e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: 9 miesięcy w brzuchu mamy  (Przeczytany 10194 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maja Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
9 miesięcy w brzuchu mamy
28 Lipca 2005, 14:57
Znalazłam w necie takie filmiki, każdy miesiąc osobno ale cudne  :jupi:

9 miesięcy

Offline Agnieszka Kobieta

9 miesięcy w brzuchu mamy
28 Lipca 2005, 15:09
Super te filmiki

Offline ela Kobieta

9 miesięcy w brzuchu mamy
28 Lipca 2005, 22:05
Przeurocze !!! Ja już się nie mogę doczekać kiedy będę w ciąży !!!

Offline demka Kobieta

9 miesięcy w brzuchu mamy
28 Lipca 2005, 22:05
Super filmiki maja :D
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline Kiatek Kobieta

9 miesięcy
29 Lipca 2005, 22:04
Maju bardzo dziękuję,

dzięki tym filmikom więcej zobaczyłyśmy
piszę "my", bo podałam namiary już dalej :)

p.s.
ja już chyba zaczynam wyglądać jak ciężarna!!! :(
( jak podnieść bluzkę i obejrzeć brzusio.... może już coś niecoś zaniepokoić :?  )
a zaczynam dopiero 4 miesiąc :(
Wy dziewczyny też tak macie????

Offline Maja Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
9 miesięcy w brzuchu mamy
1 Sierpnia 2005, 10:01
A teraz tak bardziej teoretycznie

TRYMESTR I

Tydzień Pierwszy

Nic się nie dzieje. Trwa ostatnia przed ciążą miesiączka. Kolejna pojawi się za ponad rok. Jeśli nie będziesz karmiła piersią owulacji możesz się spodziewać trzy tygodnie po porodzie. Tzw. Pełne karmienie piersią wstrzyma owulacją na co najmniej 6 miesięcy.

Tydzień Drugi

W jajnikach w specjalnych pęcherzykach dojrzewają komórki jajowe, a macica pokrywa się warstwą silnie unerwionej błony śluzowej. Jeśli nie nastąpiło zapłodnienie, ta tkanka złuszczy się i wraz z niezapłodnionym jajeczkiem zostanie wydalona w postaci krwawienia miesiączkowego.


Tydzień Trzeci

Pęka pęcherzyk Graafa i uwalnia dojrzałe do zapłodnienia jajeczko. Lejek jajowodu przypominający koronę ukwiału nachodzi na jajnik q uwolnione jajeczko wstrzeliwuje się w jajowód i rozpoczyna drogę ku macicy. Gęsty śluz chroniący przez większość część cyklu wejście do macicy (zapora nie do przebycia dla plemników i drobnoustrojów) rozpada się w luźne pasma, pomiędzy którymi plemniki mogą się prześlizgnąć.
Następuje pierwsza selekcja - z 250 milionów plemników uwolnionych podczas ejakulacji przedostają się przez zaporę śluzową tylko te o prawidłowym kształcie głów i odpowiednim ruchu ogonka. Wyselekcjonowane plemniki gromadzą się u wejścia do macicy i czekają cztery - sześć dni na sygnał do dalszej podróży. Uczeni odkryli że jajeczko emituje substancje chemiczne - rodzaj wabiącego zapachu - która uaktywnia plemniki po okresie oczekiwania. Przez kwaśne środowisko macicy plemniki przedostają się do jajowodu. Po drodze padają jak muchy, do komórki jajowej dociera ich niespełna tysiąc.
Komórka jajowa gotowa jest do zapłodnienia jedynie 24 godziny. Najsilniejszy plemnik przedziera się przez jej warstwy ochronne i łączy z jajeczkiem co uruchamia proces szczelnego zamykania się błony komórkowej, tak aby żaden inny plemnik nie mógł już wniknąć do środka.

Natychmiast po połączeniu jąder komórki jajowej i plemnika ( z których każda wynosi połowę materiału genetycznego w swoich 23 chromosomach) komórka zaczyna się dzielić: z jednej powstają dwie, z dwóch cztery, z czterech osiem... Organizm człowieka składa się z około 600 miliardów komórek.

