e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Urlop macierzyński i wychowawczy  (Przeczytany 53514 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kurczaczek83 Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 24.12.04
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
27 sierpnia 2014, 13:08
Dziękuję

Offline Lenka89 Kobieta

• Bicie Jego Serca Najpiękniejszą Muzyką....
  • entuzjasta
  • data ślubu: 30.04.2011
2 września 2014, 17:10
Dziewczyny czy któraś orientuje się jak to jest z urlopem "ojcowskim"? Czy mama może wrócić po porodzie do pracy a tata zostać z dzieckiem na rocznym  ojcowskim? Jeśli nie to jak można to rozdzielić, żeby mama jak najszybciej mogła wrócić do pracy? Ile % pensji dostanie tata siedząc z maluchem w domu? Będę wdzięczna za odpowiedź, bo ja jestem zielona w tych kwestiach ;) Któraś z Was korzystała z takiego rozwiązania?

Offline milcia Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 08.08.2008
2 września 2014, 17:43
Ja się dowiadywałam o takie rozwiązanie 4 i pół roku temu, to było tak, że mama MUSI być z dzieckiem 3 miesiące później może już wrócić do pracy, ale od tamtego czasu dużo się zmieniło w przepisach więc może i to.

Offline Lenka89 Kobieta

• Bicie Jego Serca Najpiękniejszą Muzyką....
  • entuzjasta
  • data ślubu: 30.04.2011
2 września 2014, 17:55
Dzięki Milcia  :-* Gdyby ktoś miał "świeższe" informacje to bardzo proszę ;)

Offline lebara Kobieta

• maniak
  • data ślubu: 11.08.2012
Dziewczyny mam pytanie,  teraz jestem na macierzyńskim do 13 lipca później po wykorzystaniu zaległego urlopu planuje iść na urlop wychowawczy a w miedzy czasie chcemy starać sie o drugiego maluszka.  Jeśli zajdę w drugą ciąże na wychowawczym mogę przejść na l4 i dostawać wypłatę a pózniej po urodzeniu iść na kolejne macierzyńskie?? Powiem szczerze, że chcę pociągnąć jak najdłużej, bo dzisiaj miałam rozmowę z pracodawca No i powiedział mi że po urlopie pożegnamy sie.
,,Geny to nie wszystko, zdrowie i mądrość Twojego dziecka zależą od Ciebie"

Offline elisabeth81 Kobieta

• Chuck Norris
Wg mnie tak
"Wstać rano, zrobić przedziałek i odpieprzyć się od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo. Ja zapisuję rano, co mam zrobić. A chwilę potem skreślam połowę"

Offline masumi85 Kobieta

• maniak
  • data ślubu: 08.09.2007
Tak mozesz przerwac urlop wychowawczy i isc na zwolnienie. Ja tak zrobilam, ale przed pojsciem nna l4 musialam 2 tygodnie wczesniej napisac pismo o przerwanie urlopu i napisalam z jakiego powodu ze ciaza zagrozona i ze od nastepnego dnia bede miala zwolnienie.
Pracodawca nie robil problemow mi i normalnie po tym poszlam na macierzynski i znowu na wychowawczy
Kubuś 10.10.2008,          Kacperek 09.07.2010        Aleksander 11.10.2013

Offline milcia Kobieta

• Chuck Norris
Ja jak masumi, tylko na wypowiedzeniu urlopu napisałam że wypowiadam i tyle, nie pisałam żadnego uzasadnienia a zwyczajnie rozmawiałam z szefem i powiedziałam mu że pójdę na L4. Sprawdź tylko czy okres wypowiedzenia urlopu wychowawczego to nie 4 tygodnie. Mnie "przywrócili" po 4 dniach ;) Bo jeśli się pracodawca zgodzi to może ;)

• Chuck Norris
Ja słyszałam ze jak się jest na urlopie czy wychowawczym czy macierzyńskim to zwolnienie nie będzie płacone....ale może tak można wypowiedzieć tylko pytanie czy jak Lebarka wypowie to w ciągu tego czasu nie dostanie wypowiedzenia?

Offline milcia Kobieta

• Chuck Norris
W czasie wypowiedzenia urlopu jest jeszcze na urlopie, wwiec nie zwolnia. Pierwszego dnia po urlopie przynodi L4 wiec tez juz nie ma takej mozliwosci.

• Chuck Norris
Pewnie masz rację Milcia :D

Offline ciriness

• Chuck Norris
  • data ślubu: 11.09.2010
Dziewczyny czy któraś orientuje się jak to jest z urlopem "ojcowskim"? Czy mama może wrócić po porodzie do pracy a tata zostać z dzieckiem na rocznym  ojcowskim? Jeśli nie to jak można to rozdzielić, żeby mama jak najszybciej mogła wrócić do pracy? Ile % pensji dostanie tata siedząc z maluchem w domu? Będę wdzięczna za odpowiedź, bo ja jestem zielona w tych kwestiach ;) Któraś z Was korzystała z takiego rozwiązania?
Lenka czy to zapytanie aktualne?

