e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: BYDGOSKIE PANNY MŁODE 2016  (Przeczytany 214369 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kara-90 Kobieta

• entuzjasta
  • data ślubu: 09.09.2016
Odp: BYDGOSKIE PANNY MŁODE 2016
21 września 2015, 19:46
Dziewczyny ślub za rok a ja wpadłam w "szał ślubny" po zakupie sukni ślubnej. Najpierw chciałam kupić buty które spodobały mi się już w czerwcu, ale niestety jak poszłam tydzień temu to już nie było mojego rozmiaru, ostatnia para została. Traf chciał, że całkiem przypadkiem znalazłam drugie które jeszcze bardziej mi się podobają. Na nodze leżą dużo ładniej niż tamte, są takie subtelne i platforma ma tylko 0,5 cm (najbardziej lubie takie z 1 cm platformą nie więcej ale tez niekoniecznie całkiem płaskie) więc są idealne pod tym względem. Chciałam zamszowe a te są lakierki ale to prawdziwa skóra i zupełnie inaczej wygląda niż zwykłe lakierki. Inny połysk i w ogóle... no jednym słowem zakochałam się. Ale nie wiem czy już kupować... z drugiej strony chciałam je ubrać już na wesele w lipcu żeby rozchodzić. A kiedyś już tak miałam przed weselem, że dużo wcześniej znalazłam wymarzone buty, ale nie miałam sukienki ani koncepcji więc nie kupiłam z później nic mi się nie podobało. Na zdjęciu nie wyglądają tak pięknie, sa bardziej czerwieniste.

Offline Kara-90 Kobieta

• entuzjasta
21 września 2015, 20:18
I jeszcze jedna sprawa. Ile kosztują teraz garnitury i koszule w derredzie, takie standardowe, nie żadne fraki czy coś.
Aktualizuje nasz kosztorys ślubny, za moją suknię zapłaciłam 600zł mniej niż założyłam i odszedł mi welon, bo pożyczę, więc ewentualnie można trochę więcej przeznaczyć na garnitur póki co myślałam, że uda nam się zamknąć w 700 zł za sam garnitur, 250 zł za dwie koszule, 350 zł za buty. Ale nie wiem czy mój narzeczony nie będzie musiał mieć marynarki szytej na miarę więc to pewnie sporo więcej wyniesie.
Znajomy w tym roku kupował w malibu i dosyć ładny miał, ale taki bardziej smokingowy, co raczej nie założy na inne wesele chociażby, a jak patrzyłam kilka razy na ich wystawę to te bardzie zwyczajne takie staromodne mi się wydawały. Ale za garnitur, koszule, pas, muszke i chyba buty zapłacił 1200zł.

Offline natalya Kobieta

• użytkownik
  • data ślubu: 30.07.2016
21 września 2015, 21:15
ja dzisiaj zarezerwowalam express duo plus. sala jest, fotograf jest, sukienka jest czuje sie gotowa  ;D

Offline Kara-90 Kobieta

• entuzjasta
21 września 2015, 22:46
natalya a jaka sala ostatecznie? Fotograf dream studio?

Offline martunia220 Kobieta

• bywalec
  • data ślubu: 13.08.2016
22 września 2015, 10:02
dziewczyny co do nauk to u nas w jednej parafii prowadzi ksiądz w innej kobietka jakaś ale nie bardzo mi się uśmiecha mi sie ten kurs bo w tyg ja jestem w domu koło 18 a w weekendy często mojego narzeczonego nie ma, i wkurza mnie to że cały czas kasa, kasa, kasa.... za wszystko chcą kasę :-\

Offline agnes3 Kobieta

• użytkownik
  • data ślubu: 25.06.2016
22 września 2015, 11:48
Dziewczyny ślub za rok a ja wpadłam w "szał ślubny" po zakupie sukni ślubnej. Najpierw chciałam kupić buty które spodobały mi się już w czerwcu, ale niestety jak poszłam tydzień temu to już nie było mojego rozmiaru, ostatnia para została. Traf chciał, że całkiem przypadkiem znalazłam drugie które jeszcze bardziej mi się podobają. Na nodze leżą dużo ładniej niż tamte, są takie subtelne i platforma ma tylko 0,5 cm (najbardziej lubie takie z 1 cm platformą nie więcej ale tez niekoniecznie całkiem płaskie) więc są idealne pod tym względem. Chciałam zamszowe a te są lakierki ale to prawdziwa skóra i zupełnie inaczej wygląda niż zwykłe lakierki. Inny połysk i w ogóle... no jednym słowem zakochałam się. Ale nie wiem czy już kupować... z drugiej strony chciałam je ubrać już na wesele w lipcu żeby rozchodzić. A kiedyś już tak miałam przed weselem, że dużo wcześniej znalazłam wymarzone buty, ale nie miałam sukienki ani koncepcji więc nie kupiłam z później nic mi się nie podobało. Na zdjęciu nie wyglądają tak pięknie, sa bardziej czerwieniste.

