Autor Wątek: ABC pieluszki  (Przeczytany 1757 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Antalis
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6030
ABC pieluszki
« dnia: 27 Października 2006, 13:08 »
A jak alergia  na pieluchy

Nawet te najdroższe... Maluszek może być wrażliwy na jakiś składnik użyty do produkcji pieluszek. Uczulenie może wywołać każda substancja, również najbardziej naturalna. Jeśli na pupie smyka pojawiła się wysypka, wypróbuj pieluchy innej firmy. Gdy to nic nie da, zakładaj mu przez kilka dni tetrowe, wyprane w płatkach mydlanych i dobrze wypłukane (musisz je tylko bardzo często zmieniać). Lepiej też odwiedź wtedy lekarza, bo wysypka na pupie malca może być spowodowana alergią pokarmową. A wtedy sama zmiana pieluch nie pomoże.

B jak biegunka groźna dla malca
[/b]
Twój maluszek w ciągu ostatnich 12 godzin zrobił kilka wodnistych kupek, w których zauważyłaś śluz, krew lub ropę? Natychmiast jedź do lekarza! Biegunka jest dla malucha bardzo niebezpieczna - może doprowadzić do groźnego dla życia odwodnienia. Jeśli dziecko nie skończyło jeszcze pół roku, to już po dwóch śluzowatych kupkach zgłoś się do pediatry. Zaleci on zapewne pre-paraty probiotyczne (np. Lacidofil) oraz napoje uzupełniające elektrolity (np. kleik HiPP ORS 200).

C jak ciągłe przewijanie
[/color][/b]
W pierwszych miesiącach życia co najmniej 8-10 razy na dobę. Tak często maluszki robią kupkę (noworodki po każdym karmieniu) i nie oznacza to biegunki! Dzieci karmione piersią wypróżniają się częściej niż te na mieszance, bo mleko mamy jest szybciej trawione. Kilkumiesięczne niemowlę robi kupkę trzy, cztery razy na dobę, a smyk w drugim roku życia najwyżej dwie dziennie. Co jakiś czas sprawdzaj, czy pieluszka nie jest mocno zasiusiana. Nie czekaj, aż napęcznieje od moczu - wtedy nie chroni tak dobrze skóry malca przed wilgocią.

F jak fuj, ale brzydko pachnie...

Kiedy szkrab zaczyna jeść jarzyny, jajka i mięso, jego kupki pachną coraz mocniej i mniej przyjemnie - to zupełnie normalne. Jeśli jednak zapach zawartości pieluszki jest tak brzydki, że trudno ci go znieść - zgłoś się do pediatry. Kiedy kupka jest na dodatek śluzowata i zielona, mogą to być objawy alergii pokarmowej. Gdy wyeliminujesz z diety malca uczulający pokarm, przykry zapach zniknie.

H jak higiena przy przewijaku
[/b]
Zasada jest prosta: po każdej zmianie pieluchy musisz umyć ręce. Niezależnie od tego, jak bardzo malec płacze, nie bierz się od razu po przewijaniu do karmienia smyka czy wycierania mu nosa. Bardzo łatwo możesz przenieść bakterie kałowe ma inne narządy dziecka i infekcja gotowa.

J jak jednorazowe kontra tetrowe

Zdecydowanie te pierwsze! Pieluszki jednorazowe błyskawicznie wchłaniają mocz, przepuszczają powietrze i nie odparzają delikatnej pupy dziecka. Niektóre zawierają nawet balsam łagodzący podrażnienia. Tetrowe, choć tańsze, są niezdrowe dla pupy malucha. Działają jak mokry kompres i skóra łatwiej się w nich odparza.

K jak kosztowne oszczędności

Brzmi dziwnie? Ale jest to możliwe... Wiele mam kupuje tanie pieluszki, by zaoszczędzić na comiesięcznych wydatkach. Tymczasem produkuje się je z materiałów gorszej jakości - gorzej wchłaniają mocz i trzeba je częściej zmieniać. Może się więc okazać, że wydasz na nie więcej niż na droższe i starczające na dłużej pieluszki. Co więcej - te tanie słabo przepuszczają powietrze, więc oszczędności mogą się skończyć odparzoną pupą maluszka.

