Autor Wątek: Odmiana nazwisk na zaproszeniach  (Przeczytany 84890 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kamyk4
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 12.10.2002
Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« dnia: 14 Marca 2009, 15:49 »
Kochani forumowicze,
Nasz język jest piękny i jako jeden z nielicznych fleksyjny, czyli odmieniający się przez przypadki. Do tego nie odmienianie czyjegoś nazwiska po pierwsze świadczy o braku elementarnej wiedzy a po drugie jest szalenie nieeleganckie. A poza tym wyobraźcie sobie sytuację, kiedy wasi goście na weselu usiądą zmęczeni tańcem przy stole i zaczną gadać: o sukience, księdzu, zaproszeniach i dojdzie do sytuacji, gdy zgadają się i okaże się, że młoda para powinna wrócić do podstawówki, bo nie potrafi odmienić poprawnie nazwiska Nowak. Wstyd będzie okropny!
Żeby nie być gołosłownym. Wszystkie nazwiska w języku polskim się odmieniają oprócz: nazwisk żeńskich, które kończą się albo na spółgłoskę (np. Marszałek, Sand), albo na samogłoski: -i (np. Saloni), -y (np. Kennedy), -o (np. Fredro), -e (np. Reszke).
- nazwiska obcojęzyczne, ale stworzenie Pani Reganowej, czy Reganówny nie jest błędem językowym.
Żeńskie nazwiska odmieniające się przez przypadki uważamy te, które są zakończone na samogłoskę -a. Głoska ta albo jest wykładnikiem rodzaju żeńskiego (np. Kowalska, Małolepsza), albo jest zakończeniem nazwiska męskiego (np. Bandura).
Natomiast przy nazwiskach męskich nie ma takiej żadnej sztywnej zasady, więc generalnie można powiedzieć, że odmienia się prawie wszystko.
I jeszcze jedna zasada. Kiedy zapraszamy dwoje ludzi noszących nazwisko np. Michnik, to zapraszamy Michników, Zaprasza się: Muchów, Błotów, Maleszków, Czemplików, Janasków, Kosmalów, Jaskółów, a także (na wszelki wypadek, gdyby na liście byli ludzie o nazwiskach na -ski, -cki): Kowalskich, Malinowskich, Lubeckich, Przypsztyckich, Nowobogackich, etc., etc. Jeśli zaprosimy Ewę i Adama Skowronka tzn, że Ewa nie nazywa się Skowronek a my do tego nie wiemy jak dana Ewa ma na nazwisko! Gafa na maxa
Wszelkie zasady pochodzą z internetowej poradni językowej Uniwersytetu Jagiellońskiego http://poradnia.polonistyka.uj.edu.pl/?modul=12: a na pytania wszelkiej maści odpowiada prof. dr hab. Mirosław Skarżyski.


Offline kania
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Marca 2009, 00:35 »
Myślę, że wklejenie tekstu z zasadami i tak niewiele pomoże. Najlepiej zajrzeć do słownika ortograficznego, jeżeli są jakieś wątpliwości (bo skoro już nie jesteśmy w podstawówce, to zakładamy, że każdy takowy posiada i potrafi z niego skorzystać ;) )

Offline carollaa

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5375
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Marca 2009, 07:26 »
Fajnie, że pojawił się taki wpis, bo czasem pojawia się taki problem, a dzięki tej informacji wiadomo gdzie szukać :)



Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Marca 2009, 09:47 »
Ja nagminnie otrzymuję zaproszenia, na których owszem - jestem jako pierwsza ale bez nazwisk, mimo iż wszyscy dokonale wiedzą, że mam dwa nazwiska >:(

Powiem Wam, że sprawa - dla mnie oczywista - sprawia ludziom kłopot :-\
Nawet ksiądz chodzący "po kolędzie" nie mógł przetrawić, jak zażądałam, żeby wpisał mnie + dwa nazwiska oraz męża + jego nazwisko. 


