Autor Wątek: L4 w ciąży?  (Przeczytany 43100 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tajusia

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 2534
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 17.09.2005
L4 w ciąży?
« dnia: 13 Lutego 2007, 12:47 »
Hej!

Mam pytanie - czy ktoś mógłby mi w miarę jasno ( tzn. jak chłop krowie na rowie albo po blondyńskiemu :D ) wytłumaczyć jak to jest??

To znaczy wiem, że L4 w ciąży (jeśli na zwolnieniu jest literka B lub zaniosłyśmy zaświadczenie od lekarza o stwierdzeniu stanu ciąży) jest płatne 100% ale... to się liczy średnie miesięczne wynagrodzenie z okresu 12 m-cy minus coś tam (właśnie nie kumam co  :drapanie: )

ogólnie byłam 12 dni na zwolnieniu i dosyć się zdziwiłam jak zobaczyłam kwitek z wynagrodzeniem :(
"...Jest na ziemi jedno moje małe miejsce, gdzie poza biciem serca nie liczy się NIC więcej..."

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Lutego 2007, 13:16 »
Na początek pracodawca płaci przez pierwsze 33 dni 100% wynagrodzenia.
Jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób, wtedy po 33 dniach świadczenia chorobowe wypłacać będzie ZUS, w tym celu pracodawca przedstawia do ZUSu odpowiednie dokumenty, w których zaznacza wielkośc pensji przez 12 miesięcy poprzedzających chorobowe, czyli...

Jeśli na zwolnienie L4 ciążowe poszłaś np 1 stycznia, to pracodawca podaje w ZUSie twoje wynagrodzenie począwszy od grudnia 2006 - 12 miesięcy wstecz.

Wartości jakie zobowiązany jest podać pracodawca obejmują wszystkie formy wynagrodzenia brutto, czyli pensja podstawowa, ewentualne premie, nagrody, 13-stki (wypłacane np. w grudniu liczą się jako grudniowe wynagrodzenie) itp. Z tego ZUS robi średnią i ta średnia będzie dla nich podstawą wypłacenia ci zasiłku chorobowego, który dostaniesz w 100% wysokości tej średniej.

Kolejna sprawa - jeśli w ciągu tych 12 miesięcy poprzedzających aktualne zwolninie chorobowe byłaś na innym zwolnieniu (zwykłym czyli 80%) to w zależności od tego jak długo ono trwało, wygląda to tak:
- jeśli przepracowałaś mniej niż pół miesiąca (czyli dni roboczych w miesiącu) to pracodawca podaje 0 jako wartośc twojego wynagrodzenia za dany miesiąc i wtedy (na moim przykłądzie tak było) ZUS pomija ten miesiąc w wyliczaniu średniej
-jeśli przepracowałaś więcej niż pół miesiąca, to pracodawca wpisuje pensję brutto, pomniejszoną o wymiar chorobowego, czyli tyle ile zarobiłaś brutto w danym miesiącu.
-w rubryce-powód nieprzepracowania całego miesiąca (w dokumecie jaki pracodawca przedstawia do ZUSu)pracodawca wpisuje daty tego L4, więc ZUS sobie może zgodnośc sprawdzić.

Wydaje mi się, że firma wypłacając chorobowe z racji tego, że ma więcej niż 20 pracowników, nie robi uśredniania, tak jak ZUS, po prostu płaci ci to co masz w umowie za wynagrodzenie podstawowe. Może dlatego dostałaś mniej. To, co wypłaci ci pracodawca jako zasiłek, ZUS odda jemu, lub zostanie to odliczone od składek.
 Aaa i jeszcze jedno - czasemi "kadrowe" nie widzą literki B i płacą 80%....


Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Lutego 2007, 13:16 »
Cytat: "Tajusia"
liczy średnie miesięczne wynagrodzenie z okresu 12 m-cy minus coś tam


minus składki na ub.społeczne :taktak:


Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Lutego 2007, 13:44 »
1)  nie ma juz L4 od kilku lat... jest ZLA ;)

2) zus płaci ci za zwolnienie lekarskie w ciązy..  dostajesz 100% pensji - składka zdrowotna - podatek dochodowy.. jednymi słowy  i tak okroja i tak okroja..  :drapanie:
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Lutego 2007, 13:54 »
Cytat: "monia"
nie ma juz L4 od kilku lat... jest ZLA


taaaa, a L4 na ciążę :brewki: - no tak nie ma, ale i tak wszyscy mówią L4 :taktak:

Cytat: "monia"
i tak okroja i tak okroja..


przecież sobie od ust nie odejmą ;)


Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Lutego 2007, 14:00 »
Cytat: "Maja"
ale i tak wszyscy mówią L4


no mówią z przyzwyczajenia ;)

Cytuj
przecież sobie od ust nie odejmą


no co ty.. mission impossible  :taktak:
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline Tajusia

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 2534
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 17.09.2005
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Lutego 2007, 08:26 »
o dzięki Maju i Moniu :D za wyjaśnienia

Cytat: "monia"
) nie ma juz L4 od kilku lat... jest ZLA

jaaa ale się panienka czepia, jak powiem gdziekolwiek ZLA to chyba nikt mnie nie zrozumie :D

Cytat: "Maja"
Aaa i jeszcze jedno - czasemi "kadrowe" nie widzą literki B i płacą 80%....

właśnie sobie tak na początku pomyślałam, jednak po interwencji okazało się że jest "jak byk" i panie wzięły pod uwagę  :los:

ehhh no trudno, niech i tak będzie - robią nas w tym kraju jak chcą  :pogrzeb:
"...Jest na ziemi jedno moje małe miejsce, gdzie poza biciem serca nie liczy się NIC więcej..."

Offline -SpinkA-

  • mama do kwadratu :))
  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 24.06.2006
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Marca 2007, 19:47 »
A ja tam jakbym była w ciąży to chciałabym jak najdłużej popracować. Po co pół ciąży być na zwolnieniu (pomijając złe samopoczucie lub komplikacje) ??

