e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Szczepić czy nie szczepić?  (Przeczytany 66788 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anetka71 Kobieta

• maniak
  • data ślubu: 11.10.2008
Szczepić czy nie szczepić?
13 maja 2010, 12:02
Witam!
Za nicałe dwa tygodnie czekają mnie pierwsze szczepienia córeczki i mam z tego powodu problem :( Wszędzie słyszę o szczepieniach skojarznych 5 w 1, 6 w 1, szczepieniach na rotawirusy i pneumokoki...Problem we tym,że ile gazet/forum/lekarzy-tyle opinii. Chcę dla swojego dziecka jak najlepiej,ale wiem także, że najdroższe nie zawsze oznacza najlepsze...Mój lekarz rodzinny namawia na wszystkie szczepienia (te płatne), koleżanka lekarz odradza rotawirusy, a z kolei moja ginekolog swoje dzieci szczepiła tylko tym,co gwarantuje NFZ i mnie też tak radzi. Ponieważ to forum jest dla mnie kopalnią dobrych rad i porad, mam do Was pytanie- a jak Wy szczepiłyście swoje pociechy? wiem,że pewnie opinie będą różne,ale może to pomoże mi trochę dokonać wyboru. Nie chodzi mi o t,by zaoszczędzić pieniądze, tylko o to, by nie szczepić wszyskim co popadnie, bo tak reklamują gazety i telewizja...
Z góry dziękuję za porady :)

Offline masumi85 Kobieta

• maniak
  • data ślubu: 08.09.2007
Odp: Szczepić czy nie szczepić?
13 maja 2010, 22:34
Ja szczepiłam skojarzonymi i polecam. Po pierwszej szczepionce na NFZ moje dziecko mialo skutki uboczne (placz wrecz wrzask, temperatura, brak apetytu- nie jadło nic). Od momentu szczepienia skojarzonymi brak skutkow ubocznych. Ale to akurat przypadek mego dziecka, u Ciebie może być inaczej.
Co do rota - nie szczepilam, było juz za późno. Puki co nie żałuje.
Pneumo i meningo też narazie nie - lekarka mi powiedziała, ze jeśli siedzi ze mną w domu można poczekać. Teraz w planach mamy puszczenie go do przedszkola i będziemy szczepić - z tym, ze po 2 r.ż. jest tylko po jednej dawce (meningo wogóle jedna dawka, nie ważne ile dziecko ma miesięcy/lat).
Także u mnie to tak wygląda.
A jak u innych dziewczyn to pewnie już niedługo napiszą :-)
Kubuś 10.10.2008,          Kacperek 09.07.2010        Aleksander 11.10.2013

Offline ~Ania~ Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 2006-10-07
14 maja 2010, 10:30
Meningo chyba sa dwie dawki przed skonczeniem 2lat.

Offline gosiaczekk Kobieta

• Chuck Norris
14 maja 2010, 10:56
a po 2 latach jedna  :)

Offline ricardo Kobieta

• Patrycja
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 08.09.2007
14 maja 2010, 11:17
My wybraliśmy szczepienie skojarzonymi 6 w 1 oraz Rotarix. W tej 6 w 1 nie trzeba dodatkowo na wzw szczepić, no i w ogóle 1 ukłucie to dla mnie cud bo po tym 1 moja Mała dosyć długo płakała, a przed nami babka szczepiła tymi na NFZ i dziecko tyle płakało, że aż mi się serce krajało. Po tym szczepieniu moja Mała nie miała żadnych skutków ubocznych, jedynie co więcej spała i tyle.