M jak mata, komoda, blat...
[/b]
Czyli miejsce do przewijania. Wybierz je tak, byś przy zmianie pieluchy nie musiała się schylać. Materacyk do przewijania musi być miękki i mieć podwyższone brzegi, aby malec z niego nie spadł. Powinien też być wykonany z nieprzemakalnego, zmywalnego materiału. Przykrywaj go zawsze czystą flanelową pieluszką - zimna ceratka jest nieprzyjemna.

N jak nocniczkowa edukacja
[/color]
Nie rozpoczynaj jej zbyt wcześnie. Maluszek jest gotowy do rozstania z pieluszką dopiero pod koniec drugiego roku życia (a czasami nawet później!). Dopiero wtedy jest w stanie przekazać ci, że chce usiąść na nocniczek. Tę trudną umiejętność pomogą opanować specjalne pieluchy, np. z kolorowymi obrazkami, które znikają, gdy smyk zrobi siusiu.

O jak odparzenie
[/color]
Szybko się pojawia, gdy pupa jest szczelnie przykryta mokrą i ciepłą pieluchą. Wystarczy, że niewłaściwie przewijasz szkraba i odparzenie gotowe. Trudno go nie zauważyć - pupa jest czerwona, gorąca, a maluch rozpaczliwie płacze z bólu... Jak go uniknąć? Często zmieniaj smykowi pieluchę i zapinaj ją tak, by do skóry docierało powietrze. Jeśli używasz tetrowych, nie nakładaj na nie nieprzemakalnych majteczek. Jak najczęściej pozwalaj smykowi leżeć z gołą pupą. Chore pośladki myj żelem bez mydła i dokładnie je osuszaj.

P jak pupa czysta i sucha

By taka była, przy każdym przewijaniu przetrzyj ją nawilżanymi chusteczkami. Doskonale zbierają one zanieczyszczenia, nie podrażniają skóry, a niektóre są nawet nasączone balsamem łagodzącym. Jeśli jednak twój maluch wyjątkowo często ma odparzoną pupę, po kupce lepiej myj ją wodą i mydłem.

P jak pediatra  na pomoc

Zgłoś się do lekarza, jeśli kupka jest:
 :arrow: zielona, śluzowata i bardzo brzydko pachnie - takie są objawy alergii pokarmowej,
 :arrow: biała lub jasnoszara - może to świadczyć o tym, że nie ma w niej żółci,
 :arrow: czarna - może być w  niej krew (uwaga! - niektóre posiłki barwią kupkę na czarno, np. jagody),
 :arrow: bardzo rzadka, ze śluzem, ropą lub krwią; jeśli maleństwo nie chce przy tym jeść, jest płaczliwe, niespokojne i ma podwyższoną temperaturę - prawdopodobnie ma infekcję przewodu pokarmowego,
 :arrow: ze smużką krwi; przyczyny musi zbadać lekarz, który orzecze, czy to coś groźnego.

R jak rozmiar idealny
[/b]
Tylko dobrze dobrana pieluszka spełni swoje zadanie. Nie może być zbyt luźna, bo wtedy siusiu czy kupka łatwo się z niej wydostaną. Z kolei zbyt mała pielucha będzie uwierała smyka i krępowała jego ruchy. Dlatego pieluchy dobieraj w zależności od wagi dziecka i nie zapinaj ich zbyt ciasno (na ciałku nie powinno być śladów po ściągaczach).

S jak sucho w pieluszce

Kilkumiesięczne niemowlę moczy ją od ośmiu do nawet dwunastu razy na dobę, starsze zaś co najmniej kilka razy dziennie. Jeśli maluszek robi siusiu znacznie rzadziej niż zwykle, obserwuj go uważnie. Gdy dostrzeżesz, że mocz jest ciemny i intensywnie pachnie (na dodatek jest go niewiele), natychmiast jedź do lekarza. To mogą być objawy odwodnienia i konieczna jest pomoc pediatry.

T jak torba na spacer

A w niej żelazny zestaw do przewijania w wózku. Na spacer zawsze zabieraj ze sobą dwie, trzy pieluszki jednorazowe, nawilżane chusteczki do umycia pupy, pieluszkę tetrową do podłożenia pod pośladki. Przydadzą ci się również specjalne woreczki, do których będziesz mogła wyrzucić zużyte pieluchy. Oczywiście przewijanie na spacerze jest możliwe tylko, gdy jest ciepło.

