Pewnie niektorym z nas sie przydadza te informacje
Ciąża mnogaSzansa na urodzenie bliźniąt wzrasta, gdy w bliskiej rodzinie przyszłej matki lub ojca urodziły się wcześniej bliźnięta lub trojaczki. Matkami bliźniąt częściej zostają kobiety, które zaszły w ciążę po 35 roku życia, także te, które poddały się sztucznemu zapłodnieniu np. in vitro. Rezultatem takiego zabiegu jest obecnie ponad połowa rodzących się trojaczków. Ciąża mnoga często również zdarza się w pierwszym miesiącu po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Ciążę mnogą można rozpoznać najczęściej podczas pierwszego badania USG, już w pierwszych tygodniach ciąży. Ponieważ ryzyko poronienia jednego dziecka lub obu bliźniąt jest większe niż w przypadku ciąży pojedynczej, konieczne jest objęcie ciężarnej specjalną opieką lekarską i określenie jej jako ciąży zagrożone
Bliźniaki, czyli bliźnięta jednojajoweCiąża bliźniacza jednojajowa powstaje w sytuacji, gdy zapłodniona komórka jajowa kobiety (zygota) w pierwszej fazie dalszego rozwoju podzieli się na dwie, po czym każda z nich zacznie swój oddzielny rozwój, tworząc oddzielne zarodki z których rozwijają się dwa płody. Bliźnięta jednojajowe czyli monozygotyczne stanowią ok. 20 procent wszystkich rodzących się bliźniąt. Bliźniaki takie mają wspólne łożysko, zazwyczaj osobne worki owodniowe i zawsze dwie odrębne pępowiny. Dzieci będą tej samej płci i będą do siebie bardzo podobne, gdyż mają ten sam materiał genetyczny.
Dwojaki, czyli bliźnięta dwujajoweStanowią 80 procent wszystkich bliźniąt. Powstają w wyniku następującego w tym samym czasie zapłodnienia dwóch komórek jajowych przez dwa plemniki, w wyniku czego w macicy zagnieżdżają się dwa zarodki. Płody mają oddzielne łożyska, worki owodniowe i pępowiny. Dwojaki mogą być różnej płci, zazwyczaj też różna jest ich późniejsza fizjonomia i najbardziej charakterystyczne cechy charakteru, gdyż mają różny materiał genetyczny.
Problemy w ciąży mnogiejCiąża mnoga jest zawsze ciążą wysokiego ryzyka.
Zarówno ustrój matki jak i łożysko, muszą sprostać dodatkowym obciążeniom i wymaganiom. Może to zarówno spowolnić rozwój jednego lub obojga dzieci, jak i wywołać u matki nadciśnienie obrzęki i białkomocz, czyli główne objawy, świadczące o tzw. zatruciu ciążowym mogące doprowadzić do stanu przedrzucawkowego, rzucawki a w jej następstwie nawet do zgonu matki i wewnątrzmacicznej śmierci płodów.
W ciąży mnogiej istnieje też duże ryzyko porodu przedwczesnego. Badania kontrolne w ciąży mnogiej odbywają się częściej niż w przypadku ciąży pojedynczej, częściej wykonuje się badania kontrolne moczu, krwi oraz USG.
To, że bliźnięta rosną w macicy w różnym tempie, jest zjawiskiem dość powszechnym. W przypadku dwojaków, nie powinno ono raczej niepokoić. Jednak istnieje ryzyko wystąpienia tzw. zespołu podkradania w ciąży bliźniaczej. Przyczyną jest nietypowe naczynie krwionośne w łożysku, które łączy dzieci ze sobą, w wyniku czego jedno z nich staje się "dawcą" a drugie "biorcą" większej ilości krwi krążącej, a wraz z nią składników niezbędnych do rozwoju i wzrostu. "Dawca" nie rośnie prawidłowo, zmniejsza się ilość je płynu owodniowego. "Biorca" rośnie szybciej, a ilość płynu owodniowego wokół niego zwiększa się gwałtownie w ciągu kilku miesięcy, dni, lub czasami nawet godzin. Zjawisko takie może wywołać objawy w postaci bólów brzucha ciężarnej, często skutkuje również przedwczesnym porodem a nawet wewnątrzmacicznym obumarciem "dawcy". Dotychczasowe próby leczenia zespołu różnymi metodami np. laserowym usuwaniem nietypowego naczynia krwionośnego w łożysku, dość rzadko kończyły się sukcesem.
Poród bliźniaczyW przypadku bliźniąt można się spodziewać, że poród nastąpi wcześniej niż w pzrypadku ciąży pojedyńczej, czyli między 34 a 38 tygodniem ciąży. Powodem jest większy ciężar płodów, a także dodatkowy płyn owodniowy, który rozciąga macicę i wywiera nacisk na jej szyjkę.
W przypadku bliźniąt jednojajowych lekarz decyduje o cesarskim cięciu częściej, niż u dwojaków. Powodem jest wspólne łożysko, czasem też wspólny worek owodniowy - poród przez pochwę bywa w takiej sytuacji utrudniony lub wręcz niebezpieczny. W przypadku dwojaczków poród może się odbyć drogą naturalną, jeżeli dziecko, które ma jako pierwsze przyjść na świat jest ułożone główką do dołu. W przypadku ułożenia miednicowego, lekarz zaleca cesarskie cięcie.
Jeżeli kobieta nalega na poród siłami natury, lekarz nie może przeprowadzić cesarskiego cięcia wbrew woli pacjentki, matka musi się jednak w takiej sytuacji liczyć z zagrażającym jej i jej dzieciom niebezpieczeństwem utraty życia.
Częstość samoistnego występowania ciąż mnogich zmienia się wraz z charakterystyką demograficzną. W Japoni ciąże bliźniacze są o połowę rzadsze niż u rasy białej natomiast u amerykańskichmurzynów bliźniacze występują częściej niż u białych Amerykanów. Dla lekarza położnika każda ciąża bliźniacza oznacza ciążę zagrożoną wystąpieniem wielu problemów medycznych i socjalnych. Wynika to z częstszego występowania powikłań i patologii spotykanych wyłącznie w ciążach wielopłodowych. Dlatego też, ciąże te zalicza się do grupy wysokiego ryzyka, z czym wiąże się konieczność zastosowania szczególnej, znacznie poszerzonej opieki przedporodowej i poporodowej.
Przeciętnie w około 4% ciąż bliźniaczych dochodzi do śmierci jednego lub obydwu płodów. Śmierć jednego z bliźniąt w jamie macicy może, ale nie musi mieć wpływu na los drugiego, które utrzymało się przy życiu. Najczęściej śmierć jednego z bliźniąt nie wywiera niekorzystnego wpływu na drugi płód, zwłaszcza gdy nastąpi to przed 20 tygodniem, a obydwa płody miały osobne kosmówki.
Poniżej przedstawiamy najczęstrze wzajemne ułożenie obu płodów w ciąży bliźniaczej.Rozpoznanie Wczesne rozpoznanie ciąży mnogiej jest istotne dla prawidłowego prowadzenia kobiety ciężarnej. Istnieje cały szereg nieinwazyjnych lub mało inwazyjnych metod, pozwalających na rozpoznanie ciąży mnogiej. Objawy nasuwające podejrzenie ciąży mnogiej to:

