Autor Wątek: Zatrudnianie niani - państwo płaci  (Przeczytany 5004 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline japcio

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 23884
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 2009
Zatrudnianie niani - państwo płaci
« dnia: 29 Września 2011, 21:24 »
hej, w końcu można legalnie zatrudniać nianie, a państwo opłaci zusy, ubezpieczenia, itp. Czy orientujecie się, czy można zatrudnić osobę będącą na emeryturze?

ps albo jestem ślepa, albo jeszcze nie było dyskusji na ten temat....

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Zatrudnianie niani - państwo płaci
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Września 2011, 21:40 »
linka do ustawy daj...
bo coś m to za pięknie wygląda...
nianię to zatrudnić legalnie można już od kilku lat, ale to pracodawca płaci ZUS i ubezpieczenia...

pogmerałam i faktycznie coś znalazłam...

http://kobieta.dziennik.pl/porady-prawne/artykuly/324946,jak-otrzymac-dofinansowanie-do-legalnego-zatrudnienia-niani.html
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline anusiaaa

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26444
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zatrudnianie niani - państwo płaci
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Września 2011, 09:31 »
Z tego co słyszałam np. nie mozna bedąc na umowie o dzielo zatrudnić takiej osoby. Ostatnio mowili o tym w DDTVN.
"Travel is the only thing you buy that makes you richer"

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Odp: Zatrudnianie niani - państwo płaci
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Września 2011, 09:36 »
Od października można zatrudnić nianię, gmina zapłaci składki ale pod warunkiem, że wynagrodzenie to najniższa krajowa ;) od wyższego uposażenia trzeba dopłacić różnicę. Podejmowałam ten temat na początku tego roku, kiedy sama szukałam niani znalazłam ustawę, wtedy nikt nic nie wiedział. Dzwoniłam do PUP, do MOPS-u i do Gminy  ;)
Teraz powinni być bardziej wyedukowani


Offline japcio

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 23884
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 2009
Odp: Zatrudnianie niani - państwo płaci
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Września 2011, 12:01 »
Ustawa ustawą.... Na bank można zatrudnić kogoś z rodziny - bezrobotną siostrę czy matkę. Ale jestem ciekawa, czy można zatrudnić mamę, która jest na emeryturze. Może jakaś mądra istotka na Forum udzieli mi odpowiedzi :) Czy emeryci mogą w ogóle pracować? Jestem ciemna w tym temacie.

Offline aneta_81

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3666
  • Płeć: Kobieta
  • Szczęśliwa, spełniona..
  • data ślubu: 22.07.2006
Odp: Zatrudnianie niani - państwo płaci
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Września 2011, 12:47 »
Przykład 1

Osoba pełniąca obowiązki niani nie musi mieć określonych kwalifikacji

Babcia opiekuje się dwójką dzieci, których rodzice pracują. Chcą oni podpisać z babcią umowę uaktywniającą i zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych. Babcia przebywa obecnie na wcześniejszej emeryturze, a wcześniej wykonywała pracę, która nie była związana z sprawowaniem opieki nad małymi dziećmi. Czy rodzice otrzymają refundację jej składek?

Przepisy ustawy nie określają kwalifikacji, jakie muszą spełniać nianie. Nie muszą one też odbywać szkoleń, jeżeli wcześniej nie miały doświadczenia w opiece nad małymi dziećmi. Taki obowiązek dotyczy tylko osób, które będą zatrudnione do opieki w żłobkach i klubach dziecięcych oraz dziennych opiekunów. Ustawa nie wprowadza też ograniczeń dotyczących pokrewieństwa między nianią a rodzicami dzieci. Wprowadza natomiast na wszystkie osoby sprawujące opiekę na jej podstawie obowiązek odbycia badań sanitarno-epidemiologicznych.
Umowa z nianią

Pierwszym warunkiem skorzystania z ułatwień przewidzianych w ustawie jest podpisanie z nianią specjalnej umowy - tzw. umowy uaktywniającej. Będą do niej miały zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego dotyczące świadczenia usług na podstawie umowy-zlecenia. Ustawa nie wprowadziła wzoru takiej umowy, wskazuje jednak na elementy, które muszą być w niej zawarte. Musi ona określać:

● strony umowy,

● cel i przedmiot umowy,

● czas i miejsce sprawowania opieki,

● liczba dzieci powierzonych opiece,

● obowiązki niani,

● wysokość wynagrodzenia, sposób i termin jego wypłaty,

● czas na jaki umowa została zawarta,

● warunki, sposób zmiany i rozwiązania umowy.

Niania będzie mogła sprawować opiekę nad dzieckiem, które ukończyło 20. tydzień życia, do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy 3 lata. Tylko za ten okres będzie możliwe opłacania za nianią składek. Jeżeli dziecko będzie dalej znajdować się pod opieką niani, całkowite koszty jej zatrudnienia będzie ponosił rodzic. Jednak ustawa przewiduje od tej zasady wyjątek.

Prawo do podpisania umowy uaktywniającej będzie przysługiwać nie tylko rodzicom wspólnie wychowującym dziecko, ale też samotnemu rodzicowi. Przepisy precyzują, że samotnym rodzicem jest rodzic będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo rodzic, w stosunku do którego orzeczono separację, oraz rodzic pozostający w związku małżeńskim, jeżeli jego małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Offline karora
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 09-05
Odp: Zatrudnianie niani - państwo płaci
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Maja 2017, 12:04 »
Ja może tylko przypomnę, że nie ma czegoś takiego jak pieniądze państwa...

Żeby państwo miało jakiekolwiek pieniądze musi komuś zabrać. Komuś czyli każdemu z nas. Więc optymalne rozwiązanie to brak takich "bonusów" im ich więcej tym więcej podatków plus ich obsługa plus "lewe premie"

Offline zibi

  • Administrator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 3691
  • Płeć: Mężczyzna
  • data ślubu: 31.07.1999
Odp: Zatrudnianie niani - państwo płaci
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Maja 2017, 15:05 »
Ja może tylko przypomnę, że nie ma czegoś takiego jak pieniądze państwa...

ano, ale ludzie tego często nie rozumieją...