e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Co cię boli?  (Przeczytany 1129 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Antalis

Co cię boli?
27 Października 2006, 17:05
:arrow: Szarpanie ucha

Maluszek trzyma się i ciągnie za uszko, może także ocierać główką o poduszkę.
O czym to świadczy? Najczęściej o zapaleniu ucha zewnętrznego lub środkowego, czasami także o tym, że do uszka malucha coś wpadło. Ból w okolicy ucha może też być objawem świnki, zapalenia węzłów chłonnych lub wiązać się ze zmianami na skórze, np. czyrakiem.
- Zapaleniu ucha środkowego towarzyszą również inne objawy: dziecko ma gorączkę, płacze z bólu, jest rozdrażnione albo osowiałe, nie chce jeść (niemowlę jest niespokojne przy ssaniu lub w ogóle go odmawia), może także robić luźniejszą kupę, ulewać albo wymiotować. Przebieg zapalenia ucha zewnętrznego jest łagodniejszy
Co robić? Problemów z uszami nie można lekceważyć, zawsze trzeba sprawdzić, co się dzieje. Jeśli dziecko bardzo płacze, przed spotkaniem z lekarzem podaj mu środek przeciwbólowy (Paracetamol lub - powyżej szóstego miesiąca życia - Ibuprofen). Jeśli w uchu malca tkwi jakieś ciało obce, nigdy nie próbuj wyciągać go samodzielnie.

  :arrow: Zaciśnięte usta

Malec nie chce jeść ani pić, protestuje, gdy próbujesz mu wymyć ząbki albo zajrzeć do buzi.
Świadczyć to może o bólu spowodowanym zmianami na śluzówce wewnątrz buzi, np. aftami, pleśniawkami (zakażenie drożdżakami) albo zapaleniem jamy ustnej (zakażenie wirusem).
Co robić? Pojedyncze zmiany możesz próbować leczyć na własną rękę, z większymi lepiej nie ryzykować, zwłaszcza jeśli dołączają objawy ogólne, np. gorączka, złe samopoczucie (zmiany mogą zająć dolne drogi oddechowe). Czasem konieczne jest podanie antybiotyku lub innego leku, który można kupić na receptę (np. przeciwgrzybiczego).

  :arrow: Nadmierne pocenie
 
Maleństwo zalewa się potem w nocy, a podczas jedzenia poci mu się tył główki.
Nadmierne pocenie się może (ale nie musi) być objawem niedoboru witaminy D, który na dłuższą metę może prowadzić do krzywicy. Zdarza się to bardzo rzadko.
Co robić? Idź z dzieckiem do lekarza. Nie wolno zwiększać dawki witaminy D na własną rękę, bo można w ten sposób doprowadzić do niebezpiecznego przedawkowania. Lekarz dobierze odpowiednią ilość po sprawdzeniu uwapnienia kości potylicy.

  :arrow: Piąstka w buzi

Niemowlę usiłuje włożyć do buzi wszystko, co mu wpadnie w rączki. Obficie się ślini, ma rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła. Nie chce jeść, jest rozdrażnione.
Najczęściej świadczy to o tym, że lada chwila malcowi wyrośnie nowy ząbek. Choć pierwsze zęby wyrzynają się po szóstym miesiącu życia, ból może pojawić się wiele tygodni wcześniej, zanim przebiją powierzchnię dziąsła. Wyrzynanie się kłów i zębów trzonowych jest bardziej bolesne niż wyrzynanie się siekaczy.
Co robić? Zawsze warto zacząć od podania dziecku schłodzonego gryzaczka. Jeśli maluch bardzo marudzi, można także posmarować mu dziąsła dostępnym bez recepty żelem dla ząbkujących dzieci (Calgel, Bobodent, Dentinox). - W okresie ząbkowania dochodzi do przejściowego załamania odporności, przez co niemowlę częściej łapie infekcje, np. wirusowe zapalenie gardła. Dlatego jeśli pojawia się gorączka albo biegunka, skontaktuj się z pediatrą - tłumaczy pani doktor.

  :arrow: Prężenie

Maleństwo napina ciałko, podkurcza i prostuje nóżki, krzyczy, często ma do tego bolesne wzdęcia.
W przypadku dzieci do trzeciego miesiąca życia takie objawy najczęściej świadczą o kolce. Charakterystyczne jest to, że kolka występuje napadowo, znienacka. Przeważnie po jedzeniu, czasem nawet w trakcie ssania albo dopiero po jakimś czasie, np. po godzinie.
Co robić? Niektórym maluszkom przynosi ulgę bujanie w wózku, innym jazda samochodem, noszenie na rękach w pozycji pionowej lub delikatny masaż. Pomóc mogą również: herbatka z kopru włoskiego lub gotowe preparaty na jego bazie (np. Plantex, Gripe Water), mocniejsze środki przeciwskurczowe (np. Infacol). Jeśli niemowlę bardzo się męczy, idź z nim do lekarza - zadecyduje o zmianie twojej diety lub dziecka (zmiana mieszanki) i wykluczy inne problemy (np. zapalenie wyrostka robaczkowego).

  :arrow: Kłopoty z napięciem mięśniowym

Dziecko jest bardzo spięte, „sztywne”, trudno je ubrać, reaguje lękiem na codzienne zabiegi, leży wygięte w literę C, często robi mostki albo przeciwnie, wydaje się obojętne, jest wiotkie, mało zainteresowane otoczeniem.
Takie objawy mogą (choć nie muszą) świadczyć o kłopotach z napięciem mięśniowym. Problem czasem dotyczy całego ciała, jego części (np. nóżek) albo tylko jednej (lewej lub prawej) strony. Część mięśni może być zbyt napięta, a część zbyt wiotka.
Co robić? Idź z dzieckiem do pediatry. On w razie wątpliwości skieruje malca do neurologa. Problemów z napięciem nie można lekceważyć. Czasem dziecko wymaga jedynie obserwacji albo niewielkiej pomocy, czasem długotrwałej, codziennej rehabilitacji.