U jak ulga w tubce
[/b]
Czyli krem na odparzenia. Z cynkiem czy pantenolem - szybko łagodzi ból, gdy maluch ma podrażnioną pupę. Najlepiej stosuj go codziennie po każdej kupce. To kosmetyk, którego nie przedawkujesz, a dzięki temu możesz w ogóle uniknąć problemów z odparzeniami!

Z jak zaparcia u niemowląt
[/b]
Bardzo rzadko zdarzają się u maluszków. Niemowlę karmione piersią potrafi robić kupkę raz na cztery dni, ale jeśli nie sprawia mu to bólu - nie ma problemu (to znak, że przyswaja pokarm prawie w całości). Jeśli jednak szkrab cierpi przy wypróżnianiu, zapytaj lekarza, jak zmienić dietę malca. Ostatecznie możesz też zaaplikować mu czopek glicerynowy.

Offline Ewelina_Michał

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 2740
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: czerwiec 2007
ABC pieluszki
« Odpowiedź #1 dnia: 4 Listopada 2006, 19:57 »
hmm nie mam jeszcze doswiadczenia ale jedno mi sie tu rzuciło w oczy.... pieluszki jednorazowe czy tetrowe... moja znajoma pracuje na oddziale noworodków w szpitalu. wszystkim matkom doradza pieluszki tetrowe a tylko na spacery i inne podobne wyjscia papmpersy. masa dzieciaczków trafia do szpitala z powodu chorób układu moczowego, pęcherza itp. dziecko majac pampersa nie zapłacze tak szybko jak przy pieluszcze tetrowej. oczywiscie wiadomo ze pampersa takze trzeba zmieniac czesto ale podobno dla zdrowia dziecka lepiej jest go stosowac sporadycznie.

i słyszałam jeszcze jedna taka opowieść z doświadczenia już "mamy" która stosowała u swojej dzidzi tetre.... jej synuś bardzo szybko nauczyl sie co to znaczy siusiac itp bo poprostu to odczuwał. teraz w nocy wcale nie siusia itp a dopiero nad ranem.

to takie moje małe wiesci w tej sprawie :)


Offline merkunek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9817
  • Płeć: Kobieta
ABC pieluszki
« Odpowiedź #2 dnia: 4 Listopada 2006, 20:02 »
Cytat: "Ewelina_Michał"
i słyszałam jeszcze jedna taka opowieść z doświadczenia już "mamy" która stosowała u swojej dzidzi tetre.... jej synuś bardzo szybko nauczyl sie co to znaczy siusiac itp bo poprostu to odczuwał. teraz w nocy wcale nie siusia itp a dopiero nad ranem.


z tym się zgodzę, ale jak dla mnie to jedyna zaleta pieluchy tetrowej, no oczywiście jeśli dzieć nie ma uczulenia na pampersy, choc i na to są sposoby...

Kubik ma zakładane tylko pampersy i (tfu tfu) ma cały czas ładną pupcię, nigdy nie miał odparzonej, czy problemów zdrowotnych...natomiast raz miał załozona tetrę (dziadzio nie znalazł pampersów) i powiem Wam, że żal mi go było...Kuby oczywiście, nie dziadzia ;-)

Offline Mariolka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 16728
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 23 kwietnia 2005 r.
ABC pieluszki
« Odpowiedź #3 dnia: 4 Listopada 2006, 20:47 »
Cytat: "Ewelina_Michał"
znajoma pracuje na oddziale noworodków w szpitalu. wszystkim matkom doradza pieluszki tetrowe a tylko na spacery i inne podobne wyjscia papmpersy. masa dzieciaczków trafia do szpitala z powodu chorób układu moczowego, pęcherza itp.

dziwię się,że tak radzi.Ale jak wspominałam w innym poście.Pampersa też trzeba zmieniać dość często.A nie czekać aż będzie tak nasiąknięta,że z pupy spadać.Wtedy łatwo o infekcje.Niektórzy myślą,że pampers to na cały dzień...