Offline kjp83

• Chuck Norris
  • data ślubu: 13.09.2008
14 maja 2010, 11:19
My szczepiliśmy wszystkim jak leci bo Szymek jest żłobkowy. Skojarzonymi 6 w1, rota jak był malutki. Szczepionka na rota rzeczywiście ma wiele różnych opinii bo chroni tylko przed jednym szczepem wirusa, a co chwile pojawia sie jakiś nowy szczep. Szymek miał lekką jelitówke jak miał 8 miesiecy, nie chciał pić i wylądowaliśmy w szpitalu żeby go trochę nawodnić. Okazało się że był to jakis szczep przywieziony z wysp. I rzeczywiscie 2 dni wczesniej była u mnie kolezanka z Irlandii. Dzieki temu ze Szymek był szczepiony przeszedł ta jelitówke bardzo łagodnie- raz wymioty 3 razy kupka- a odwodnił się tylko dlatego że nic a nic nie pił. Wiec ja uważam że jeśli ma sie możliwość to powinno sie szczepić na rota.
Pneumo i meningo to w sumie dla mnie oczywiste żeby szczepić- tym bardziej jak dziecko przebywa w dużych skupiskach dzieci. No i dzisiaj szczepiliśmy na ospę.

Na meningo zawsze jest jedna dawka, niezaleznie kiedy się szczepi. Pneumo 3 dawki jesli szczepienie przed rokiem, 2 dawki jesli szczepienie po roku i jedna dawka dla szczepienia po 2 roku zycia.

♡ Szymon & Leon ♡

Offline anusiaaa Kobieta

• Chuck Norris
14 maja 2010, 11:25

My szczepilismy na wszystko tj: rota, 6w 1, pneumo i ospa (dzieki temu Mloda nie zachorowała jak na razie na ospe a miala styczność z dwoma kuzynami, ktorzy wlasnie ospe przechodzą), teraz bedzie szczepiona na meningo :) Wg mnie warto!
"Travel is the only thing you buy that makes you richer"

rybkawiedenka

• Gość
14 maja 2010, 11:38
Ja nie szczepiłam na tę obowiązkową po 13 miesiącu, na meningo, pneumo i na rota.

Offline Gemini Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 30.06.2007
14 maja 2010, 12:47
My szczepiliśmy 5w1 i rotawisusy

Co do rota mam mieszne uczucia. Daria w Boze Narodzenie złapała wirusa jelitowego, o ile się nie mylę był to Norawirus, czy jakoś tak ??? 10 dni koszmarnej biegunki i niestety pobyt w szpitalu, chociaż tylko dwa dni. Na oddziale leżały z nią dzieciaki z rotawirusem, ale rota młoda nie złapała. Sama nie wiem czy szczepiłabym drugi raz ???

Jak skończy 2 lata zaszczepimy na pneumo i meningokoki. Na ospę nie szczepimy

Online Katrinka Kobieta

• My:)
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 04.08.2007
16 maja 2010, 11:16
my szczepiliśmy 6 w 1, rotarix, a po roku Priorix, pneumokoki i ospa wietrzna. Teraz czeka nas meningokoki, jedna dawka!
Wolę zaszczepić, teraz mała ma większy kontakt z dziećmi.

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 30 września 2006
16 maja 2010, 11:32
Na meningo zawsze jest jedna dawka, niezaleznie kiedy się szczepi.

to w kontekście, że forum to kopalnia wiedzy...

akurat to powyżej to wierutna bzdura...

Offline anusiaaa Kobieta

• Chuck Norris
16 maja 2010, 14:00
A no wlasnie, zdziwilam sie ta jedna dawka...ale mam pytanie na stronie meningokoki.info pisze, ze jedna dawka jest "od 2 roku zycia", a pozniej, ze dziecko 1, 5 roczne powinno miec jedna dawke czy tzn., ze OD 2 roku, znaczy po skonczonym pierwszym ::)
Caly czas myslalam, ze PO skonczonym 2-gim roku jest jedna dawka ::)

Offline kjp83

• Chuck Norris
16 maja 2010, 16:10
My meningo mieliśmy zaraz po roku i była tylko jedna dawka. W piątek byliśmy na drugiej dawce pneumo i ospie i na temat meningo dostałam taką informację od pielęgniarki która szczepi. Może to zależy od tego czym się szczepi.
Neisseria meningitidis grupy C (meningokoki grupy C) - Szczepionki skoniugowane :
- niemowlęta po ukończeniu 2 -go miesiaca życia: 2 dawki z co najmniej dwu miesięczną przerwą, dawka przypominająca w drugim roku życia - dzieci powyżej 1 roku życia, młodzież,dorośli: 1 dawka szczepionki.

