e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Czy dalej wyplacaja becikowe?  (Przeczytany 22398 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anjuschka Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 15.05.2010
Odp: Czy dalej wyplacaja becikowe?
6 listopada 2009, 14:54
Zaszłam przed 1 stycznia, ale dowiedziałam się 13 stycznia :), 21 stycznia byłam pierwszy raz u lekarza.

Offline Mariolka Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 23 kwietnia 2005 r.
6 listopada 2009, 14:58
nieważne kiedy poszłaś do lekarza
w ciązy byłaś przed 1 stycznia
Ja też poszłam do lekarza 19 stycznia

liczy sie kiedy zaszłaś w ciaże

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
6 listopada 2009, 15:07
oto wzór zaświadczenia - taki oto papier musicie przedstawić, a nie kartę ciąży

WZÓR

........................................................                                                      .....................................
(pieczęć zakładu opieki zdrowotnej                                                        (miejscowość i data)
      lub praktyki lekarskiej)

ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE
potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od
10 tygodnia ciąży do porodu, uprawniającą do dodatku z tytułu urodzenia dziecka1)

Pani ...
(imię i nazwisko)

numer PESEL lub nazwa i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość2)

...

zamieszkała:

...
(adres zamieszkania)

pozostawała pod opieką medyczną od .............................................. tygodnia ciąży do porodu.

Terminy udzielenia świadczeń zdrowotnych:
  1)   pierwszy trymestr ciąży - ......................
  2)   drugi trymestr ciąży - .........................
  3)   trzeci trymestr ciąży - .........................

.................................................
                                                                                                       (pieczątka i podpis lekarza)

______
1)   Niniejsze zaświadczenie zgodnie z art. 15b ust. 6 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r.
o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.) stanowi także podstawę uzyskania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się żywego dziecka.
2)   W przypadku kobiety nieposiadającej numeru PESEL.

Mariolka - 1 stycznia w ogóle tu nie jest ważny;
Zmiany ustawowe są z 6 grudnia 2008 r., tyle że 1.11.2009r. weszły w życie.

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
6 listopada 2009, 15:17
no i wszystko jasne.
Ustawa wskazuje, że zaświadczenie musi być doręczone dla wniosków złożonych po 1.11.2009r., a zatem nie ma znaczenia kiedy się w ciążę zaszło.
Zatem kto teraz będzie składał - zaświadczenie ma mieć, że był co najmniej od 10 t.c. pod opieką lekarza.

I to wcale nie oznacza, że prawo działa wstecz :-)

Offline Mariolka Kobieta

• Chuck Norris
6 listopada 2009, 15:55
MagdaMa masz rację

Uwaga! Prawo do becikowego nabędą tylko te matki, które co najmniej od 10 tygodnia ciąży pozostawały pod opieką lekarską! Zapomoga wynosi 1 tys. zł. Rodzice, aby uzyskać te świadczenia, będą musieli przedstawić zaświadczenie wystawione przez lekarza prowadzącego albo kartę ciąży. Zniesiono także ograniczenie możliwości podjęcia pracy przez kobiety otrzymujące dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urlopu wychowawczego. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2009 r., zaś przepisy dotyczące pozostawania pod opieką lekarską zaczną zaś obowiązywać od dnia 1 listopada 2009 r.
fakt jest taki,że kobiety ,które zaszły w ciążę przed 1 stycznia 2009(kiedy ustawa weszła w życie),czyli te,które mogły nie wiedzieć,że będą musiały się stawić u lekarza przed 10 tyg ciaży, przecież już urodziły najpóżniej we wrześniu
a reszta ...fakt, miała czas na zaznajomienie się z przepisami
ja zaszłąm w ciażę w roku 2008 i urodziłam przed 1 listopada 2009,więc pobrałam becikowe na starych zasadach

Tak więc - jak wyjaśnia resort pracy - kobieta, której 10. tydzień ciąży będzie przypadał po dniu 31 października 2009 r. będzie musiała przedstawić zaświadczenia lekarskie, natomiast kobieta, która po 31 października 2009 r. będzie w ciąży dłużej niż 10 tygodni, nie będzie miała takiego obowiązku. Nie będzie ona mogła bowiem dokumentować pozostawania pod określoną formą opieki medycznej od 10. tygodnia ciąży, skoro dopiero od 1 listopada 2009 r. wejdą w życie przepisy określające te formy opieki medycznej, a przepisy ustawy wymagają pozostawania pod taką opieką od 10. tygodnia ciąży.
źródło:
gazeta prawna

wiedziałam,że gdzieś słyszałam,ze to nie obowiązuje kobiet,które zaszły w ciążę przed wejściem przepisów w życie,czyli 1 listopada 2009
tak więc na złożenie wniosku ma się 12 miesiecy
np jeśli ja zaszłam w ciążę przed 1 stycznia a więc przed wejściem ustawy w życie, i urodziłam we wrześniu
a nie miałąm czasu do 1 listopada odebrać swojego becikowego,bo mam na to okres 12 miesięcy, to odbieram becikowe na starych zasadach...?
chyba,że trzeba rozumieć,że od 1 listopada wszyscy jednakowo są traktowani...trzeba mieć zaświadczenie i tyle
ale skoro ustawa pozwala na odbiór becikowego w ciągu 12 miesięcy od urodzenia...to przecież te kobiety nie miały wtedy jeszcze pojęcia,że coś takiego w ogóle będzie istnieć...jak obowiązkowa wizyta u ginekologa przed 10 tyg ciazy

Becikowe na warunkach

** Dziś ta jednorazowa zapomoga w wysokości 1 tys. zł należy się matce, ojcu lub opiekunom dziecka po jego urodzeniu wyłącznie na podstawie odpisu z aktu urodzenia i wniosku. Teraz wypłacenie becikowego będzie uzależnione od przedstawienia karty ciąży albo zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka już od dziesiątego tygodnia pozostawała pod opieką lekarską i poddawała się obowiązkowym badaniom. Na ułożonej przez ministra zdrowia liście badań, jakie powinny przechodzić kobiety w ciąży, są wizyty co trzy-cztery tygodnie, regularne badania krwi i moczu i co najmniej trzykrotne USG.

Przepis zacznie obowiązywać od 1 listopada - kobiety, które zaszły w ciążę przed 1 stycznia, nie będą objęte tym przepisem.

źródło:Gazeta wyborcza.pl
« Ostatnia zmiana: 6 listopada 2009, 15:58 wysłana przez Mariolka »

• Chuck Norris
6 listopada 2009, 21:55
W obu cytatach jest wspomniane, że albo zaświadczenie - albo karta ciąży.
Czyli jeżeli będą ode mnie chcieli jakiegoś potwierdzenia, że byłam u lekarza przed 10tyg. to pokażę im właśnie kartę.
Może w końcu w przyszłym tygodniu się tam wybiorę - jakoś ogólnie nie było mi śpieszno, skoro mam na to rok.

Offline Olucha Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 11 lipiec 2009r.
7 listopada 2009, 11:37
Kobieta w przypadku której 10 tydzień ciąży przypadnie na 31 października 2009 roku będzie musiała przedstawić zaświadczenie lekarskie że pozostaje pod opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży, natomiast kobieta która po 31 października 2009 roku będzie w ciąży dłużej niż 10 tygodni nie musi takiego zaświadczenia przedstawiać.  Skoro wy już urodziłyście to nawet nie ma co rozprawiać nad przedstawianiem jakiegokolwiek zaświadczenia.

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
7 listopada 2009, 13:09
Dziewczyny, ostatni raz podkreślam, bo nie chcę żebyście po 100 razy biegały i stały w kolejkach - skąd wzięłyście kartę ciąży? kogo to obchodzi jakie leki i jakie badanie, wyniki etc miałyście.

