e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: świadkowie  (Przeczytany 5424 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline AniaRomek Kobieta

• forumowicz
  • data ślubu: 21.08.2009
świadkowie
3 maja 2008, 11:18
Dziewczyny,kiedy należy zapytać 'wytypowanych' świdków o zgode?I jak to ładnie zorganizowac jeżeli nie ma możliwości skontaktować sie z tą osoba w cztery oczy?Telefonicznie,wysłac jakąś faną kartke/list z zapytaniem? ???

Offline kasiatomusia Kobieta

• użytkownik
  • data ślubu: 25.04.2009
Odp: świadkowie
3 maja 2008, 20:09
Wydaje mi sie że telefonicznie:) i dać osobie wytypowanej jakiś czas na przemylenia :) Pozdrawiam

rybkawiedenka

• Gość
3 maja 2008, 20:24
Jak dla mnie to mozesz nawet mailowo :)

Przecież głównie chodzi o to żeby ZAPYTAĆ a potem czekać na odpowiedz :)

Offline AniaRomek Kobieta

• forumowicz
  • data ślubu: 21.08.2009
4 maja 2008, 15:41
No dobra,to zadzwonie i ladnie zapytam  ;D
Dzieki!!

Offline Ewulka Kobieta

• nowicjusz
  • data ślubu: 07.09.07
27 maja 2008, 22:44
My poprosilismy swiadkow chyba z 8 miesiecy przed slubem, ale po prostu od dlugiego czasu wiedzielismy kto to bedzie.  Sposob byl dosc nietypowy - podczas naszego spotkania wręczylismy im zaproszenie - okładka uniwersalna, na wszystkie okolicznosci z ladnym motywem.  W srodku zamiescilismy pytanie. . .  np.  Darku, synu. . . . . . . .  zamieszkaly w . . . . . . . .  czy zechciałbyś zostać naszym świadkiem???
Milo bylo zobaczyć zaskoczenie na ich twarzach - no i bedą mieli pamiątkę :D

Offline evcia-e1 Kobieta

• użytkownik
  • data ślubu: 25.09.2010
5 listopada 2009, 21:01
Witam.  Czy świadek musi być osobą dorosłą czy wystarczy, że ma bierzmowanie?

Offline Madlinka Kobieta

• nowicjusz
5 listopada 2009, 21:07
jedyny wymog jest taki, że świadek musi byc osoba pelnoletnia.  nie musi byc nawet praktykujacym katolikiem.  moze byc innego wyznania lub niewierzacy.  musi znac jezyk polski i rozumiec co sie dzieje, tak aby pozniej poswiadczyc.

Offline evcia-e1 Kobieta

• użytkownik
5 listopada 2009, 21:09
dzięki za odpowiedź. chciałam brata na świadka, ale niestety w przyszłym roku będzie miał dopiero 17 lat  >:(

Offline Nemezis Kobieta

• maniak
  • data ślubu: 3 lipca 2010
6 listopada 2009, 20:13
Na ślubie kościelnym świadkiem może być osoba nieletnia (jeśli ksiądz się zgodzi), ale w przypadku ślubu cywilnego bądź konkordatowego, świadek musi mieć skończone 18 lat. Zawsze można wziąć osobno ślub cywilny i kościelny i na każdym mieć innych świadków ;)

Offline zosia442 Kobieta

• użytkownik
  • data ślubu: 08-2010
23 listopada 2009, 15:33
też miałam problem z świadkową (siostra za rok dopeiro 17:( i wymyśliłam... ślub biorę konkordatowy przy ołtarzu oraz fkcjie weselne świadkowej będzie pełnić siostra a poprostu same podpisy złoży przyjaciółka, obie się zgodziły teraz czas na Księdza:)

Offline evcia-e1 Kobieta

• użytkownik
24 listopada 2009, 22:34
no to jestem ciekawa, czy ksiadz sie zgodzi, powodzenia  ;) a ja dalej zastanawiam sie kogo wybrać, czy kuzynkę czy koleżankę ??

Offline agulla2121 Kobieta

• Hipnotyzuj Mnie ...
  • użytkownik
  • data ślubu: 14.08.2010
25 listopada 2009, 09:10
Ja biore na swiadka moja siostre.Natomiast Mój bierze brata.Wolimy na swiatka kogos z rodziny.