Pod koniec tego tygodnia kulka złożona z kilkudziesięciu komórek wyglądająca jak malina dociera do macicy. Zarodek w tym stadium rozwoju nazywany jest morulą. Komórki w kulce stale się dzielą, ale kulka na razie nie rośnie - jest nie grubsza niż kartka papieru (ma nieco ponad 0,1mm grubości), cała zmieściłaby się na czubku szpilki.


Tydzień Czwarty

Początkowo preembrion ( zarodek i otaczająca go tkanka) wygląda jak zbita masa niezróżnicowanych komórek - komórki zarodka zlepione są z komórkami podtrzymującymi. Po dotarciu do macicy morula - przemianowany już na blastocystę - zagnieżdża się w jej ścianie. Kula komórek ,,zapada się do środka’’, nabrzmienie na dole stanie się zarodkiem, a potem płodem, pozostałe komórki stworzą worek owodniowy i woreczek żółtkowy. Worek owodniowy w końcu otoczy dziecko całkowicie, woreczek żółtkowy zaniknie, na razie póki nie wytworzyło się łożysko dostarcza dziecku pokarmu. Zarodek jest teraz szarawy i półprzezroczysty. Bez krwi i pigmentu przypomina meduzę. Jest wielkości ziarnka maku.
Teraz wreszcie zarodek będzie mógł otrzymywać więcej pokarmu umożliwiającego mu budowę tkanek i wzrost. W obrębie zarodka formują się grupy komórek układające się w trzy warstwy w tzw. listkach zarodkowych, z których wykształcą się różne tkanki i narządy.Tydzień Piąty

Tarcza komórek zarodka zagina się i przybiera walcowaty kształt, w którym otwiera się długa szczelina. Jej brzegi powoli schodzą się i tworzą rurkę zwaną cewką nerwową, stopniowo cewka zatapia się w ciele zarodka. 2/3 rurki stworzy mózg, 1/3 - rdzeń kręgowy. Grudki komórek gromadzą się w miejsce mózgu, serca, kręgosłupa. Pod koniec piątego tygodnia zarodek ma długość 2 mm - jest wielkości pestki jabłka. Widać kulisty zawiązek głowy.Tydzień Szósty

Zarodek składa się z głowy tułowia i ogonka, który potem zaniknie wchłonięty przez obrastające go tkanki. Około 40 dnia ciąży po bokach tułowia pojawiają się zawiązki ramion, a dwa dni później zawiązki nóg. W szóstym tygodniu zrastają się dwie rurki, które dadzą początek sercu. Serce zaczyna pompować krew. Ostatecznie zamyka się kanał nerwowy dla rdzenia kręgowego, a na końcu rdzenia warstwa komórek nerwowych zagina się, a potem zamyka - z nich ukształtuje się mózg, który w momencie narodzin będzie miał 100 miliardów komórek. Z woreczka owodniowego wyodrębniają się komórki, które stworzą zaczątek jelit i naczyń krwionośnych. Powstaje prenercze, które zaniknie zastąpione przez nerki.
Zarodek jest zawinięty w kłębek, dlatego najczęściej podaje się jego wielkość tzw. ciemieniowo-siedzeniową - od czubka głowy do pupy. Pod koniec szóstego tygodnia zarodek ma 4 mm długości, jest wielkości połowy paznokcia najmniejszego palca.Tydzień Siódmy

Wraz ze wzrostem głowy powstają łuki skrzelowe, ale zamiast rybiego pyszczka wykształcą się z nich podniebienie, język, części czaszki i żuchwy, mięśnie twarzy. Teraz można już zobaczyć zarys nosa, oczu i ust. Mózg pączkuje, tworząc wpustki - zalążki nerwów wzrokowych, po bokach guzowatej głowy pojawiają się dwie czarne plamki. Wiele jeszcze czasu upłynie, zanim oczy przesuną się na przód twarzy. Wydłużają się rączki i nóżki, a na ich końcach pojawiają się płetwy, z których wykształcą się dłonie i stopy. Zarodek podwaja swoją długość: mierzy teraz 8-10 mm, jest wielkości pastylki.
Tydzień Ósmy

