e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Ćwiczenia w połogu  (Przeczytany 1443 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline liliann Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 30 września 2006
Ćwiczenia w połogu
23 Marca 2009, 16:16
(...) ćwiczenia dla kobiet podczas połogu
nie jest to trening aerobowo - siłowy, ale ćwiczenia też mają swój sens...

Zapobiegają zastojom żylnym oraz tworzeniu się zakrzepów,
Usprawniają prawidłowe zwijanie mięśnia macicy,
Regulują czynności wydzielnicze,
Wzmacniają mięśnie,
Przywracają prawidłową postawę,
Usprawniają kondycję fizyczną,
Wspomagają powrót do masy ciała sprzed okresu ciąży,
Profilaktyka wypadania narządów rodnych oraz nietrzymania moczu,
Poprawiają samopoczucie.

mało???
« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2009, 19:27 wysłana przez liliann »

Offline pileczka22 Kobieta

Odp: Pogaduchy ciężarówek
23 Marca 2009, 16:39
Nie no całkiem sporo :)

A jakieś praktyczne przykłady?? można gdzieś znaleźć takie ćwiczenia??
Oponko a o takie ćwiczenia, jak Ty piszesz najbardziej mi chodziło - o to kiedy już można :)

Offline liliann Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Pogaduchy ciężarówek
23 Marca 2009, 16:45
są w necie, w gazetkach dla młodych mam,
są na szkole rodzenia...
można czasem kupić kasety z nimi
a po połogu i po kontrolnej wizycie u gina jak masz od niego zielone światło możesz sobie już zaszaleć i zapodać np spining

Offline Mariolka Kobieta

Odp: Pogaduchy ciężarówek
23 Marca 2009, 16:48
przecież to pogaduchy ciężarnych
spokojnie...najpierw urodźcie i będziecie martwić sie ćwiczeniami
wiadomo,że każda inaczej dochodzi do siebie po porodzie,każda moze mieć inny poród(np cesarka).Wydaję mi się,że wystarczy zapytać sie położnej na wizycie patronażowej jakie może cie juz powoli wykonywać ćwiczenia w okresie połogu.Na pewno pomoże Wam...


o zdublowałąm się z Tobą Lila,bo własnie napisałam to samo

Offline pileczka22 Kobieta

Odp: Pogaduchy ciężarówek
23 Marca 2009, 16:48
A masz jakieś namiary w necie sprawdzone może??
Bo gazetki, to mi raczej odpadają z racji tego, że nie mieszkam w Polsce, a na szkole rodzenia nie było o tym mowy. Ten naród jest zbyt leniwy by karmić piersią a co dopiero jakieś ćwiczenia po porodzie  ;D

A do gina to się chyba idzie tak około 6 tyg po porodzie tak??

Offline Mariolka Kobieta

Odp: Pogaduchy ciężarówek
23 Marca 2009, 16:55
ćwiczenia w okresie połogu

ale jesteście leniwe
wystarczy w google wpisać ćwiczenia w połogu
 ;)
Ćwiczenia dla kobiet w połogu

Ciąża i poród powodują wiele zmian w organizmie kobiety. Połóg jest to okres od momentu urodzenia dziecka aż do ustąpienia tych zmian i trwa on zazwyczaj około 6 tygodni. W tym okresie macica stopniowo obkurcza się powracając do swych niewielkich rozmiarów i stałego położenia.Gimnastyka może ten proces ułatwić i przyspieszyć.

Ćwiczenia rozpoczynamy jak najwcześniej, gdyż w pierwszych dniach po porodzie procesy przebudowy przebiegają najintensywniej (w ciągu 5 pierwszych dni macica obkurcza się o połowę).

Systematyczne (tzn. codzienne) ćwiczenia :

    * przyspieszają odnowę tkanek
    * wzmacniają i regenerują napięcie układu mięśniowego (szczególnie istotne są w tym czasie mięśnie brzucha i dna miednicy, które w czasie ciąży uległy znacznemu rozciągnięciu i osłabieniu)
    * dają lepsze samopoczucie, ułatwiają sen i wypoczynek
    * regulują czynności pęcherza moczowego i przewodu pokarmowego
    * przyspieszają zwijanie się macicy
    * przywracają kobiecie wygląd sprzed ciąży
    * zapobiegają powikłaniom jakimi są zakrzepy i zapalenia żył kończyn dolnych.

Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia ćwiczeń mogą być komplikacje poporodowe i porody operacyjne. Czas rozpoczęcia ćwiczeń należy wówczas uzgodnić z lekarzem.

Prawie wszystkie kobiety mają szyte krocze, ćwiczenia są więc tak opracowane, że można je wykonywać pomimo świeżej blizny po nacięciu krocza.

Godna polecenia jest metoda Poręby, która zapobiega rozluźnieniu i opuszczeniu ścian pochwy. Zaleca on, aby kobieta tuż po urodzeniu łożyska (przed zszyciem krocza) położyła ręce powyżej spojenia łonowego i uniosła lekko macicę ku górze, odbarczając dno miednicy. W tym czasie powinna wykonać (najlepiej pod kontrolą lekarza lub położnej) wielokrotnie (15-20 razy) naprzemienne napinanie i rozluźnianie mięśni krocza (przez napinanie pośladków i "wciąganie pochwy w głąb miednicy"). To samo ćwiczenie już bez podciągania macicy stosuje się w połogu kilka razy w ciągu dnia. Wypracowany w ten sposób nawyk warto wykorzystać również po zakończeniu połogu.

Dzięki tym ćwiczeniom mięśnie dna miednicy mniejszej oraz cały narząd rodny kobiety pozostaje w lepszej kondycji. Ma to niebagatelny wpływ na przebieg ewentualnej następnej ciąży i porodu.

Wczesny okres połogowy trwa ok. 2 tygodni. Ze względu na szybkie zmiany w ustroju i związane z tym wymagania stawiane ćwiczeniom, można go podzielić na 3 etapy:

I obejmuje 1i 2 dobę po porodzie

II trwa od 3 do 5 doby

III trwa od 6 do 14 doby.

Ilość powtórzeń poszczególnych ćwiczeń powinna być taka, żeby nie wywołać zmęczenia czy bólu. Jednak stopniowo zwiększaj liczbę powtórzeń do 20-30. Ćwiczyć możesz przy muzyce - bardziej rytmicznej lub też relaksującej, w zależności od upodobań. Niektóre ćwiczenia możesz wykonywać razem z dzieckiem - trzymając je w ramionach lub kładąc na brzuchu.

Płaski brzuch - ćwiczenia po połogu

Możesz je robić w 6.-8. tygodniu po porodzie naturalnym i po 12 tygodniach od cesarskiego cięcia.

Leżąc na plecach, unieś nogi w górę. Skrzyżuj podudzia, stopy trzymaj nad biodrami. Ręce połóż wzdłuż tułowia. Oderwij pośladki od podłogi, unieś biodra w górę. Wykonaj 2 serie po 20 powtórzeń.

Pozycja wyjściowa jak w ćwiczeniu nr 1. Lewą stopę połóż na prawym kolanie. Prawą dłoń połóż z tyłu głowy, lewą - na podłodze. Zbliżaj łokieć do przeciwnego biodra (prawy do lewego i odwrotnie). Powtórz 20 razy na obie strony.

Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach. Stopy rozstaw na szerokość bioder. Dłonie oprzyj na karku. Unieś głowę i górną część tułowia. Postaraj się, aby broda była w pewnym oddaleniu od klatki piersiowej. Połóż się. Zrób 2 serie po 20 powtórzeń.

Offline pileczka22 Kobieta

Odp: Pogaduchy ciężarówek
23 Marca 2009, 16:56
Dziękuję bardzo  :D

Faktycznie leniwa jestem - mogłam sama poszukać  :oops:

Offline Mariolka Kobieta

Odp: Pogaduchy ciężarówek
23 Marca 2009, 17:04
 Intymna gimnastyka po porodzie

Po urodzeniu dziecka będziesz obolała, ale mimo to jak najwcześniej zacznij wzmacniać okolicę krocza. Dzięki prostym ćwiczeniom mocno nadwerężone mięśnie powrócą do dobrej formy.