Jednak nie widadomo jak bedzie w przyszlosci ... Mozesz z kolezanka stracic kontak , lub sie poklucic ostro , a kuzynka jednak jest rodzina  ::).Pisze tylko co ja bym zrobila , To Tówj wybór kogo wezmiesz  ::).Powodzenia ;).

Offline syla:) Kobieta

• forumowicz
  • data ślubu: 4.09.2010
25 listopada 2009, 10:51
Z Kuzynką tez się można pokłócić, ba nawet z siostra! :) Świadek to osoba, która uczestniczy tylko w dniu ślubu, więc co będzie potem nie ma znaczenia.

Offline agulla2121 Kobieta

• Hipnotyzuj Mnie ...
  • użytkownik
  • data ślubu: 14.08.2010
25 listopada 2009, 15:48
Tez racja ... ale ja bym wole kogos z rodziny ...

"Świadek to osoba, która uczestniczy tylko w dniu ślubu, więc co będzie potem nie ma znaczenia" - czy ja wiem ...  ::) dla mnie ma znaczenie.
Nie wszyscy tak samo mysla , wiec moza na ten temat dyskutowac  ::) ale strata na to czasu  :D.

Pozdrawiam  ;).

Offline syla:) Kobieta

• forumowicz
  • data ślubu: 4.09.2010
25 listopada 2009, 17:13
Też zależy jakie relacje panują w rodzinie :)
Również pozdrawiam

Offline Mysikróliczek

• Chuck Norris
30 listopada 2009, 10:24
też miałam problem z świadkową (siostra za rok dopeiro 17:( i wymyśliłam... ślub biorę konkordatowy przy ołtarzu oraz fkcjie weselne świadkowej będzie pełnić siostra a poprostu same podpisy złoży przyjaciółka, obie się zgodziły teraz czas na Księdza:)

Wątpię żeby ksiądz się na to zgodził. Ewentualnie tak, że w kościele na miejscu świadka siedzi Twoja przyjaciółka, składa podpisy itd, ale za to siostra jest świadkową na przyjęciu weselnym (pełni wszystkie obowiązki). No, ale na to, to ksiądz nie musi się zgadzać ;)

Offline zosia442 Kobieta

• użytkownik
5 stycznia 2010, 13:14
Fakt na to to już nie musi:) u Księdza dopiero w kwietniu mamy się pokazać ale mam pozytywne nastawienie, bo co za różnica (z jego punktu widzenia) "Kto za mną stoi" skoro podpisy itp składa właściwa osoba

Offline Nemezis Kobieta

• maniak
5 stycznia 2010, 17:05
u Księdza dopiero w kwietniu mamy się pokazać
A czy świadkowie też będą musieli zgłosić się do biura parafialnego jakiś czas przed ślubem? Bo moja świadkowa mieszka w Warszawie i nie chciałabym wyciągać jej do Bydgoszczy tylko po to, żeby załatwiała jakieś formalności...

Offline OlaSzelag Kobieta

• Już na zawsze razem !!!
  • użytkownik
  • data ślubu: 07.08.2010
5 stycznia 2010, 17:09
Dla mnie świadek ma znaczenie i to duże jest osoba która zaświadcza o zawarciu związku a nie tylko stoi za tobą w kościele.  Ślub dopiero za 8 miesięcy a mój brat świadek już przeżywa to że go poprosiłam i on i ja cieszymy się na ten fakt.  Moi rodzice do dziś dostają kartki z życzeniami od swoich świadków w dniu rocznicy ślubu!! Czasem tak bywa że najbliższa osoba nie może być świadkiem ze względu na wiem ale wtedy można poprosić kogoś innego i mieś 2 świadków obu ważnych jednego oficjalnego w kościele a drugiego który mniej formalnego ale równie  ważnego choć nie złoży podpisu to może stać obok.  No ale co racja to racja czasem różnie bywa w życiu a ludzie mają różne podejście do wielu spraw.  POZDRAWIAM!!