ja celuję w bardzo podobne (może ciut niższe?) ale cieliste. Na Twoim miejscu brałabym. W najgorszym wypadku kupisz kolejna parę a te jeszcze wynosisz na niejedna okazję :)

Offline Kara-90 Kobieta

• entuzjasta
22 września 2015, 15:41

ja celuję w bardzo podobne (może ciut niższe?) ale cieliste. Na Twoim miejscu brałabym. W najgorszym wypadku kupisz kolejna parę a te jeszcze wynosisz na niejedna okazję :)

masz racje, w końcu porządnych butów nigdy za wiele.

Offline natalya Kobieta

• użytkownik
22 września 2015, 21:33
sala karczma rzym. niestety ale w brzozie nie mieli juz terminu. miejscu musialo byc z ofrodem i noclegiem dla wszytskich gosci. zarezerwowalam wszytskie pokoje w karczmie rzym wiec jak jest w hulance tez wesele i ktos bedzie chcial pokoj to ma pecha. jest dostepny tylko jeden pokoj dla pary mlodej. a fotograf zostal dream studio.
co do butow to ja mam taki maly fetysz: szpilki ktorych nie nosze :) w tym roku udalo mi sie upolowac dwie super pary na zalando ze 70% znizki. a teraz marze o louboutin  ;D moj przyszly maz mowi ze mam sobie sprezentowac na slub ale ja takich butow bez znizki minimum 50% nie kupuje. lubie polowac na ekstra okazje.

• bywalec
23 września 2015, 08:27
święta racja drogie Panie butów NIGDY ZA WIELE ;)
Ja szukam tak max 9cm chciałam cieliste albo łosoś (ewentualnie brudny róź). Nie wiem czy do wesele nie zmieni mi się koncepcja ale buty na pewno wynoszę ;)
natalya- co do hotelu - kto pierwszy ten lepszy :)

Offline paseczkowa Kobieta

• użytkownik
  • data ślubu: 16.04.2016
23 września 2015, 11:20
Hej hej, my to jeszcze daleko ze wszystkim ale myślę że damy radę.
Póki co mamy salę, DJ'a i fotografa (co prawda na razie przez telefon zarezerwowane bo nie mam kiedy jechać po pracy).
Jakoś w przyszłym tygodniu wybierzemy się do kościoła.
Suknie oglądam praktycznie codziennie (na olx - swoją drogą znacie strony gdzie jeszcze można kupić używaną?)
Ogółem to chcę się i tak wybrać na salony bo może mi się jakiś model podobać, a będę w nim wyglądała beznadziejnie :)
To takie najważniejsze rzeczy a resztę pewnie będziemy ogarniać jakoś w styczniu po Nowym Roku tak już konkretnie.

Kara super buciki, ja też nie chcę typowo ślubnych :)

Offline Kara-90 Kobieta

• entuzjasta
23 września 2015, 22:35
napisałam maila do derreda w sprawie kosztu garnituru i pan Karol napisał mi, że ma ponad 7 tys materiałów wymienił rożne rodzaje rodzaje szyć więc ciężko napisać jednoznacznie, ale trzeba się liczyć - jesli chodzi o szycie z kwotą minimum 2 tys złotych, szycie koszuli od 300zł - ech troche dużo cały strój pewnie ponad 3 tys wyszedłby, aha i napisał, że nie ma możliwości kupna gotowych spodni i np. szycia marynarki. :(
Nie wiem jak z cenami gotowych garniturów ale to są jednak za wysokie koszta. Chciałabym się zamknąć w komplecie tzn garnitur, 2 koszule, muszka lub krawat w 1300 zł (około).
Chyba jednak prędzej zawędrujemy do malibu albo Skórcza.

Offline blankowa Kobieta

• zapaleniec
  • data ślubu: 05.07.2014
23 września 2015, 22:57
kara - a dobrze się zrozumieliście, bo aż nie chce mi się wierzyć, że tak de3ny podskoczyły od zeszłego roku. Tzn. my daliśmy sporo, bo ponad 2 tysiące - za wszystko co wymieniłaś + spinki. Ale garnitur był z włoskiej wełny, była też tańsze alternatywy z innych materiałów.
Co do szycia samej marynarki - rozumiem ich, bo materiał musiałby być ten sam, a czasami wystarczy inna partia i już się nieco różni odcień, więc ryzyko.