Szczepionki polisacharydowe:
dzieci powyżej 2 lat i dorośli, konieczne dawki przypominające co kilka lat.

Źródło: http://www.meningokoki.info.pl/index.php?page=kalendarz_szczepien

♡ Szymon & Leon ♡

Offline Mariolka Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 23 kwietnia 2005 r.
16 maja 2010, 18:40
Ja nie szczepiłam na tę obowiązkową po 13 miesiącu, na meningo, pneumo i na rota.
Ja dziewczyn też nie zaszcepię na tą

rybkawiedenka

• Gość
16 maja 2010, 19:03
Mariola ja nie zaszczepiłam właśnie po tym jak z Tobą rozmawiałam i potwierdziłam obawy co do jej szkodliwości u mojej pediatry. Ona swojego dziecka też nie zaszczepiła.

Offline Mariolka Kobieta

• Chuck Norris
16 maja 2010, 19:04
a wiesz jak Ja pluję sobie w twarz?
chyba tłumaczyć Ci nie muszę

rybkawiedenka

• Gość
16 maja 2010, 19:07
Wiem. Nie musisz...

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
16 maja 2010, 20:59
Nie mniej jednak...gwoli ścisłości to

meningokoki - dzieci powyżej 1 roku życia, młodzież,dorośli: 1 dawka szczepionki.

nie oznacza tego...

Na meningo zawsze jest jedna dawka, niezaleznie kiedy się szczepi.

Offline kjp83

• Chuck Norris
16 maja 2010, 21:15
Fakt nie oznacza ale to babka w szczepieniach mnie tak poinformowała. Poza tym na plakacie w przychodni jest jak byk napisane że na wirusa są narażone dzieci powyżej roku, więc nie widzę sensu szczepić przed rokiem. Na stronie informacje są trochę inne bo podają że dzieci od 3 miesiąca życia.

♡ Szymon & Leon ♡

Offline Mariolka Kobieta

• Chuck Norris
16 maja 2010, 21:17
oj czepiacie sie szczegółów

ważne,że po roku jest jedna dawka
a jak ktoś chce zaszczepić wcześniej to ma więcej niż jedną dawkę
i tyle.. ;D

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
16 maja 2010, 21:23
Owszem Mariol, ale wypadałoby napisać "przepraszam pomyliłam się", a nie udowadniać, że niby się pomyliłam, ale jednak nie pomyliłam.

Offline kjp83

• Chuck Norris
16 maja 2010, 22:17
Rzeczywiście powinnam była tak napisać lilian za co przepraszam. Tylko będąc szczerym strasznie mnie wkurzyło to Twoje stwierdzenie "wierutna bzdura".

No i teraz pytanie kto piszę prawdę odnośnie tego od jakiego wieku dziecko jest narażone na wirusa- po 3 miesiącu czy po roku ???

♡ Szymon & Leon ♡

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
16 maja 2010, 22:38
Bakteria nie wirus...to raz...

Dwa .... to co cytujesz to są dane epidemiologiczne, czyli najczęstsze zachorowania to wiek taki a taki...statystyka ma się nijak do pojedynczego przypadku.
Neiseria meningitidis nie pyta się o wiek...noworodek ma taką samą szansę na zarażenie się ja trzylatek jeśli będzie narażony na kontakt z patogenem, czytaj nosicielem, np w postaci kochanej babci, która wyliże mu smoczka.
Ryzyko rośnie po roku życia, bo dziecko ma kontakt z szerszą grupą ludzi, trafia do skupisk typu żłobek, zajęcia muzyczne itp.

Offline Mariolka Kobieta

• Chuck Norris
17 maja 2010, 12:26
dlatego Ja nie cierpię babć oblizujących smoczków, czy podających czegoś do spróbowania ze swojej łyżeczki czy kubka

Offline kjp83

• Chuck Norris
26 maja 2010, 23:06
To ja napiszę jeszcze odnośnie rota. Opinie są podzielone, ja zawsze byłam za tym aby szczepić. Na potwierdzenie sytuacja z tego tygodnia. Szymek w ndz rano miał wymioty i biegunkę. Nie byłam pewna co było przyczyną, ale przeszło po 12 ( zaczęło sie nad ranem) więc winę zwaliłam na wieczorną kiełbasę popita chwilę później kaszą. Okazało się jednak że był to wirus- teściową która z nim spała rozłożył na bite 3 dni. Więc jednak szczepionka działa :)

♡ Szymon & Leon ♡

Offline anusiaaa Kobieta

• Chuck Norris
27 maja 2010, 11:35
Zu zaszczepiona na ospe jakis czas temu, teraz miala kontakt z dwoma kuzynami, obaj w odleglosci ok. 2 tyg byli chorzy wlasnie na ospe. Zu nawet nie zlapala tej "wersji poronnej" :) I wcale nie zaluje, ze wydalam 150 zl. Wystarczy mi zapalenie oskrzeli, podziekuje za inne paskudztwa. I nikt mnie nie przekona, ze lepiej by bylo, jakby zachorowala ::)

Offline kjp83

• Chuck Norris
27 maja 2010, 11:47
Anusia dokładnie. Nigdy nie wiesz jak Twoje dziecko przeszłoby taką ospę. Mogło być kilka chrostek ale co jak byłaby wysypana maxymalnie- główka, włosy narzady płciowe. Znajoma pielęgniarka mówiła mi że ostatnio widziała chłopca który miał tak strszna ospę że przez 25 lat swojej praktyki czegoś takiego nie widziała. Jedna wielka chrosta. No i taki 7 latek już może zrozumieć żeby nie drapać ale 2 latkowi tego nie wytłumaczysz- bedzie się drapał i zostawiał sobie blizny :/

♡ Szymon & Leon ♡

rybkawiedenka

• Gość
27 maja 2010, 11:51
Anusia ja nie będę przekonywać ale istniejące możliwe powikłania PO podaniu tej szczepionki są zdecyedowanie poważniejsze niż odra, świnka czy różyczka.

Poczytaj tu jeśli znajdziesz chwile. Moja pediatra właśnie dlatego poparła moje nie szczepienie, bo nie masz żadnych gwarancji...

http://f.kafeteria.pl/temat.php?id_p=3402980&start=30

Offline anusiaaa Kobieta

• Chuck Norris
27 maja 2010, 12:01
Rybka, ty piszesz o odrze, swince, rozyczce; ja o ospie :) To raz.
Po drugie nie szczepilam MMRII-przed szczepieniem zawsze czytam, jakie mam mozliwosci, dowiaduje sie, rozmawiam z pediatra.
 Po trzecie odsetek tych powiklan jest znacznie mniejszy, niz powikladnia po tamtych trzech chorobach.
A po czwarte, wierze w to, ze szczepienia generalnie na wszystko uratolwaly wiele istnien ludzkich i są potrzebne.

rybkawiedenka

• Gość
27 maja 2010, 12:35
Wiem  ze piszesz o ospie, miałam bardziej na myśli odniesienie do stwierdzenia

I nikt mnie nie przekona, ze lepiej by bylo, jakby zachorowala .

Za blisko mam osobę której dziecko przeżywa te właśnie powikłania po szczepieniu żeby zdecuydować się świadomie zagrozić swojemu dziecku.