e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Niemowlę na basenie?  (Przeczytany 5248 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
Niemowlę na basenie?
3 Września 2006, 18:50
Czemu nie!

Twoje kochane maleństwo pod fachowym okiem instruktora bardzo szybko poczuje się jak... rybka w wodzie.
 
Do szóstego miesiąca życia malec posiada odruch wstrzymywania oddechu. A to oznacza, że zanurzony na kilka sekund pod wodę, automatycznie przestaje nabierać powietrza do płuc (uwaga: zanurzać można dziecko dopiero po wielu przygotowujących do tego ćwiczeniach!). Nieprawdą jest jednak dość często spotykana opinia, że takie maleństwo umie pływać. Aby opanowało tę trudną sztukę, musi najpierw oswoić się z basenem, a szczególnie z jego specyficzną akustyką. Dopiero później (około drugiego albo nawet trzeciego roku życia) będzie w stanie nauczyć się koordynacji ruchów i poznać różne techniki poruszania się w wodzie. A więc do nauki pływania potrzeba sporo czasu i wielu różnych ćwiczeń. Dlatego im wcześniej Twój maluszek zacznie, tym szybciej i łatwiej nauczy się pływać!
 

Na zdrowie!

 
Zajęcia na basenie sprawią, że maluszek nie tylko bez trudu nauczy się pływać, ale także będzie się cieszył lepszym zdrowiem. Dzieci, które regularnie w nich uczestniczą, o wiele rzadziej łapią infekcje (bo są zahartowane), mają lepszą kondycję (bo pływanie wymaga sporego wysiłku) i szybciej się rozwijają (bo do ćwiczeń w wodzie zaangażowane są wszystkie mięśnie).
Pływanie wzmacnia również mięśnie kręgosłupa, a więc ułatwia maluchowi utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Woda ma także dobroczynny wpływ na dzieci borykające się z konkretnymi schorzeniami (ćwiczenia na basenie bywają polecane przez lekarzy, np. niemowlakom z problemami związanymi z nieprawidłowym napięciem mięśniowym).
 
Pierwszy raz

 
Na specjalne zajęcia dla najmłodszych na basenie możesz zapisać już siedmio-, ośmiotygodniowego niemowlaka (po konsultacji z pediatrą). Najpierw maluszek musi przyzwyczaić się do nowego otoczenia (dużej powierzchni wody, jej dość specyficznego zapachu, innych rodziców ćwiczących z dziećmi). Dlatego pierwsze kilka zajęć polega jedynie na chodzeniu mamy lub taty z niemowlęciem wtulonym w ich ramiona.
To niezbędny czas pomagający się oswoić z nową sytuacją. Dziecko musi poczuć opływającą po jego ciałku wodę, przyzwyczaić się do innego odczuwania sił ciężkości. Dopiero podczas kolejnych spotkań zacznie ćwiczyć poruszanie się w wodzie.
 
Wszystko jest zabawą

 
Na basenie z maluszkiem obowiązuje zasada „nic na siłę”. W wodzie dziecko musi się przede wszystkim dobrze bawić. Tylko wtedy polubi pływanie. Łapiąc małe kaczuszki, sięgając po kolorowe kółeczka, pływając z wesołymi delfinkami, maluch jakby mimochodem uczy się trzymania główki nad powierzchnią, odpowiednich ruchów nóżkami, pluskania rączkami, utrzymywania w wodzie na grzbiecie, piersiach i w pozycji pionowej.
Takie zajęcia to także niezapomniane chwile dla rodziców. Bez pośpiechu, wczuwając się w dziecko, jesteście w stanie nawiązać z nim jeszcze głębszy kontakt niż na co dzień. Czułe pieszczoty, możliwość dotykania mamy czy taty gołym brzuszkiem, nieszczędzone przez Was zachwyty nad złapanym przez malca kółeczkiem - to wszystko sprawia, że dziecko czuje się mocno kochane i po prostu bardzo szczęśliwe
 
Zabawy z mamą i tatą

 
Zajęcia na basenie prowadzi instruktor, który pokazuje, jak podtrzymać malca, co robić, by sprowokować go do poruszania nóżkami. Bywa też, że trener wykonuje z dzieckiem te ćwiczenia, których mama się obawia (najczęściej są to zanurzenia pod wodę). Ty sama także możesz oswajać malucha z wodą, np. w jeziorze. Warunek: kąpielisko musi być czyste, powinno mieć ratownika, a temperatura wody i powietrza musi być odpowiednio wysoka. Dobrym pomysłem jest też kąpiel w dmuchanym basenie w ogrodzie.
 
