Autor Wątek: Co i od kiedy ???  (Przeczytany 458238 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline stokrota86

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1491
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1770 dnia: 22 Czerwca 2012, 13:30 »
mam takie pytanie, wszędzie gdzie nie czytam jest jak byk napisane, że niemowlętom w piątym miesiącu (karmionym sztucznie) do diety można wprowadzać ziemniaka, marchew, dynię i jabłko, natomiast słoiczki różnych firm "po 4 miesiącu" proponują też inne owoce i warzywa jak szpinak, brokuły, banan, morela, śliwka, gruszka, winogrono... itd. pewnie same zauważyłyście. to mnie trochę wprowadza w błąd, to w końcu można je podawać w piątym miesiącu??  ??? podałam małej już jabłko z bananem, nic jej nie było, ale teraz zastanawiam się czy dobrze zrobiłam i nie wiem. pomocy  :mdleje:



Offline maggi-80

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7834
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 19-06-2010
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1771 dnia: 22 Czerwca 2012, 16:05 »
Schematy mają się aktualnie nijak do tego co pisze na słoiczkach. Sama musisz zdecydować czy idziesz schematem czy nie.
Tu mas fajnie opisany schemat: http://mojniemowlak.pl/schemat-zywienia-niemowlat-karmionych-sztucznie/schemat-zywienia-niemowlat-karmionych-butelka.html

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1772 dnia: 22 Czerwca 2012, 16:16 »
trzeba działać na czuja...
ja wprowadzałam wg schematu, ale ze córka posmakowała w słoiczkach, dobrze tolerowała, to zdarzyło mi sie zaszaleć
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline stokrota86

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1491
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1773 dnia: 22 Czerwca 2012, 16:36 »
ok rozumiem, ale skoro taki maluch ma jeść codziennie przecier warzywny lub zupkę to jak to zrobić, bo np. moja jak dostawała codziennie marchew to zaskutkowało to rzadko oddawanymi kupkami o konsystencji plasteliny z częściowo niestrawioną marchwią. wiem już, że przesadziłam, ale w takim razie jak to pogodzić, co drugi dzień zupka z marchewką i co drugi np. przecier z dyni? albo sam ziemniak?  ::) wybór jest mały, na początku myślałam, że podaje się albo zupkę/przecier albo deserek owocowy, ale natrafiłam właśnie na stronę, którą podała maggi i widzę, że byłam w błędzie. tabelki nie były dla mnie do końca jasne, ale już zrozumiałam. w każdym razie menu obiadowe jest ubogie, wiem, że matka powinna robić to wszystko na czuja, ale może podsuniecie jakieś rady, bo póki co idzie mi średnio :)



Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1774 dnia: 22 Czerwca 2012, 16:59 »
stokrotka...szczerze...
ja miałam zestaw stosownych słoiczków w szafce i patrzyłam jaki mam asortyment...
i bywało (na samym początku), że dawałam albo zupkę albo jabłko, a reszta mleko...

co to znaczy rzadko oddawane kupki - na tym etapie 1 x dziennie wystarczy
i są plastelinowe i miewają elementy marchwiowe, to nie patologia;
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline maggi-80

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7834
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 19-06-2010
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1775 dnia: 22 Czerwca 2012, 20:47 »
Ja wprowadzam dokladnie wg schematu, bo Adas czesto mial wysypke. Na poczatku jest mala produktow, bo jest wiecej mleka.

Offline stokrota86

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1491
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1776 dnia: 22 Czerwca 2012, 21:21 »
stokrotka...szczerze...
ja miałam zestaw stosownych słoiczków w szafce i patrzyłam jaki mam asortyment...
i bywało (na samym początku), że dawałam albo zupkę albo jabłko, a reszta mleko...
Właśnie też tak robię, ale stwierdziłam, że chyba za dużo mam słoiczków z jabłkiem + różnymi wynalazkami typu winogrono, czy gruszka... z tym się jeszcze wstrzymam i faktycznie będę podawała na czuja obserwując te kupki.
stokrotka
co to znaczy rzadko oddawane kupki - na tym etapie 1 x dziennie wystarczy
i są plastelinowe i miewają elementy marchwiowe, to nie patologia;

zazwyczaj robi je co drugi dzień... raz się zdarzyła 3 dniowa przerwa i wtedy odstawiłam na chwilę marchew... czasem, chociaż rzadko zdarza się 2 razy dziennie, ale konsystencja zawsze jest dość zbita i kolor raczej zielony, taka zwykła żółta i rzadka jak zwykle bywało po mleku pojawiła się dopiero wczoraj po dłuższej przerwie, tak to tylko plastelinowata i czasem nawet bobkowa bym powiedziała. pocieszyłaś mnie, że to nie patologia, bo Majka ogólnie nie za bardzo chce pić cokolwiek (a większa ilość płynów pewnie wpłynęłaby na kupki), ale tak na logikę to wydaje mi się, że organizm sam chyba powinien wiedzieć czy potrzebuje dodatkowego płynu czy nie... a ona je co ok 3 godz średnio 125 ml mleka, staram się ją dopajać w trakcie karmienia papką jak już zaczyna się niecierpliwić na jedzenie łyżeczką zamiast z butli. nie wiem czy dobrze robie, ale to działa. no a co do tych kupek to co 2 dzień też jest w granicach normy?



Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1777 dnia: 22 Czerwca 2012, 22:34 »
po wprowadzeniu marchewek, jabłuszek...słoiczków generalnie...Ewa zaczęła mi robić kupy codziennie...
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline stokrota86

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1491
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1778 dnia: 22 Czerwca 2012, 22:43 »
koleżanka mi mówiła, że jej bliźniaczki też tak miały. więc liczę, że i u nas tak będzie, bo czasem widzę jak mała ciśnie, mam wrażenie, że coś zrobiła a pielucha pusta...  :-\ no nic, pozostaje mi testować i czekać na efekty. dzięki za pomoc, wiele mi rozjaśniłyście :)



Offline elisabeth81

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7820
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1779 dnia: 24 Lipca 2012, 20:38 »
Dziewczyny chyba wpadłam przypadkiem ;) na bardzo fajnego bloga
http://www.jedzonkomalucha.pl/
"Wstać rano, zrobić przedziałek i odpieprzyć się od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo. Ja zapisuję rano, co mam zrobić. A chwilę potem skreślam połowę"

Offline dmonik44

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5748
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 19.06.2010
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1780 dnia: 25 Lipca 2012, 12:15 »
Dziewczyny, a jak karmiłyście piersią co dawałyście maluszkowi do picia? i jak często?
Natalka 4.11.2012

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1781 dnia: 25 Lipca 2012, 12:38 »
Na początku nic nie dawałam, dopiero jak wprowadziłam stałe posiłki zaczęłam serwować wodę i tak jest do dziś. Jakiś soczek też się czasem zdarzy ale to bardziej w ramach deseru, przekąski


Offline malgosiask

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 8926
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 10 czerwca 2009r.
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1782 dnia: 25 Lipca 2012, 14:59 »
Przez pierwsze 6 miesięcy tylko pierś. Potem woda. Teraz baaaardzo rozcieńczone soki i woda.

Offline elisabeth81

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7820
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1783 dnia: 4 Sierpnia 2012, 21:57 »
Dziewczyny czy słyszałyście o BLW - metodzie wprowadzania stałych pokarmów która omija papki i karmienie łyżeczką?
dziecko dostaje kawałki jedzenia i od początku ma jeść samo...
tu link
http://player.vimeo.com/video/24067257?title=0&byline=0&portrait=0

własnie czytam książkę "bobas lubi wybór" i coraz bardziej się wciągam...chyba poeksperymentuję na dziecku  ;) ;) ;)

"Wstać rano, zrobić przedziałek i odpieprzyć się od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo. Ja zapisuję rano, co mam zrobić. A chwilę potem skreślam połowę"

Offline elisabeth81

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7820
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1784 dnia: 4 Sierpnia 2012, 21:59 »
co prawda nie dałabym 6 miesięcznemu dziecku pałki kurczaka ale imponujące jak sobie radzi
"Wstać rano, zrobić przedziałek i odpieprzyć się od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo. Ja zapisuję rano, co mam zrobić. A chwilę potem skreślam połowę"

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1785 dnia: 4 Sierpnia 2012, 22:13 »
słyszałam...
moja koleżanka stosowała;
jej wnioski z wczesnego etapu
- na pewno się nie naje; głownie memła, pluje i robi dużo syfu ;D
- trza mieć dużo czasu;
i jej konkluzja na drugie dziecko - dam papkę, niech zje, a kawałki niech memła - metoda łączona;
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline elisabeth81

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7820
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1786 dnia: 4 Sierpnia 2012, 22:26 »
wnioski cenne - widzę po filmikach na yt ile to syfu ale też niektóre dzieciaki nieźle sobie radzą. może taka metoda kombinowana ma sens...zobaczymy jak przyjdzie nam rozszerzać dietę.
"Wstać rano, zrobić przedziałek i odpieprzyć się od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo. Ja zapisuję rano, co mam zrobić. A chwilę potem skreślam połowę"

Offline maggi-80

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7834
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 19-06-2010
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1787 dnia: 5 Sierpnia 2012, 00:15 »
Slyszalam, ale to nie dla mnie - szlag by mnie trafil...

Offline Elcik

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 4144
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 02.06.2007
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1788 dnia: 5 Sierpnia 2012, 07:29 »
Hmmm z tego co mi się przypomina nie widząc tego filmu stosowałam metodę mieszaną przy córce :) Syna też to nie ominie, już teraz ładnie języczkiem memła kapsułkę z witaminką.

a co jak taki maluch sobie wsadzi oliwkę do buzi... no i pieczarki..... no wiem wiem, menu każda mama wybiera, ja bym nie położyła tego przed takim szkietem (na jednym zdjęciu maluch wcina natkę od selera :D)


Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1789 dnia: 5 Sierpnia 2012, 09:53 »
niektóre dzieciaki nieźle sobie radzą.
tyle, że wg mnie to one są starsze jak 6 mż...
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline gagatka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3675
  • Płeć: Kobieta
  • Szczęśliwa Pani G., Mama Łucji, Hubercika i Emilki
  • data ślubu: :Zakochany:18.08.07
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1790 dnia: 2 Września 2012, 23:19 »
Moje młodsze Dziecię obiad je papkowaty (chociaż nieraz czai się na to, co ma Siostra na talerzu ;) ale owoce memła, o ile matka ma trochę czasu i może przy Nim posiedzieć.(jak chcę coś zrobić w domu to daję w siateczce Nuby)
:Serduszka: .::Łucja 15.10.2009::. :Serduszka: .::Hubercik 20.01.2012::. :Serduszka: .::Emilka 20.12.2013::. :Serduszka:

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1791 dnia: 2 Września 2012, 23:27 »
ja mam ostatnio nieodpartą ochotę wręczenia Tytkowi chrupka kukurydzianego...
ale się jeszcze powstrzymam...niech skończy te 4 miechy...
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline gagatka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3675
  • Płeć: Kobieta
  • Szczęśliwa Pani G., Mama Łucji, Hubercika i Emilki
  • data ślubu: :Zakochany:18.08.07
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1792 dnia: 2 Września 2012, 23:39 »
U nas był kłopot z wprowadzaniem glutenu, bo Księciunio na kaszę mannę miał odruch wymiotny. Dostał więc do ręki skórkę od chleba i memlał. Pediatra zaproponował ciasteczka dla niemowląt, ale na cukrzenie będzie jeszcze czas.
:Serduszka: .::Łucja 15.10.2009::. :Serduszka: .::Hubercik 20.01.2012::. :Serduszka: .::Emilka 20.12.2013::. :Serduszka:

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1793 dnia: 2 Września 2012, 23:42 »
są biszkopciki bez cukru...nie wiem czy w PL, czy w DE kupowałam...ale Ewka dawała radę...
ja bym dała inną kasze glutenową nie mannę, tą z serii zdrowy brzuszek...
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline maggi-80

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7834
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 19-06-2010
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1794 dnia: 2 Września 2012, 23:45 »
No właśnie ja w Polsce nie mogę znaleźć biszkoptów bez cukru

Offline gagatka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3675
  • Płeć: Kobieta
  • Szczęśliwa Pani G., Mama Łucji, Hubercika i Emilki
  • data ślubu: :Zakochany:18.08.07
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1795 dnia: 2 Września 2012, 23:47 »
No właśnie...

A na zdrowy brzuszek nie patrzyłam, bo Łucji nie podeszła ta z lipą. Ale może dostanie drugą szansę ;)
:Serduszka: .::Łucja 15.10.2009::. :Serduszka: .::Hubercik 20.01.2012::. :Serduszka: .::Emilka 20.12.2013::. :Serduszka:

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1796 dnia: 2 Września 2012, 23:57 »
bez lipy też są  ;D


myślę, że biszkopty bez cukru byłyby niesmaczne...
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline elisabeth81

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7820
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1797 dnia: 3 Września 2012, 00:34 »
U nas był kłopot z wprowadzaniem glutenu, bo Księciunio na kaszę mannę miał odruch wymiotny. Dostał więc do ręki skórkę od chleba i memlał.

wczoraj zrobiłam dokładnie to samo....moja Madzia aż się trzęsła i mi wyrywała kolejne kawałki.
"Wstać rano, zrobić przedziałek i odpieprzyć się od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo. Ja zapisuję rano, co mam zrobić. A chwilę potem skreślam połowę"

Offline jagodka24

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 11571
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1798 dnia: 3 Września 2012, 10:42 »
ja ostatnio poczęstowałam Iwo rogalikiem
myślałam że mi ręce pourywa

Jagoda - 05.06.2007
Maja - 29.03.2010

Offline chlebosia

  • Mąż i żona to jedna dusza w dwóch ciałach...
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 2664
  • Płeć: Kobieta
  • SZCZĘŚLIWI JAK NIGDY
  • data ślubu: 16.08.2008
Odp: Co i od kiedy ???
« Odpowiedź #1799 dnia: 3 Września 2012, 15:35 »
A ja nie wpadłam by dać swojemu chrupka,bo cały czas myślałam,że jeszcze za mały,ale skoro dajecie,a macie młodsze maluchy to i mój dostanie  :)