Nic tak nie nadweręża mięśni dna miednicy jak ciąża i poród, bo najpierw przez kilka miesięcy podtrzymują one ciężką macicę z dzieckiem, a podczas porodu zostają maksymalnie rozciągnięte. Dlatego trzeba je ćwiczyć po porodzie - zaczynając jak najszybciej, nawet 24 godziny po urodzeniu dziecka. To naprawdę możliwe, zwłaszcza jeśli krocze nie zostało nacięte i zszyte.
Jeśli zaś rana bardzo cię boli - wstrzymaj się, ale tylko tyle, ile to konieczne. Pamiętaj, że ćwiczenia Kegla pomagają w powrocie do normalności - nie tylko przywracają odpowiednie napięcie mięśniom, ale też pobudzają krążenie w obolałej, często zdrętwiałej okolicy krocza.
Wiele kobiet nie docenia tych ćwiczeń, bo nie wie, jak dobroczynne są ich skutki. A wzmocnienie mięśni dna miednicy przynosi naprawdę wiele dobrego - widać to zarówno zaraz po porodzie, jak i znacznie później, nawet po wielu latach.
 „Fitness” w domu
Ta specyficzna, intymna gimnastyka nie wymaga chodzenia do fitness klubu, specjalnych przyrządów ani nawet rozkładania w domu koca czy sportowego stroju. Co więcej - i co szczególnie ważne po porodzie - nie trzeba na nią poświęcać żadnego dodatkowego czasu w ciągu dnia. Nie musisz więc mieć wyrzutów sumienia, że mogłabyś te chwile poświęcić dziecku czy zrobieniu czegoś w domu.
Ćwiczenia mięśni Kegla można wykonywać podczas karmienia malucha, stania przy zlewie, kuchennym blacie albo w kolejce do sklepowej kasy, siedzenia na ławce w parku, w samochodzie, przy komputerze i w wielu innych, codziennych sytuacjach. Potrzebna jest do tego tylko wola i konsekwencja.
Ćwiczenia generalnie polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza. Nie są one trudne, trzeba tylko wiedzieć, o które mięśnie chodzi. A mianowicie o te, które zaciskasz, powstrzymując strumień moczu. Jednak, uwaga: podczas tej czynności nie powinnaś ćwiczyć, bo może to doprowadzić do zakażenia dróg moczowych. Zatrzymanie strumienia moczu ma ci tylko pomóc w identyfikacji owych mięśni - potem już trzeba ćwiczyć na sucho.
No to do dzieła!
Podczas ćwiczeń Kegla mięśnie brzucha nie powinny być napięte, dlatego, jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłaś, najlepiej zacznij na leżąco, kontrolując dłonią, czy nie napinasz brzucha. Pozycja wyjściowa: połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach, a stopy płasko oprzyj o podłoże, rozstawiając je na odległość 20-30 cm. Jedną rękę ułóż wzdłuż ciała, a dłoń drugiej połóż na brzuchu. Zaciśnij mięśnie okolic krocza, wytrzymaj 5-8 sekund, po czym je powoli rozluźnij, chwilę odpocznij i zrób to samo ponownie. Wykonując ćwiczenia, sprawdzaj dłonią, czy nie napinasz mięśni brzucha. Nie powinnaś też powstrzymywać oddechu.
Zaraz po porodzie zacznij delikatnie, robiąc serię 5 skurczów i rozkurczów. Z każdym dniem jednak zwiększaj liczbę powtórzeń i siłę napinania mięśni. Po tygodniu zwiększ liczbę skurczów do 10-20 i wykonuj codziennie po 2-3 serie.
Stopniowo staraj się wydłużać czas trwania skurczu do 10 sekund. Warto też wykonywać każdego dnia 2-3 szybkie serie: policz szybko do 20, przy każdej kolejnej liczbie napinając lub rozluźniając mięśnie - taka seria zajmie ci zaledwie 20 sekund.
Wariantów jest wiele. Ważne, by ćwiczyć regularnie i jak najwięcej. Na początku ćwiczenia te mogą wydawać się ciężką pracą, ale gdy będziesz je robić systematycznie, szybko tę sztukę opanujesz. Ćwiczenia Kegla mają tę zaletę, że są niezauważalne dla otoczenia, można je więc wykonywać w każdej sytuacji, a także w każdej pozycji - leżąc, siedząc lub stojąc.
Windą w górę
Żeby sobie pomóc, możesz np. wyobrazić sobie, że dno twojej miednicy jest windą, a ty starasz się ją wciągnąć do góry - coraz wyżej, aż na najwyższy poziom. Gdy „winda” wjeżdża na kolejne piętra, napinaj mięśnie coraz mocniej, aż będą napięte maksymalnie. A gdy zjeżdża w dół, stopniowo je rozluźniaj, aż „dojedziesz do parteru”.
Ćwiczyć trzeba systematycznie, codziennie wykonując co najmniej 30-40 skurczów. Nie zniechęcaj się, choć efektów nie będzie widać od razu. Jednak po 5-6 tygodniach regularnej gimnastyki sama zauważysz różnicę, wkładając 2 palce do pochwy i czując, z jaką siłą zaciskają się na nich jej mięśnie, albo wkładając tam tampon (po upływie pełnych 6 tygodni połogu) i wypychając go następnie bez pomocy rąk - samą siłą mięśni pochwy.
Same korzyści
Aby ćwiczenia przyniosły długotrwały efekt, trzeba je wykonywać przez co najmniej 2-3 pierwsze miesiące po porodzie. A że ćwiczyć warto, powie ci to każdy lekarz ginekolog i urolog. Systematycznie i prawidłowo wykonując ćwiczenia Kegla, sprawisz, że mięśnie dna miednicy staną się elastyczne, mocne, idealnie napięte. Zapobiegnie to wielu powikłaniom poporodowym, takim jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, obniżenie lub wypadanie narządu rodnego i pęcherza, trudności z osiąganiem satysfakcji seksualnej (zbyt luźna pochwa). Wykonywanie ćwiczeń reguluje też czynność układu pokarmowego (mniej zaparć i hemoroidów), a także poprawia samopoczucie i zadowolenie z siebie.

Brzuszek - ćwiczenia tuż po porodzie

Możesz je robić już dwa-trzy dni po porodzie naturalnym i po tygodniu od cesarskiego cięcia. Na początku wykonaj każde ćwiczenie po 20 razy. Po tygodniu rób dwie serie po 20 powtórzeń

Leżąc na plecach, trzymaj nogi lekko ugięte, złącz stopy i kolana. Ramiona rozłóż na boki. Przechylaj nogi na prawą i lewą stronę, nie odrywając pleców od podłogi.

Pozycja jak w ćwiczeniu nr 1. Ręce połóż wzdłuż tułowia. Na przemian unoś prawą i lewą nogę, tak żeby kolano ustawić dokładnie nad biodrem.

Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach. Stopy ustaw na szerokość bioder. Połóż jedną dłoń na brzuchu w okolicy pępka. Na wydechu „wciągaj” pępek do środka, tak żeby twoja dłoń opadła.

źródło:
www.poradnikzdrowie.pl

Offline liliann Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Pogaduchy ciężarówek
23 Marca 2009, 17:06
dno miednicy ćwiczyłam w połogu namiętnie... ;D

Offline Mariolka Kobieta

Odp: Pogaduchy ciężarówek
23 Marca 2009, 18:59
a czy może jakiś moderator wyciąć moje propozycje ćwiczeń do osobnego wątku?np ćwiczenia w okresie połogu czy coś takiego
jak będę miała wenę to moze cos poszukam jeszcze i wkleję

Offline sylvia1pl Kobieta

 • Małżeństwo to słodka,dożywotnia kara za miłość :)
 • entuzjasta
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 08.08.2008
Odp: Pogaduchy ciężarówek
23 Marca 2009, 19:21
O fajno wiedzieć jakie ćwiczenia dokładnie można wykonywać :)
Pewnie skorzystam z nich ale to się wszystko okaże w praniu hi  hi :)