Czytajac to, płakałam jak bóbr...
Tata jest moim bohaterem
Czego małe dziewczynki oczekują od ojców? Dlaczego trzyletnie córeczki chcą wyjść za mąż za tatusiów?
Jeśli Wasza córeczka oświadczy któregoś dnia, że "ożeni się" z tatusiem, to znak, że nadeszła "epoka taty". Czy to znaczy, że teraz mamę, która zeszła na drugi plan, mniej kocha?
Współczesny tata bardzo różni się od swego ojca. On zajmował się głównie zapewnianiem rodzinie bezpieczeństwa materialnego, a opiekę nad dzieckiem pozostawiał żonie. Dzisiaj (na szczęście!) wielu tatusiom to już nie wystarcza. Najpierw przeżywają wraz z żoną ciążę, pilnie uczęszczając do szkół rodzenia, i chcą być przy porodzie. Potem nie boją się pielęgnować niemowlęcia, a gdy malec podrośnie - pragną brać aktywny udział w wychowywaniu.
Nic dziwnego, że mają też coraz większy wpływ na to, kim będą w przyszłości ich córki i synowie. Ale przede wszystkim córki. Bo to właśnie dziewczynki najczęściej stają się oczkiem w głowie tatusia, odwzajemniając jego miłość w spektakularny sposób. Dlaczego trzy-, czteroletnie dziewczynki tak uwielbiają swojego tatę?
On może wszystko
"Tatuś naprawi twój rowerek, jak wróci z pracy", "Tata ci to na pewno wytłumaczy, ja nie wiem" - słyszą często dziewczynki. W ten sposób kształtują w sobie obraz ojca, który wszystko potrafi, dużo wie, rozwiąże najtrudniejszy problem. Widząc do tego, jak jest zapracowany (co mama często podkreśla), zaczynają odbierać go jako kogoś, kto ciężko pracując, zapewnia rodzinie byt i bezpieczeństwo. Nic dziwnego, że dziewczynka uważa tatusia za istotę wszechmocną.
Jest od święta
Córki szybko zaczynają się orientować, że ojciec bardzo różni się od mamy. Mama zwykle jest na co dzień, spędza z dzieckiem znacznie więcej czasu, a przy tym wielu rzeczy zabrania, strofuje, poucza. Z nią spędzają czas na rysowaniu, czytaniu czy rozmowie (czynności bardziej statyczne).
Zapracowany tata ma mniej czasu, dlatego godziny z nim są tak wyjątkowe. Wymyśla szalone zabawy, które przyprawiają mamę o ból głowy. Można się z nim wspinać na drzewa, turlać po podłodze i wykonywać ryzykowne według mamy akrobacje na drabinkach. W czasie wycieczki rowerowej nie skarży się, że bolą go nogi. Daje poczucie wolności, również dlatego, że często na więcej pozwala.
Ma duuużo siły
"Przestaw stolik", "Odpędź osę", "Nagraj Kasi bajkę na wideo" - często prosi tatę mama. Córka widzi, że rzeczy wymagające użycia siły fizycznej, odwagi lub pewnej szczególnej wiedzy załatwia mężczyzna. Przekonuje się, że kobietom męska pomoc jest potrzebna i mogą na nią liczyć. To budzi fascynację.
Dziewczynki, obserwują, że ojciec zajmuje się naprawą samochodu i ich zabawek, czasem decyduje o ważniejszych wydatkach. Ten zupełnie odmienny od kobiecego świat kusi swą innością i jest dla nich atrakcyjny.
Chwali tylko czasem
Uwagi taty mają większy wpływ, ponieważ wyrażane są inaczej. Mama, stale przebywając z dzieckiem, częściej chwali, ale i gani. Ojciec, będąc w domu rzadziej, wyraża zachwyt nad każdym rysunkiem, potrafi dostrzec rzeczy dla mamy oczywiste, jak choćby ładnie umyte rączki. Jego wiara w możliwości córki daje jej przekonanie, że ze wszystkim sobie sama poradzi.
Dziewczynka obserwuje też, w jaki sposób tata traktuje żonę. Jeśli jest czuły, pomaga w wielu rzeczach - mała kobietka uczy się, że tak powinna być traktowana i tego będzie wymagała od mężczyzn. Tata ma ogromny wpływ na jej stosunek do nich, wprowadza w "męski świat".