W okolicach szyi po obu stronach pojawia się maleńki krążek. Ucho wewnętrzne (odpowiedzialne za słyszenie i zmysł równowagi) jest już rozwinięte. Ponieważ błędnik kształtuje się tak wcześnie, dziecko niemal od początku reaguje na ruch.
Z zagęszczającej się tkanki mięśniowej tworzy się szkielet, na razie chrzęstny. Pod koniec tego tygodnia zaczyna się proces kostnienia, który będzie trwał jeszcze długo po narodzinach. Wzrost kości wyznacza moment przejścia z okresu zarodkowego do płodowego. Kręgosłup ma początkowo grubość szpilki a żebra - grubość włosa.
Oczy są już w pełni zawiązane, zabarwione pigmentem, ale ich kolor poznasz dopiero w drugim-trzecim miesiącu po narodzinach. Zaczynają rosnąć powieki. Dziecko ponownie otworzy oczy dopiero ok. 27 tygodnia. Nosisz w brzuchu ziarnko fasoli - zarodek ma 15-20mm długości.Tydzień Dziewiąty

Dziewczynki i chłopcy w pierwszych ośmiu tygodniach ciąży mają takie same komórki i gruczoły płciowe. W dziewiątym tygodniu u chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek - jajeczka , ale narządy płciowe na razie wyglądają jednakowo. Chłopcy zaczynają wytwarzać plemniki dopiero w okresie dojrzewania a dziewczynki już w łonie matki mają wszystkie komórki jajowe.
Rozpoznawalne stają się rysy twarzy: rozwija się górna warga, pojawiają się dziurki w nosie, uwydatnia się dolna szczęka, uszy przesuwają się na boki głowy, a oczy ku przodowi czaszki. Wydłuża się szyja, ale ogromna głowa wciąż przylega do klatki piersiowej.
Mózg rozwija się w tempie ekspresowym: z pęcherzyków mózgowych, które wykształciły się w szóstym tygodniu ciąży tworzą się półkule mózgowe, międzymózgowie z przysadką produkującą ważne hormony oraz tyłomózgowie, gdzie mieści się m.in. ośrodek odpowiedzialny za oddychanie.
Samorzutnie kurczą się mięśnie, dzięki czemu dziecko porusza się w worku owodniowym, ale Ty jeszcze tego nie czujesz. Masz w brzuchu truskawkę - twoje dziecko mierzy 30 mm.
Tydzień Dziesiąty

Począwszy od dziesiątego tygodnia ciąży mamy już do czynienia z płodem. Wcześniej dziecko jest narażone na powstanie wad rozwojowych, teraz nie zaszkodzą mu już tak bardzo infekcje, gorączka czy lekarstwa, jest bardziej odporny na czynniki zewnętrzne.
Większość układów i narządów już się rozwinęła - płód przypomina miniaturowego człowieka. Powieki urosły i skleiły się, dziecko wygląda jakby spało. Znikły błony między palcami rąk: widać już palce z opuszkami, dłoń ma właściwe proporcje. Palce stóp także są wolne od błon ale jeszcze zbyt długie w stosunku do śródstopia. Wyraźnie rozwinęły się ramiona, zaznacza się zagięcie łokcia, maluch zbliża rączki ku sobie.
Zwinięte w kłębek dziecko jest wielkości śliwki węgierki ( ma 30-40 mm długości), ale waży tylko tyle co ząbek czosnku - około 5g.Tydzień Jedenasty