Offline Tajusia

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 2534
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 17.09.2005
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Marca 2007, 07:46 »
-SpinkA-, ja też nadal pracuję a już 6-ty m-c leci ku końcowi
ale czasem nie ma wyjścia :(

poza tym zdarzają się choróbki np. 1-tyg. przeziębienie i tu też masz zwolnienie

inna kwestia że w późniejszym okresie jednak brzuszek coraz bardziej ciąży, człowiek męczy się bardzo szybko, dostaje zadychy, tu go boli, tam ciągnie, tu coś jeszcze, nie jest tak łatwiutko jak myślałam kiedyś niebędąc w ciąży  :taktak:
sama się kiedyś przekonasz że te 8h w pracy może Ci nieźle dać w kość  :los:
"...Jest na ziemi jedno moje małe miejsce, gdzie poza biciem serca nie liczy się NIC więcej..."

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Marca 2007, 08:22 »
ja tez pracuje.. jak widac  już dośc zaawansowana jestem..

za kilka tygodni ide na wolne.. ile mozna.. to juz jest  ponad moje siły ( mojego kregosłupa).. sa tacy którzy podziwiaja,ze jeszcze sie tocze do pracy.. sa tez i tacy kltórzy uwaząją z,e ciezarówka to maszyna, której nic nie dolega i że  przecież  ja musze urodzic przy unicie  :mdleje:
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline -SpinkA-

  • mama do kwadratu :))
  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 24.06.2006
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Marca 2007, 19:17 »
Ja pracuję przy biurku całe 8h i gapie się w monitor. Jak zaczynam o 8:00 tak o 16:00 kończę. Z jednej strony mówią że taka lekka praca - można w ciąży pracować. A ja też tak sobie myślę jak to zniesie kręgosłup.
To prawda Tajusia, im dłużej tym gorzej znieść chyba pracę.

Ale za to bliżej przyjścia maleństwa na świat :)

Offline gosiaczekk
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5114
  • Płeć: Kobieta
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Marca 2007, 22:21 »
Cytat: "-SpinkA-"
Ja pracuję przy biurku całe 8h i gapie się w monitor.

Hmm zastanawiam się cały czas czy komputer jakoś nie szkodzi ciąży?
Też dużo czasu przy nim spędzam.

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Marca 2007, 22:22 »
ponoc tak.. ponoc szkodzi..

ciezarna powinna przebywać 4-5h max przed monitorem.. potem byc przesunietą do innej pracy..  :drapanie:
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline gosiaczekk
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5114
  • Płeć: Kobieta
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Marca 2007, 22:24 »
O kurcze, to nici z forum w czasie ciąży ;)

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Marca 2007, 10:21 »
nono

zuzia bedzie świecić ;)
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline martulka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 10275
  • Płeć: Kobieta
  • 2+2+2=nasza rodzinka :)
  • data ślubu: 18-06-2005
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Marca 2007, 21:25 »
Cytat: "monia"
zuzia bedzie świecić

Ja pracowałam przez 8 godz, a do tego jeszcze w domciu trochę siedziałam na forum i nie zauważyłam, żeby Wiktor świecił  :drapanie:



Offline Tajusia

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 2534
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 17.09.2005
L4 w ciąży?
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Marca 2007, 09:02 »
Cytat: "martulka"
Ja pracowałam przez 8 godz, a do tego jeszcze w domciu trochę siedziałam na forum i nie zauważyłam, żeby Wiktor świecił  

bo to raczej nie do uniknięcia w dzisiejszych czasach, jak się ma pracę biurową to nie sposób nie siedzieć przy kompie
poza tym fale są wszędzie :(

nawet jak Ty nie będziesz siedzieć bezpośrednio przy monitorze to i tak ktoś inny w pracy siedzi :(

ale za to ja staram sie ograniczać i w domciu nie siedzę, może jedynie malusią chwilkę a tak to buszuje troszkę po forum w pracy (ale cichooo szaaa :taktak: )
"...Jest na ziemi jedno moje małe miejsce, gdzie poza biciem serca nie liczy się NIC więcej..."

Offline kuchasia

  • Szczęśliwa Pani W.:)
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3335
  • Płeć: Kobieta
  • Lenka-Nasz Największy Skarb...
  • data ślubu: 21.04.2007 godz.18.00 Sak
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Sierpnia 2007, 08:00 »
A mozecie mi dziewczyny powiedziec jak to by wygladala w moim przypadku,tzn  ja mam podstawe 1050zł brutto  plus premia uznaniowa co w rezultacie daje ok 1200-1300 na reke,tak jest prawie co miesac chyba ze tam na swieta cos wyplacaja ale na podstawie moich zarobkow  to na ile moge liczyc w czasie ciazy?Moja firma zatrudnia ponads 100 osob.Z gory dziekuje za odpowiedz bo to wszystko to dla mnie czarna magia

rybkawiedenka
  • Gość
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Sierpnia 2007, 08:12 »
Mnie się wydaje że biorą pod uwage tylko podstawe. Ale moge się mylić.

Offline tete

  • "Nikt nie lubi samotności. Ja tylko nie próbuję się z nikim na siłę zaprzyjaźniać. To prowadzi do rozczarowań."
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6151
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 2.06.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Stycznia 2008, 19:05 »
znaczy znów człowiek będzie w plecy...poprawcie mnie jesli sie myle..ale jesli:
pierwsze zwolnienie ciążowe miałam od 1.11.2007 do 20.11.2007 ,potem w międzyczasie dostałam podwyzke-wróciłam do pracy od 20.11 do 3.01.2008 a teraz konczy mi sie l4 od internisty(przeziębienie) i gin wysyła mnie na zwolnienie to pewnie bede miała liczone bez tego listopada i stycznia....masakra ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)
Nikt nie lubi samotności. Ja tylko nie próbuję się z nikim na siłę zaprzyjaźniać. To prowadzi do rozczarowań.

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Stycznia 2008, 21:46 »
taaa dlatego ja muszę właśnie wrócic do pracy....względy finansowe....
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline tete

  • "Nikt nie lubi samotności. Ja tylko nie próbuję się z nikim na siłę zaprzyjaźniać. To prowadzi do rozczarowań."
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6151
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 2.06.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Stycznia 2008, 22:26 »
taaa dlatego ja muszę właśnie wrócic do pracy....względy finansowe....
Lila,.....rozumiem Cie,,,,ale uwierz nasza Zusowska instytucja wg mnie to .......qrestwo i góralska muzyka!!....znów mi cisnienie skoczyło ::)
Nikt nie lubi samotności. Ja tylko nie próbuję się z nikim na siłę zaprzyjaźniać. To prowadzi do rozczarowań.

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Stycznia 2008, 23:03 »
No wiesz jakoś liczyć muszą...
Gdzie byś nie żyła jest jakiś ZUS. Wiadomo, że na zwolnieniu nie dostanie się tej samej kasy co w pracy, jeśli ma się premie nagrody itp...
Do tej pory było mi to lotto, ale od stycznia lotto mi nie jest...i żeby mieć wyższy macierzyński grzecznie wracam do pracy, co mi się opłaci....
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline agaga

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 459
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 19.08.2006
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Stycznia 2008, 23:44 »
Tete niestety podwyżka nie zostanie  uwzględniona w chorobowym na które poszłaś teraz bo od ostatniego chorobowego nie minęło 3 pełne miesiące. Wtedy dopiero przelicza się na nowo chorobowe.
Tak więc wyliczą na podstawie tego, które Ci wyliczyli od listopada 2006 do października 2007.

Offline tete

  • "Nikt nie lubi samotności. Ja tylko nie próbuję się z nikim na siłę zaprzyjaźniać. To prowadzi do rozczarowań."
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6151
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 2.06.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Stycznia 2008, 00:42 »
taaa dlatego ja muszę właśnie wrócic do pracy....względy finansowe....
Lila,.....rozumiem Cie,,,,ale uwierz nasza Zusowska instytucja wg mnie to .......qrestwo i góralska muzyka!!....znów mi cisnienie skoczyło ::)
ja to wszystko wiem-ze NIE ZAWSZE bedzie sie tyle zarabiac ile w pracy normalnie..ale wkurza mnie socjal sam w sobie...nie dosc ze bede miała pieniądze takie anie inne-to zachodze w łeb czy moze byłby wieksze gdybym nie zachorowała w listopadzie-i sie robi błędne koło...
Tete niestety podwyżka nie zostanie  uwzględniona w chorobowym na które poszłaś teraz bo od ostatniego chorobowego nie minęło 3 pełne miesiące. Wtedy dopiero przelicza się na nowo chorobowe.
Tak więc wyliczą na podstawie tego, które Ci wyliczyli od listopada 2006 do października 2007.
dzięki za info!!!!
Nikt nie lubi samotności. Ja tylko nie próbuję się z nikim na siłę zaprzyjaźniać. To prowadzi do rozczarowań.

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #25 dnia: 19 Stycznia 2008, 23:50 »
Tetuś zawsze będzie jakieś ale...
Wierz mi nikt tak nienawidzi socjalu jak ja....brrrrrrrrrr.........

Ale takie życie, czasem trzeba coś poświęcic dla czegoś ważniejszego.
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline ricardo

  • Patrycja
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26650
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 08.09.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #26 dnia: 9 Czerwca 2008, 16:28 »
Dziewczyny mam pytanie: jak się w jednym zakładzie pracy nie pracuje 12-miesięcy a 7 to jak to wtedy jest naliczane?

Całość pensji dzielą przez 7 czy mimo wszystko przez 12??



rybkawiedenka
  • Gość
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #27 dnia: 9 Czerwca 2008, 18:24 »
Ricardo nie do końca rozumiem...ja w swoim zakładzie pracowałam 5 miesięcy i poszłam na L4 z racji ciązy i wypłącano mi taką pensję jak przez te poprzednie 5 miesięcy... Dokladnie taką samą, nawet sprawdziłam na pasku.

Offline ricardo

  • Patrycja
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26650
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 08.09.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #28 dnia: 9 Czerwca 2008, 19:01 »
Może ja coś źle zrozumiałam :)

Bo: jak się idzie na zwolnienie to wypłacają pensję średnią z ostatnich 12-nastu miesięcy. A u tego pracodawcy pracuje 7 miesięcy, wcześniej oczywiście też pracowałam.

I generalnie nie wiem czy  to ZUS sobie wyliczy z tej i poprzedniej pracy czy weźmie pod uwagę ostatnią czy jak? nie kumam.



Offline rajdowka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7240
  • Płeć: Kobieta
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #29 dnia: 9 Czerwca 2008, 19:12 »
niekoniecznie 12 miesiecy - zalezy jakie sa skladniki wynagrodzenia

rybkawiedenka
  • Gość
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #30 dnia: 9 Czerwca 2008, 19:20 »
Dokłądnie, u mnie to była pierwsza praca, wcześniej nie zarabiałam nic. I dostawałam tyle ile będąc w pracy.

Offline ricardo

  • Patrycja
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26650
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 08.09.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #31 dnia: 9 Czerwca 2008, 19:28 »
rajdówka a o jakie konkretnie składniki chodzi? i jak nie ostatnie 12-miesięcy to ile może być inaczej?

A to wynagrodzenie wylicza sobie Zus ze swoich danych czy to gotowe wyliczenia daje zakład pracy?



Offline agaga

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 459
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 19.08.2006
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #32 dnia: 9 Czerwca 2008, 21:08 »
Ricardo chorobowe liczone jest ze wszystkich składników, które są w umowie o pracę. Jak pracowałaś 7 miesięcy to przez tyle dzielą.
Chorobowe wylicza zakłada pracy jeżeli umowa o pracę jeszcze trwa, i tą wartością pomniejsza swoje składki które ma zapłacić do ZUSU. Jeżeli natomiast umowa się kończy to od pierwszego dnia bez umowy chorobowe płaci ZUS.