Offline kamyk4
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 12.10.2002
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Marca 2009, 13:00 »
Ja mam dwa nazwiska od urodzenia-jedno przydomek szlachecki a drugie normalne i nie zmienilam ich po wyjscie za maz na nazwisko meza wiec zdarzaja sie male wpadki. Nie zamierzam jednak nikomu glowy urywac za to ze nie wiedzial i zaadresowal cokolwiek do mnie na nazwisko meza. Natomiast gdyby byly to zaadresowane do Kamili i Dariusza Skryckiego to naprawde zwrocilabym uwage nadawcy ze mnie pominal lub ze nie jestem mezczyzna! A poza tym ja rozumiem ze czlowiek moze nie wiedziec jak sie co odmienia, bo sa nietypowe nazwiska ale to mozna zadzwonic do tej osoby i najzwyczajniej w zyciu zapytac. Nikt sie przeciez o to nie obrazi!

Offline epata

  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 03.07.2010
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Marca 2009, 12:06 »
super, że został założony taki wątek. w końcu ktoś zwrócił uwagę na tak oczywistą sprawę.

Offline netka0003

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1919
  • Płeć: Kobieta
  • Kocham Cię Kochanie Moje :)*
  • data ślubu: 02 lipca 2011
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Czerwca 2010, 11:52 »
popieram :)
 

Offline silena

  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: czerwiec 2010
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Czerwca 2010, 22:50 »
Przed wypisywaniem zaproszeń również chciałam upewnić się, jak to jest z odmianą nazwisk. Trafiłam na ww. stronę internetową. Upewniłam się w swoich przekonaniach, ale cóż z tego. I tak dowiedziałam się, żeby takich czy innych nie zapraszać jako -ów, bo się obrażą  ??? Dramat jakiś. Tym bardziej, że nazwiska polskie, kończące się na -ek lub -ach. Także żeby uniknąć komentarzy lepiej upewnić się, jak zwyczajowo mówi się w danej rodzinie, niż na siłę uświadamiać kogoś językowo.

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Czerwca 2010, 08:37 »
Internet to nie tylko kopalnia wiedzy i należy o tym pamiętać.
Prosty przykład - nazwisko Kozioł. Nie zapraszamy Kozła czy Kozłów tylko Kozioła i Koziołów, czy taki dajmy - Kocioł. Nie napiszę, że zapraszam Kotła tylko Kocioła itp. ;)

Cytuj
Także żeby uniknąć komentarzy lepiej upewnić się, jak zwyczajowo mówi się w danej rodzinie, niż na siłę uświadamiać kogoś językowo.

Oj, tutaj się kompletnie nie zgadzam. Polska język - trudna język i niestety nawet my - rodowici Polacy nie dajemy sobie rady z gramatyką. Wypisane prawidłowo zaproszenie, które spotka się ze sprzeciwem może posłużyć do edukacji w kierunku odmiany własnego nazwiska ;D


Offline kamyk4
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 12.10.2002
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Czerwca 2010, 14:28 »
Mnie też ostatnio uświadamiano, że nazwisko Nowak jest nieodmienne! I jest i pani Nowak i pan Nowak i nie ma Nowaków! Poprosiłam o uzasadnienie na podstawie czego ta rodzina wysnuła taki wniosek i uslyszałam, że zawsze tak było i juz. Z tym argumentem nie jestem w stanie polemizowac więc tylko powiedziałam, że dobrze dla nich będę robić wyjątek i będę mówić z błędem językowym. Ale byli to obcy ludzie. Rodzinie własnej chyba bym się nieodważyła powiedzieć, że  powinni się dokształcić.

Offline silena

  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: czerwiec 2010
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Czerwca 2010, 21:54 »
Mam takie samo zdanie. Nie będę uświadamiać ludzi dziesiąt lat starszych ode mnie jak powinni wymawiać własne nazwisko. 

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Czerwca 2010, 08:33 »
Lepiej powielać błędy, rozumiem ;)


Offline silena

  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: czerwiec 2010
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #12 dnia: 23 Czerwca 2010, 19:40 »
Po prostu uważam takie stanowisko za pretensjonalne. Językowi polskiemu naprawdę nic się nie stanie jak para słabo wykształconych starszych ludzi będzie odmieniać swoje nazwisko tak jak się im podoba. Poza tym trzeba pamiętać, że reguły to tylko reguły- na przestrzeni wieków się zmieniały. Owszem- należy ich przestrzegać, ale nie stawiajmy formy nad treścią.

Offline kamyk4
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 131
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 12.10.2002
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Listopada 2011, 00:39 »
Tak zajrzałam do tego wątku i stwierdziłam, że Maja ma częściowo rację Kozła można odmienić tak jak piszesz czyli Pana Kozioła lub Gołąba ale też tak jak pospolite rzeczowniki czyli z Panem Kozłem i Państwa Kozłów. Obie formy są poprawne, tylko ludzie o naziwskach pochodzących od rzeczowników pospolitych wolą żeby odmieniać je troszkę mniej pospolicie. Wtedy taki pan Kocioł nabiera nowego wyrazu:)

Offline maniootek
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Stycznia 2012, 17:37 »
Robię zaproszenia na ślub i potrzebuje się upewnić czy dobrze odmieniłem nazwiska.
(BUDA) Grażynę i Włodzimierza Budę
(BUDA) Grażynę Budę
(SOCHA) Grażynę i Włodzimierza Sochę
(POTEMPA) Grażynę Potempę
(URBANIEC) Włodzimierza Urbańca
(BRAJA) Grażynę Braję
(WITYK) Włodzimierza Wityk

Offline anulla_p

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6506
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 27-06-09
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Stycznia 2012, 17:58 »
Grażynę i Włodzimierza Budę wg mnie BUDÓW ale językoznawcą nie jestem
Grażynę i Włodzimierza Sochę - raczej SOCHÓW choć nie zdziwiła bym się jeżeli jedni i drudzy zażyczyli by sobie w mianowniku liczby pojedynczej a więc Socha i Buda bynajmniej nie ze względów poprawności językowej ale z powodu jak już dziewczyny wyżej pisały, że ludzie mają osobiste wizje odmiany własnego nazwiska bez względu na poprawność.   
pan Wityk jest źle, powinno być: Włodzimierza Wityka, reszta ok
na forum są nauczycielki j. ploskiego, może któraś tu zajrzy...



Dlaczego kobiety mają zawsze tak dużo obowiązków? Bo głupie śpią w nocy to im się zbiera

Offline EWEM
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
  • data ślubu: 28.04.2012
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Stycznia 2012, 10:49 »
Witam
Proszę was o pomoc mam kilka nazwisk których nie jestem pewna odmiany.
SZ. P.  Motyka, Gacek, Szwed,

Proszę o pomoc

Offline sonia86
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 06.10.2012
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #17 dnia: 31 Maja 2012, 10:57 »
Przygotowując zaproszenia w wielu przypadkach miałam ten sam problem co pewnie wiele z Was - jak odmienić niektóre nazwiska.  Znalazłam jednak bardzo fajną stronę, gdzie można wpisać nazwisko i zobaczyć jego odmianę.  Szkoda tylko, że odmiena jest w liczbie mnogiej, bo wielu znajomych zapraszam pojedynczo z osobą towarzyszącą.  Jednak i tak większość nazwisk, z którymi miałam problemy, znalazłam na tej stronie -

hxxp: www. odmiana-nazwisk. waw. pl/

Offline anulla_p

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6506
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 27-06-09
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #18 dnia: 31 Maja 2012, 19:29 »
strona całkiem dobra, działający link:
http://www.odmiana-nazwisk.waw.pl/



Dlaczego kobiety mają zawsze tak dużo obowiązków? Bo głupie śpią w nocy to im się zbiera

Offline CorpseBride
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odmiana nazwisk na zaproszeniach
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Marca 2013, 15:51 »


Witam wszystkich!

Niedługo wychodzę za mąż i jestem na etapie dawania zaproszeń do druku.  Postanowiłam postawić na poprawność gramatyczną i odmieniać nazwiska ale mam trochę problemów.

Baaaaardzo proszę o pomoc przy odmianie nazwisk w liczbie mnogiej tj.  np Sz. P.  Adama i Ewę. . .

Nazwiska:

- Ożóg
- Rakocy
- Juda
- Turek
- Warchoł
- Huszcza
- Naja
- Zima
- Pikor
- Szydełko i Matejko
- Jasnos
Goni mnie czas i nie mam go za bardzo na szukanie odmiany każdego nazwiska z osobna:(