Szybko rośnie wątroba, która teraz wypełnia prawie cała jamę brzuszną. W życiu płodowym to ona wytwarza krew, potem przestawi się na produkcję żółci, przetwarzanie cukrów, magazynowanie rezerw, oczyszczanie organizmu z toksyn. Rozpychająca się wątroba zmusza organizm do sprytnego wybiegu - jelita które nie mieszczą się w jamie brzusznej, rozwijają się w pępowinie, a gdy będzie dość miejsca, przesuną się z powrotem do brzucha. Nerki zajmują swoje miejsce przy nadnerczach.
Chłopcy dostają zastrzyk męskich hormonów z jąder, ich prącie wydłuża się i wygładza, a otwór przesuwa się na czubek penisa. Narządy płciowe dziewczynek na razie pozostają bez zmian. Za kilka tygodni guzek płciowy stanie się łechtaczką, a ze zmarszczek ukształtują się wargi sromowe.
Dziecko już dawno przestało wyglądać jak biaława krewetka z czerwoną plamką w miejscu serca - teraz skóra nabrała barwnika, choć nadal jest tak cienka że prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Głowa przedtem przywiedziona do mostka - teraz odchyla się od tyłu, szyja staje się cieńsza i smuklejsza.
Dziecko ma 50-60 mm długości (jak kurze jajko), ale waży zaledwie 8g, tyle co płaska łyżeczka cukru.
Tydzień Dwunasty

Zaczynają rosnąć paznokcie u rąk. Na skórze pojawiają się zawiązki cebulek włosowych. Jelita kurczą się i wykonują ruchy robaczkowe, przez ich ścianę wchłaniana jest glukoza. Przysadka wytwarza hormony. Dziecko zaczyna reagować na bodźce pochodzące z zewnątrz, np. na mocny dotyk reaguje gwałtownym ruchem ciała.
Zwiększa się ilość płynu owodniowego, wiec płód może swobodnie pływać. Ważące zaledwie 50g łożysko produkuje na potrzeby małego człowieka 1,5g białek dziennie. Żaden organ dorosłego człowieka nie pracuje tak intensywnie. Dziecko ma ponad 60 mm długości i waży 10-14 g - tyle, ile cukierek.
[ Dodano: Pon Sie 01, 2005 9:15 am ]
TRYMESTR II

Tydzień Trzynasty

Nerki podejmują pracę: dziecko opróżnia pęcherz. Składniki moczu są wydalane poprzez łożysko do krwi matki a potem filtrowane przez jej nerki. Maleńki człowiek otwiera usta i połyka wody płodowe, dzięki temu ćwiczy nerki i cały układ trawienny. Gdy przypadkiem muśnie palcami warg, zaczyna odruchowo ssać. Rozwija się zmysł smaku. Pojawią się zawiązki zębów stałych (zawiązki zębów mlecznych są gotowe już od czterech tygodni). Dziecko robi miny: nadyma policzki, marszczy czoło, zwija wargi w ryjek - ćwiczy mięśnie twarzy. Przydadzą mu się, kiedy będzie ssać, a także potem kiedy będzie się uśmiechać.
Ukształtowały się już kości, stawy i mięśnie. Torebki stawowe wypełnia maź stawowa, co umożliwia płynne poruszanie się - i dziecko z tego korzysta: mach rękami i nogami, przytula się do ścian pęcherza płodowego, kręci głową, fika koziołki, podkurcza palce stóp, ssie kciuk, umie się nawet podrapać. Ale wody płodowe tłumią ruchy malca na tyle że nic nie czujesz.
Dziecko ma teraz rozmiar brzoskwini (65-80 mm) i wagę dorodnej rzodkiewki (13-20g).


Tydzień Czternasty
W mózgu co minuta powstaje 250 tysięcy nowych komórek nerwowych. Już wcześniej, w siódmym tygodniu życia, uformowało się 12 par nerwów czaszkowych, które łączą mózg z innymi partiami głowy i ramion. Kolejne nerwy rosną parami - po lewej i prawej stronie ciała. Teraz całe ciało dziecka staje się wrażliwe na dotyk, z wyjątkiem czubka i boków głowy, bo te części są najbardziej narażone na ucisk podczas porodu.
W twoim brzuchu pływa pomarańcza o wadze niewielkiej moreli - dziecko ma 80-90mm długości i waży ok. 25gTydzień Piętnasty

W Trzecim i czwartym miesiącu ciąży dziecko szybko rośnie, ale mało przybiera na wadze, bo nie zaczęło jeszcze gromadzić zwykłej (tzw. białej) tkanki tłuszczowej - na razie gromadzi brunatną tkankę tłuszczową, z której tłuszcz bezpośrednio przekształca się w energię, nie wymaga przetransportowania do komórek.
Nogi stają się wreszcie dłuższe od rąk. Gruczoły dokrewne pracują bardzo intensywnie: trzustka wytwarza insulinę, tarczyca - tyroksynę, a wątroba - barwniki żółciowe. To właśnie z powodu obecności żółci w smółce - w pierwszych odchodach noworodka - ma ona ciemnozielony kolor.
Dziecko osiąga długość 10 cm i waży około 50 g - tyle, ile kromka chleba.