Offline zosia442 Kobieta

• użytkownik
6 stycznia 2010, 09:35
u Księdza dopiero w kwietniu mamy się pokazać
A czy świadkowie też będą musieli zgłosić się do biura parafialnego jakiś czas przed ślubem?
Z tego co nam Ksiądz powiedział świadkowie mają przed samym ślubem zgłosić się w zakrystii, ale nie chce wprowadzać w błąd bo n arazie rozmawialiśmy dość ogólnie w kościele. Najlepiej podejdź lub zadzwon do kościoła spytać, a gdyby trzeba było przedstawić jakieś dokumenty powiedz jaka jest sytuacja, że swiadek daleko mieszka i sama doniesiesz.

Offline ziutka Kobieta

• nowicjusz
  • data ślubu: 25.06.2011
7 stycznia 2010, 17:52
Witam ja nie mam rodzeństwa więc zapytałam przyjaciółkę oczywiście się zgodziła wiem że nie zrobi mi nic złeg. . .  chodzi o to że na jej ślubie pół roku temu ona na świadka poprosiła brata ponieważ jej mąż ma tylko siostre więc moja przyjaciółka musiała powołać brata bo dwie babki na świadków to chyba nie nawet nie wiem czy można. . . i z biegiem czasu każdy uważa że to była największa pomyłka w jej życiu bo świadkowa nie pomogła jej ani w przygotowaniach ani na ślubie a na dodatek ubrała się w czerwoną suknie a'la hiszpankę nie odróżniała się od obić w kościele to była Masakra a moja przyjaciółka nieźle wkurzona

Offline Nemezis Kobieta

• maniak
7 stycznia 2010, 21:20
Mam nadzieję, że moja świadkowa nie ubierze się w jaskrawą czerwień ;)
My postanowiliśmy wyłamać się z tradycji proszenia rodzeństwa na świadków, głównie dlatego że moja siostra ma 38  lat  a brat PM 18 lat, więc dziwnie by razem wyglądali ;) Moją świadkową będzie kuzynka a świadkiem PM nasz wspólny znajomy - oboje w naszym wieku i znają się, więc na pewno będzie im się dobrze współpracowało :)

Offline evcia-e1 Kobieta

• użytkownik
8 stycznia 2010, 21:26
mam pytanie. czy świadkami na ślubie może być małżeństwo?

Offline hanka Kobieta

• forumowicz
  • data ślubu: 1.05.2010
8 stycznia 2010, 23:15
Jeśli spełniają inne wymagania to chyba nie ma to znaczenia czy są małżeństwem czy nie :)

Offline olinda Kobieta

• użytkownik
  • data ślubu: 24.07.2010
8 stycznia 2010, 23:48
może być małżeństwo, byłam na takim ślubie

Offline asiula_hh Kobieta

• Chuck Norris
17 stycznia 2010, 17:43
a czy mona mieć 2 świadkowe? mamy maly problem bo nie chcę zeby byly to osoby z którymi nie mam bliskego kontaktu i chcialabym siostrę mojgo narzeczonego i moją najbliższą kuzynke.  myślicie że ksiądz się na to zgodzi?
ZNIKAM!

Offline Mysikróliczek

• Chuck Norris
17 stycznia 2010, 19:10
Mogą być dwie panie, dwóch panów... pełna dowolność.

Offline anulla_p Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 27-06-09
17 stycznia 2010, 22:08
ja miałam dwie panie

Dlaczego kobiety mają zawsze tak dużo obowiązków? Bo głupie śpią w nocy to im się zbiera

Offline Mania86 Kobieta

• użytkownik
  • data ślubu: 2.10.2010 :)
26 stycznia 2010, 14:36
moją świadkową będzie przyjaciółka - znamy się 17 lat i jestem jej pewna na 1000% , świadkiem PM- jego ta, nasz najlepszy przyjaciel. Świadkowie się znają, przyjaźnią i niejedną flaszkę razem obrobili, więc sytuacja jest w pełni komfortowa. Poza tym świadkowa będzie mnie wozić od rana w dzień ślubu po kosmetyczkach i fryzjerach i pewnie będzie u mnie na noc, żebym nie oszalała...

Offline evcia-e1 Kobieta

• użytkownik
26 stycznia 2010, 22:47
hmm, też zastanawiam się nad kolezanka, ale mam problem, bo w sumie mam 2 najblizsze przyjaciolki i nie wiem ktora wybrac zeby zadna sie nie obrazila. pewnie wybiore kogos z rodziny  ;)