  :arrow: Czerwone policzki

Malec wygląda tak, jakby ktoś pomalował mu buzię.
Zazwyczaj to objaw alergii pokarmowej. Winowajcą najczęściej jest mleko i jego przetwory. Inne objawy to sucha szorstka skóra za uszami, w zgięciach łokci, pod kolanami, na łydkach.
Co robić? Jeśli podejrzewasz alergię pokarmową, idź z dzieckiem do lekarza. Tylko on powinien decydować o diecie eliminacyjnej czy zmianie mieszanki. Działając na własną rękę, można doprowadzić do niedoboru ważnych składników.

Chorobę czasem widać wcześniej


Rodzice, jeśli tylko przypatrują się dziecku, mogą się zorientować, że jakaś choroba dopiero się „wykluje”. Zanim zapalenie gardła czy ucha na dobre się zacznie, maluszek często zachowuje się inaczej niż zazwyczaj. Co może świadczyć o tym, że coś mu dolega?
Dziecko nie chce się bawić. Ulubione klocki czy lalki przestają je interesować. Nie tylko przy zabawie męczy się szybciej niż zwykle, potrzebuje więcej odpoczynku, dłużej śpi.
Jest rozdrażnione. Byle co wyprowadza niemowlaka czy starszego szkraba z równowagi. Wygląda na to, że zupełnie bez powodu, częściej niż zazwyczaj płacze. Domaga się noszenia na rękach, tulenia i ciągłej uwagi kogoś bliskiego.
Ma gorszy apetyt. Nie smakuje mu nawet to, co zwykle jada z trzęsącymi się uszkami. Niemowlęta odmawiają ukochanej piersi.
Robi zdecydowanie luźniejsze kupki. Właśnie w ten sposób rozpoczyna się wiele infekcji. Nawet jeśli maluch nie ma rozwolnienia, często jedynie boli go brzuszek.

  :arrow: Wiercenie się w łóżku

Dziecko niespokojnie śpi, budzi się, może także zgrzytać zębami. Ma zaczerwienioną pupę. Nie chce jeść, może mieć nudności i bóle brzucha.
O czym to może świadczyć? Najczęściej o obecności pasożytów, np. owsików. Dla owsicy charakterystyczne jest to, że świąd nasila się w nocy, bo właśnie wtedy pasożyty są najbardziej aktywne.
Co robić? Idź z dzieckiem do lekarza. Pediatra prawdopodobnie zleci badanie kału na obecność pasożytów. Jeśli dziecko rzeczywiście ma robaki, leczeniu powinni się poddać wszyscy domownicy. Podczas kuracji szczególnie ważna jest higiena, dlatego często myj dziecku ręce i zmieniaj jego bieliznę oraz pościel.


Objawy
 :arrow: goraczka
Mozliwe przyczyny:
Towarzyszy często wielu schorzeniom, m.in. przeziębieniu, zapaleniu uszu, gardła, płuc, nerek itd., a także zatruciu i chorobom zakaźnym
Kiedy do lekarza:
Dziecko ma mniej niż pół roku, temperaturę powyżej 38,5°C, występują objawy odwodnienia, nie działają leki obniżające gorączkę. Natychmiast jedź do szpitala, jeśli malcowi sztywnieje kark lub pojawią się drgawki.

Objawy
 :arrow: Kłopoty z oddychaniem
Możliwe przyczyny
Zdarzają się przy zapaleniu krtani, płuc, oskrzeli, astmie, mogą pojawić się po połknięciu ciała obcego.
Kiedy do lekarza:
Kłopoty z oddychaniem ZAWSZE wymagają kontaktu z lekarzem.

Objawy

 :arrow: Brak apetytu   
Mozliwe przyczyny
Może świadczyć o wielu problemach, np. infekcji gardła albo jamy ustnej, kłopotach z brzuszkiem, alergii pokarmowej, rozpoczynającej się chorobie zakaźnej, chorobie pasożytniczej.
Kiedy do lekarza
Dziecko straciło apetyt nagle, je naprawdę bardzo mało, traci na wadze, nie rośnie.

Objawy
 :arrow:   Biegunka
Mozliwe przyczyny
Może towarzyszyć np. infekcji wirusowej, alergii pokarmowej, zapaleniu ucha, anginie, być ubocznym efektem działania różnych leków. Bywa również skutkiem błędów dietetycznych.
Kiedy do lekarza
Biegunka nie ustaje albo nasila się, występują objawy odwodnienia (malec mało siusia, ma wysuszone śluzówki), gorączka, smyk źle się czuje.

Objawy
  :arrow: Wymioty
Mozliwe przyczyny
Jak przy biegunce
Kiedy do lekarza
Jak przy biegunce

Offline ela Kobieta

Co cię boli?
27 Października 2006, 19:32
Super :D Zaraz sobie to "przeleje" na kartke :D

Offline Mariolka Kobieta

Co cię boli?
2 Listopada 2006, 18:27
ale powiem wam,że momo iz to przeczytamy.To potem w rzeczywistości i tak nie wiemy u takiego maluszka co mu jest.I trzeba się udać do lekarza,żeby niczego nie zbagatelizować...