Tydzień Szesnasty

Całe ciałko malucha jest pokryte puszkiem. U zwierząt futerkowych ten meszek pozostaje, po narodzinach nadal rośnie i przekształca się w mocną sierść. U ludzi meszek na ciele w późniejszym okresie ciąży zanika, zostaje tylko na brwiach i głowie, ale po porodzie się wytrze, by ustąpić miejsca stałym włosom. Do puszystej warstewki łatwo przyklei się maź płodowa zabezpieczając skórę dziecka przed zmacerowaniem.
W tym tygodniu możesz wreszcie poczuć ruchy dziecka - matki odczuwają je po raz pierwszy pomiędzy 16 i 20 tygodniem ciąży.
Ostatecznie ukształtował się nos - jest lekko zadarty i dość płaski, doskonale przystosowany do oddychania przy piersi mamy. Dziecko ma 10-12 cm długości, waży tyle, co pół kubeczka jogurtu (około 80g).Tydzień Siedemnasty

Linie życia, serca i głowy pojawiają się na wewnętrznej stronie dłoni. Na palcach powstają poduszeczki dotykowe, a na nich linie papilarne - niezbity dowód własnej tożsamości.
Serce przepompowuje dziennie około 30 litrów krwi. Bije dwukrotnie szybciej niź serce matki i można je już usłyszeć przez słuchawkę. Szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek. U dziewczynek pod wpływem hormonów tworzą się jajowody, macica, pochwa i wargi sromowe.
Dziecko waży już 100g, ma długość 11-12cm, czyli niemal tyle, ile twoja dłoń.


Tydzień Osiemnasty

Dziecko pod koniec czwartego miesiąca rozwoju prenatalnego jest cztery razy cięższe i prawie dwa razy dłuższe niż pod koniec trzeciego. Nigdy przedtem i nigdy potem nie rośnie tak intensywnie. Nadal gwałtownie rozwija się mózg: w przedniej części kory mózgowej powstaje mapa ruchowa i czuciowa ciała. Pomiędzy tą okolicą a jego najodleglejszymi częściami tworzą się połączenia nerwowe: 70 tysięcy komórek nerwowych na kawałeczku tkanki mózgowej wielkości łebka od szpilki tworzy około 124 mln. połączeń. Za kształtowanie się tych połączeń odpowiadają nie tylko geny ale także hormony i doświadczenia - myśli i emocje przyszłej mamy.
W osiemnastym tygodniu można wykryć w badaniu ewentualne wady serca.
Dziecko zwinięte w kłębek mierzy 12-14 cm, a wyprostowane - 25 cm. Waży 150g - osiąga wagę kolby kukurydzy


Tydzień Dziewiętnasty

Pierwotny pączek płucny, z którego się rozwiną płuca, kształtuje się w piątym tygodniu ciąży - razem z zaczątkami układu krwionośnego, w ósmym tygodniu rozgałęziają się oskrzela. Teraz płuca są już niemal wykształcone, ale nie umieją jeszcze oddychać. Od tej chwili aż do dnia porodu dziecko będzie się wprawiać w tej umiejętności - będzie wdychać i wydychać wody płodowe, by wzmocnić mięśnie klatki piersiowej. Doskonałym ćwiczeniem dla przepony, czyli mięśnia oddzielającego jamę piersiową od brzusznej, jest czkawka (którą ty odczuwasz jako serię maleńkich wstrząsów). Jeszcze w momencie porodu płuca dziecka wypełnione będą wodami płodowymi, część wypłynie przez nos i usta wyciśnięta skurczami mięśnia macicy, część zostanie wchłonięte przez naczynia krwionośne.
Dziecko mierzy 13-15 cm i waży 200g. Do chwili porodu powiększy masę ciała co najmniej piętnastokrotnie!


Tydzień Dwudziesty

Połowa ciąży! Dziecko mierzy 14-16 cm i waży około 260g - tyle, ile dojrzałe awokado.
Zaczynają pracować gruczoły łojowe. Wydzielany przez nie łój i martwe komórki naskórka zbierają się w maź płodową, która przypomina swym składem maści lecznicze. W ostatnich tygodniach ciąży maź płodowa razem z meszkiem stopniowo oddziela się od skóry, dlatego dzieci urodzone po terminie mogą mieć tzw. skórę praczki - pofałdowaną wskutek zbyt długiego moczenia. W tej chwili noworodków po porodzie się nie kąpie, bo resztki mazi płodowej działają na ich skórę odżywczo i ochronnie. Zaczynają się formować paznokcie na palcach stóp.Tydzień Dwudziesty Pierwszy

Teraz pod koniec piątego miesiąca ciąży, płód ma regularny rozkład doby: porę snu i porę kopania. Dziecko tańczy w worku owodniowym - obraca się wokół własnej osi, kołysze biodrami, zgina nogi i ręce, porusza palcami, gładzi się po buzi.
Zaczyna się rozwijać system odpornościowy. Pod koniec 21. tygodnia jelita są na tyle rozwinięte, że dziecko może przetwarzać połykany płyn owodniowy. Pod koniec ciąży pochłania codziennie trzy szklanki płynu (750ml).
Dziecko ma długość dużego banana i wagę dwóch nektarynek - mierzy około 18 cm i waży 300g.Tydzień Dwudziesty Drugi

Skóra jest coraz mniej przezroczysta. Rosną rzęsy. Powstają białe ciałka krwi, które odgrywają najważniejszą rolę w zwalczaniu infekcji. Wątroba rozkłada bilirubinę (czerwonopomarańczowy barwnik) powstającą w czasie rozpadu czerwonych ciałek krwi. Czerwone ciałka we krwi płodu żyją znacznie krócej, dlatego w jego organizmie jest bardzo dużo bilirubiny. Dziecko nie jest w stanie jej przetworzyć, dlatego część oddaje matce przez łożysko, żeby bilirubina została rozłożona przez jej wątrobę.
Dziecko ma wysokie czoło, spiczastą brodę, miedzy nosem a wargą górną zaczyna się uwidaczniać pionowa bruzda. Ostateczny kształt mają już małżowiny uszne. Wzmacniają się mięśnie karku, więc dziecko prosto trzyma głowę.
Mogłabyś zmierzyć malucha typową linijką: ma 19 cm długości i waży 350g - tyle co trzy gruszki.


Tydzień Dwudziesty Trzeci

Wyglądem i zachowaniem twoje dziecko przypomina już noworodka. Zwinięty w kłębek mierzy 20 cm, po wyprostowaniu nóżek - 30 cm. Ale waga, którą osiąga w tym tygodniu (450g) to zaledwie 1/8 przeciętnej wagi noworodka. Mimo, że zwiększyła się ilość podściółki tłuszczowej, dziecko nadal jest szczuplutkie, pomarszczone, pokryte ciemnymi włoskami i białawą mazią płodową.


Tydzień Dwudziesty Czwarty

Dziecko wypełnia już całą jamę macicy, ledwo może się odwrócić - choć waży tylko 550g i mierzy 21cm. Ćwiczy mięśnie: rozpycha się, boksuje, kopie, tupie, czasami fika koziołki. Na hałas reaguje niepokojem, głośne dźwięki mogą przebudzić je ze snu, ale reakcja na bodziec nie jest jeszcze natychmiastowa.
Możesz zacząć notować okresy aktywności i czuwania maleńkiego człowieczka - po porodzie może być podobnie.


Tydzień Dwudziesty Piąty

Wcześniaki urodzone w szóstym miesiącu ciąży wspomagane najnowocześniejszą aparaturą są już w stanie przeżyć. Dzięki rozwojowi medycyny udaje się ratować coraz młodsze maluchy. W 25. tygodniu ciąży twoje dziecko waży 700g i mierzy 22 cm

Offline ela Kobieta

9 miesięcy w brzuchu mamy
1 Sierpnia 2005, 20:20
Coś sie chyba szykuje......  :dzidzia:

Offline demka Kobieta

9 miesięcy w brzuchu mamy
1 Sierpnia 2005, 22:11
muszę sie przyznać, że też tak pomyslałam...
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline Maja Kobieta

 • Global Moderator
 • Chuck Norris
 • Total likes: 0
 • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
9 miesięcy w brzuchu mamy
3 Sierpnia 2005, 13:32
Dziś  w NG będzie film pt"w łonie matki"


w łonie matki

Offline demka Kobieta

9 miesięcy w brzuchu mamy
3 Sierpnia 2005, 14:08
Produkty nie zalecane podczas ciąży
Ryby.
Ryby są smacznym i wartościowym składnikiem naszego pożywienia. Niestety, pewne gatunki, nie są zalecane w ciąży. Mogą zawierać one metale ciężkie oraz inne pierwiastki pochodzące z zanieczyszcznonego środowiska.
Ryby, których należy unikać:
okonie
szczupaki
sandacze
miętusy
wątróbki z dorsza, innych ryb
węgorze
surowe owoce morza
ryby zimnowędzone oraz wędzone, niewiadomego pochodzenia, niezbyt świeże
Ryby, które można spożywać bez ograniczeń:
ryby, pochodzące z otwartych mórz, oceanów, np. dorsz, makrela, sielawa
potrawy ze śledzi, paluszki rybne, kawior
łososie morskie, oceaniczne
ryby hodowlane
sieje
śledzie, poch. z połowów oceanicznych
świeże ryby, z renomowanych wędzarni
surowe ryby, np. sushi można spożywać pod warunkiem, że są świeże, poch. z renomowanego sklepu, baru, restauracji

Mięso
Unikaj:
surowych, półsurowych mięs, drobiu, jaj
wątróbek ! ! ! ! ! (zawierają b. duże ilości wit A.)
tatara, surowego, mielonego mięsa
nie spożywaj na zimno mięs, które powinny być podgrzane !
uważaj na podroby, spożywaj tylko świeże, z renomowanych firm, sklepów
zwróć uwage, czy mięso z grilla jest dostatecznie dopieczone !

Mleko i sery

Bez ograniczeń można spożywać:
sery żółte
białe
topione
Feta, pod warunkiem, że wyprod. go z pasteryzowanego mleka

Należy unikać:

niepasteryzowanego mleka i serów z niego wyprodukowanych
miękkich i półmiękkich serów pleśniowych (camambert, gorgonzola, brie)

Inne zasady:
Pamiętaj, że bakterie i pasożyty, pochodzące ze źle przygotowanych potraw mogą zaszkodzić Twojemu dziecku !
Zwróć uwagę, czy jedzenie jest dogotowane i dopieczone ! Potrawy gotowe, do podgrzania powinny być odpowiednio długo przyrządzane, wg. przepisu. Nie zapomnij, że kuchenka mikrofalowa podgrzewana nierównomiernie !
Regularnie, często, myj ręcę podczas gotowania.
Wykorzystuj świeże i świeżo zapakowane produkty.
Myj owoce, warzywa, obieraj, jeśli to jest możliwe.
Zachowaj szczególną ostrożność podczas zagranicznych wojaży !
Nie odchudzaj się podczas ciąży ! (Toksyny, będące skutkiem odchudzania moga uszkodzić płód oraz zaszkodzić Tobie !). Jeśli sporo przybywasz na wadze, ogranicz spożywanie ciastek, śmietany, chipsów, cukierków, dużej ilości tluszczu.
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka:

Offline demka Kobieta

9 miesięcy w brzuchu mamy
21 Grudnia 2005, 16:23
Fajna stronka o niemowlakach:
NIEMOWLĘ
Nasza Oliwcia:

Nasza Lenka: