciółce ślub w plenerze, następnie wesela na sali. Ślub odbywał się w ogrodzie mamy Panny Młodej (spora działeczka, ładny ogródek). Bez większych problemów udało się zorganizować ceremonię, nawet pogoda dopisała ;)

Offline zibi

  • Administrator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 3691
  • Płeć: Mężczyzna
  • data ślubu: 31.07.1999
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Października 2015, 10:39 »
Fajnie ,  że masz  doświadczenie.  Może się z nami trochę podzielisz.

Offline kyms
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Kobieta
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Października 2015, 10:43 »
Pytaj to odpowiem ;)

Offline zibi

  • Administrator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 3691
  • Płeć: Mężczyzna
  • data ślubu: 31.07.1999
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Października 2015, 10:47 »
Podrżuć na początek jak się ogólnie za to zabrać. Niech przyszłe panny młode mają coś na początek. Może na co szczególnie zwrócić uwagę. Co najtrudniej... pewnie potem będą dopytywać. Ja np zawsze się zastanawiam co na wypadek niepogody?

Offline kyms
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Kobieta
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Października 2015, 10:51 »
Na pogodę nie mamy wpływu (a szkoda), dlatego priorytet to odpowiednie zaaranżowanie otoczenia. Ślub odbywał się w terminie po "wielkich upałach" tego roku, dlatego obawiałyśmy się pogody. Przygotowałyśmy w ogrodzie odpowiednie zadaszenie w miejscu, gdzie miała odbywać się ceremonia. Nic wielkiego, zwykłe pale drewniane z zadaszeniem z dębu, dosyć ładnie prezentowało się. Do tego skorzystałyśmy z ozdobnych zasłon bo bokach. Całość konstrukcji była na tyle długa, że spokojnie zmieściła się część krzeseł. Na szczęście pogoda była w sam raz

Offline zibi

  • Administrator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 3691
  • Płeć: Mężczyzna
  • data ślubu: 31.07.1999
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Października 2015, 10:54 »
Brzmi fajnie masz jakies foty z tym daszkiem? Tyle, że to pewnie podnosi koszt. ..
Drogo Wam wyszło?

Offline kyms
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Kobieta
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Października 2015, 11:39 »
Siostra ma zdjęcia, jeśli się uda, żeby mi coś podesłała, od razu wstawię ;)

Koszta nieco podrosły. Wszystko zależy, czy za konstrukcję weźmiemy się wami, czy skorzystamy z usług jakiejś firmy. Poszperaliśmy po internecie, sprawdziliśmy kilka ciekawych pomysłów, kupiliśmy materiały i męskie towarzystwo wzięło się za wykonanie ;) Nie pamiętam kosztów, ale za materiały wyszło coś w granicach 400zł, ponieważ drewno było wytrzymałe. Nie wiem jak prezentuje się cennik w firmach, ale podobne rozwiązania można znaleźć w sklepach a asortymentem drewnianych mebli ogrodowych z gotowym montażem

Offline zibi

  • Administrator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 3691
  • Płeć: Mężczyzna
  • data ślubu: 31.07.1999
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Października 2015, 11:44 »
Wow. Nie drogo. Pomysłowe jesteście.  Czekam niecierpliwie na jakieś fotki.

Offline kazik117
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • data ślubu: 12.12.2015
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #24 dnia: 3 Grudnia 2015, 16:23 »
Ostatnio byłem na ślubie znajomych pod Warszawą, w samym sercu Mazowsza w Jaworowym Dworze. Miejsce mega, tym bardziej, że właśnie ich przyjecie ślubne odbyło się w ogrodzie :) Pogoda dopisała, miejsce i jedzenie też na plus, klimacik był, aż załuje, że mój ślub organizuje za tydzień, w grudniu :P

Offline xyz85
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: ŚLUB W PLENERZE
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Czerwca 2016, 13:40 »
Przepiękne są śluby w plenerze, tylko u nas z pogodą bywa różnie niestety :/