Offline elisabeth81

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7820
  • Płeć: Kobieta
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #33 dnia: 9 Czerwca 2008, 23:53 »
Ricardo, wyliczą ci na 100% średnią z 7 miesięcy bo tyle pracujesz u pracodawcy który cię ubezpiecza.
"Wstać rano, zrobić przedziałek i odpieprzyć się od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo. Ja zapisuję rano, co mam zrobić. A chwilę potem skreślam połowę"

Offline ricardo

  • Patrycja
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26650
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 08.09.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #34 dnia: 10 Czerwca 2008, 09:20 »
Ricardo, wyliczą ci na 100% średnią z 7 miesięcy bo tyle pracujesz u pracodawcy który cię ubezpiecza.

aaaaaaaaa, to już czaję :)

dzięki dziewczyny  :-*



Offline s.aga

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1780
  • Płeć: Kobieta
  • Życie jest piękne, gdy patrzysz na nie pięknie
  • data ślubu: 16.10.2004
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #35 dnia: 10 Czerwca 2008, 11:59 »
ja pracowałam tylko 2 miesiące przed tym jak musiałam iść na L4 i dostaje tyle co na normalna wypłatę.
może to się jakoś inaczej rozlicza w związku z tym zasiłkiem rehabilitacyjnym, ale tak naprawde to nie mam zielonego pojęcia

Offline rajdowka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7240
  • Płeć: Kobieta
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #36 dnia: 10 Czerwca 2008, 15:56 »
chodzi o to czy masz wynagrodzenie podstawowe tylko czy premie, prowizje itp.. zalezy tez od firmy czasami wystarczy 6 miesiecy

Offline ricardo

  • Patrycja
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26650
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 08.09.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #37 dnia: 11 Czerwca 2008, 16:48 »
rajdówka mam i podstawowe i premie uznaniową i prowizję. czyli co miesiąc różnie to wychodzi.



rybkawiedenka
  • Gość
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #38 dnia: 11 Czerwca 2008, 17:37 »
TO moim zdaniem powinni ci wziąć to wszystko to kupy i podzielić przez ilość miesięcy, wtedy będzie średnia. I tyle będziesz dostawała.

Offline ricardo

  • Patrycja
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26650
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 08.09.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #39 dnia: 11 Czerwca 2008, 17:46 »
Dzięki :) zapamiętam na przyszłość :)



Offline anusiaaa

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26444
  • Płeć: Kobieta
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #40 dnia: 11 Czerwca 2008, 21:57 »
Ale jak zaklad pracy ma powyzej 20 pracownikow to tez licza tą srednia??
"Travel is the only thing you buy that makes you richer"

rybkawiedenka
  • Gość
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #41 dnia: 12 Czerwca 2008, 10:40 »
Tego nie wiem, najbezpieczniej dopytać o kadrowej...

Offline Kasia-Wrocław

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1411
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 16.06.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #42 dnia: 12 Czerwca 2008, 11:19 »
Jak zakład ma powyżej 20 pracowników, to jest komfortowa sytuacja, bo wtedy to zakład płaci wypłatę na zwolnieniu i jej wysokość wylicza jako średnią z 12 m-cy, wliczając w to podstawę i wszystkie inne dodatki. Jeśli zakład zatrudnia mniej niż 20 osób, to wypłatę płaci ZUS i dostaje się mniej niż ma się w umowie... Dla ZUSu liczą się tylko te dochody, które są zatwierdzone pismem. Np. premie uznaniowe dla ZUSu to nic. A jeszcze, żeby było mało, to ZUS od podstawy z umowy odlicza sobie jakąs ochnastą składkę. Wiem, bo ja tak właśnie mam. Zamiast 2000 (średnia) dostaję 1300, a na umowie podstawę mam 1500. Nie wspominając o czasie, jaki muszę przeżyć bez pieniędzy, bo ZUS ma czas... :/

Offline elisabeth81

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7820
  • Płeć: Kobieta
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #43 dnia: 12 Czerwca 2008, 12:55 »
to dziwne...bo mi też płaci zus i dostaję tyle ile miałam średnią bez żadnych odliczeń. A zus wypłaca zawsze po 25-tym danego miesiąca i kasa dchodzi mi na czas.
"Wstać rano, zrobić przedziałek i odpieprzyć się od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo. Ja zapisuję rano, co mam zrobić. A chwilę potem skreślam połowę"

rybkawiedenka
  • Gość
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #44 dnia: 12 Czerwca 2008, 13:50 »
Kasiu też mnie to dziwi bo teściowie moi mają firmę poniżej 20 pracowników i wiem że jednej wypłacał ZUS ale teściowa obliczała jej że będzie to średnia z ogólnych wypłat, wliczając nadgodziny.

Offline ricardo

  • Patrycja
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26650
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 08.09.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #45 dnia: 12 Czerwca 2008, 16:40 »
ooooooooo, moja firma tez ma ponad 20 praocowników...

Ale wtedy mi nie wyliczy składek z 12-nastu miesięcy tylko z tych przepracowanych u nich 7-miu.



Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #46 dnia: 12 Czerwca 2008, 16:43 »
Rybko mi podobnie liczyli. Średnia z ostatniego roku + tzw średnia dyżurowa...
Jakoś pokrzywdzona się nie czułam.
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline ikusia
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 138
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 31-05-2008
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #47 dnia: 13 Czerwca 2008, 19:23 »
Bierze się pod uwage średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy. Gdy jednak staż pracy w danym zakładzie pracy wynosi mniej, wtedy do wyliczenie średniego wynagrodzenia bierze się faktycznie przypracowaną ilość miesięcy.
Jeżeli zakład pracy zatrudnia powyżej 20 pracowników to wtedy to on przejmuje na siebie wypłatę zasiłku macierzyńskiego.
I wierzcie mi dziewczyny, ze niezaleznie czy macierzynskie jest wyplacane przez zakład pracy czy przez zus - kwota powinna być jednakowa :) Rozbieżności mogą wynikać z normalnej ludzkiej pomyłki, ponieważ druki ktore pracodawca musi wypelnic do zusu gdy jego pracownica jest na macierzynskim nie są takie oczywiste. Jezeli jakąś premię czy dodatek wpisze się do nieodpowiedniej rubryki to albo bierze się ją pod uwagę przy wypłacie zasiłku albo i nie. A na pewno juz nie bierze się pod uwagę wszelkich premii uznaniowych, a z kolei premie ktore są obniżane z powodu absencji w pracy są wliczane do średniej.
Fakt, ze zasiłki z ZUS-u trochę dłuzej "idą", ale przewazniej dotyczy to pierwszego miesiąca.
Ikusia

Offline tete

  • "Nikt nie lubi samotności. Ja tylko nie próbuję się z nikim na siłę zaprzyjaźniać. To prowadzi do rozczarowań."
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6151
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 2.06.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #48 dnia: 12 Sierpnia 2008, 20:55 »
nic mi nie mówcie o wypłacie na l4..rzeź normalnie była....ZUS kochany liczy od pierwszego dnia zwolnienia w czasie ciaży..i tak w listopadzie trafiłam do szpitala-potem od stycznia byłam na l4 a moja podwyzka niebagatelna od listopada poszła sie pierdzielic ::) ::) ::) ::) ::)
Nikt nie lubi samotności. Ja tylko nie próbuję się z nikim na siłę zaprzyjaźniać. To prowadzi do rozczarowań.

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #49 dnia: 12 Sierpnia 2008, 21:31 »
...moja nie...bo ja wróciłam do roboty....
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline anusiaaa

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26444
  • Płeć: Kobieta
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #50 dnia: 12 Sierpnia 2008, 21:39 »
No skurczy syny, nie dość, że liczą z 12 miesięcy to jest jeszcze taki myk (na który się zalapalam), że podstawy nie przelicza się na nowo, jeżeli przerwa między okresami jego pobierania trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe. Więc automatycznie np. w moim przypadku liczona średnią od kwietnia wstecz, a nie od czewrca kiedy zaczęłam L4 w ciązy (co mialo duzy wpływ na moja wypłatę). >:( >:(
>:(


.rzeź normalnie była....


Rzeź to ja mam, teraz >:(
"Travel is the only thing you buy that makes you richer"

Offline ricardo

  • Patrycja
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26650
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 08.09.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #51 dnia: 25 Sierpnia 2008, 16:24 »
Dziewczyny mam pytanie.

Jakbym w tym roku znów była na zwolnieniu lekarskim to 182 dni liczy mi się łącznie z moimi poprzednimi 35 dniami na zwolnieniu? Czyli mój pierwszy dzień na zwolnieniu będzie tak naprawdę już 36??




Offline elisabeth81

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 7820
  • Płeć: Kobieta
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #52 dnia: 25 Sierpnia 2008, 16:28 »
Z tego co mi wiadomo to musi być ciągłość zwolnienia.
"Wstać rano, zrobić przedziałek i odpieprzyć się od siebie. Czyli nie mówić sobie: muszę to, tamto, owo. Ja zapisuję rano, co mam zrobić. A chwilę potem skreślam połowę"

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #53 dnia: 25 Sierpnia 2008, 16:33 »
...żeby liczyć od nowa musi minąć badajze 60 dni odstępu....albo 90...i tu nie pamietam.
Musiłabym poszukac...
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline ricardo

  • Patrycja
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26650
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 08.09.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #54 dnia: 25 Sierpnia 2008, 19:30 »
o dzięki :) Jakbyś liliann znalazła to daj znać :)



Offline s.aga

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1780
  • Płeć: Kobieta
  • Życie jest piękne, gdy patrzysz na nie pięknie
  • data ślubu: 16.10.2004
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #55 dnia: 25 Sierpnia 2008, 19:54 »
ricardo tu masz dużo na ten temat
https://e-wesele.pl/forum/index.php?topic=1579.30

Offline ricardo

  • Patrycja
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26650
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 08.09.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #56 dnia: 25 Sierpnia 2008, 19:58 »
o dziękuję :) czyli stanęło na tym, że po 60 dniach przerwy liczy się od początku :)



Offline agaga

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 459
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 19.08.2006
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #57 dnia: 25 Sierpnia 2008, 21:04 »
Z tego co wiem to po 3 miesiącach chorobowe na nowo się przelicza.

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #58 dnia: 27 Sierpnia 2008, 15:37 »
tak...zaświadczenie musi być
ja otrzymałam takowe przy pierwszym zwolnieniu
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline Katrinka
  • My:)
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 4400
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 04.08.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #59 dnia: 27 Sierpnia 2008, 15:49 »
A ja mam 100% pensji i nie oddawałam zaswiadczenia!
W L-4 mam literkę B. Zalezy moze od zakładu pracy. Ja pracuje w urzędzie
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpnia 2008, 15:51 wysłana przez Katrinka »


Offline ikusia
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 138
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 31-05-2008
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #60 dnia: 27 Sierpnia 2008, 18:10 »
Nigdy nie spotkałam się z czyms takim jak konieczność przedstawiania zaświadczenia o ciązy jesli jest l-4. Wiem, ze takie zaswiadczenia wydaje się częściej informacyjnie w przypadku gdy kobieta w ciązy pracuje, a wiadomo ze w czasie ciazy nie moze wykonywac okreslonych prac i po przedłożeniu można by domniemywać ;) ze pracodawca zwolni nas, np z siedzenia przed komputerem całej dniówki. Ale co pracodawca to obyczaj ;)
Ikusia

Offline kuchasia

  • Szczęśliwa Pani W.:)
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3335
  • Płeć: Kobieta
  • Lenka-Nasz Największy Skarb...
  • data ślubu: 21.04.2007 godz.18.00 Sak
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #61 dnia: 28 Sierpnia 2008, 18:50 »
A ja takowe zaswiadczenie dostalam przy pierwszym zwolnieniu,bylo na nim dokladnie napisane ktory tydzien i wstepna data porodu...

Offline anusiaaa

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 26444
  • Płeć: Kobieta
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #62 dnia: 29 Sierpnia 2008, 11:15 »
Ja zaswiadczenie dostałam, ale jakby było potrzebne, tak na wszelki "W" - w pracy nie wymagali wiec nie dostali  :)
"Travel is the only thing you buy that makes you richer"

Offline madziq

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6009
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 26.04.2008
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #63 dnia: 3 Września 2008, 22:20 »
hmm ja też mam pewne pytanko moja sytuacja jest dość skomplikowana więc chce zapytać ile trzeba przepracować żeby później przejść na L4 (oczywiście o ciążę się rozchodzi) ... to może od początku  ;D
w poniedziałek dowiedziałam się o fasolinie, w czerwcu skończyłam studia i w sumie nie jestem nigdzie zatrudniona (tzn. pracuje w rodzinnej firmie ale jeszcze bez umowy) no i nie wiem co zrobić? np jak pójde na L4 podczas ciąży będąc zatrudniona to kto za to płaci (i ile musze być zatrudniona by L4 dostać i Zus sie nie czepiał) ? nasze kochane państwo czy teść? bo teściu powiedział żebym sie dowiedziała co i jak i będziemy kombinować :)) co radzicie żeby zrobić?

Offline ikusia
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 138
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 31-05-2008
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #64 dnia: 4 Września 2008, 08:27 »
Skończyłaś studia i od razu nie poszłaś do pracy?? Jezeli mialas przerwe między studiami a umową o pracę to musisz przepracowac miesiąc aby dostać za czas choroby wynagrodzenie chorobowe. WYnagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca, po 33 dniach choroby (w danym roku) ZUS zaczyna wypłacać zasiłek chorobowy. Jezeli wypłacanie zasiłku chorobwego trwa przez dłuższy czas to mozesz być wezwana na kontrole. Jak dla mnie to troche chore, bo kto ci udowodni, ze w czasie ciązy czujesz sie na tyle dobrze, ze mogłabys pracowac?!
Ikusia

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #65 dnia: 4 Września 2008, 08:31 »
...i licz siez tym, że ZUS Cie skontroluje i to dokładnie...bo zbyt szybko po podjęciu pracy poszłaś na zwolnienie.
Spotkało to moją koleżankę, która po rozpoczęciu stażu (lekarka) dość szybko zaszła w ciąże (ciąza zagrożona) i zmuszona była udać sie na zwolnienie...
ZUZ próbował zakwestionować jej prawo do zasiłku chorobowego, że niby kombinatorka sie zatrudniła, a potem sobie zaćązyłą i poszła na zwolnionko....
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline s.aga

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1780
  • Płeć: Kobieta
  • Życie jest piękne, gdy patrzysz na nie pięknie
  • data ślubu: 16.10.2004
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #66 dnia: 4 Września 2008, 08:57 »
ja poszłam na l4 po 2 miesiącach pracy. na szczęście kontrola zus mnie omineła :)

Offline kuchasia

  • Szczęśliwa Pani W.:)
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3335
  • Płeć: Kobieta
  • Lenka-Nasz Największy Skarb...
  • data ślubu: 21.04.2007 godz.18.00 Sak
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #67 dnia: 9 Września 2008, 11:41 »
Hm z kontrola ZUSU musisz sie liczyc,ja znam przypadek gdzie znajoma miala tez taka sytuacje jak Ty i pozniej ja zatrudnil nie wiem dokladnie czy tesc czy ojciec w kazdy razie rodzina i na poczatku bez problemu jej wszystko przyznali tzn chorobowe ciagla pozniej miala zasilek itd  a jakos pod koniec ciazy przetrzpali firme  gdzie  byla zatrudniona i  cofneli jej chorobowe tzn musiala to splacic bo rzekomo nie bylo to zgodne z przepisami ....Chore dla mnie to wszystko ze tak utrudniaja kobicie w ciazy zycie...

Offline s.aga

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1780
  • Płeć: Kobieta
  • Życie jest piękne, gdy patrzysz na nie pięknie
  • data ślubu: 16.10.2004
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #68 dnia: 9 Września 2008, 11:50 »
ja pracowałam w Urzędzie Miasta, więc mam nadzieje że tam wiedza co robią. w końcu co państwowe to nie prywatne (jeszcze u rodziny :) ) mam nadzieje

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #69 dnia: 9 Września 2008, 11:51 »
...wiesz jeśli ona była "czysta" to hamstwo ZUSu...jeśli kombinowała i to wykryli w papierach firmy, no to sorry...
...widze, że czasem włącza się Wam filozofia Kalego...jak Kali ukraść krowę to w porządku, jak Kalemu ukraść krowę to juz źle...
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline ikusia
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 138
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 31-05-2008
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #70 dnia: 9 Września 2008, 12:28 »
Hm z kontrola ZUSU musisz sie liczyc,ja znam przypadek gdzie znajoma miala tez taka sytuacje jak Ty i pozniej ja zatrudnil nie wiem dokladnie czy tesc czy ojciec w kazdy razie rodzina i

W tym przypadku mogło o coś innego chodzić. Jest cos takiego jak OSOBA WSPÓŁPRACUJĄCA, za którą uważa się osobę, która prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z właścicielem firmy. W tym przypadku ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i jezeli dziewczyna została zgłoszona do takiego ubezpieczenia to dopiero po pół roku przysługuje jej zasiłek chorobowy.                
Ikusia

Offline Olcia27
  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 06-09-2008
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #71 dnia: 16 Grudnia 2008, 21:53 »
Dziewczyny proszę o podpowiedź, albo o info gdzie mogę taką informację znaleść a mianowicie

pracuję w ruchu ciągłym czyli święta soboty niedziele, muszę mieć wypracowane odpowiednią ilość godzin w miesiącu.
Obecnie jestem na zwlonieniu i tu moje pytanie czy te 180 dni zwolnienia to liczy się ilość dni napisane na zwolnieniu czy ilość faktycznych nieprzepracowanych dni.

na zwolnieniu mam 28 dni, a grafikowo w pracy nie było mnie 20 dni , resztę to dni wolne od pracy.

czy od tych 180 dni odejmuję 28 dni czy 20???

bo już kompletnie się w tym pogubiłam.



Będzie Synek:)

Offline Olaa
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9501
  • Płeć: Kobieta
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #72 dnia: 16 Grudnia 2008, 22:00 »
28 wydaje mi się.

Co do zwolnienia, no nie oszukujmy się - część osób jest zatrudniana fikcyjnie, tylko po to, żeby płacono mu za ZUS ZLA bo nie ma już L4.
Jeśli jest to firma zatrudniająca poniżej 20 osób - płaci ZUS, powyżej - pracodawca.

Ja najchętniej nie szłabym wcale - ale taką mam pracę i odległość od toalety, że nie mogłam sobie na to pozwolić.
Na początku fajnie, bo wolne...ale jak się siedzi kolejny miesiąc - owszem, dla maluszka wszystko - to naprawdę można zdrowego pierd...ca dostać.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudnia 2008, 22:04 wysłana przez lady_yes »
There is no such thing as an ending. Just a new beginning...

Offline Olcia27
  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 06-09-2008
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #73 dnia: 16 Grudnia 2008, 22:27 »
lady_yes   dziękuję za odpowiedź mi tez tak się wydaje.



Będzie Synek:)

Offline ikusia
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 138
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 31-05-2008
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #74 dnia: 17 Grudnia 2008, 09:21 »
Do zwolnienia lekarskiego, wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego liczy sie zawsze faktyczna ilosc dni choroby ( a nie dni pracujące). Jezeli wiec mamy zwolnienie od pt do niedzieli (a dzien roboczy dla nas to tylko pt) to mamy potrącone za 3 dni choroby a nie tylko za piątek.
Pracodawca płaci za pierwsze 33 dni choroby (wtedy jest to jego kosztem), pozniej może wypłacac pracodawca (jezeli zatrudnia powyzej 20 osób - ale nie jest to tak ze on ponosi tego koszt, poniewaz pracodawca dostaje zwrot wypłaconego zasiłku chorobowego z ZUS) albo zus (jezeli zatrudnia mniej niz 20).
Te 33 dni liczy się od początku roku kalendarzowego, nie musi to być ciągłość.... Poprostu wszystkich dni choroby musi byc powyzej 33.
Ikusia

Offline Olcia27
  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1147
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 06-09-2008
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #75 dnia: 17 Grudnia 2008, 22:22 »
kochane jesteście bardzo dziękuję za wyjasnienie.



Będzie Synek:)

Offline zielony_groszek79

  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Płeć: Kobieta
  • Staropanieństwo z wyboru odroczone ;)
  • data ślubu: 18.10.2008 r.
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #76 dnia: 3 Stycznia 2009, 21:44 »
Dziewczyny a jak jest w takim przypadku jak mój? Jestem od 9 listopada na zwolnieniu do 15 stycznia. Wtedy chcę wrócić do pracy na trochę. Ile muszę przepracować by nie wliczało się kolejne ewentualne zwolnienie do tych 180 dni? Trochę to zagmatwane, ale nie mam nawet kogo zapytać :(
Czy to jest może tak, że jednak się sumują te zwolnienia (choć ponoć jest to 180 dni ciągłego zwolnienia)?

Offline madziq

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 6009
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 26.04.2008
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #77 dnia: 3 Stycznia 2009, 21:50 »
z tego co wiem to pomiędzy zwolnieniami musi byc 60 dni przepracowane żeby następne zwolnienie liczyło sie już od początku

Offline Jagna77

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5924
  • Płeć: Kobieta
  • Mateuszek cały nasz świat ....
  • data ślubu: 08.04.2007 *WIELKANOC*
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #78 dnia: 4 Stycznia 2009, 06:59 »
Madziq ma racje , musi nastąpić 60 dni przerwy i wtedy zwolnienie liczy się od nowa.

Offline ikusia
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 138
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 31-05-2008
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #79 dnia: 5 Stycznia 2009, 09:15 »
Hmmm, a ja nie jestem pewna czy tak jest... Bo ZUS sprawdza wtedy jak to on wyplaca zasilek. A jezeli l4 konczy ci sie  w styczniu i pojdziesz do pracy i za kilka dni znowu pojdziesz na l4 to wtedy przez pierwsze 33 dni znowu placi wynagrodzenie chorobowe pracodawca. Najlepiej zadzwonic do ZUS i popytac się.
Ikusia

Offline Jagna77

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5924
  • Płeć: Kobieta
  • Mateuszek cały nasz świat ....
  • data ślubu: 08.04.2007 *WIELKANOC*
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #80 dnia: 5 Stycznia 2009, 15:28 »
dziewczyny pytanko - dostalam decyzje z zusu o zasilku rehabilitacyjnym. czy teraz  jak minie te 182 dni to juz nie musze brac zwolnienia od lekarza??

Ja juz nie bralam jak mialam te 182 dni i przyznany zasilek...

Offline kuchasia

  • Szczęśliwa Pani W.:)
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3335
  • Płeć: Kobieta
  • Lenka-Nasz Największy Skarb...
  • data ślubu: 21.04.2007 godz.18.00 Sak
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #81 dnia: 6 Stycznia 2009, 22:11 »
dokladnie jak jest przyznay zasilek to zwolnienia sie nie bierze juz bo wiadomosc o zasilku dostaje tez zaklad pracy.

Offline nefka

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1463
  • Płeć: Kobieta
  • Uśmiechnij się, jutro będzie lepiej :D
  • data ślubu: 27.09.2008 :serce:
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #82 dnia: 11 Stycznia 2009, 17:49 »
Mnie ominęło latanie po ZUSie bo od nowego roku wszedł ten przepis o 270 dniach dla kobiet w ciąży a że mi 182 dni kończy się już w styczniu więc "łapię" się na nowy przepis  ;D

Offline zielony_groszek79

  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Płeć: Kobieta
  • Staropanieństwo z wyboru odroczone ;)
  • data ślubu: 18.10.2008 r.
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #83 dnia: 12 Stycznia 2009, 18:40 »
Uff... mi też ulżyło. W końcu zrobi się ciut mniej upierdliwie. Jak myślałam o użeraniu się z tym ustrojstwem o nazwie ZUS, to kombinowałam jak koń pod górę jak to ominąć, stąd pomysł by wrócić do pracy :)
Na szczęście wydłużyli nam okres zwolnienia.
Dla mnie i tak nadal niejasne było to, że niektóre dziewczyny były jeszcze w ciąży ale już nie na zwolnieniu a na macierzyńskim  ??? Pokręcone te przepisy jak nie wiem co.
Czytałam właśnie na stronie ZUS aktualizacje. A wiecie jak to jest w przypadku składania wniosku o zasiłek macierzyński? Trzeba to wcześniej zanieść czy dopiero po urodzeniu dziecka z odpisem aktu urodzenia? Czy wówczas już w danym miesiącu dostanę pieniądze z macierzyńskiego? Czyżby ZUS naprawdę tak szybko działał, bo mam wątpliwości  :-\

Offline masumi85

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 2503
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 08.09.2007
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #84 dnia: 12 Stycznia 2009, 19:42 »
O macierzyński składasz jak się urodzi dziecko, przynajmniej u mnie tak było.
Ja pracuje, więc musiałam wypełnić pełnio papierków, które dostałam w ZUSie, dołączyć do tgo akt urodzenia oraz zaswiadczenie ze szpitala ze urodziłam dziecko. Na pieniądze troszkę czekałam, ale brakowało jednego dokumentu u mnie. To i tak cud, ze babka z ZUSu sama do mnie zadzownila i mnie o tym poinformowała, bo takto bym czekała i czekała... Ja dostaje macierzyński przed 15 każdego miesiąca (więc nie wiem czy tak wszystkie wypłacają czy akurat ja tak mam). Jak już dosłałam ten dokument to kaska szybko na konto wpłynęła.
mam nadzieje, ze jak złozysz to szybko dostaniesz kase, ale czy od razu w tym samym  iesiacu to nie mam pojecia.
Kubuś 10.10.2008,          Kacperek 09.07.2010        Aleksander 11.10.2013

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #85 dnia: 12 Stycznia 2009, 20:20 »
papiery o macierzyński składa się w kadrach swojego zakałdu pracy;
moje pieniążki wpływały jak zazwyczaj
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline ikusia
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 138
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 31-05-2008
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #86 dnia: 13 Stycznia 2009, 08:54 »
nie wiem czy dobrze kojaze, ale chyba na macierzynski mozna juz pojsc 2 tygodnie przed planowanym porodem, ale mało kto z tego korzysta ;) Papiery o macierzynski powinno sie zlozyć do zaklady pracy, obowiazkowo akt urodzenia dziecka, zaswiadczenie ze szpitala - ktory to nasz poród, druk z-3 wypelniany przez zaklad pracy, reszty juz nie pamietam
Ikusia

Offline zielony_groszek79

  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Płeć: Kobieta
  • Staropanieństwo z wyboru odroczone ;)
  • data ślubu: 18.10.2008 r.
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #87 dnia: 14 Stycznia 2009, 09:05 »
Widać, że wszystko zależy od zakładu pracy. U jednych to kadry przesyłają do zusu a u innych samemu trzeba się tam pofatygować. Jak zwykle papierologia.

Offline ikusia
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 138
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 31-05-2008
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #88 dnia: 14 Stycznia 2009, 12:07 »
widać, ze niektorym kadrowym nie chce się dupy ruszyc i isc do zus-u, a do nich to nalezy.
Ikusia

Offline kuchasia

  • Szczęśliwa Pani W.:)
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3335
  • Płeć: Kobieta
  • Lenka-Nasz Największy Skarb...
  • data ślubu: 21.04.2007 godz.18.00 Sak
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #89 dnia: 15 Stycznia 2009, 13:47 »
u mnie tez kadrowa to zalatwiala.maz tylko zawiozl zaswiadczenie ze szpitala ze urodzilam i akt urodzenia a pieniazki dostalam normalnie tak jak wyplate,mysle ze duzo zalezy ile osob zaklad zatrudnia

Offline Olaa
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9501
  • Płeć: Kobieta
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #90 dnia: 15 Stycznia 2009, 14:26 »
W mojej firmie kadry mieszczą się w Poznaniu..

Ikusia, u mnie kadrowa ma do rozliczania min. 400 osób...Wiem, że są też i mega leniwe w sensie praca=kawka + papierosek i wyrzuty, kiedy się im przeszkadza...

Jeśli chcę mieć wsio na czas, wolę to sama załatwić...w myśl zasady - umiesz liczyć, licz na siebie ;D
There is no such thing as an ending. Just a new beginning...

Offline liliann

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 37559
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 30 września 2006
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #91 dnia: 15 Stycznia 2009, 16:41 »
moja też lekką ręką licząc ma ponad 400 osób i se kobita radzi...
"Ludzie, którzy stawiają sobie mierne cele życiowe, zazwyczaj osiągają to co zamierzali: nie dążą do niczego i niczego nie zdobywają. ”
— Richard M. Devos

Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: L4 w ciąży?
« Odpowiedź #92 dnia: 14 Marca 2009, 21:57 »
Widać, że wszystko zależy od zakładu pracy. U jednych to kadry przesyłają do zusu a u innych samemu trzeba się tam pofatygować. Jak zwykle papierologia.


do 20 pracowników w zatrudnionych - samemu się wszystko załatwia;
powyżej 20 osób - kadry w zakładzie pracy wszystko załatwiają:-)