Autor Wątek: Formalizmy  (Przeczytany 8105 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beth

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1930
  • Płeć: Kobieta
  • Master of disaster!
  • data ślubu: 02.09.2006
Formalizmy
« dnia: 20 Maja 2006, 20:32 »
Potrzebuję wyjaśnień dokładnych od osób, które już TO robiły :) Zadam pytania po kolei, żeby się nie pogubić. W żadnym wątku nie znalazłam kompletu odpowiedzi, także chyba nie powielam postu. Chodzi o ślub konkordatowy.
1. Kiedy należy pójść do księdza z parafii, w której chce się brać ślub? (pomijając pójście i zarezerwowanie terminu wcześniej).
2. Jakie dokumenty należy dostarczyć na to spotkanie?
3. Co ksiądz nam daje po takim spotkaniu? I co na takim spotkaniu się robi?
4. Co jeszcze nas czeka po takim spotkaniu? Co jeszcze trzeba po nim załatwić?
W sumie chciałabym dowiedzieć się jak to wygląda wszystko po kolei. Mamy zajętą już datę i godzinę ślubu (jesteśmy wpisani do jakiejś księgi), na początku stycznia był w parafii mój Ojciec i nas zapisał na 2 września na 16:00.Ślub będzie w mojej parafii (Przyszły jest z innej). Byłam natomiast chrzczona gdzie indziej, tak samo jak komuniowana gdzie indziej. A bierzmowana będę dopiero 10 czerwca (w tym miejscu, w którym byłam chrzczona). Uf... No i w liceum na katachezę nie uczęszczałam (mam tylko papierek z podstawówki). Jestem totalnie przygnieciona tym wszystkim i uważam, że to zbyt dużo papierkowej roboty. Chciałabym wiedzieć jasno co i jak... A jeśli bym się zdeklarowała jako niewierząca, to co? Będzie mniej papierów? Będziemy mogli wziąć kościelny?

Offline atra_vet
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 114
Formalizmy
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Maja 2006, 21:36 »
Ja wlasnie jestem w trakcie załatwiania tych "formalizmów" ;) Spróbuje wiec odpowiedziec.
A wiec:
1. Do ksiedza nalezy udac sie ok 3-4 m-cy przed slubem. Nie pozniej niz 3 miesiace przed.
2.Na spotkanie nalezy dostarczyć:
-zaświadczenie z chrztu,
-komunii ( jesli jest papierek z bierzmowania to nie kazdy ksiadz wymaga ),
-zaswiadzcenie z bierzmowania, ktore w Twoim wypadku dostarczysz pozniej,
-swiadectwo ukonczenia religii (podstawowka powinna wystarczyc),
jesli posiadacie juz ukonczony kurs przedmałżeński to dostarczacie takze zaswiadczenie o ukonczeniu.

3. Na takim spotkaniu wypelniacie protokol, czyli odpowiadacie na pare pytan. (wzor protokolu mozna znalezc w internecie i radzilabym wczesniej sie zapoznac by nie byc zaskoczonym ;) )
Ksiadz daje wam karteczki na spowiedz, ewentualnie karteczki "skierowania" na nauki przedmalzenskie i prosbe o zapowiedzi w parafii narzeczonego, ktora trzeba tam dostarczyc.

4. Pozniej nalezy doniesc brakujace dokumenty, zaswiadczenie o wygloszeniu zapowiedzi w parafii narzeczonego, zaswiadczenie o ukonczeniu kursu przedmalzenskiego i spotkaniu w poradni rodzinnej. Nalezy takze udac sie z dowodami i skroconymi odpisami aktu urodzenia do urzedu stanu cywilnego. Tam wypelnia sie odpowiednie dokumenty mdzin wybierasz nazwisko, podajecie jakie nazwisko beda nosily wasze dzieci itp. Tam rowniez dostajecie zaswiadczenie o mozliwosci zawarcia zwiazku malzenskiego i to zaswiadczenie zanosicie do ksiedza.
Mysle ze niczego nie pominelam. Jesli bedziecie miec jakiekolwiek watpliwosci przy zalatwianiu formalnosci zawsze mozecie na pierwszym spotkaniu o wszystko zapytac ksiedza.
Gdybys zdeklarowala sie jako niewierzaca musialabys wypelnic dodatkowy druk u ksiedza ze nie masz nic przeciwko wierze narzeczonego i umozliwisz wychowanie dzieci w wierze katolickiej.
  W brew pozorom nie jest az tak zle :) . Na poczatku rowniez przerazalo mnie to zalatwianie dokumentow i brak na to czasu. Np. nadal nie mamy nauk przedmalzenskich  :). Zobaczysz na spokojnie wszystko zalatwisz :)

Offline Beth

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1930
  • Płeć: Kobieta
  • Master of disaster!
  • data ślubu: 02.09.2006
Formalizmy
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Maja 2006, 10:14 »
Bardzo, bardzo Ci dziękuję! Do tej pory wydawało mi się, że już te 3m-ce przed muszę dostarczyć papiery z usc, a na to po prostu w tej chwili nie mamy czasu, bo oboje studiujemy w innych miastach i musielibyśmy zjechać do domu na kilka dni, aby ten usc załatwić. Ale w tym układzie pójdziemy po prostu 2 czerwca do kościoła, damy co mamy (Przyszły da swoją metrykę chrztu, damy świadectwa ukończenia religii oraz zaświadczenia o odbyciu katechezy dla narzeczonych - poradni rodzinnej jeszcze nie mamy) i wypełnimy ten protokół. A potem już jakoś to wszystko pójdzie. Następne spotkanie (po tym pierwszym) na które dostarcza się już papiery z usc i wszelkie inne dokumenty wypada jakoś kiedy? Jest dokładna data? Czy po prostu przychodzimy wtedy, gdy już wszystko zbierzemy?

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
Formalizmy
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Maja 2006, 12:27 »
Cytat: "Beth"
Przyszły da swoją metrykę chrztu, damy świadectwa ukończenia religii oraz zaświadczenia o odbyciu katechezy dla narzeczonych


to nie zwolni was z nauk przedmałzeńskich.. my też to mieliści  z liceum a mimo to musieliśmy ganiać na nauki  :?
Cytat: "Beth"
Następne spotkanie (po tym pierwszym) na które dostarcza się już papiery z usc i wszelkie inne dokumenty wypada jakoś kiedy? Jest dokładna data? Czy po prostu przychodzimy wtedy, gdy już wszystko zbierzemy?



 a to już do ustalemnia z księdzem..

tak jak ci już pisałam.. do usc musisz się złosić max 1m-c i dzień przed ślubem.. nie później.. najlepiej 2 m-ce czy 3 przed uroczystością tam się przejść i spisać protokół.. dostaniencie 3 druki, które podpisujecie podczas uroczystości.. potem 2 tyg po slubie zgłaszacie się do usc po akty ślubu.. a potem już z górki.. wymiana dokumentó ( jakieś 4 tyg do 6 tyg...)
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline Beth

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1930
  • Płeć: Kobieta
  • Master of disaster!
  • data ślubu: 02.09.2006
Formalizmy
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Maja 2006, 16:26 »
Monia, ale chwila, chwila. Bo ja do tej pory rozumowałam tak, że potrzebna jest katecheza przedmałżeńska i poradnia dla narzeczonych. A Ty tu piszesz, że nie zwolni nas to z nauk. Jakich nauk? Nauki=poradnia dla narzeczonych? Bo jeśli tak, to ja jestem na to przygotowana. A katechezę przedmałżeńską robiliśmy w marcu razem..
Ustaliliśmy, że do kościoła idziemy 2 czerwca z tym co mamy, a na początku lipca pójdziemy do usc i doniesiemy do kościoła brakujące dokumenty. Wymianą się nie przejmuję, bardziej chodzi o to, żeby teraz wszystko dopiąć :)

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
Formalizmy
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Maja 2006, 20:15 »
nauki przedmałżeńskie to nauki przedmałżeńskie a poradnia to poradnia..

dokument z liceum nie zwalnia  was z żadnych z nich.. chybaże macie takiego księdza, który wam odpuści choć jedną z tych przyjemności...



Cytat: "Beth"
potrzebna jest katecheza przedmałżeńska


a co to takiego?? nauki predmałzeńskie .. zajęcia z księdzem w  kościele???


Cytat: "Beth"
Jakich nauk? Nauki=poradnia dla narzeczonych?


poradnia jest z babkami pseudoprzygotowanymi do nauczania zycia w rodzinie czyli specjalistki w dziedzinie naturalnego planowania rodziny  :twisted:
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline Beth

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1930
  • Płeć: Kobieta
  • Master of disaster!
  • data ślubu: 02.09.2006
Formalizmy
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Maja 2006, 07:53 »
No ja mam papier z katechezy przedmałżeńskiej, którą robiliśmy z Przyszłym i to były właśnie spotkania z księdzem, ale także z babkami z poradni. Tyle tylko, że to były spotkania zbiorowe i trwało to trzy weekendy (piątki i soboty). Więc wychodzi na to, że nauki o których piszesz, to właśnie ta katecheza.
Czyli jeśli dobrze rozumuję, to została nam tylko ta poradnia z tymi pseudobabkami..
Synonimy, synonimy  :shock:

Offline Dorka

  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 115
Formalizmy
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Maja 2006, 19:50 »
Zastanawia mnie taka sprawa: bierzemy ślub w mojej parafii, w której byłam chrzczona i bierzmowana. Więc czy ja musze przynosić proboszczowi metrykę chrztu i zaswiadczenie o bierzmowaniu? Przecież to proboszcz je ma! Narzeczony, owszem, przynieść musi, to jasne...


Pozdrawiam wszystkie październikowe panny młode!

Offline Marcysia
  • bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 307
Formalizmy
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Maja 2006, 09:33 »
Cytat: "Dorka"
Zastanawia mnie taka sprawa: bierzemy ślub w mojej parafii, w której byłam chrzczona i bierzmowana. Więc czy ja musze przynosić proboszczowi metrykę chrztu i zaswiadczenie o bierzmowaniu? Przecież to proboszcz je ma! Narzeczony, owszem, przynieść musi, to jasne...


Dorka, moim zdaniem nie, bo to by było pozbawione sensu. Ale dla pewnosci po prostu wykonaj tylko telefon do swojej parafii, jesli nie chce Ci sie biegac ;) Ja obdzwoniłam księży, bo moj Tomek pracuje do wieczora i musialam sie umawiac na wieczorne godziny. Moj proboszcz wyjasnil mi wiekszosc spraw telefonicznie :)
A co do nauk przedmałżeńskich. Uwazam,ze nalezy sie dowiedziec u swojego księdza proboszcza czy akceptuje te świadectwa ze szkoły średniej. U mnie w Kołobrzegu wszyscy akceptują, chociaż jeden ksiądz pod Kołobrzegiem się wyłamał i kazał parze "odnowić" owe nauki, co uważam za głupote.
Do USC należy sie wybrać nie wcześniej jak 3 miesiace przed slubem, gdy akt urodzenia jest dokumentem ważnym własnie przez 3 miechy. Nie znam tylko odpłatności, bo jak wiadomo to dodatkowa kasa - za odpis aktu urodzenia + chyba znaczki skarbowe.
Wbrew pozorom z tym papierkowym załatwianiem nie jest tak tragicznie ;) Tez się bałam, ze mnie to przygniecie. Powodzenia :)


Zapraszam do mojego odliczanka :)

Offline deesse
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 70
Formalizmy
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Maja 2006, 16:42 »
Dziewczyny pamietajcie tylko że metryka chrztu jest ważna TYLKO 3 miesiące, a do parafii na wypełnianie protokołu trzeba się zgłosić tak żeby zmieścić się pomiędzy dwoma terminami : właśnie tymi 3 miesiącami ważności dokumentów kościelnych a 3 KOLEJNYMI niedzielami na zapowiedzi. dodatkowo jeśli ślub odbywa się poza parafiamy obydwojga z Was trzeba dostarczyć zezwolenie na ślub poza parafią (wymagany TYLKO od jednego z Was, więc z radzę się zaponać z cenami w obydwu parafiach, a potrafi się różnic :( ). No i pamiętać jeszcze należy że parafia nasza jest tam gdzie przebywamy ( nie liczy sie miejsce zameldowania, chrztu czy co innego jeszcze) dłużej niż 3 miesiące (tak ostatnio u księdza usłyszał mój przyszły).


Offline azzurra
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1839
Formalizmy
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Maja 2006, 16:46 »
Cytat: "deesse"
Dziewczyny pamietajcie tylko że metryka chrztu jest ważna TYLKO 3 miesiące, a do parafii na wypełnianie protokołu trzeba się zgłosić tak żeby zmieścić się pomiędzy dwoma terminami : właśnie tymi 3 miesiącami ważności dokumentów kościelnych a 3 KOLEJNYMI niedzielami na zapowiedzi. dodatkowo jeśli ślub odbywa się poza parafiamy obydwojga z Was trzeba dostarczyć zezwolenie na ślub poza parafią (wymagany TYLKO od jednego z Was, więc z radzę się zaponać z cenami w obydwu parafiach, a potrafi się różnic :( ). No i pamiętać jeszcze należy że parafia nasza jest tam gdzie przebywamy ( nie liczy sie miejsce zameldowania, chrztu czy co innego jeszcze) dłużej niż 3 miesiące (tak ostatnio u księdza usłyszał mój przyszły).


W zasadzie masz rację, ale jeżeli chodzi o dukemnty kościelne, to nie jest to tak restrykcyjnie przestrzegane jak z dokumentami z USC. Jak metryka będzie mieć 3,5 miesiąca, to też nic się nie staje. Ale to zależy od podejścia księdza.
Na babskim forum wcześniej czy później do głosu dochodzi zazdrość...

Offline Emilka 20
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
Formalizmy
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Sierpnia 2006, 13:13 »
Witam! Nasz slub zaplanowany jest na 09.06.2007r. Mamy jeden problem, gdyz mój narzeczony jest wyznania prawosławnego, ja jestem katoliczką, jak myślicie kiedy powinnismy wybrac sie do Ksiedza i zapytac o szczególy, zaznaczam że nasz slub ma odbyc sie w Kościele katolickim. Czy juz teraz powinnismy zamówic termin? jak to jest z tym terminem? Jak to odbywało sie u Was? prosze o rade :(

Offline przemek.p
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
Formalizmy
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Kwietnia 2007, 19:15 »
sluchajcie wiekszosc swojego czasu spedzilem za granica i nie bylo czasu zrobic bierzmowania czy mozecie mi powiedziec gdzie w warszawie mozna zalatwic sobie bierzmowanie bez zadnych nauk wczesniej bo slub juz za  miesiace a potem znowu znikam za granice i niemam zamiaru wracac o polski POMOCY  a moze wiecie jak to mozna zalatwic z ksiedzem prosze o pomoc                                                                        jak ktos moze mi pomoc to prosze o widomosc na e mila     przemek.com@wp.pl
pomocy

rybkawiedenka
  • Gość
Formalizmy
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Kwietnia 2007, 20:37 »
przemek.p, proponuję napisać w dziale LOKALNE - Warszawa i okolice. Łatwiej będzie uzyskać pomoc. Z tego co ja się orientuję bierzmowanie możńa załatwićszybko w kościele na Pl. 3 Krzyży.

Offline shain

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 430
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: *****07.01.2007-cywilny, *26.08.2207-kościelny
Formalizmy
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Kwietnia 2007, 14:56 »
Cytat: "monia"
to nie zwolni was z nauk przedmałzeńskich.. my też to mieliści z liceum a mimo to musieliśmy ganiać na nauki  


ja miałam nauki w szkole i certyfikat z ich ukonczenia i mi to przeszło wiec nie mieliśmy nauk

Cytat: "Dorka"
Zastanawia mnie taka sprawa: bierzemy ślub w mojej parafii, w której byłam chrzczona i bierzmowana. Więc czy ja musze przynosić proboszczowi metrykę chrztu i zaswiadczenie o bierzmowaniu? Przecież to proboszcz je ma! Narzeczony, owszem, przynieść musi, to jasne...
_________________


ja nie musialam dostarczac metryki w swoim kosciele

Offline anna kuzka
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 6.10.2007
Odp: Formalizmy
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Lipca 2007, 02:42 »
cześć wszystkim!
mam ślub w październiku tego roku i nic nie załatwione.
dzięki waszym radom juz wiem jak zacząć działać ale mam jeszcze pytanie: czy z nieaktualnym dowodem osobistym załatwię formalnosci w usc - dysponuje paszportem i prawem jazdy oraz starym dowodem.

Offline katarzyna_84

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 4767
  • Płeć: Kobieta
  • Razem od 2-8-2000
  • data ślubu: 2.8.2008
Odp: Formalizmy
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Lipca 2007, 18:27 »
Do końca roku jeszcze tak, a po ślubie dowód do wymiany, bo w nowym roku będzie już nie aktualny.

Offline werci

  • Zawsze razem...
  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 29 sierpień 2009
Odp: Formalizmy
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Maja 2008, 00:56 »

ja już się pogubiłam... tyle tego się naczytałam na tym forum a nadal nie wiem jakie dokumenty są mi potrzebne  ??? bierzemy ślub kościelny, tylko kościelny... czy ktoś może napisać jak to wszystko wygląda w tym przypadku...
<a href="http://www.swadba.pl" border="0">[img width= height= alt=swadba.pl]http://www.swadba.pl/suwaczki/000131010a31323531343936383030.jpg[/img][/url]

        

rybkawiedenka
  • Gość
Odp: Formalizmy
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Maja 2008, 17:55 »
Werci to wszsytko zależy od tego gdzie bierzecie ślub!

Bo potrzebujecie:
- dowody osobiste
- zaświadczenie o odbyciu nauk przedślubnych
- zaświadczenie o bierzmowaniu
- zgodę na ślub ze swojej prafii
- może być potrzebny akt chrztu.

Offline werci

  • Zawsze razem...
  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 29 sierpień 2009
Odp: Formalizmy
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Maja 2008, 19:13 »
czyli mam rozumieć, że to zależy od parafii?
<a href="http://www.swadba.pl" border="0">[img width= height= alt=swadba.pl]http://www.swadba.pl/suwaczki/000131010a31323531343936383030.jpg[/img][/url]

        

rybkawiedenka
  • Gość
Odp: Formalizmy
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Maja 2008, 19:45 »
Dokłądnie. Najlepiej zadzwoń do kościoła gdzie będizecie brali ślub i wszystko ci powiedza.

Offline werci

  • Zawsze razem...
  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 158
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 29 sierpień 2009
Odp: Formalizmy
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Maja 2008, 20:03 »

dziękuję  za pomoc    ;D
<a href="http://www.swadba.pl" border="0">[img width= height= alt=swadba.pl]http://www.swadba.pl/suwaczki/000131010a31323531343936383030.jpg[/img][/url]

        

Offline tasiek
  • Wiktor 2.10.2010 :D
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 809
  • Płeć: Kobieta
  • Szczęśliwi jak nigdy:D, zakochani jak na początku:
  • data ślubu: 19.09.2009
Odp: Formalizmy
« Odpowiedź #22 dnia: 30 Czerwca 2008, 13:39 »
kurcze dziewczyny-wszystko pieknie cacy ale...-ja w liceum nie uczeszczalam na religie i co teraz? wszystkie sakramenty mam ale tego warunku nie spelaniam-czy to znaczy ze nie dostane slubu koscielnego???

rybkawiedenka
  • Gość
Odp: Formalizmy
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Czerwca 2008, 18:25 »
tasiek, błagam....dostaniesz.

Offline tasiek
  • Wiktor 2.10.2010 :D
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 809
  • Płeć: Kobieta
  • Szczęśliwi jak nigdy:D, zakochani jak na początku:
  • data ślubu: 19.09.2009
Odp: Formalizmy
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Czerwca 2008, 20:11 »
mamnadzieje:)dopiero zaczelam pzrygotowania a tu co róż kłody pod nogi ehhhh

Offline czarnabarbie

  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 198
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 02.06.2017
  • Skąd:: Poznań
  • Ślub w: Bydgoszcz
Odp: Formalizmy
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Grudnia 2015, 10:22 »
O matko teraz widze jaka bieganina nas czeka, najlepsze jest to, że nie za bardzo będziemy mieli na to czas. Jak myślicie, czt np. mam może iść za mnie odebrać akt chrztu i bierzmowania czy muszę koniecznie zrobić to osobiście?

Offline margaret12

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Kobieta
  • always kiss me good night
  • data ślubu: 17.06.2017
  • Skąd:: Chojnice
  • Ślub w: Chojnice
Odp: Formalizmy
« Odpowiedź #26 dnia: 6 Stycznia 2016, 14:58 »
Nie powinno być najmniejszych problemów - aby te zaświadczenia z kościoła odebrała Twoja mama
Nie orientuję się do końca jak wygląda sprawa w USC...
Pozdrawiamy!
I & K ;)