Autor Wątek: Obraczki Mokume Gane i ze stali damasceńskiej  (Przeczytany 11654 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kamyk4
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 12.10.2002
Obraczki Mokume Gane i ze stali damasceńskiej
« dnia: 16 Listopada 2009, 22:33 »
Wybrałam się na targi w Berlinie i zobaczyłam tam piękne i bardzo niestandardowe obrączki jedne ze stali damasceńskiej a drugie zrobione wg japońskiej techniki Mokume Gane. Myślę, że są świetną propozycją dla ludzi chcących mieć oryginalne, zupełnie inne niż wszyscy obrączki.
Stal damasceńska: której oryginalna technologia zaginęła i teraz to tylko próby odtworzenia, ale wygląda super. Mówi się, że to stalowy arkusz składany kilkadziesiąt razy tak, aby po wykuciu i oszlifowaniu widać było wszystkie 300 warstw.

A Mokume Gane to starożytna japońska technika, kiedy kilka różnych metali skręca się, zgrzewa a potem wykuwa w kuźni w pierścień i w ten sposób wychodzą takie wielokolorowe cudeńka.
W tej technologii stosuje się metale o różnych kolorach: platyna, palladyn, srebro, złoto (różnych rodzajów), mosiądzu, miedzi, shakudo (75% Cu, 25% Au), shibuichi (75% Cu, 25%-5% Ag). Warstwy metali przenikają przez całą objętość, dlatego nie ulegają wytarciu.


Więcej zdjęć tutaj:
http://picasaweb.google.com/skryccy/Obraczki?feat=directlink

Jeśli chodzi o cenę tych obrączek to nie spytałam bo byłam zafascynowana wykonywaniem na żywo splotów z różnych metali, ale znalazłam Polaka, nazywa się Artur Skrocki, który robi bardzo podobne obrączki (ale wolę te niemieckie) i u niego ceny to ok 3500 zł za sztukę.
Myślę, że niemieckie ceny będą niestety podobne:(
Jeśli moderator pozwoli to wkleję linki niemieckich firm, które się specjalizują w wykonywaniu tych obrączek.

Offline mka

  • Every second is a lifetime and every minute more brings you closer to God and you see nothing but the red lights you let your body burn like never before. And it feels better than love. Yeah it feels better than love...
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5815
  • Płeć: Kobieta
  • We are connected that is how I feel...e-zadymiary
  • data ślubu: :Serduszka: AF :Serduszka:
Odp: Obraczki Mokume Gane i ze stali damasceńskiej
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Listopada 2009, 22:55 »
Zakochałam się, te pierwsze wklejone  :mdleje:  ::)

Offline kamyk4
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 12.10.2002
Odp: Obraczki Mokume Gane i ze stali damasceńskiej
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Listopada 2009, 23:45 »
Gdybym nie była mężatką!! Właśnie kombinuję jak wół pod górę, skąd wziąć te 4000 zł i jaki sobie wymyślić pretekst do kupienia nowej obrączki:)
Mka ale ta stal damasceńska powinna być tańsza niż Mokume Gane!

Offline mka

  • Every second is a lifetime and every minute more brings you closer to God and you see nothing but the red lights you let your body burn like never before. And it feels better than love. Yeah it feels better than love...
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5815
  • Płeć: Kobieta
  • We are connected that is how I feel...e-zadymiary
  • data ślubu: :Serduszka: AF :Serduszka:
Odp: Obraczki Mokume Gane i ze stali damasceńskiej
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Listopada 2009, 07:44 »
Będę się orientować ;)

Offline marcella

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 10942
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 21.05.2011
Odp: Obraczki Mokume Gane i ze stali damasceńskiej
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Sierpnia 2010, 22:41 »
Czad!!!! Oj też bym taką chciała....


Offline pneumokok
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Obraczki Mokume Gane i ze stali damasceńskiej
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Sierpnia 2010, 10:37 »
My też chcieliśmy takie.  Nawet znaleźliśmy artystę, który wykonuję obrączki taką techniką.  Ma pracownie w Krakowie ale ma przedstawicieli w wielu miastach m. in.  w Szczecinie i Poznaniu.  Nie wiem jak wyglądają obrączki ze stali damasceńskiej ale ze złota nam nie podpasowały.  Kosztują bez względu na rozmiar 3000 zł za parę.
Wybraliśmy inne też u tego samego artysty.

Offline marcella

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 10942
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 21.05.2011
Odp: Obraczki Mokume Gane i ze stali damasceńskiej
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Sierpnia 2010, 14:02 »
pneumokok a podałabyś mi na priv strone www tego artysty jeśli takową posiada...??


Offline Miya

  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 231
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 09-07-2011
Odp: Obraczki Mokume Gane i ze stali damasceńskiej
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Sierpnia 2010, 16:54 »
Mokume game widziałam, na żywo wyglądają świetnie. :) Pan który wykonuje to w Polsce to Andrzej Bielak, natomiast ze stali dalmaceńskiej nie widziałam obrączek, słyszałam tylko o nożach. Świetny pomysł i wyglądają rewelacyjnie. :)