Tylko zaświadczenie i to w takiej formie jak podałam,bo jest to uregulowane ustawowo rozporządzeniem.

Offline Olucha Kobieta

• Chuck Norris
7 listopada 2009, 13:16
Dokładnie karta ciąży nikogo nie obchodzi, tylko żaswiadczenie od lekarza w wymaganej formie.

• Chuck Norris
7 listopada 2009, 16:18
.....Rodzice, aby uzyskać te świadczenia, będą musieli przedstawić zaświadczenie wystawione przez lekarza prowadzącego albo kartę ciąży.

.... Teraz wypłacenie becikowego będzie uzależnione od przedstawienia karty ciąży albo zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka już od dziesiątego tygodnia pozostawała pod opieką lekarską i poddawała się obowiązkowym badaniom.

źródło:Gazeta wyborcza.pl

Ja to wzięłam stąd.

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
7 listopada 2009, 19:15
Wiesz, nie wiem skąd ten cytat, ale to nieprawda.
Ustawa wyraźnie wskazuje tylko na zaświadczenie, a rozporządzenie - że ma ono wyglądać tak jak wrzuciłam wyżej.

Nie sugerujcie się zawsze artykułami w necie - często są niedoprecyzowane czy też pisane przez osoby, które nie mają o temacie zielonego pojęcia. Nieraz czytałam takie bzdury, że aż żal było mi później czasu poświęconego na jego przeczytanie ;D ;D ;D

Dla upewnienia się - kto nie wierzy - zajrzeć proszę do ustawy :-)

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 30 września 2006
7 listopada 2009, 20:13
dokładnie
wytyczną nie jest pisanina jakiegoś redaktorzyny tylko treść ustawy

Offline Mariolka Kobieta

• Chuck Norris
7 listopada 2009, 20:18
nie uważam,że gazeta prawna to pisanina redaktorzyny

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
7 listopada 2009, 20:26
Mariol gazeta wyborcza ....WYBORCZA...nie prawna...

W prawnej jak byk napisano ZAŚWIADCZENIE...bez wzmianki o jakiejkolwiek karcie...

Offline Mariolka Kobieta

• Chuck Norris
7 listopada 2009, 20:32
bo ja zacytowałam i gazetę prawną i wyborczą
na temat karty ciązy się nie wypowiadam

ale ja bardziej czepiam się tego,że kobiety,które zaszły w ciąże w roku 2008 i dopiero odbierają becikowe ,to je powinny obowiazywać stare zasady
przeciez nie wiedziały wtedy,że należy udac się do ginekologa przed 10 tyg ciązy, bo jeszcze nie było mowy nawet o tej ustawie

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
7 listopada 2009, 20:34
łoki...
ale mnie chodziło akurat o to samo co MagdzieMa żeby laski nie latały potem do urzędu z kartami ciąży, bo będą robić puste przebiegi...

Offline Olucha Kobieta

• Chuck Norris
7 listopada 2009, 21:14
 Treść przepisów jest powszechnie dostępna i radzę tym się sugerować bo zarówno internet jak i gazety pełne są bzdur

Co do dziewczyn które urodziły w 2008 roku nie ma opcji żeby musiały teraz przedstawiać zaświadczenie odbierając becikowe, czytajcie treść przepisów, nie wspominając o tym że na odbiór becikowego mają 12 miesięcy

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
8 listopada 2009, 13:32
Tak, spokojnie :-)
Te które nabyły prawo do becikowego w zeszłym roku nie będą składały zaświadczenia. To że mają 12 miesięcy na odebranie becikowego - to inna sprawa. Nawet jeśli złożą wniosek w 11 miesiącu i 30 dniu - i to będzie np w grudniu - to dalej zaświadczenia przynosić nie muszą:-)

Po to wejście w życie przepisów zostało przesunięte na 1 listopada, aby informacja o zaświadczeniach miała czas zaistnieć gdzie się da. I aby ciężarne kobitki miały czas się ze zmianami zaznajomić. U mnie w urzędzie, w Sosnowu informacja "wisi" od początku roku, w kilku miejscach. Media też co chwilę - mniej lub bardziej rzetelnie - informowały o zmianach.