nadmiernie duży obwód brzucha w stosunku do trwania ciąży. Pod koniec ciąży ponad 100cm

wyższe niż oczekiwane z czasu trwania ciąży położenie dna macicy. Rutynowo nie wykrywa się jednak tego przed upływem 24 tygodnia.

stwierdzenie licznych części drobnych płodu

żywe ruchy płodu wyczuwane w kilku różnych częściach macicy jednocześnie

stwierdzenei trzech dużych części płodu najczęściej dwóch główek i jednych pośladków

wysłuchiwanie tonów serca dwóch płodów
Powyższe objawy wymagają potwierdzenia badaniem ultrasonograficznym, którego dokładność rozpoznania ciąży bliźniaczej wynosi blisko 100%. Badanie ultrasonograficzne ciąży bliźniaczej powinno obejmować:

rozpoznanie ciąży wielopłodowej,

określenie czasu trwania ciąży

ocenę liczby płodówm przegrody i łożyska

rozpoznanie wrodzonych nieprawidłowości anatomicznych płodów

ocenę wzrastania płodów
Powikłania ciąży bliźniaczej Wskutek zwiększonego obciążenia mechanicznego i czynnościowego w ciążach bliźniaczych dużo częściej obserwuje się dolegliwości ciążowe takie jak płytki oddech w wyniku wysokiego uniesienia przepony czy żylaki kończyn dolnych. Stwierdza się również częstsze występowanie powikłań porodowych, spowodowanych zaburzeniami czynności skurczowej mięśnia macicy oraz warunkami topograficznymi płodów co wymaga ukończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego.
W przebiegu ciąży bliźniaczej częściej występują niepowściągliwe wymioty ciężarnych, niewydolność cieśniowo-szyjkowa, poród przedwczesny, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, EPH-gestoza, wielowodzie oraz niedokrwistość.
Umieralność okołoporodowa płodów jest pięciokrotnie wyższa niż w ciąży jednopłodowej a przebieg połogu może być powikłany zaburzeniami zwijania się macicy i wtórną niedokrwistość.
Wady wrodzone Ciąża bliźniacza związana jest z około dwukrotnie większą częstością wad wrodzonych w porównaniu z ciążą pojedynczą. Obserwowane głównie u bliźniąt monozygotycznych strukturalne nieprawidłowości wrodzone są wynikiem powstawania anastomoz w łożyskach jednokosmówkowych lub niekorzystnego umiejscowiena łożyska.U bliźniąt dwuzygotycznych wzrost występowania wad jest wynikiem działania na zarodek czynników środowiskowych.
Nieprawidłowości wrodzone występujące w ciąży bliźniaczej można podzielić na trzy grupy według Romero:
Nieprawidłowości wrodzone specyficzne dla bliźniąt monozygotycznych takie jak bliźnięta połączone (zroślaki), bliźnięta bezsercowe (acardiac), płód w płodzie (fetus-in-fetu), zespół przetoczenia między bliźniętami (twin-to-twin-transfusion, TTTS ), anomalie związane z obumarciem jednego z bliźniąt i zespół poplątania pępowiny
Wady niespecyficzne dla bliźniąt, ale występujące częściej w ciąży bliźniaczej takie jak bezmózgowie, wodogłowie, wrodzone wady serca.
Wady niespecyficzne dla bliźniąt, ale obserwowane z rosnącą częstością z powodu wzrastającej liczby czynników mechanicznych i naczyniowych działających w momencie tworzenia się bliźniąt takie jak stopy koślawe, asymetria czaszki, wrodzone dysplazje bioder.
CIEKAWOSTKA :Matkami bliźniąt zostają częściej kobiety niezamężne, a także wysokie i otyłe oraz te, które odbyły stosunek zapładniający "późno" w cyklu owulacyjnym. Powstawaniu ciąży wielopłodowej ma sprzyjać również wysoka liczba stosunków płciowych. Więcej bliźniąt rodzi się z ciąż poczętych w miesiącach letnich. Ma na to wpływ także miesiąc urodzenia się matki; wśród kobiet urodzonych od stycznia do maja częściej stwierdzano ciąże bliźniacze."