Autor Wątek: Mleko kozie .  (Przeczytany 5392 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jagna77

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5924
  • Płeć: Kobieta
  • Mateuszek cały nasz świat ....
  • data ślubu: 08.04.2007 *WIELKANOC*
Mleko kozie .
« dnia: 24 Maja 2009, 10:34 »
 Jeśli taki temat był to prosze moderatora o usunięcie. Ja nie znalazłam podobnego .

 Chdzi mi o Wasze opinie na temat mleka koziego. Czy jakaś foremka może podaje swojemu dziecku owe mleko itp.

W związku z alergią Mati ma ograniczoną ilość białka mleka krowiego , aktualnie wprowadzam mu mleko kozie , stopniowo mieszam z modyfikowanym i jak narazie spokojnie je sobie , nawet raz zjadł troche twarozku koziego i tez nie było sprzeciwu . Dodaje ,że kupuje mleko kozie w kartonie UHT.
 Czekam na opinie ....  wszystkie za i przeciw ....

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Mleko kozie .
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Maja 2009, 10:50 »
Powiem Ci, że też miałam taką ideę, żeby zastąpić kozie krowim (Ewa też ma nietolerancję mleka krowiego), ale po tym co sobie poczytałam odstąpiłam od pomysłu, tym bardziej, że córa je Pepti i nie narzeka....

Wrzucam fagment komentarza do artykułu z Medycyny Praktycznej

U dzieci z alergią na mleko krowie główna trudność w opracowaniu diet eliminacyjnych polega na dostarczeniu chorym równoważnych pełnowartościowych składników odżywczych bez wywoływania stanów niedoborowych. Najlepszym sposobem uniknięcia antygenów mleka krowiego jest karmienie piersią. W sytuacjach, kiedy karmienie takie jest niemożliwe (zwykle z powodu niewystarczającej ilości pokarmu matki), istnieje tradycja zastępowania mleka kobiecego mlekiem kozim, znacznie rzadziej owczym, a zupełnie wyjątkowo kobylim. Jednak wszystkie wymienione mleka pochodzą od zwierząt kopytnych i mają wiele cech wspólnych, a przede wszystkim ich białka dają między sobą odczyny krzyżowe.
Wprawdzie podawanie mleka koziego czy owczego przynosi dzieciom z alergią na mleko krowie niekiedy pewną ulgę, ale jest ona niewielka, tylko przejściowa i nie zawsze występuje. Taką poprawę stanu klinicznego obserwowano dawniej, kiedy nie było jeszcze mieszanek odżywczych i leczniczych. W Polsce spostrzeżenia te dotyczyły głównie mleka koziego. Jednak obecnie wiadomo, że i u dzieci, i u dorosłych z alergią na mleko krowie mleko kozie i owcze może wywołać (i prawie zawsze się tak dzieje) nawet ciężko przebiegający napad astmy, zaostrzenie AZS, nieżyt nosa, wysiew pokrzywki lub wstrząs anafilaktyczny.
Wykazano, że główną przyczyną złego znoszenia mleka innych gatunków przez chorych uczulonych na mleko krowie jest kazeina, która nieraz stanowi 80% białek mleka. W alfa-kazeinach krowy, kozy i owcy 87-98% łańcuchów polipeptydów ma identyczną budowę i zawiera te same aminokwasy. Pewien wyjątek stanowi tu mleko ośle. W jednym z ośrodków w latach 90. XX wieku stwierdzono nawet, że większość dzieci z alergią na mleko krowie toleruje mleko ośle.
Przypadki alergii na mleko jednego gatunku kopytnych u osób dobrze tolerujących mleko innych gatunków (może z wyjątkiem osła) są ogromnie rzadkie, ale się zdarzają. Badania laboratoryjne wykazują jednak, że in vitro odczyny krzyżowe w jakimś stopniu zachodzą także z białkami klinicznie dobrze znoszonego mleka gatunków kopytnych. Dlatego w artykule redakcyjnym, który się ukazał w "Clinical and Experimental Allergy" w 1999 roku, mocno zaakcentowano wskazówkę dla lekarzy praktyków: "Rozpoznanie alergii lub nietolerancji pokarmowej powinno się opierać wyłącznie na obserwacji klinicznego znoszenia spożywanych antygenów pokarmowych", wbrew wielu publikacjom o przydatności metod laboratoryjnych.

prof. dr hab. med. Edward Rudzki
Klinika Dermatologiczna AM w Warszawie
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline Jagna77

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5924
  • Płeć: Kobieta
  • Mateuszek cały nasz świat ....
  • data ślubu: 08.04.2007 *WIELKANOC*
Odp: Mleko kozie .
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Maja 2009, 11:01 »
Wiesz a znam przypadek ,że dzieci (rodzeństwo) z AZS pija mleko kozie i po widocznych zmianach skórnych (przy piciu mleka modyfikowanego ) znaku nie widać....