Cytat: "merkunek"
Kubik ma zakładane tylko pampersy i (tfu tfu) ma cały czas ładną pupcię, nigdy nie miał odparzonej, czy problemów zdrowotnych...

u mnie dokładnie to samo.Marcelek nigdy nie miał odparzonej pupki i niestosuję żadnych kremów na odparzenia.Po prostu częsta zmaina pieluszki, porządne oczyszczenie i wysuszenie.
"Dwie rzeczy są nieskończone:Wszechświat i głupota ludzka, chociaż przy tym pierwszym nie upierałbym się" A.Einstein

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
ABC pieluszki
« Odpowiedź #4 dnia: 6 Listopada 2006, 10:44 »
Cytat: "Mariolka"
Pampersa też trzeba zmieniać dość często.A nie czekać aż będzie tak nasiąknięta,że z pupy spadać.Wtedy łatwo o infekcje.Niektórzy myślą,że pampers to na cały dzień...


no wiesz skoro napisali, ze do 5kg to trzeba czekac aż się zapełni :mrgreen:  :wink:


Offline merkunek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9817
  • Płeć: Kobieta
ABC pieluszki
« Odpowiedź #5 dnia: 6 Listopada 2006, 11:56 »
Cytat: "Maja"
Cytat: "Mariolka"
Pampersa też trzeba zmieniać dość często.A nie czekać aż będzie tak nasiąknięta,że z pupy spadać.Wtedy łatwo o infekcje.Niektórzy myślą,że pampers to na cały dzień...


no wiesz skoro napisali, ze do 5kg to trzeba czekac aż się zapełni :mrgreen:  :wink:


:mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Offline Antalis
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6030
ABC pieluszki
« Odpowiedź #6 dnia: 6 Listopada 2006, 12:29 »
Moja siostra tez poleca tetrowe do domu a na specerki itp. pampersy - po pierwsze w tetrze pupcia lepiej "oddycha" no i "zmusza" matki od czestego zmieniania bo tak jak Maja napisała :
Cytat: "Maja"
skoro napisali, ze do 5kg to trzeba czekac aż się zapełni  

Znam babke która uwaga uwaga PRAŁA PAMPERSY !!
Moja mama załuje chyba teraz ze za czasów mojej siostry pamperów nie było - moja siorka taki "delikates" była ze jak tylko 'uronila kropelke' to od razu sie darła i trza ja było przebierac :)
Jak bede miala dziecko bede uzywala na przemian tetry-od czasu do czau co by sobie maluch "pooddychał",choc nawet bez pieluszki dziecko czasem sie zostawia tak z gola pupka co by mialo troszke powietrza,kładzie si epod nie tylko tetre co by w razi eczego nie zalało łozeczka :P  i pampersów - wygoda i tyle :)

Offline merkunek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9817
  • Płeć: Kobieta
ABC pieluszki
« Odpowiedź #7 dnia: 6 Listopada 2006, 12:42 »
Antalis, skoro ktoś nie ma nawyku zmieniania pieluch w miarę często, to może lepiej ze pampki uzywa, bo biedny dzieć w tetrze musiałby zasikany siedzieć...

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
ABC pieluszki
« Odpowiedź #8 dnia: 6 Listopada 2006, 12:44 »
Ja tam jestem za pampersami, wg mnie są bardziej przyjazne skórze dziecka niż mokra tetra.


Offline Antalis
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6030
ABC pieluszki
« Odpowiedź #9 dnia: 6 Listopada 2006, 12:59 »
Tak an prawde nie wiadomo co jst dobre a co złe w takim wypadku Merkunku - i oczywiscie mowimy tu tylko wyłącznie o "leniwych matkach" a nie o takich przykładnych jak tu na forum :).
Tetra od czasu do czasu nie jest zła :)

Offline merkunek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9817
  • Płeć: Kobieta
ABC pieluszki
« Odpowiedź #10 dnia: 6 Listopada 2006, 13:06 »
Cytat: "Maja"
Ja tam jestem za pampersami, wg mnie są bardziej przyjazne skórze dziecka niż mokra tetra.


wg. mnie również :-)

Offline xena_music

  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 152
ABC pieluszki
« Odpowiedź #11 dnia: 6 Listopada 2006, 16:09 »
u mnie Maja była więcej w tetrze chowana niz Jas...
pupy poodparzanej nie miała, szybko nauczyła się do nocniczka siusiać...
wiec ok
pampki były na noc, na spacer i na wyjazdy
ale Jas jest chowany tylko w zasadzie w pamkach, w tetrze był..moze z 10 razy...
ale jak zobaczyłam ze w zasadzie to tylko bedę prac,prasować, ra woda, a proszek, prąd kosztują...to wychodzi na to samo,a mam więcej czasu dla Majki
a bez pieluchy..hmm...lubimy, lubimy, i Maja lubiła( po dziś dzień kocha z gołym tyłkiem latać) i Jaś lubi bea pieluszki pohasać