Na wszelki wypadek zostawie dla potomnych.
Trzeba rozróżnić urlop ojcowski z tacierzyńskim :)
Ojcowski to urlop który trwa nieprzerwanie 2 tygodnie, jest pełnopłatny (z ZUSU) i może go wziąć każdy tata pracownik (tata, nie mąż) w ciągu roku od urodzenia się dziecka, potem przepada.
Tacierzyński to kontynuacja macierzyńskiego, ale dla taty. Kobieta musi wykorzystać 14 tygodni, reszte urlopu może przejąć tata. (to w dużym uproszczeniu bo to się tam dzieli że macierzyński potem rodzicielski etc., ale chodzi o to jak wygląda to w praktyce)
Jest tal samo płatny  jak macierzyński czyli 100% i potem 60%, a jak od razu złożysz wniosek ze na rok to 80%.
W razie jakichkolwiek wątpliwości polecam kontakt z infolinią ZUSu, oni naprawdę całkiem nieźle to ogarniają :)

Offline _kasiek_ Kobieta

• uzależniony
  • data ślubu: 4sierpień2007
Dziewczyny mam pytanie,  teraz jestem na macierzyńskim do 13 lipca później po wykorzystaniu zaległego urlopu planuje iść na urlop wychowawczy a w miedzy czasie chcemy starać sie o drugiego maluszka.  Jeśli zajdę w drugą ciąże na wychowawczym mogę przejść na l4 i dostawać wypłatę a pózniej po urodzeniu iść na kolejne macierzyńskie?? Powiem szczerze, że chcę pociągnąć jak najdłużej, bo dzisiaj miałam rozmowę z pracodawca No i powiedział mi że po urlopie pożegnamy sie.

też zaszłam w drugą ciążę będąc na urlopie wychowawczym, przerwałam urlop wychowawczy i co prawda ja wróciłam do pracy (bo chciałam - szef chciał mnie zwolnić gdy wrócę po urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko i chciałam się wykazać dobrą wolą) ale równie dobrze mogłam od razu iść na L4. Tylko chyba warunkiem jest umowa na czas nieokreślony. Popracowałam ponad 3 miesiące i poszłam na L4, potem normalnie na macierzyński i wychowawczy.

Offline *Ewelina* Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 29.12.2007
26 września 2015, 13:09
Mam pytanie teoretycznie w sytuacji gdy byłabym na urlopie wypoczynkowym np 25 dni i w trakcie jego trwania zacznie sie poród to zostaje on przerwany i "zaczyna" sie macieżyński?? czy moge zakończyć wypoczynkowy??

Offline :martyna: Kobieta

• Chuck Norris
26 września 2015, 14:48
Zaczyna się macierzyński.

Offline mkarolinka Kobieta

• Chuck Norris
Dziewczyny może się orientujecie, albo podpowiecie gdzie dzwonić.

Od dnia porodu staje się bezrobotna. Umowa o prace automatycznie się przedłużyła do dnia porodu. Chce iść na roczny urlop, czyli urlop macierzyński i rodzicielski. Gdzie powinnam złożyć wniosek? Do pracodawcy, ZUSU? Gdzie? Co w ogóle powinnam gdzie złożyć? Myślałam, że to z automatu przysługuje, ale czytam i już nic nie rozumiem. HELP!
Jasiu czekamy na Ciebie :)

Aniołek 01.05.2016
Całkiem nowy wątek żonkowy :)

Offline mon_ka98 Kobieta

• Chuck Norris
Ja się nie orientuję ale myślę że do zusu. Zadzwoń do nich i zapytaj bo podejrzewam że wniosek trzeba tam złożyć wcześniej. Żebyś nie zostala bez kasy

Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy

Offline ciriness

• Chuck Norris
  • data ślubu: 11.09.2010
Ja miałam taką sytuację 3 lata temu i wniosek składałam u pracodawcy, a on przekazywał to do ZUSu. Ale najlepiej na infolinę ZUS, jest na to bodajże dwa czy trzy tygodnie po urodzeniu dziecka, nie pamiętam już dzisiaj.

Offline izulek Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 30.08.2008
Na 90% składasz wniosek do ZUS o macierzyński,  musisz podać czy bierzesz połowę na 100 % czy na cały rok po 80%. Co do terminów nie pomogę,  zadzwoń do ZUS to ci wytłumacza bez problemu