0-6 miesięcy - adaptacja
 
Pierwsze zajęcia polegają na chodzeniu w wodzie z dzieckiem wtulonym w Ciebie, pieszczeniu go i chwaleniu za dzielność. Maleństwo spokojnie może zanurzać uszka. Potem wystarczy je osuszyć ręcznikiem.
 

Podstawą jest nauczenie się zmieniania pozycji dziecka w wodzie (od trzymania niemowlaka w pionie, poprzez leżenie na brzuszku, aż do położenia go na pleckach). Jeśli maleństwo nie trzyma jeszcze samodzielnie główki, przez cały czas musisz ją podtrzymywać i kontrolować
 
6-9 miesięcy - ruszamy z miejsca
 
Malucha w pozycji leżącej na piersiach zacznij ciągnąć za rączki. W ten sposób dziecko uświadamia sobie, że w wodzie można się poruszać i przemieszczać. Uwaga: przez cały czas musisz obserwować główkę, by maluch nie zanurzył jej niespodziewanie pod wodę.

Spróbuj zabawy w polewanie głowy malca wodą z konewki. W wyniku tego dziecko zaczyna poruszać instynktownie nóżkami, a ten ruch przygotowuje do samodzielnego utrzymania się na wodzie.

 
9-12 miesięcy - macham rączkami
 
Czas na pierwsze lekcje koordynacji ruchowej. Zaangażuj do nich tatę malca. Na początku musi on pomóc dziecku ruszać rączkami i nóżkami jednocześnie. Maluch jest bowiem w stanie wykonywać tylko jeden rodzaj ruchu (tzn. gdy macha rękami, przestaje poruszać nogami).

Pod koniec pierwszego roku życia koordynacja pracy rąk i nóg staje się bardziej świadoma. Wtedy nastanie czas na naukę samodzielnego poruszania się w wodzie. Już wkrótce Twój malec zacznie pływać
 
5 ważnych pływackich zasad
[/color]
 
Ich przestrzeganie sprawi, że pływanie dla Twojego maluszka będzie świetną zabawą i prawdziwą przyjemnością. Nigdy zatem o nich nie zapominaj.

Zapytaj pediatrę

Maluszek przed pierwszymi zajęciami powinien zostać przebadany przez lekarza, który stwierdzi, czy dziecko może przebywać w wodzie. Przeciwwskazaniem mogą być np. choroby uszu czy układu moczowego. Zapisując niemowlę na basen, będziesz musiała podpisać oświadczenie, w którym stwierdzasz, że maleństwo nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do pływania, albo przedstawić zaświadczenie od pediatry dziecka.
 

Starannie wybierz basen

Powinien być nowoczesny i dostosowany do zajęć z tak małymi dziećmi (z wieloma zabawkami i odpowiednim sprzętem do ćwiczeń). Temperatura wody musi wynosić około 32°C, a temperatura powietrza - 28°C.
 

Ustal dobrą godzinę

Terminy zajęć powinnaś tak wybrać, by nie przypadały na pory snu malucha (bo będzie marudny). Dobrze także ostatni posiłek podać dziecku na godzinę przed pływaniem (choć przy mniejszych dzieciach dopuszczalne jest także karmienie tuż przed zajęciami). Niemowlę nie powinno przebywać w wodzie dłużej niż pół godziny.
 

Zachowaj spokój

Jest niezbędny podczas pływania z maluszkiem. Pamiętaj, że dziecko, wyczuwając Twoje zdenerwowanie, samo zacznie być niespokojne i wtedy może szybko zniechęcić się do wody.
 

Bądź systematyczna

Tylko regularne wizyty na basenie pozwolą malcowi zaprzyjaźnić się z wodą i nauczyć się pływania.

 
Przydatne akcesoria


 
To nie tylko wesołe zabawki, które urozmaicają zajęcia. Dzięki odpowiednim sprzętom maluch trenuje utrzymanie się na wodzie, poruszanie się w niej i zmiany pozycji. Są lekkie, więc mają doskonałą wyporność i bezpiecznie mogą utrzymać dziecko na powierzchni.
 
Deski do pływania

Różnych wielkości deski pomagają oswoić się dziecku z wodą, ćwiczą jego mięśnie grzbietu, a także uczą utrzymywania główki nad powierzchnią.
 

Innym wariantem może być gruba mata albo specjalny materac. Podczas ćwiczeń na niej opowiadaj dziecku, że np. właśnie płynie na barce po kaczuszkę.

 
Piankowe makarony

Są lekkie i bardzo plastyczne, dlatego można wykonywać z nich różne konstrukcje przytrzymujące maluszka na powierzchni wody.


Dzięki odpowiednio połączonym makaronom dziecko samodzielnie unosi się w wodzie i o wiele szybciej zaczyna ją wyczuwać, niż gdyby przebywało cały czas u mamy na rękach.

 
Unoszące się maty

Mata jest bardzo lekka, więc unosi się na wodzie i swobodnie utrzymuje siedzące na niej dziecko. Otwory w niej pozwalają malcowi na stały kontakt z wodą.


Na macie maluszek może się bawić kaczuszką, łapać do konewki wodę, rzucać do niej delfinka czy piłeczkę. Może też skakać z maty bezpośrednio do basenu.

Offline anetka161 Kobieta

 • 16.06.2007-nasz wspaniały dzień
 • maniak
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 16.06.2007
Niemowlę na basenie?
3 Września 2006, 19:02
Kurcze ja chyba trochę bała bym się chodzić z takim bobaskiem na basen.Ale jeszcze zobaczymy :wink: jeśli ma to wpływać na jego zdrowie.Narazie trzeba na takiego bobaska poczekać :)

Offline liliann Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 30 września 2006
Niemowlę na basenie?
3 Września 2006, 19:04
A obok nas na Bezrzeczu jest taki basenik dla niemowlaków...
Nam się to podoba - Korolonek Junior/Juniorka będzie się uczył pływać od pampersa
.

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
Niemowlę na basenie?
3 Września 2006, 19:06
nieeeeeeeeeeeeee

no spokojnie.. dziecko przeciez całe swoje płodowe życie  mieszka w wodzie...  umie od poczatku wstrzymywac oddech pod wodą..

potem dzieci zatracaja ta umiejętność aż znowu nie trafią na basen na nauke..

niemowlaki spokojnie sobie radza.. tylko koordynacji ruchu nie mają  :mrgreen:

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
Niemowlę na basenie?
3 Września 2006, 19:08
Cytat: "liliann"
A obok nas na Bezrzeczu jest taki basenik dla niemowlaków...


niestety o nim nie słyszałam pochlebnych opinii :roll:

Offline liliann Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 30 września 2006
Niemowlę na basenie?
3 Września 2006, 19:11
Cytat: "monia"
niestety o nim nie słyszałam pochlebnych opinii

Mówisz???
Nie interesowaliśmy się jakoś specjalnie....ale skoro nie cieszą się uznaniem to będziemy Juniora/Juniorkę podtapiać gdzie indziej!!!!![/color]

Offline anetka161 Kobieta

 • 16.06.2007-nasz wspaniały dzień
 • maniak
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 16.06.2007
Niemowlę na basenie?
3 Września 2006, 19:11
Monia,a ty swoje bebiko będziesz też uczyła od pampersa? :)

Niemowlę na basenie?
3 Września 2006, 20:20
A co z higieną? Pampers na pupę i do wody? Sa specjalne, nieprzemakalne pampersy? Zawsze jakaś kupa może się dostać, przy tak wysokiej temperaturze otoczenia bakterie i grzyby mogą się błyskawicznie rozmnażać, nie mówiąc już o brudach spłukiwanych z ciał rodziców. Kiedyś nawet na bebikowie był wątek o kąpielach w wanjie z dziećmi (chodziło o kwestię nagości) i padł argument, że dziecko może zarazić się np. grzybicą z pochwy mamusi.
Mialabym tego typu obawy... Wiem,że jest chlor w wodzie i tak dalej, ale chlor wysusza dorosłą skóre, to co dopiero skórę maluszka, kilka razy cieńszą niż u dorosłego.

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
Niemowlę na basenie?
3 Września 2006, 20:29
Cytat: "anetka161"
Monia,a ty swoje bebiko będziesz też uczyła od pampersa?najpierw trzeba mieć żeby mieć co wkłądac do basenu.. niestety króliki się do tego nie nadaja ;)


Cytat: "groszek"
Pampers na pupę i do wody?


sa specjalne pieluchy i gatki na basen..


Cytat: "groszek"
padł argument, że dziecko może zarazić się np. grzybicą z pochwy mamusi.


no nie.. no litości... musiałoby byc jednym ręcznikiem wytarte..  :roll:


Cytat: "groszek"
Wiem,że jest chlor w wodzie i tak dalej, ale chlor wysusza dorosłą skóre, to co dopiero skórę maluszka, kilka razy cieńszą niż u dorosłego.


takie baseny maja często wymienianą wodę + są inne normy sanepidowe dla nich.. nie wiem.. nie powiem.. ale jakoś inne dzieciaczki chodza i zyją..  :mrgreen:

Offline liliann Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 30 września 2006
Niemowlę na basenie?
3 Września 2006, 20:32
Cytat: "monia"
musiałoby byc jednym ręcznikiem wytarte..

no i mamusia musiałaby w przódy tą grzybicę mieć....
Monia masz jakiegoś grzyba??? ...ja niiii........

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
Niemowlę na basenie?
3 Września 2006, 20:33
niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii... ale...zamierzam mieć od srody.. całe koooooooooooooooooooooosze grzybków...  :mrgreen:

Niemowlę na basenie?
3 Września 2006, 20:59
Pozwolicie, że się wtrącę w Waszą dyskusję. Pływanie dla maluchów to super sprawa. ja już swojego małego pływaka mam, w tej chwili ma 14 miesięcy, a pierwszy raz na basen poszliśmy jak miał niecałe 5 miesięcy. Spodobało mu się od razu, w tej chwili już sam pływa w rękawkach, a jedyny problem jaki z tego powodu mam to wrzask przy wyciaganiu z kąpieli. Poza tym same plusy, raczej nie macie się co obawiać, ze na absenie maleństwo coś łapnie, trzeba jedynie wybrac basen gdzie są prowadzone zajęcia dla takich maluchów, a na pewno będzie dobrze. Polecam i życzę pływackich sukcesów.
Renia

Niemowlę na basenie?
3 Września 2006, 22:49
No i jest wreszcie jakis głos praktyczny, a nie tylko teoretyczny.

Offline liliann Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 30 września 2006
Niemowlę na basenie?
3 Września 2006, 22:53
groszku...a moze nico mnie sceptyzmu...wiem, że "denerwują" (nie koniecznie dobre słowo) Cie tematy o dzieciach.
Może zatem warto je sobie odpuścić...


Cytat: "groszek"
głos praktyczny, a nie tylko teoretyczny

A co do praktyki - nie muszę przejść kłebuszkowego zapalenia nerek żeby umieć je leczyć...ani ostrej ich niewydolności, żeby pacjenta z tego wyciągnąć...

Offline Tajusia Kobieta

Niemowlę na basenie?
4 Września 2006, 07:36
Ja już dawno się nad tym zastanawiałam i jakby co  :wink:  to napewno dzidzię na basen zaciągniemy (jezeli tylko nie będzie żadnych przeciwskazań). Niedaleko mojej kuzynki jest taki basen dla maluszków i widzę że jest spore zainteresowanie, a dzieci w wodzie czują się jak rybki  :mrgreen:

Niemowlę na basenie?
4 Września 2006, 08:23
my też o tym myśleliśmy, ale jeszcze nie orientowaliśmy się gdzie w Gdyni jest taki basen dla maluszków. No ale mamy jeszcze trochęczasu  :roll: ...

Offline Maja Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 1
 • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Niemowlę na basenie?
4 Września 2006, 09:56
Dziewczyny t ja poprosze o namiary na baseny prowadzące takie zajęcia. Ma ktoś?

Offline Mariolka Kobieta

Niemowlę na basenie?
4 Września 2006, 10:01
fajna sprawa.My nie chodziliśmy, bo w sumie nawet nie orientuję się, gdzie w Gdyni są prowadzone takie zajęcia?Poza tym nie mamy samochodu i z takim niemowlakiem, wózkeim, ręcznikami itp. wyprawa autobusem to masakra.Jak był mały, to nie lubił jeżdzić autobusem, bo chciał na ręce.A nie jest bezpieczne cały czas trzymać go w autobusie na rękach.Ale jak trochę podrośnie, to chcemy z nim chodzić.

Offline monia

 • złośliwy skorpionek :)
 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 04.06.2005
Niemowlę na basenie?
4 Września 2006, 10:02
z tego co wiem jest na bezrzeczu i teraz WDS ma tez wprowadzic...

o bezrzeczu sa różne opinie.. niestety przeważają te złe...   :roll:

Offline Maja Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 1
 • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Niemowlę na basenie?
4 Września 2006, 10:04
To zanim ja będę miała z kim chadzać to może się trochę namnoży tych miejsc-na razie łażę u nas z małżem :mrgreen: zawsze coś :wink:

Niemowlę na basenie?
4 Września 2006, 10:27
Cytat: "groszek"
padł argument, że dziecko może zarazić się np. grzybicą z pochwy mamusi.