Offline Mariolka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 16728
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 23 kwietnia 2005 r.
ABC pieluszki
« Odpowiedź #12 dnia: 6 Listopada 2006, 20:12 »
Cytat: "merkunek"
Antalis, skoro ktoś nie ma nawyku zmieniania pieluch w miarę często, to może lepiej ze pampki uzywa, bo biedny dzieć w tetrze musiałby zasikany siedzieć...

jak ktoś nie ma nawyku częstego zmieniania i dbania o pupkę dziecka, to nieważne czy tetra czy pampers.Odparzyć można i tak i tak.Ja jestem za pampersem...
"Dwie rzeczy są nieskończone:Wszechświat i głupota ludzka, chociaż przy tym pierwszym nie upierałbym się" A.Einstein

Offline xena_music

  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 152
ABC pieluszki
« Odpowiedź #13 dnia: 6 Listopada 2006, 21:03 »
a w sumie w tym wypadku(rzadkiego zmieniania) to pampers też nie dobry bo jak nasiąknięty,dziecko tak nie czuje, areakcje chemiczne moczu i tak działają


Offline morgaina

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3431
ABC pieluszki
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Lutego 2007, 20:11 »
Hmm zależy jak zakładasz tetrę, bo jak założysz dodatkowo jakieś ceratowe majteczki żeby tak szybko nie przesiąkały i nie trzeba było za każdym razem ubranka zmieniać, to cała dobroczynna moc tetry czyt. oddychanie skóry bierze w łep. No bo mokra pielucha+ ceratka = odparzona pupa. A i wszystko zależy też od dziecka, mój małż jak był mały to z opowieści teściowej zaznaczam, potrafił się pod szyję zsiusiać i nie pisnął. A zaznaczam żeby nie było, że teściowa jakąś wyrodną matką była, zmieniała pieluchy bardzo często bo nalezy do osób raczej pedantycznych. Poza tym jak policzycie cene samej tetry ja ostatnio w tesco za 10 pieluch zapłaciłam ok 25 zł, a trzeba ich mieć naprawdę dużo. Wodę, prąd, proszek. Dodatkowy prąd z żelaska bo przecież dla maluszka przynajmniej na samym początku trzeba prasować, no i wasz czas, który poświęcicie na pranie, prasowanie i tak w kółko. To się nie kalkuluje, lepiej ten czas spędzić z dzieckiem, a pupę po prostu często wietrzyć no i obowiązkowo często zmieniać pieluszki.



Offline asiek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 4156
  • data ślubu: 14.08.2004
ABC pieluszki
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Lutego 2007, 12:29 »
Pamiętajcie o jednym-jeśli Wasze bąbelki będa uczulone na pampersy(czy ta hugiesy czy inne) to sa jeszcze inne pampersy - antyalergiczne (my takich używamy) To moltexy eko - są nasączane rumiankiem-sa przez to brązowawe,ale zasada ich działania jest taka sama.One w przeciwieństwie do wszystkich pampersów- oddychają,więc działają jak tetra  :los: Ja wybieram wtedy takie(jesli tetra mialaby byc do wyboru z moltexami).Ale ja i tak nie mam wyjścia-używamy moltexy

Offline Kastor (Olcia)

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3244
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 29.04.2006cywilny 28.04.2
ABC pieluszki
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Lutego 2007, 13:15 »
zgadzam sie z Mariolka w 100%
Pampersy wystarczy zmieniac systematycznie i czasami robic dzidzi wietrzenie pupy i bedzie wszystko oki
Ja dla swojego Malca uzywam pampersow od urodzenia i nie mial jeszce ani razu odparzen itp

Offline Oleńka81

  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 685
  • Płeć: Kobieta
  • I Would Do Anything, For You Anything..
  • data ślubu: 15.07.2006
ABC pieluszki
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Lutego 2007, 17:53 »
ja od urodzenia uzywam pieluch "pampers" sa super..

tanie, wygodne dla Oli, nic nie przecieka i nigdy jeszcze nie miala odparzen itp.  :brawo_2: