Autor Wątek: Ewangelia Judasza  (Przeczytany 5924 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pioteras

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Już jest KUBUŚ... i JULIA też :-)
  • data ślubu: 15.07.2006
Ewangelia Judasza
« dnia: 4 Maja 2006, 14:36 »
Temat kontrowersyjny, a jakże , no ale też ciekawy ;) przynajmniej dla mnie.
Mnie bardzo ciekawił od kiedy pojawiły sie jakiekolwiek pogłoski o tym starodruku. Kilka dni temu był na ten temat program na National Geographic i oniemiałem z wrażenia.
Co sądzicie o tym temacie? Co teraz będzie? :)


Offline zibi

  • Administrator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 3691
  • Płeć: Mężczyzna
  • data ślubu: 31.07.1999
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #1 dnia: 4 Maja 2006, 14:48 »
widziałem chyba fragment tego programu,
zaskakujące jest to odkrycie...
na razie nie mam zdania ale temat napradę interesujący....

Offline azzurra
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1839
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #2 dnia: 4 Maja 2006, 14:50 »
Nic nie będzie ;) Jak dla mnie wiele krzyku o nic. Ten tekst manuskryptu ma więcej dziur niż szajcarski ser. Trudno stwierdzić, co tam tak naprawdę jest, skoro brakuje tylu fragmentów...

Czytałam tylko tekst, nie śledzę otoczki, bo wolę zaczerpnąć ze źródła, "dorabianie" naukowej wykładni tego tekstu jest jak dla mnie mocno naciągane.
Na babskim forum wcześniej czy później do głosu dochodzi zazdrość...

Offline Marta

  • phpBB Moderator
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3868
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #3 dnia: 4 Maja 2006, 14:56 »
Ja też oglądałam fragment. Powiem, że mnie zszokował, a nawet bardzo.  :shock:
Sama nie wiem co o tym myśleć...może to wszystko tylko po publikę zostało zrobione. :roll:



Relacja i fotki z naszego pięknego dnia:
https://e-wesele.pl/forum/viewtopic.php?t=4077

Offline pioteras

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Już jest KUBUŚ... i JULIA też :-)
  • data ślubu: 15.07.2006
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #4 dnia: 4 Maja 2006, 15:03 »
Musiałabyś sam program zobaczyć... dziur sporo jest, fakt, ale tłumaczenie z języka koptyjskiego to żaden problem, pracują nad tym manuskryptem obecnie tęgie głowy. Na 100% jest oryginalny i pochodzi z okresu kiedy pisano ewangelie. Do Biblii wybrano 4, ponoć najpopularniejsze a reszte postanowiono zniszczyć. Ogółem ewangelii było około 30 według badaczy. Dla mnie jest to fascynujące i uważam że wcale nie przeszkadza w wierze a wręcz odwrotnie, człowiekowi łatwiej wierzyć w rzeczy (sprawy) namacalne.


Offline Anielka

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 2168
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 15.08.2006
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #5 dnia: 4 Maja 2006, 15:17 »
Dla mnie najważniejsza jest ideologia miłości, którą szerzył Jezus i która jest moim zdaniem fantastyczna, a nowe przykazania, które dał są wjaśnieniem wszystkiego. Ilość ewangelii nie ma tu większego znaczenia, bo to wystarczy za całość. I wszystko na ten temat.

Offline azzurra
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1839
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #6 dnia: 4 Maja 2006, 16:29 »
Amelani, Ewangelie wchodzące w skaład Nowego Testamentu określono na długo przed ustanowieniem Watykanu jako siedziby głowy kościoła.  :wink:

Teraz jest "klimat" na takie sensacje. Ale myślę, że ta będzie sezonowa. Nie spodziewam się rewolucji w Kościele. Przetrwał jakieś 2000 lat, przetrwa i to. I dobrze.
Na babskim forum wcześniej czy później do głosu dochodzi zazdrość...

Offline pioteras

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Już jest KUBUŚ... i JULIA też :-)
  • data ślubu: 15.07.2006
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #7 dnia: 4 Maja 2006, 18:13 »
Cytat: "azzurra"
przetrwa i to. I dobrze

tyle że nigdy nie było aż takiej sensacji a jeśli nawet były to nie było mediów je nagłaśniających. Obok tego po prostu nie daje się przejść niezauważając tego.  Kościół się zmienia, powoli ale się zmienia, teraz Watykan ma problem większego kalibru.


Offline azzurra
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1839
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #8 dnia: 4 Maja 2006, 19:06 »
Pioteras, ale gdzie widzisz problem dla Kościoła? Bo ja przeczytałam jeden artykuł zapowiadający wielką sensację, ale jak dla mnie to w manuskrypcie nie ma nic, co rzeczywiście byłoby takim trzesięniem ziemi...

Nie widziałam tego filmu, co Ty. Czytałam tylko tekst manuskryptu. NG pewnie pozwoliło sobie na dalej idącą interptetację...
Na babskim forum wcześniej czy później do głosu dochodzi zazdrość...

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #9 dnia: 4 Maja 2006, 20:19 »
Takie apokryfy pojawiały sie już nie jeden raz. Ten po prostu jest dobrze medialnie nagłośniony....a książka (Daana Browna) i film na jej podstawie zrobił dobry podkład pod ten news....
Pojawi sie i zgaśnie...jak inne przed nim.
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline pioteras

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Już jest KUBUŚ... i JULIA też :-)
  • data ślubu: 15.07.2006
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #10 dnia: 4 Maja 2006, 21:11 »
Cytat: "liliann"
Takie apokryfy pojawiały sie już nie jeden raz

a jakie były wcześniej? wiem tylko o ewangeliach gnostyckich, masz jeszcze coś innego na myśłi lilian?
Cytat: "azzurra"
gdzie widzisz problem dla Kościoła

no jeśli ewangelia Judasza jest prawdziwa pod względem merytorycznym to wywraca pogląd o nim samym o 180 stopni, wyobrażasz sobie coś takiego? Wiele spraw była juz przez kościół negowana jaka zła a robiona kiedyś w imię Boga, chociażby krucjaty, najprostszy przykład, ale takie przyznanie sie do błędu okropnie podkopuje autorytet.
Wątpie aby taka instytucja jak NG mogłą sobie pozwolić na zbyt duże nadinterpretacje, to nie gazeta "Fakt" tylko ceniona instytucja która na swoją renome pracowała latami, rzeczy małoprawdopodobnych by nie ogłaszali.


Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #11 dnia: 4 Maja 2006, 21:16 »
podobno był już dużo wcześniej znany ale ukrywany przez etyków i teologów dopiero teraz ujżał światło dzienne...

szkoda,ze w starożytności spłonęły biblioteki kleopatry.. były tam m.in. dzieła homera ( które są dziś nie do odtworzenia) oraz listy ze starego testamentu, których nie da się również odzykać..  wielka strata dla ludzkości...  :roll:

ciekawe kiedy kościół zgodzi się udostępnić więcej religijnych hitów  :?
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #12 dnia: 4 Maja 2006, 21:16 »
Cytat: "pioteras"
masz jeszcze coś innego na myśłi lilian

mam..ale musiałbym poszukać, bo z rękawa teraz nie sypnę żadnymi konkretami...poszperam jak znajdę chwilę wolnego w pracy nad moim wiekopomnym dziełem
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline pioteras

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Już jest KUBUŚ... i JULIA też :-)
  • data ślubu: 15.07.2006
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #13 dnia: 4 Maja 2006, 21:28 »
Cytat: "liliann"
mam..ale musiałbym poszukać

fajnie, ciesze się. mnie pasjonuja takie sprawy, wyjaśnianie historii itp. :)


Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #14 dnia: 4 Maja 2006, 21:41 »
amelani, taaa amelani to też czytałam...ale najciekawsze są teksty gnostyczne, czyli odbiegające treścią i przesłaniem od Nowego Testamanetu i te myśle Pioterasa najbardziej interesują...
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #15 dnia: 4 Maja 2006, 21:41 »
olala.. nieźle...

nawet nie słyszałm o nich.. a czemu nie zostały zawarte z innymi??????????
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline pioteras

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1206
  • Płeć: Mężczyzna
  • Już jest KUBUŚ... i JULIA też :-)
  • data ślubu: 15.07.2006
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #16 dnia: 4 Maja 2006, 21:54 »
Biskup Ireneusz wybrał 4 ewangelie które były najpopularniejsze wśród koptyjskich ludów, najczęściej czytane na spotkaniach i przekazywane z ust do ust. 4 bo są np. 4 strony świata. No i te ewangelie wybrane pasują do siebie pod względem przedstawionych wydarzeń. Tak przedstawiono wybór ewangelii w tym programie na kanale NG


Offline Ninka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 14816
  • Płeć: Kobieta
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #17 dnia: 4 Maja 2006, 21:57 »
Ooo rany! Mnie to przeraża, a na domiar złego miałam dziś kiepskiego księdza na naukach, który dokładnie odzwierciedlał ten typ duchownego, który jest nieelastyczny, ograniczony i nieskłonny do zaakceptowania czegoś innego.... Świat wywala się do góry nogami  :shock:

W innej tajemniczej ewangelii zawarty był fragment, o tym, że kościoły nie powinny być budowane, obrazy świetych nie powinny być malowane itp., to też ukryto przed śmiertelnikami....

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #18 dnia: 4 Maja 2006, 22:28 »
Cytat: "Ninka"
W innej tajemniczej ewangelii zawarty był fragment, o tym, że kościoły nie powinny być budowane, obrazy świetych nie powinny być malowane itp., to też ukryto przed śmiertelnikami

"Królestwo Boże jest w was i wokół was. Nie w domach z drewna i kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam. Podnieś głaz, a znajdziesz mnie".
Pewnie o tym tekscie myślisz...
Został on wielokrotnie cytowany w amerykańskim filmie "Stigmata". Niestety musze Cie rozczarować...ten tekst to tylko wymysł scenarzysty. Co prawda w filmie sugeruje sie że pochodzi on z ewangelii św Tomasza (również tekst apokryficzny), ale niestety nie ma on z nią nic wspólnego..
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline Ninka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 14816
  • Płeć: Kobieta
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #19 dnia: 4 Maja 2006, 23:00 »
No, no zaimponowałyście mi :)

Cytat: "liliann"
"Królestwo Boże jest w was i wokół was. Nie w domach z drewna i kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam. Podnieś głaz, a znajdziesz mnie".

Tak, o ten fragment i o ten film mi chodziło :!:

Niemniej jest też strona w internecie, która traktuje dokładnie o dekalogu i:

Cytat: "martini"
Ninka ma chyba na mysli jedno jedno z dziesieciu przykazan, o ktorych mowia apokryfy. Wg nich jedno z przykazan brzmialo "nie bedziesz chwalil/czcil wizerunkow/obrazow Pana Boga swego..."

Postaram się ją odnaleźć i wkleić link

Offline Ninka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 14816
  • Płeć: Kobieta
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #20 dnia: 4 Maja 2006, 23:05 »
http://www.pismoswiete.republika.pl/p2.html
Czy wolno tutaj cytować teksty z innych stron :?:

Offline gregor
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 35
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Lipca 2006, 12:35 »
..polecam poszperać w duzo starszych treściach niz Ewangelie np. sumeryjskich :lol:  to jest dopiero szokujące... w jaki sposób żydzi połączyli rozne obce mity i wierzenia i wyszła religia  :shock:  niektorym moze zrobic sie troszke przykro  :twisted:

Offline gregor
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 35
Ewangelia Judasza
« Odpowiedź #22 dnia: 21 Lipca 2006, 12:47 »
Judzasz to małe piwsko... te mity są szyte grubymi nicmi  :P