1300 - z szyciem będzie ciężko, ale z gotowcem dacie radę, tylko nie wiem czy garnitur 100% wełny.

Offline Kara-90 Kobieta

• entuzjasta
23 września 2015, 23:10
Tak pytałam o samo szycie garnituru i osobno o koszt koszul, więc uszycie spodni i marynarki 2 tys a koszuli 300zł. Bliżej ślubu będę musiała podejść tam i zapytać o ceny garniturów gotowych, może uda się coś dobrać, jak nie to albo spróbujemy na czymś innym przyoszczędzić albo poszukamy tańszej opcji. Póki co zostawiam w moim kosztorysie 1300zł. Pewnie te 200 zł dołożyć nie byłoby problemem ale tysiąc złotych to już wyzwanie.

Offline 90Wiola12 Kobieta

• forumowicz
  • data ślubu: 12.08.2016
25 września 2015, 19:41
hej dziewczyny,

w Malibu  ceny garniturów mają na każdą kieszeń.. i nawet ładne.. :) nie wiem jak materiały bo nie miałam zbytnio czasu, żeby o to pytać..  ale już  niedługo targi także my będziemy się  już rozglądać za garniturem powoli..:)

Offline karlajnaa Kobieta

• nowicjusz
  • data ślubu: 11 06 2016
26 września 2015, 23:50
Cześć Dziewczęta ! :)
Co do wódki - ja zakupi łam Premium - rozlewnia wyborowej. Może to głupio zabrzmi , ale byliśy w zeszłym roku na weselu i wódka bardzo wszystkim smakowała :) Dobrze wchodzi a i nie chorowałam na drugi dzień :P Cena też przystępna , udało nam się kupić 19zł/0,5l . Co do bram , też postanowiliśmy dla żulątek kupić małpeczki , a dla znajomych dać połóweczki :)

W poniedziałek idę na poszukiwania sukni , trzymajcie kciuki aby udało mi się coś ' dorwać ' ... z moim wzrostem (153cm  :D :D ) może być wyzwanie.. ale mam nadzieję , że nie będzie tak źle :)

Co do garnituru , przypuszczam , że też będziemy mieli problem.. Mój narzeczony niby ' normalny' :D a jednak zawsze problem..
Zastanawiamy się nad PAWO , po założeniu u nich karty mają bardzo ciekawe zniżki.. nie porównywałam jednak jakości materiałów w innych sklepach.

Offline Kara-90 Kobieta

• entuzjasta
27 września 2015, 08:33
karlajnaa suknie szują czy dopasowują pod wymiety więc bądź spokojna na Twój wzorst prawie każdą Ci zrobią.

• bywalec
28 września 2015, 09:27
karlajnaa - chyba lepiej mieć 153cm  niż 180 cm - sukienkę zawsze można skrócić wydłużyć raczej nie ;)

Offline Kara-90 Kobieta

• entuzjasta
29 września 2015, 17:30
przyszły moje buciki :D zakochałam się bez pamięci, obcas 10,5 cm ale w ogóle nie czuć wysokości (platforma 0,5 cm), są bardzo wygodne, idealnie wyprofilowane i w środku miękkie na podeszwie, skóra miękka nie obciera ładnie do stopy się dopasowuje, nie żałuję ani złotówki...
(na żywo są bardziej krwiste, tzn taka głęboka czerwień to jest, nie taka jaskrawa)

Offline agata2100 Kobieta

• nowicjusz
  • data ślubu: 11.06.2016
29 września 2015, 18:57
Cześć dziewczyny,
Moje wesele planuje na czerwiec 2016, na razie mam zarezerwowaną salę (Panu Tadeuszu Osielsko - dawne Millenium),zespół (WikingPlayers) i w tym tygodniu kościół...w niedługim czasie fotograf i kamerzysta obawiam się,że jestem trochę w tyle po tym co tutaj czytam ;)

Offline Kara-90 Kobieta

• entuzjasta
29 września 2015, 20:06
Cześć dziewczyny,
Moje wesele planuje na czerwiec 2016, na razie mam zarezerwowaną salę (Panu Tadeuszu Osielsko - dawne Millenium),zespół (WikingPlayers) i w tym tygodniu kościół...w niedługim czasie fotograf i kamerzysta obawiam się,że jestem trochę w tyle po tym co tutaj czytam ;)
Jesli masz czerwiec i to sobotę to lepiej czym prędzej szukaj fotografa i kamerzysty, bo pewnie najlepsi pozajmowani. Albo mają wybrane terminy. Radzę też pomyśleć nad makijażystką, pani Justyna która mnie będzie malowac mówiła, że czerwiec i sierpień ma pojedyncze terminy już (a to było miesiąc temu).

