e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Czy dalej wyplacaja becikowe?  (Przeczytany 21641 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mariolka Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 23 kwietnia 2005 r.
Odp: Czy dalej wyplacaja becikowe?
16 lutego 2009, 20:33
Zmiana w zasadach wypłaty becikowego

Zgodnie z nowymi przepisami ciężarne kobiety, aby otrzymać becikowe i dodatek po urodzeniu dziecka, będą musiały podczas ciąży pozostawać pod opieką medyczną, czyli regularnie chodzić do lekarza.

Obecnie urodzenie się dziecka jest jedynym warunkiem wypłaty becikowego. Wkrótce przepisy te ulegną zmianie. Przyjęta przez Sejm tzw. ustawa rodzinna uzależnia wypłatę becikowego i dodatku rodzinnego (każde z tych świadczeń wynosi 1000 zł) od pozostawania przez kobietę ciężarną pod opieką medyczną. Regularne wizyty u lekarza konieczne będą już od 10 tygodnia ciąży aż do dnia porodu. Ubiegając się o wypłatę becikowego, trzeba będzie przedłożyć zaświadczenie lekarskie, którego wzór określi minister zdrowia w odpowiednim rozporządzeniu.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r., przepisy dotyczące pozostawania pod opieką lekarską zaczną zaś obowiązywać od dnia 1 listopada 2009 r. Tak więc kobiety, które zaszły w ciążę przed 1 stycznia 2009 r., nie będą objęte tym przepisem.

Zmiany te mają na celu zminimalizowanie liczby kobiet, które nie chodzą do lekarza ginekologa, będąc w ciąży. Powszechnie wiadomo, że zaniedbania takie mogą być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i jej nienarodzonego dziecka.

Offline ANNUUSSIIA Kobieta

• uzależniony
16 lutego 2009, 22:51
I moim zdaniem jest to prawidłowe, nie wyobrażam sobie jak można nie korzystać z opieki medycznej podczas ciąży. Tylko z drugiej strony jak kobieta mieszka np. na wsi i nie ma możliwości np. z braku kasy dojechać do lekarza ginekologa... hmmm.... ja tam jestem za tym że ta ustawa weszła tylko nie wiadomo jak właśnie to rozpatrzą

Offline ela Kobieta

• Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 13.08.2005
16 lutego 2009, 23:07
Nawet mieszkajac w miescie , nie pracujac i nie ucząc sie można niedbac o siebie w ciąży . Mam przykład ze swojego srodowiska i to bliskiej osoby  :-\

To, że się uśmiecham, śmieje i żartuje jak zawsze nie znaczy, że u mnie jest zajebiście. Ja po prostu nie lubię pokazywać, że jest mi bardzo źle. -

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 30 września 2006
16 lutego 2009, 23:17
a to, że sie mieszka we wsi nie jest na nic usprawiedliwieniem...
skoro sie nie ma na bilet na autobus, to tez sie nie ma na wychowanie dziecka....to niech sie dzieca do licha nie robi
bo potem my wszyscy płacimy na niego z naszych podatków

Offline Aischa Kobieta

• entuzjasta
  • data ślubu: 29.04.2006
16 lutego 2009, 23:24
Lilian masz racje :) Zreszta raz w miesiacu jest wizyta, wiec bez przesady z tym dojazdem ...

• uzależniony
16 lutego 2009, 23:36
racja kasę żeby utrzymać dziecko trzeba mieć. Mi bardziej chodziło o dostęp do lekarzy, o to że kobiety muszą decydować się na przejazd nieraz kilkudziesięciu kilomentrów po to by móc zrobić chociażby usg.... patrząc na to jednak z drugiej strony może dzięki tej ustawie wzrośnie świadomość ludzi którzy mieszkają naprawdę na uboczach i nie są tak uświadomieni jak osoby z większych wiosek i miast. Wiem z przykładu znajomej która pochodzi z takiej małej wsi, nie ma tam internetu, żeby można było cokolwiek przeczytać, jest po prostu nie doinformowana. Tam się żyje inaczej i jak babcia i mama urodziły w domu i nie były na badaniach to ona uważa że też tak można. Nie patrzy się na postęp cywilizacji... może ta ustawa uświadomi też i takie osoby, a jak nie uświadomi to zmusi do opieki nad sobą i dzieckiem

Offline Mariolka Kobieta

• Chuck Norris
17 lutego 2009, 09:13
ale ta ustawa będzie obowiazywała dopiero od listopada, czyli dot. kobiet, które zaszły w ciazę mniej wiecej w lutym.Po uchwaleniu tego
tak przynajmniej zrozumiałam.
ja np zaszłam w ciążę jeszcze w zeszłym roku,jak tego nie było jeszzce i mogłam np nie zdązyć przed 10 tyg ciąży zjawić sie w gabinecie.Chociaż jakby co, ja zjawiłam się w 7-8 tyg. ciąży.Więc luz...
Ale chodzi mi o to,ze chyba niektóe kobiety nie zdążą trafić ok 9 tc do gina
niektóre mają nieregularne cykle,zanim zrobi test i umówi się na wizytę, np jest w 11 tc.
i co wtedy?
przepada wszystko...?
ciekawa jestem jak to wyjdzie w praniu
ale pewnie,ze cos zrobić musieli, bo jako pierwsi po becikowe ustawiają sie Ci, którrzy nie myślą, aby te pieniądze przeznaczyć na dziecko
tylko niezła kasa za darmochę...

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
17 lutego 2009, 16:20
Mariol wiesz ile dzieci ląduje w domach dziecka zanim nie skończą kilku miesięcy
ile pozostaje w szpitalach i rodzice nawet nie raczą sie po nie zgłosić...
ale becikowe odebrali
pamiętajcie, że Ci najbiedniejsi dostają podwójne...
nie twierdzę, że każda uboga rodzina to margines...

ale taka prawda, że 2 kafle to dla niektórych forsa jakiej na oczy nie widzieli, o przeliczeniu na jabole nie wspomnę...
tu chodzi o takich ludzi...takie rodziny...

myślę, że jak kobieta trafi nawet w 12 tygodniu to też dostanie stosowne zaświadczenie...

a naprawdę podejrzewać ciążę można jak się miesiączka spóźna o 2 -3 tygodnie, a wtedy to jest już jakiś 8-9 tydzień
do 10 większość kobiet zdąża
chyba, że przez ten okres nie wyjdą z ciągu alkoholowego...a takowe też już widziałam...

• uzależniony
17 lutego 2009, 22:47
i tu masz Lilian pełną rację.... eh nie wyobrażam sobie tego... nosić pod sercem maluszka a później oddać porzucić, rodzić w trakcie ciągu alkoholowego... nie dbać o niego... no cóż ....brak słów.
Wiesz ja też dostałam podwójne becikowe... tzn jeszcze nie ale czekamy aż dostaniemy.... ale do marginesu nie należę.... przydadzą się pieniądze dla malutkiej....na jej potrzeby. Ale tak jak napisałaś niektórzy przeliczają to na wina, a inni na pieluchy, oliwki, mleko...

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
14 marca 2009, 21:43
i bardzo dobrze zrobili, przynajmniej będą do lekarza wszystkie chodzić; ja chodziłam prywatnie co 3 tygodnie od 4 tygodnia, i jakoś nie narzekałam, że kasa, że czas; wręcz przeciwnie- miałam pewność że wszystko jest ok i dziecko się dobrze rozwija :-)

lekarz będzie wystawiał tylko ZAŚWIADCZENIE;
co to oznacza...
oznacza to mianowicie, że tam będzie napisane mniej więcej tak:
"zaświadczam, że Pani XXX od 10tyg ciąży przebywała pod opieką lekarza ginekologa YYY" i już. Nikt nie ma prawa wglądu do kartotek więc tyle wystarczy. A te które się zwiedziały później to na pewno dostaną takie zaświadczenie, przecież lekarz widzi kartotekę- czasami się nie wie że się jest :-)

Offline sylvia1pl Kobieta

• Małżeństwo to słodka,dożywotnia kara za miłość :)
  • entuzjasta
  • data ślubu: 08.08.2008
18 marca 2009, 14:38
A czy któraś słyszała jak ma być teraz wypłacane becikowe??Słyszałam,że po 100zł miesięcznie!!!!
A w ogóle gdzie Ja muszę iść załatwić to becikowe.Pytam bo nie wiem a po drugie jak to wygląda bo Ja jestem zameldowana w Bydgoszczy a mieszkam obecnie w Gdańsku.Czyli całe formalności muszę załatwić w którym mieście??

• uzależniony
18 marca 2009, 14:47
rejestrujesz dziecko  zgodnie z miejscem urodzenia, nie zameldowania. Nie wiem jak becikowe czy nie trzeba zgłosić w um gdzie dziecko zameldowane będzie

Offline sylvia1pl Kobieta

• Małżeństwo to słodka,dożywotnia kara za miłość :)
  • entuzjasta
  • data ślubu: 08.08.2008
18 marca 2009, 15:17
dzięki dzięki jakby któraś wiedziała coś więcej to Ja bardzo chętnie

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
24 lipca 2009, 09:36
...miłe plany naszego prorodzinego państwa.
Dziura w budżecie rośnie, zatem czas sięgnąć do naszych kieszeni....znowu po łapkach dostaną Ci obywatele, którzy potrafią wiązać koniec z końcem...

BOGATSI BEZ BECIKOWEGO

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
24 lipca 2009, 10:50

Czy to może jakiś przyszły projekt, nad którym pracują mądre głowy?
niech popatrzą naokoło, na inne kraje - nawet w Rosji rodzice w przeliczeniu dostają do 50000zł - ale u nas nieeee, trzeba tysiaka zabrać,echhh

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
24 lipca 2009, 10:52
Madzia...chyba Ci sie zero jednak walło co???

Offline Maja Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
24 lipca 2009, 10:58
Lila, wszystko fajnie ale co to znaczy "bogatsi" ???

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
24 lipca 2009, 11:03
zapewne niedługo się dowiemy...
chwilowo autor artykułu nie sprecyzował - w każdym razie widomo kto to są biedniejsi..."osoby z dochodem w rodzinie nieprzekraczającym 504 zł na osobę"
"nieco bardziej zamożni" i "bogatsi" jeszcze nie zostali doprecyzowani...

Offline Maja Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
24 lipca 2009, 11:04
Otóż to, jest o biedniejszych, którzy otrzymują oba becikowe ale reszta to nie wiadomo kto jest kto

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
24 lipca 2009, 11:05
już oni to tak policzą, żeby nie stracić...

Już czuję ten klimat składania kwestoinariusza zarobkowego z pracy...a osoby na własnej działalności to w ogóle będą fajnie miały...papierki ze skarbówki itp...rewelka...
« Ostatnia zmiana: 24 lipca 2009, 11:06 wysłana przez liliann »

Offline Maja Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
24 lipca 2009, 12:04
W zetce mówili, że zarabiający ponad 1400zł - no szał jak to są najbogatsi 8)

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
24 lipca 2009, 12:06
uuuuuuuuu to na drugiego bąbla żadnego becikowego nie dostanę....

Offline Maja Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
24 lipca 2009, 12:12
Nie tylko Ty - ja jakby co to się nawet na pierwszego nie pocieszę ;)

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
24 lipca 2009, 12:14
ale 1400 zł w ogóle czy 1400zł na osobę???

Offline Mariolka Kobieta

• Chuck Norris
24 lipca 2009, 12:16
no to od przyszłego roku...
to ja sie chyba załapię w tym roku na powszechne becikowe...razy dwa...?

Ja tam myślę,ze i tak Ci najbogatsi nie chodzą po becikowe sie prosić.Myślę,że głównie biedni, patologia(będzie na wino) i klasa średnia.Czyli zarobki takie,że możesz jakos przeżyć od pierwszego do pierwszego...

Offline martulka Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 18-06-2005
24 lipca 2009, 12:19
1400 brutto czy netto i właśnie na osobę czy ogólnie.

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
24 lipca 2009, 12:28
...to nie chodzi o to żeby się prosić...

Ja/my przeżyjemy bez becikowego, na wino też nie wydamy. Becikowe Ewki poszło na jej subkonto i pewnie siedzi tam do dzisiaj dnia.
Ale jak już kiedyś któraś z dziewczyn zaznaczyła, można było za nie kupić część zalecanych a nie refundowanych szczepionek - wg mnie bardzo dobre spożytkowanie. - albo dołożyć chociażby do wózka. 

Chodzi o pewne zasady państwa wobec obywateli. Te 1000zł to żadna zachęta dla normalnych myślących ludzi na posiadanie dzieci. Każdy wie ile kosztuje dziecko - 1000zł to kropla w morzu potrzeb. Ale był to przynajmniej jakiś symbol tego, że państwu leży na sercu kwestia dzieci, macierzyństwa, polityki prorodzinnej. Nie dla rodzin z marginesu (nikogo nie obrażając)...ale dla normalnych obywateli. Dla statystycznego Kowalskiego, który razem z żoną pracuje i decydują się na powiększenie rodziny.
A teraz znowu co....zabrać Kowalskiemu...???

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
24 lipca 2009, 14:34
Madzia...chyba Ci sie zero jednak walło co???

nie, nic się nie pomyliło;
Koleżanka korzystała w Rosji - tzw becikowe - to ok.30000, a jak masz niskie dochody to jeszcze ok.20000zł możesz dostać pomocy - w różnej formie.  W Niemczech kolega z kolei korzystał - dostał 20000 euro + w ciąży żona dostawała comiesięczny dodatek +  3 razy w ciąży po coś 300/400 euro dodatku na ciuchy i witaminy, bo jak to im powiedzieli "przecież Pani rośnie - musi mieć Pani nowe ubrania, bo na pewno w swoje się już Pani nie mieści". Pomijamy fakty dla nich oczywiste jak: darmowe przedszkola, szczepionki. W holandii są np. bezpłatne lekarstwa, we francji - darmowe nianie, aby matka mogła wrócić do pracy.

Oczywiście, nie chodzi mi o to, aby Państwo mnie utrzymywało i dawało. Ma mi tylko umożliwić powrót do pracy, możliwość pracy w ogóle i godne zarobki, abyśmy się mogli sami utrzymać i jeszcze podatki uczciwie płacić. Jest cała masa sposobów pomocy - i nie chodzi tu tylko o dostanie żywej gotówki do ręki.
Ale jak w tym kraju dzień po porodzie załatwiałam żłobek, a o przedszkolu już rozmawiałam - a młody ma dopiero 10 miesięcy - to chyba nie ma za bardzo na co liczyć...

Offline .:Anka:. Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
24 lipca 2009, 14:48
ciekawe ile zaoszczęśdzą kasy zabierając tym "bogatym"
jesooo az mnie telepie jak o tym myślę.
my tez przezyjemy bez becikowego (bo jak wejdzie w przyszłym roku to nas ominie)
ale szczerze już tą kasę rozplanowałam na szczepienia malucha
bo jak mati pójdzie do przedszkola to mi niezłe stado bakterii do domu naznosi  ::)

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
24 lipca 2009, 14:56
Jakoś w rosyjskie becikowe równowartości 30 tys zł to mi się wierzyć nie chce...i nie uwierzę.  

Natomiast fajny system mają Francuzi. Niezależnie od dochodów rodzina z małym dzieckiem ma zniżki na wejścia na baseny publiczne, środki komunikacji miejskiej i do innych podobnych instytucji.
W darmową nianię to również nie uwierzę (nikt nikomu jeszcze nic nie dał za darmo), ale w system dopłat do opiekunki do dziecka tak...z resztą ma ją kilka krajów.

Na podobne rozwiązania to się nasz kraj nie zdobędzie.
Nawet ulga na dzieci jest krytykowana, bo część społeczeństwa zarabia tak mało, że nawet nie jest w stanie jej sobie odliczyć, bo ich podatek jest mniejszy od owej ulgi.

Nasza polityka prorodzinna sprowadza się do pomocy społecznej dla niewydolnych rodzin, o tych normalnych nikt już nie myśli.