A co do samej zasadności zaświadczeń, to ogólnie jestem za.
Po 1 - i tak zdecydowana większość z nas chodzi do gina prywatnie - więc z zaświadczeniem nie będzie problemu:-)
Po 2 - cała masa kobiet nie chodzi do lekarza, nie robi badań, nie interesuje się ciążą - może wreszcie te kilka złotych zmusi je do pokazania się u gina chociaż te 3 razy w ciągu tych 9 miesięcy.
Po tym jak przed gabinetem (państwowym) jedna dziewczyna z dumą opowiadała mi jak to nieopatrznie dopiero w 7 miesiącu zobaczyła że jest w ciąży - zwątpiłam. Brak rozsądku - mało powiedziane.
ale to już moja prywatna opinia...

Offline Olucha Kobieta

• Chuck Norris
8 listopada 2009, 14:37
Moja dygresja a propos tych 12 miesiecy była po to żeby przypomnieć że Paniom z końca 2008 roku niedługo czas się kończy, nie a propos zaświadczenia

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
8 listopada 2009, 18:15
to prawda -  trzeba pamiętać o tym;

i jeszcze o tym, że jest listopad i wszystkie świadczenia MOPS daje do końca października - więc osoby, które pobierają zasiłek rodzinny i wychowawczy muszą złożyć wnioski ponownie wraz z innymi dokumentami (skarbówka za 2008r. - ojciec i matka + i zaświadczenie o zarobkach lub z Urzędu Pracy + zgoda pracodawcy na urlop wychowawczy+zaświadczenie z ZUS o zgłoszeniu do ubezpieczenia).
Żeby nic nie przepadło wniosek trzeba złożyć do końca listopada.

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
13 listopada 2009, 20:36
i coś z serii - NIGDY WIĘCEJ NIE PÓJDĘ OSOBIŚCIE do MOPSu - tylko od razu na pocztę.

Byłam przedłużyć rodzinny i wychowawczy,bo przecież listopad. Oto lista dokumentów, jakie muszę zanieść aby wszytko było ok:
jedna osoba na wychowawczym, druga - chwilowo bezrobotna:-)
1. Zaświadczenie z Urzędu Pracy.
2. Lista wypłat z Urzędu Pracy.
3. Zaświadczenie z ZUS o zgłoszeniu do ubezpieczenia społecznego (to już zanosiłam w lutym ale trzeba jeszcze raz).
4. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego za 2008 - ojciec.
5. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego za 2008 - matka.
6. Ksero świadectwa pracy (to już zanosiłam w lutym ale trzeba jeszcze raz).
7. Zaświadczenie od pracodawcy, że wyraża zgodę na urlop wychowawczy (to już zanosiłam w lutym ale trzeba jeszcze raz).
8. PIT-11 od pracodawcy (chociaż mam zaświadczenie z US)
9. PIT-11 z ZUS (chociaż mam zaświadczenie z US).

Przy czym z ZUS jak brałam zaświadczenie w lutym, to zaznaczałam, że chcę osobiście odebrać - więc wysłali pocztą:-) Teraz zatem powiedziałam, żeby przysłali. Dzwoniła Pani z ZUS, że jak chcę to mogę podjechać i odebrać osobiście - ok mówię - jadę - i co....oczywiście wysłali pocztą.

W MOPS, musiałam jednej Pani zwrócić uwagę, bo zachowywała się arogancko. Chyba zapomniała, że to Ona jest dla mnie/dla klienta a nie odwrotnie. I bez problemu dogadałam się z drugą. I te kolejki...polecam pocztę - 3,75zł i bez nerwów.

Acha, i paranoja MOPSowska - jak chcesz pełnomocnictwo złożyć, to na ich druku, i musi być osoba dająca pełnomocnictwo w urzędzie i musi się podpisać przy urzędniku. To jest dopiero absurd :-) ale to tylko tak w MOPSie sobie wymyślili (oczywiście wg mnie - bezprawnie) bo by instytucja pełnomocnictwa nie miała sensu.

Więc te które korzystają z wychowawczego i rodzinnego, jak teraz w listopadzie się pojawią przedłużać, to życzę im duuużo cierpliwości.

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
14 listopada 2009, 22:12
tu dziewczyny artykuł, który zawiera wyjaśnienia MOPS w sprawie zaświadczeń;

tak jak mówiłam - wszystkie wnioski po 1.11 mają zawierać zaświadczenie, niezależnie od daty porodu.

no i podejmuje też inny, ważny problem - szczególnie w małych miastach i na wsiach;

Offline Gemini Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 30.06.2007

Offline Mariolka Kobieta

• Chuck Norris
24 listopada 2009, 15:34
moim zdaniem na hasło :KILKA TYSIĘCY ZA SZÓSTE DZIECKO..., tylko w patologiach będzie odzew
nikt normalny nie decyduje się na dziecko ze względu na kasę
a jak już było widać zaraz po wejściu ustawy o becikowym w życiu, wśród patologii wzrosła liczba dzieci, a potem oddawały w szpuitalu albo pod kościołem

jestem za tym,aby becikowe dostawały matki, które są pod opieką lekarską przez cała ciążę
Ale żeby okres,do kiedy należy się zgłosić do lekarza został wydłużony co najmniej do 15 tc
nie wszystkie kobiety szybko się orientują,że są w ciąży,albo nie mogą do tego czasu dostać się do gina ze względu na kolejki

a tak poza tym do szóstego to została mi już tylko trójka... ;D
dużo mi nie brakuje

Offline Gemini Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 30.06.2007
24 listopada 2009, 17:53
Myślę, że to w ogóle nie przejdzie ;)i tak jak mówisz odzew byłby głównie w patologii, bo normalnie ludzie nie decydują się na dzieci ze względu na kasę

Ale ogólnie pomysły mają coraz bardziej kosmiczne :D

Offline sylvia1pl Kobieta

• Małżeństwo to słodka,dożywotnia kara za miłość :)
  • entuzjasta
  • data ślubu: 08.08.2008
26 listopada 2009, 10:45
Ja też uważam,ze to nie przejdzie z tego względu na to,że i co z tego,że tacy rodzice dostaną jakąś tam "furę" kasy jak te dzieci później trzeba samemu wychować i sobie radzić

• Chuck Norris
26 listopada 2009, 10:50
Wczoraj w końcu byłam u mojego lekarza po zaświadczenie do becikowego. Teraz czas iść złożyć wniosek - ale chyba najpierw odbiorę małej PESEL.

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
26 listopada 2009, 15:35
co pomysł to lepszy...nadal nie zachęcili mnie nawet do drugiego dziecka...

Offline Jagna77 Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 08.04.2007 *WIELKANOC*
27 listopada 2009, 10:50
Zgadzam sie z Toba Lilka w 100 %

Offline ela Kobieta

• Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 13.08.2005
8 grudnia 2009, 12:40
A ja własnie dostałam pismo z pozytywnie rozpatrzonym "drugim" becikowym i rodzinnym :)
Nasz dochód przekraczał ten próg ale rozpatrzyli pozytywnie !
No ale nasza gmina bogata więc pewnie mają pieniażki .
Bardzo  mile się zaskoczyłam :)

Będzie na szczepionki  :)
To, że się uśmiecham, śmieje i żartuje jak zawsze nie znaczy, że u mnie jest zajebiście. Ja po prostu nie lubię pokazywać, że jest mi bardzo źle. -