 :lol:

Niemowlę na basenie?
4 Września 2006, 10:31
Cytat: "Mariolka"
nawet nie orientuję się, gdzie w Gdyni są prowadzone takie zajęcia?


może Martulka wie... Martulka, wiesz??? Zajrzyj tu i się wypowiedz, bo mało nas tu forumek z Gdyni  :)

Offline Mariolka Kobieta

Niemowlę na basenie?
4 Września 2006, 15:12
odnośnie zajęć w Gdyni, to będąć z Małym na spacerze znalazłam plakat takiego basenu.Gdynia-Witomino  -basen "na Falochronach".

Niemowlę na basenie?
4 Września 2006, 15:49
Mariolka, dzięki, podam informację dalej, bo tu koło mnie w pracy kilka młodych lub przyszłych mamuś  :)

Offline Maja Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 1
 • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Niemowlę na basenie?
3 Listopada 2006, 10:34
Wakacje minęły więc czas aby zabrać nasze pociechy na basen. Przed pójściem na basen dziecko musi być zbadane przez lekarza pediatrę, który stwierdzi czy dziecko może i jest gotowe na pluskanie sie na basenie. Na basen nie powinny uczęśczać dzieci z chorobami:
 :arrow: uszu
 :arrow: układu moczowego
 :arrow: skóry
Na basenie rodzice musza podpisac oświadczenie, że nie ma przeciwskazań zdrowotnych aby maleństwo uczęszczało na basen.
Następnie należy wybrać dobry basen odpowiedni dla dziecka, warto o to popytać znajomych lub poczytać na forach gdzyz nie każdy basen jest przyjazny dla dziecka. Basen przyjazny dla dziecka powinien:
 :arrow: mieć ozonowaną wodę
 :arrow: dużo kolorowych zabawek
 :arrow: posiadać profesjonalny sprzęt do ćwiczeń
 :arrow: temperatura wody powinna mieć 32 st. C
 :arrow: temperatura powietrza powinna mieć 28 st. C
Następnie rodzice powinni ustalić odpowiednią pore dla dziecka, tak aby nie przypadały na pore drzemki aby dziecko nie było marudne, ostatni posiłek powinno się podać 1 godzinę przed basennem aby w trakcie ćwiczeń dziecku nie ulało się (jeżeli dziecku sienie ulewa dziecko można nakarmi przez ćwiczeniami). nasza pociecha nie powinna przebywać w basenie więcej niż pół godziny

Ekwipunek małego pływaka:

 :arrow: motylki na rączki
 :arrow: koło do pływania dla sztarszych dzieci
 :arrow: specjalną pieluszkę na basen
 :arrow: deska do pływania lub mata
 :arrow: piankowy makaron
 :arrow: dużo kolorowych zabawek
Tak więc ruszajcie rodzice na basen z waszymi pociechami oraz pozwoli na spędzenie miłych, niezapomnianych chwil dla całej a szczególnie waszego maluszka. Pamietajcie jednak że na basen należy chodzić regularnie co pozwoli dziecko oswoić się z wodą, pływaniem, basenem i otoczeniem... Im szybciej zacznie dziecko pływać tym lepiej dla jego zdrowia i rozwoju ruchowego.

Odkopuje temat bo jestem baaardzo zaineteresowana.

Niemowlę na basenie?
12 Listopada 2006, 22:27
my chodzimy - od wrzesnia na bezrzecze...
Pierwsze dwa zajecia  to byl horror - dzieko ryczace jakby ktos je polewal wrzatkiem przez piersze 15 minut - pozniej jednak zaciekawione ale caly czas czujne...
Juz mialam zrezygnowac - no bo w koncu ktos sie powinien tu dobrze bawić...
a teraz - jest szał!
i dzika radosc :)
pani, ktora prowadzi zajecia nadziwic sie nie moze, ze taki przelom i caly czas mi przypomina jaki to mialam swietny pomysl, zeby zrezygnowac i wiać ;)

oto dowody ;)

Offline Maja Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 1
 • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Niemowlę na basenie?
13 Listopada 2006, 12:00
Ja też chcęęęę, teraz tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że będę malucha na basen zabierać.

Niemowlę na basenie?
23 Listopada 2006, 17:50
My tez bedziemy zabierac Ninkę na basen tylko na wiosnę :)
Bedzie miała akurat pół roczku wiec bedzie DUZA już i w sam raz na basen  :D

Offline Kama24

Niemowlę na basenie?
30 Listopada 2006, 18:01
My też zapisujemy się na basem na wiosnę :)

Niemowlę na basenie?
30 Listopada 2006, 18:16
Cytat: "Kama24"
My też zapisujemy się na basem na wiosnę

na który ?  :mrgreen: