Autor Wątek: Rozmowy dniem i nocą :-)  (Przeczytany 1494178 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline _patka_

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 17532
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5760 dnia: 25 Kwietnia 2015, 13:03 »
przykro mi :(
ja bym nie brala dziecka na pogrzeb, ale sama za dzieciaka bylam na kilku i szczerze to nic nie pamietam... tzn nic przykrego.

Offline :martyna:
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 17583
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5761 dnia: 25 Kwietnia 2015, 13:04 »
Ah,sorry, że tak post pod postem. Nje wzięłam jej na pogrzeb,bo po 1 za duza trauma, po 2 mój tata byl skremowany, to juz w ogóle by tego nie ogarnęła. Poszła z nami na cmentarz dopiero na 2 dzień.  Pytala o kwiaty itp,to powiedziałam, ze dziadek dostał od wszystkich znajomych, rodziny. Nawet chhba nie wie, ze cos takiego jsk pogrzeb jest.

Offline miśka28

  • pomagamy Martynce
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9429
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 16.09.2006
  • Skąd:: Szczecin
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5762 dnia: 25 Kwietnia 2015, 13:05 »
izulek kondolencje również ode mnie...jak zmarła moja mama dzieci mialy 3 i 6 i również nie zabierałam na pogrzeb, bo dla mnie samej bylo to duze przeżycie...bylismy potem na cmentarzu, dzieci wiedza, ze tam spoczywa ciało a dusza lata sobie w niebie :-) jakos naturalnie przyjely takie tłumaczenie... u nas dodatkowo byly okolicznosci tragiczne, ale nie ukrywalam przyczyny śmierci... 

Offline japcio

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 23884
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 2009
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5763 dnia: 25 Kwietnia 2015, 13:08 »
Trauma to jedno. Inna sprawa, że moje dzieci są żywe, gadatliwe. Nie usiedzą w kościele na normalnej mszy.
Msza żałobna to chwila zadumy, wspominania bliskiej osoby.
Nie widzę  w tym wszystkich moich dzieci, dlatego nie wzięłam ich na pogrzeb.
Biegałabym za nimi po kościele, chodziła co chwilę na siku albo odpowiadała na milion pytań.
Jeszcze się nachodzą na pogrzeby..... niestety.....

Offline ciriness

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 15056
  • data ślubu: 11.09.2010
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5764 dnia: 25 Kwietnia 2015, 13:13 »
My wzięliśmy Jagodę jak miała jakieś prawie 6 lat i masakra, potem nie spała bo babcia (prababcia) jej się śniła, strasznie to przeżyła. Na kolejny pogrzeb już nie poszła.





Offline malgosiask

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 8926
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 10 czerwca 2009r.
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5765 dnia: 25 Kwietnia 2015, 13:15 »
Na mszę i ceremonię na cmentarzu bym nie wzięła, ale tuż po ceremonii już tak żeby pożegnał babcię.
Mój czterolatek wie, że ludzie umierają z różnych przyczyn i potem "ciało w drewnianej trumnie chowa się pod ziemią", zrozumiał na swój sposób i nie wypytywal. Był z nami już kilkakrotnie na cmentarzu.  

Offline miśka28

  • pomagamy Martynce
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9429
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 16.09.2006
  • Skąd:: Szczecin
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5766 dnia: 25 Kwietnia 2015, 13:20 »
japcio moje tez zywiołowe  :) i faktycznie wówczas  trudno byłoby im usiedzieć spokojnie, teraz juz daja rade w kościele na zwykłej mszy :-) ale moim zdaniem zwłaszcza jak jest to nagłe odejscie osoby, z ktorymi dzieci byly zżyte to sam fakt smierci daje wystarczajaco duzo emocji...co innego wizyty na cmentarzu i tłumaczenie o odejsciu osób, ktorych dzieci nawet nie znały..

Offline marcella

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 10942
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 21.05.2011
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5767 dnia: 25 Kwietnia 2015, 13:27 »
Moja Zuza boi się śmierci i bardzo często się pyta kiedy umrze albo ja. Ciężki temat bo czasami bywa że i codziennie o tym gada. Na początku jej tłumaczyłam a teraz staram się zmienić temat bo ona strasznie to przeżywa. Od dwóch lat lekko gada o śmierci :(


Offline kurczaczek83

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 20528
  • Płeć: Kobieta
  • Igorek ur. 24.01.2014
  • data ślubu: 24.12.04
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5768 dnia: 25 Kwietnia 2015, 13:30 »
Izutek przykro mi.
Ja byłam jako mała dziewczynka na pogrzebach u pradziadków ale nie pamiętam tego jako traumy, ale też wiem ze wtedy nie rozumiałam co się dzieje, dlaczego wszyscy płaczą...



Offline sylwiq

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 21329
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 23 czerwca 2012 ! <3
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5769 dnia: 25 Kwietnia 2015, 13:34 »
Wyrazy wspolczucia Iza.


Offline anulla_p

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6506
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 27-06-09
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5770 dnia: 25 Kwietnia 2015, 13:47 »
Bardzo mi przykro Iza.

Może ja napiszę z punktu widzenia dziecka.
Kiedy miałam 3 lata zmarła ciocia mojej mamy. Oczywiście zostałam zabrana na pogrzeb. Jest to moje pierwsze świadome wspomnienie, pierwsze co pamiętam ze swojego życia i ... Wbrew pozorom nie jest to wcale wspomnienie przykre czy smutne. Pamiętam ale tej pamięci nie towarzyszą żadne negatywne odczucia. Dzieci w jakiś specjalny dla siebie sposób tłumaczą sobie takie wydarzenia. Była to osoba dość dla mnie bliska bo pełniła rolę mojej babci. Nie posuwała bym się jednak do sformułowań typu trauma bo wydaje się to dla mnie zbyt mocnym słowem. Trauma to może (i z pewnością jest) dla nas - dorosłych świadomych sytuacji osób. Dzieci, z naszą pomocą o wiele sprawniej układają to sobie w głowach.



Dlaczego kobiety mają zawsze tak dużo obowiązków? Bo głupie śpią w nocy to im się zbiera

Offline mkarolinka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 10103
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5771 dnia: 25 Kwietnia 2015, 14:12 »
Wyrazy współczucia.

W tamtym roku w rodzinie męża był pogrzeb dziecka. Zostały zabrane wszystkie dzieci, i te co miały 3 lata, i te co miały 7. Przyszły pożegnać siostrę. Każde wrzuciło białą różę. Ja swoich nie mam, ale jak dla mnie, one specjalnie tego nie przeżyły. Przeżyliśmy to my, dorośli. Dzieci dowiedziały się, że ich siostra zasnęła i jest u Bozi w niebie. Przyjęły do wiadomości i traumy na pewno nie mają z tego powodu.

Offline miśka28

  • pomagamy Martynce
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9429
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 16.09.2006
  • Skąd:: Szczecin
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5772 dnia: 25 Kwietnia 2015, 14:45 »
pewnie wiele zależy tez od samego dziecka - dla mnie akurat to było traumatyczne przeżycie i tez nie chciałam, by dzieci widzialy mnie w takim stanie.....były w tym czasie pod bardzo dobrą opieką i ja dzięki temu tez byłam trochę spokojniejsza (na ile sie dało...)
marcella to ja jestem  chyba troche podobna do Twojej Zuzi  ;) bo pamietam jak dziś, ze ok 6 roku życia jakos wynikła rozmowa z moją juz S.P Babcią o smierci, i potem przez dlugi czas się bałam, ze rodzice albo ja umrę  ::)

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5773 dnia: 25 Kwietnia 2015, 15:27 »
w mojej opinii im coś bardziej przed dziećmi czynimy tajemniczym tym bardziej się tego boją...
temat umierania z Ewą przerabiałam jakiś czas temu...
to nie są łatwe rozmowy, ale dzięki temu, że przeprowadzałam je tak często jak córkę nurtowały, a miała taki okres, że drążyła codziennie, chwilowo mamy z tym spokój...

podobnie jak temat miesiączki, jak zmienia się ciało dorosłej kobiety/ mężczyzny, "skąd się biorą dzieci" itp...

"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline Justys851
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 28242
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5774 dnia: 25 Kwietnia 2015, 18:28 »
Izulek współczuje  :(

Ja mam inne zdanie, zabrałabym dziecko na pogrzeb , wg mnie jest to po prostu naturalne i trzeba wytłumaczyć dziecku  i od początku oswajać go z takimi sprawami.




Offline selena

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5874
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 10.10.2009r.
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5775 dnia: 25 Kwietnia 2015, 19:24 »
Izulek, kondolencje.

Ja bym nie zabrała, także dlatego, żeby oszczędzic dziecku tego smutnego widoku płaczu, żalu wielu ludzi naraz...

Offline Netula

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5891
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 13.10.2007
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5776 dnia: 25 Kwietnia 2015, 19:42 »
przed chwilka syn mi ni z gruszki ni pietruszki wypalil ze :mamo a jak sie umiera to sie dusza oddziela od ciala i idzie do nieba..

Offline BOZENA28

  • Kochać to chcieć przemierzyć cały świat we dwoje....
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3019
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 05.09.09
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5777 dnia: 25 Kwietnia 2015, 21:43 »
Ja byłam na pogrzebie babci gdy miałam 7lat. Nie wspominam tego dobrze. Pierwszy raz widziałam mojego tatę płaczącego i tylu innych bliskich mi osób płaczących. Ten fakt mną bardzo poruszył i się po prostu bałam bo niezrozumiałam dlaczego. Rodzice nie oszczędzili mnie bo trumna była otwarta a i nawet byłam z nimi na ostatnim pożegnaniu w kostnicy....

Myślę że to zdecydowanie za dużo dla małego człowieka. Choć jeśli sie dobrze dziecku wytłumaczy to myśle że na samym cmentarzu powinno być

Offline chiquita_84
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 14560
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5778 dnia: 26 Kwietnia 2015, 07:15 »
Teściowa zmarła nagle... Eh zobaczymy. Mama mówi że kiedyś się brało dzieci na pogrzeby i przez to łatwiej im było zrozumieć...

Moje kondolencje

Miałam 7 lat gdy zmarł mój dziadek. Byłam na pogrzebie. Z ciekawości podeszłam z mamą do wielkiejdziury w ziemi gdy wkladali ttrumnę. Byłam przerażona, ucieklam i schował am się babci pod długą spódnicę i trzymałam ja kurczowo za nogę. Do dziś mama to wszystko przed oczami.

Ja bym dziecka nie zabrała

Offline kasia.g

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 460
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 14.06.2008
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5779 dnia: 26 Kwietnia 2015, 07:33 »
Moje kondolencje. U mnie z tematem śmierci jest o tyle 'łatwiej', bo dzieci mają braciszka, do którego chodzą na cmentarz i dziadka (mojego teścia), który nie żyje od ponad 20 lat. Jak w styczniu zmarł mój dziadek, wytłumaczyłam Julce, że dziadek nie żyje, że jest w niebie. (Na co młoda dość lekko oznajmiła, że teraz pomaga drugiemu dziadkowi nosić Ksawerka i że teraz pewnie siedzą sobie na chmurce). Potem powiedziałam, że babcia i reszta rodziny będzie smutna i mogą płakać, bo tęsknimy za dziadkiem. Na pogrzeb nie brałam dzieci - sama byłam mając 4,5 roku i nie wspominam tego miło...
Julia II 2010
Ksawery VIII-IX 2011
Tymon III 2013

Offline mon_ka98

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3673
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5780 dnia: 26 Kwietnia 2015, 17:38 »
przyszłam się pochwalić ;D pewnie nikogo to nie zainteresuje ale mam ochotę uzewnętrznić moją dumę nad synem mym ;) liczy do 10, rozpoznaje większość literek i od dziś zasuwa na biegówce ;D
tylko sika dalej w pampera;)



Najlepiej widzę, kiedy zamknę oczy...

Offline miśka28

  • pomagamy Martynce
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9429
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 16.09.2006
  • Skąd:: Szczecin
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5781 dnia: 26 Kwietnia 2015, 17:46 »
wszystkie dzieci forumowe nasze są :-) wiec serdecznie gratuluje, skoro taki skok i intelektualny to nie ma czasu na takie pierdoly jak nocnik  ;)

Offline _patka_

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 17532
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5782 dnia: 26 Kwietnia 2015, 18:32 »
Albo jedno albo drugie ;)
Gratuluje, mam wrazenie, ze roznica miedzy naszymi chlopcami jest o wiele wieksza ;)

Offline mon_ka98

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3673
  • Płeć: Kobieta
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5783 dnia: 26 Kwietnia 2015, 18:37 »
skoro taki skok i intelektualny to nie ma czasu na takie pierdoly jak nocnik  ;)
no nie wiem ;) mam nadzieję że następne czym się pochwalę to brak pieluchy ;)



Najlepiej widzę, kiedy zamknę oczy...

Offline izulek
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5931
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30.08.2008
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5784 dnia: 26 Kwietnia 2015, 19:09 »
Dziękuję za wszelkie opinie w temacie; młody już wie ze babci nieuratwali i poszla do Bozi_ póki co nie zrobiło to na nim wrażenia. Na pogrzeb raczej nie pójdzie jeżeli już to na stype.


Offline sylwiq

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 21329
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 23 czerwca 2012 ! <3
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5785 dnia: 26 Kwietnia 2015, 19:49 »
Monka fajnie sie czyta takie wpisy!
Mozesz byc dumna z Frania  :D


Offline Agnieszka_B

  • Szczęśliwa żona i mama
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 2691
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 26 grudnia 2008
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5786 dnia: 26 Kwietnia 2015, 21:17 »
Dziewczyny ze Szczecina mam pytanie . Czy lepiej kupic bilety na spektakl w hali Azoty Arena z przodu czy z tylu bo chce kupic na dzien dziecka dla syna , zeby z nim isc i jestem zdziwiona bo wiekszosc biletow z tylu jest wykupiona a z przodu wolne (roznica w cenie to tylko 5 zl)



Offline kurczaczek83

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 20528
  • Płeć: Kobieta
  • Igorek ur. 24.01.2014
  • data ślubu: 24.12.04
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5787 dnia: 27 Kwietnia 2015, 07:11 »
Dziewczyny mam pytanie bo nie wiem co robić. Igor ma katar od tygodnia i czasami pokasluje i nie wiem czy iść z nim na osluchanie czy czekać aż zacznie mocno kaszlec,  gorączki brak



Offline izulek
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5931
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30.08.2008
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5788 dnia: 27 Kwietnia 2015, 07:28 »
U nas lekarz zaleca przyjść jak kaszel 3 dni się utrzymuje u małego dziecka


Offline kurczaczek83

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 20528
  • Płeć: Kobieta
  • Igorek ur. 24.01.2014
  • data ślubu: 24.12.04
Odp: Rozmowy dniem i nocą :-)
« Odpowiedź #5789 dnia: 27 Kwietnia 2015, 07:55 »
Kurcze i nie wiem co zrobić bo mi się wydaje ze to od kataru te pokaslywanie