e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Urlop macierzyński i wychowawczy  (Przeczytany 76161 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline madziq Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 26.04.2008
umowe zlecenie przecież wykazuje się w rocznym zeznaniu?
z tego co ja wiem na wychowawczym mogłabyś podjąć taką pracę która pozwala ci pracować w domu przynajmniej tak kiedyś było ale czy tak jest teraz nie dam sobie ręki uciąć  ;)

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
Jak Ci przyślą pit to tak...

możesz podjąć taką, przy której możesz się jednocześnie opiekować dzieckiem. Ale, tak jak pisałam, tylko pracodawca może Cię odwołać z wychowawczego.

Najlepsze dla Ciebie:
1. Umowa na kogo innego - najlepiej osobę uczącą się, do 25 r.ż. - dostanie jeszcze zwrot z podatku gdy nie przekroczy kwoty wolnej od podatku  tj. 3091 zł.
2. Nie chwalić się dodatkową pracą aby "życzliwi" nie wiedzieli ;D
ale w pierwszej kolejności sobie przelicz czy CI się będzie opłacało finansowo;

Offline Anogete

• zapaleniec
czytam czytam i jakas nieogarnięta jestem:)
albo przeoczyłam to wskażcie proszę ślicznie albo proszę odpowiedzcie

co mam zrobić gdzie sie udać po urodzeniu dziecka aby załatwić formalności 1) w pracy - zachowując terminy żeby sie nie czepiali odnośnie urlopu macierzyńskiego, co im przedstawić i 2) dokąd jeszcze aby wypłacali mi kasiorę

drugie pytanko gdzieś padło stwierdzenie ze jeżeli dziecko jest hospitalizowane można skorzystać ze zwolnienia lekarskiego potem z macierzyńskiego - czego nie życzę ani sobie ani nikomu ale jeżeli dzidzia musi zostac w szpitalu to po zakonczeniu hospitalizacji dopiero macierzyński tak????

i jeszcze pytanie bo koleżanka tak chce zrobić niebawem czy po macierzyńskim można iść na zwol lekarskie a potem złożyć o wychowawczy?? nie skutkuje to jakimiś problemami??

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
1. Jak urodzisz to dostaniesz zaświadczenie -  z tym zaświadczeniem do urzędu stanu cywilnego.
2. Jak będziesz miała akt urodzenia - to Ci dadzą w UM pesel dziecka.
3. Z peselkiem do: NFZ po kartę ubezpieczeniową, do MOPS po becikowe.
Zastanów się czy Wam się może Wam się należy rodzinne - jeśli tak to i drugi tysiąc, jako jednorazowy dodatek.
4. Zakład pracy - daj znać na piśmie lub zadzwoń że Ci się dziecko urodziło, a po otrzymaniu aktu urodzenia - ksero dla kadrowej.
5. Pracodawca - poniżej czy powyżej 20 osób zatrudnia? Jak powyżej to Ci kadrowa wszystko załatwi, jak poniżej - sama będziesz zanosić dokumenty do ZUS`u.
Nie przejmuj się terminem - wiadomo im wcześniej załatwisz w Zus`ie tym szybciej otrzymasz pieniądze. Ale i tak jesteś cały czas ubezpieczona.Podaj im numer konta.
6. Meldunek dziecka -  z aktem urodzenia (tak mi się zdaje że miałam przy sobie). No chyba że Ci automatycznie zameldują przy Tobie dziecko. To zależy od urzędu ;D
7.Później zgłosić dziecko do ubezpieczenia - musisz zdecydować przy kim ma być ubezpieczone.

Offline ANNUUSSIIA Kobieta

• uzależniony
Dzięki za podpowiedz :D

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec

drugie pytanko gdzieś padło stwierdzenie ze jeżeli dziecko jest hospitalizowane można skorzystać ze zwolnienia lekarskiego potem z macierzyńskiego - czego nie życzę ani sobie ani nikomu ale jeżeli dzidzia musi zostac w szpitalu to po zakonczeniu hospitalizacji dopiero macierzyński tak????

najpierw macierzyński, później ewentualne L4 na dzidziusia
i jeszcze pytanie bo koleżanka tak chce zrobić niebawem czy po macierzyńskim można iść na zwol lekarskie a potem złożyć o wychowawczy?? nie skutkuje to jakimiś problemami??

nie, może iść na L4 lub na urlop wypoczynkowy - po macierzyńskim będzie już przecież w pracy więc te same reguły; może też iść od razu na wychowawczy - niech pamięta tylko o wniosku: złożyć co najmniej 2 tygodnie wcześniej;
« Ostatnia zmiana: 27 lipca 2009, 15:58 wysłana przez liliann »

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 13.10.2007
A co bedzie jak wniosek na wychowawczy zlozy sie mniej niz 2 tyg wczesniej?? np 10 sierpnia a wychowawczy chcialo by sie od 15 sierpnia??

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 30 września 2006
chyba zależy od pracodawcy...
to już tylko jego wolna wola, może kazać wrócić do pracy na kilka dni...no nie wiem...

kurcze, to już laska powinna pamiętać i składać  terminie...

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
jeszcze pare dni i sie przekonamy

Offline Anogete

• zapaleniec
dzięki wielkie za odpowiedz ;D juz mam duzo duzo jasniej

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
jasne, trzeba pilnować terminów.

jeśli się zgodzi pracodawca to ok;

a jak nie to musi dziewczyna przesunąć termin wychowawczego - tak aby zachować te 2 tygodnie od złożenia wniosku. Na ten czas co jej zostanie pomiędzy macierzyńskim a wychowawczym - może wrócić do pracy lub (jeśli np się boi że ją zwolnią) iść na L4 (bo będzie chora ;)).

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
dziewczyna wiele klopotow narobila pracodawcy...

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
no to może mieć on teraz okazję i to zgodnie z przepisami, żeby zrobić jej kuku....

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
to prawda, w razie czego ratuje ją tylko L4...
bo jeśli się stawi do pracy może jej dać wypowiedzenie i wtedy urlop wychowawczy dostanie, ale do czasu zakończenia wypowiedzenia :P...

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
poczekamy do 15 sierppnia i bedzie wsyztko ajsne... bo wszytkiego mozna sie spodziewac.. Wiem jedynie tyle ze laska nie chce do pracy wracac bo  z 2 dzieci to nie mozna pracowac tylko trzeba z nimiw domu siedziec

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
jak chce od 15 sierpnia iść, to niech napisze pisemko i wyśle najpóźniej 1 sierpnia, za zwrotką;
albo osobiście w kadrach - tylko na kopii niech jej się ktoś podpisze WYRAŹNIE + pieczątka + data i po sprawie ;D
ma jeszcze 4 dni na załatwienie sprawy więc zdąży;

to nic skomplikowanego, niech napisze coś takiego:

...

miejscowość, … 2010 r.
Zdzisia  …
Ul. ……
kod miasto

……nazwa zakładu pracy.....
Dział Kadr

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego

W celu zapewnienia osobistej opieki nad dzieckiem … urodzonym  xx.xx.2009 r. składam wniosek o udzielenie mi urlopu wychowawczego w pełnym wymiarze czasu pracy w okresie od dnia … r. do dnia … 2012 r. Jednocześnie informuję, że dotychczas nie korzystałam z urlopu wychowawczego na wymienione  Dziecko. Do wniosku dołączam oświadczenie ojca dziecka  Georga  …, ul. …, kod miasto  o braku zamiaru korzystania z urlopu wychowawczego przez okres wskazany we wniosku.
Podstawa prawna: art. 186 Kodeksu Pracy.

podpis

............................................a teraz oświadczenie ojca .................................................

miasto, data
George
Ul. ...
kod, miasto

Oświadczenie

Niniejszym oświadczam, iż nie zamierzam korzystać z urlopu wychowawczego przysługującego na dziecko Imię I Nazwisko, zam. ul. ..., kod, miasto w okresie xx.xx.2009 - xx.xx.2012 r.

...

i ciach...po sprawie  ;D

acha, i jeszcze raz podkreślam - jak się wyrobi w czasie dziewczyna  to NIE MA PRAWA jej pracodawca odmówić urlopu wychowawczego ;D
więc wszystko zależy od niej

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
MagdaMa napewno sie to komus przyda:) Ona wie jak sie to robi bo to jej drugie dziecko. Ja stoje po drugiej strony barykady wiec glupio sie przyznac ale bede sie cieszyc jak nie zdazy...

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
pewnie, niech zdąży...
Zawsze są dwie strony więc się w ogóle tym nie przejmuj. Chodzi zawsze o to, aby pilnować swoich interesów ;D
Dla pracodawców kodeks pracy to utrapienie, ale wprowadza dużo zdrowego rozsądku do pracy :D i nie pozwala na niewolnictwo (choć nie zawsze). Z drugiej stronę niejednokrotnie pozwala na "naciąganie" prawa.
Zawsze są dwa spojrzenia na temat ;D

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
MagdaMa ale i pracodawca potrafi niezle oberwac po lapach za taka pracownice...ja do tej pory to odczuwam...

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
szczególnie jak jest to niewielka kilkuosobowa firma a nie koncern...

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
liliann swiete slowa

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
Netula - przykro mi.
Niestety zawsze są dwie strony medalu.

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
ano zawsze sa..Ale na szczescie sa normalne pracownice ktore i pracodawce rozumieja

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
Netula oby i vice versa...bo wiesz jak w życiu bywa

napisz co tam u owej panny jak się sprawa wyklaruje, czy urlopik czy zwolnienie...czy zdążyła itp...

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
narazie nic mi nie wiadomo.. Do dzis osobiscie nie byla ale moga poslac cos poczta...

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
Mam do was prosbe. Mozecie mi podac podstawe prawna gdzie ejst napisane ze wniosek o urlop wypoczynkowy musi byc zlozony minimum 14 dni wczesniej? i to samo tyczy sie wychowawczego. Bardzooo wam dziekuje jak uda sie odpowiedziec

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
wypoczynkowy to nie sądzę by miał takowe obostrzenie, można go złożyć dzień przed urlopem, a kobiecie po macierzyńskim nie można odmówić wypoczynkowego i nie wydaje mi się, żeby go musiała składać na dwa tygodnie w przód.
wychowawczy to na pewno...
postaram się poszperać...

a co koleżanka kombinuje? złożyła o wypoczynkowy? no i nikt nie ma prawa go jej odmówić...

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
na temat wychowawczego juz znalazlam. "kolezanka" do dzis sie nie odezwala ale znajac zycie  bedzie chciala wypoczynkowy wziasc...

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
pewnie tak i ma do tego prawo...

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
no i dzis zdzwonila ze chce urlop. W poniezialek z szefem sie ma spotkac...