Czekam na dalsze opinie foremek ...


Jak narazie mati ma na szczęście lekkie uczulenie  ( wynik z krwi) więc nie ma całkowicie wykluczonego mleka aby ograniczać mamy .... jak narazie  po kozim ma apetyt .... hmmm

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Mleko kozie .
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Maja 2009, 11:10 »
wiesz to jest jakaś alternatywa...lepsza niż mleko krowie, ale gorsza niż hydrolizat...

Hydrolizat ma ten minus, że smakuje jak smakuje. Dzieci karmione nim od małego tolerują jego smak, ale podejrzewam, że też do czasu. Trudno raczej na nim zrobić owsiankę dla starszego malucha...przynajmniej ja sobie tego nie wyobrażam....błeeeee ochyda :-X....
Zatem jeśli można ją zrobić na kozim i dziecko nie ma po tym objawów, to czemu nie.

Chociaż mi osobiście specyficzny smak koziego mleka nie odpowiada, co innego twarogi i sery  - te są smaczniejsze niż krowie.
I kiedy już po prowokacji zdecyduję się na wprowadzenie nabiału, to na pewno postawię na kozę.
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline Jagna77

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5924
  • Płeć: Kobieta
  • Mateuszek cały nasz świat ....
  • data ślubu: 08.04.2007 *WIELKANOC*
Odp: Mleko kozie .
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Maja 2009, 11:19 »
Powiem Ci szczerze ,że próbowałam mleka koziego UHT (innego bym sie nie odważyła ;) ) i wcale nie jest takie złe , co innego tylko pasteryzowane , nie ma tak zmienionego smaku jak UHT .....
Zreszta ja wszystko próbuje co mam dać własnemu dziecku  ;D

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Mleko kozie .
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Maja 2009, 11:21 »
mi nie pasuje ten orzechowy posmak....
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline Jagna77

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5924
  • Płeć: Kobieta
  • Mateuszek cały nasz świat ....
  • data ślubu: 08.04.2007 *WIELKANOC*
Odp: Mleko kozie .
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Maja 2009, 11:28 »
Ile ludzi tyle gustów  ;D najwazniejsze aby dziecku smakowało ... i nic nie dolegało  ;D

Offline KAHA

  • Przyjaciele
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5295
  • Płeć: Kobieta
  • Denique non omnes eadem mirantur amantque
  • data ślubu: 11.09.1999
Odp: Mleko kozie .
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Maja 2009, 12:38 »
Moja koleżanka miała syna ze skazą i był właśnie na kozim mleku. Najpierw kupowała w sklepie ze zdrową żywnością, potem używała w proszku a na koniec kupiła kozę.
Skaza przeszła w wieku 3 lat a kozie mleko piją nadal. Jedyny minus - to zawartość tłuszczu. Konrad jest niezłym grubaskiem.

Offline Jagna77

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5924
  • Płeć: Kobieta
  • Mateuszek cały nasz świat ....
  • data ślubu: 08.04.2007 *WIELKANOC*
Odp: Mleko kozie .
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Maja 2009, 21:02 »
U nas z waga nie ma problemu , ;D

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Mleko kozie .
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Maja 2009, 21:43 »
jak piją prosto od kozy, to ja się nie dziwię że tyje...
jest normalne mleko kozie 2,0%
tym się nie utuczy
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline Jagna77

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5924
  • Płeć: Kobieta
  • Mateuszek cały nasz świat ....
  • data ślubu: 08.04.2007 *WIELKANOC*
Odp: Mleko kozie .
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Maja 2009, 12:26 »
Lilka ja kupuje 0.5 L 2,5 % tł. innego nie widziałam ...

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Mleko kozie .
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Maja 2009, 19:51 »


pewnie to
innego nie widziałam...
Danmis ma fajne jogurty
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline Jagna77

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5924
  • Płeć: Kobieta
  • Mateuszek cały nasz świat ....
  • data ślubu: 08.04.2007 *WIELKANOC*
Odp: Mleko kozie .
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Maja 2009, 20:25 »
Jogurtow nie widzialam , jedynie twarozki...

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Mleko kozie .
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Maja 2009, 20:39 »
...są ...są...
w realu bodajże widziałam...tyle, że ostani raz kupowałam będąc jeszcze w ciąży
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline Jagna77

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5924
  • Płeć: Kobieta
  • Mateuszek cały nasz świat ....
  • data ślubu: 08.04.2007 *WIELKANOC*
Odp: Mleko kozie .
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Maja 2009, 13:44 »
Dzieki za info , trza sie na zakupy wybrac  ;D