Będzie moim mężem
Ojciec jest pierwszym mężczyzną, któremu córeczka chce się podobać, którego względy chce pozyskać, który sprawia, że czuje się osobą szczególną. Nie dziwi więc fakt, że chce zostać jego żoną, bo pragnie być dla niego najważniejsza na świecie.
Gdy tata nie ceni w córce kobiecości, może utrudnić jej prawidłowy rozwój. Zyskując natomiast zachwyt i szacunek, staje się dla niej autorytetem, do którego zawsze zwróci się o radę.
Pamiętaj, tato!
Spędzaj niekiedy czas tylko z córeczką. Ona bardzo potrzebuje Twojej uwagi. Szalone zabawy z tatą dają jej poczucie swobody, uczą też wiary w siebie.
Chwal córkę i ucz miłości do samej siebie. Twoje opinie utwierdzają ją w przekonaniu o własnej wartości.
Naucz się jednak czasem odmawiać. Wielu zapracowanych ojców, chcąc zrekompensować dziecku brak czasu, spełnia wszystkie jego zachcianki. Mądra miłość nie na tym polega. Twoja królewna z pewnością bardziej ucieszy się z rowerowej wycieczki z tatą niż z kosztownej lalki z kompletem ubranek.
Rady dla "odsuniętej" mamy
Pozwól córce na chwile spędzane tylko w towarzystwie taty. Budujesz między nimi w ten sposób nierozerwalne więzi.
Nie zwracaj ciągle mężowi uwagi, że zrobi dziecku krzywdę. Ich wspólne zabawy wyglądają dość brawurowo, ale przecież tata na pewno nie pozwoli, by jego córeczce coś się stało.
Pogódź się z tym, że córka chwilowo woli towarzystwo tatusia. Nastał całkowicie naturalny okres fascynacji ojcem. Ciesz się, że wreszcie masz trochę więcej czasu tylko dla siebie
Ojciec a syn
Dziecko od najmłodszych lat życia koduje w swojej pamięci wszystko to, co dzieje się w jego otoczeniu. Chłopiec, przeżywający swój kontakt z ojcem, nieświadomie przejmuje jego sposób bycia, reagowania, spojrzenia na świat. Bardzo często syn czerpie wzorce w swoim dorosłym życiu z własnego ojca, jakiego zapamiętał z czasów swojego dzieciństwa.
Są to zarówno wzorce pozytywne jak i negatywne. Istotnym elementem w kształtowaniu więzi między ojcem i synem są ich wzajemne oczekiwania. Dzieci chcą aby tatuś był w domu, zabierał je na spacery, wycieczki, do kina, żeby mogły coś razem zrobić. One naprawdę potrzebują kontaktu z ojcem. Dzięki temu mogą doświadczać ojcowskiej miłości. Szczególnie synowie mają okazję czuć się mężczyznami w czasie wspólnego naprawiania samochodu czy górskiej wyprawy. Właśnie wtedy uczą się męskości, wytrwałości, odwagi, podziwiają ojca, staje się on autorytetem. Syn oczekuje od taty potwierdzenia swojej wartości i ważności, nie tylko wtedy, gdy osiąga sukcesy, ale również w przypadku porażek. Wielu ojców ma trudności w wyrażaniu miłości wobec swoich synów. Chłopcom jest to niezwykle potrzebne. Pomaga im to budować obraz siebie jako kogoś wyjątkowego, kochanego, wartościowego.
Wraz z wiekiem oczekiwania synów wobec ojców zmieniają się. Ojcem jest się przez całe życie dziecka, a miłość ojcowska musi dojrzewać, ewoluować. Dorastający chłopiec oczekuje konstruktywnych rozwiązań, wspólnej analizy problemu, męskiego spojrzenia na rzeczywistość. Mężczyzna jest reprezentantem świata rozsądku, opanowania i odwagi. Takiego wzoru oczekują synowie, to imponuje młodym chłopcom i pomaga im w okresie dojrzewania. Ojcowskie oczekiwania wobec synów są często próbą narzucenia dziecku własnych, niespełnionych pragnień i ambicji. Jest to tłamszenie indywidualności chłopca, brak szacunku dla jego osoby. Oczywiście obowiązkiem taty jest mobilizowanie dziecka do wysiłku, rozwoju, zawsze jednak zgodnie z faktycznymi możliwościami potomka. Podstawowym zadaniem ojca wobec syna jest wychowanie go na dojrzałego, odpowiedzialnego i zdolnego do miłości mężczyznę, a najlepszym sposobem osiągnięcia tego celu jest własny przykład. Dlatego pracę nad dzieckiem trzeba zacząć od siebie.