Mogę polecić mojego kamerzystę Daniela Kanię - dafot, mają tez fotografa, mój fotograf - Michał Czajkowski, makijażystka - Justyna Horyd piekne oko.
Oprócz tego polecić mogę fotografkę Kamile Mądrzyńską (chyba dobrze napisałam), inspireMedia - fotograf i kamerzysta, Piotr Szamocki - fotograf.
Jeśli chodzi o makijaż u pani Kamili Jastrzebskiej uważam, że jest cena zbyt wygórowana a nie jest taki idealny.

Offline paseczkowa Kobieta

• użytkownik
  • data ślubu: 16.04.2016
29 września 2015, 21:33
Oooo mobilna wersja forum! Super :-)

• bywalec
30 września 2015, 17:53
Pełna mobilizacja jutro idziemy do księdza!   Najlepsze jest to ze jeszcze nie wiemy do którego kościoła idziemy bo nie uzgodnilismy do końca gdzie chcemy ślub ;) ale cieszę się że w końcu załatwimy to :-)

Offline 90Wiola12 Kobieta

• forumowicz
  • data ślubu: 12.08.2016
30 września 2015, 19:04
kara-90  świetne buty !  ;D

Offline majkaaaa Kobieta

• bywalec
  • data ślubu: 22.04.2016
30 września 2015, 19:12
Kurczę, dziewczyny, zazdroszczę wam takich pięknych butów. Ja nie jestem stworzona do chodzenia na wysokich obcasach, a bardzo mi się podobają  :(

Offline agata2100 Kobieta

• nowicjusz
  • data ślubu: 11.06.2016
30 września 2015, 19:39
Kara-90 dziekuję za dobre rady ! :) Jeżeli chodzi o makijaż to moja siostra świetnie maluje więc zdam się na nią, ale nie robi tego na większą skalę :)  fotografa i kamerzystę jak najszybciej muszę załatwić :) tak samo chyba fryzjera dobrego...wiecie może czy przy rezerwacji terminu w kościele trzeba już jakąś "opłatę" uiszczać? :/ jutro się wybieram :)

Offline Kara-90 Kobieta

• entuzjasta
30 września 2015, 20:09
Nic nie płacisz, tzn kiedyś na forum czytałam, że w Bazylice sie coś płaci ale we wszystkich innych kościołach nic się nie płaci.

Offline natalya Kobieta

• użytkownik
30 września 2015, 20:48
ja sie zakochalam w butach slubnych bagley mischka... niestety cena jest zaporowa  :'(

Offline Vivka Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: maj 2014
1 października 2015, 10:53
Kara świetne buty!

Skąd zamawiałaś?

Offline Kara-90 Kobieta

• entuzjasta
1 października 2015, 11:36
Z  Venezii, tzn. w Focusie w uch sklepie przymierzałam takie tylko bordowe, niestety nie mieli w ogóle czerwonych. Zamówiłam z ich strony ale obawiałam się czy nie będą za ciemnie - na zdjęciu tak wyglądały, na szczęście okazały się w idealnie czerwonym kolorze.

Offline karolinka_87 Kobieta

• forumowicz
  • data ślubu: 01.10.2016
1 października 2015, 12:43
o kurczę dawno mnie tu nie było (dokładnie od 14 strony) :D pisałyście o tylu tematach i o każdym chciałabym coś napisać, ale może trochę przypomnę o moim ślubie...
dziś się zorientowałam, że to dokładnie za rok! 1.10.2016!
Zaręczyliśmy się w grudniu 2014 puszczałam PM jakieś zespoły żeby zdecydował gdzie mam zadzwonić, ciężki kaiber nic mu się nie podobało, zawsze chciał wesele z orkiestrą- ja zresztą też, ktoś gdzieś na forum polecił zespół METRONOM (metronom1234 na yt ale to nijak się ma do rzeczywistości), za bardzo nic na ich temat nie znalazłam, ani strony ani fcb i stwierdziłam, że albo są tacy lipni albo tacy dobrzy, że nie muszą się reklamować, zadzwoniłam, z racji tego że jestem księgową interesowały mnie terminy między 20stym a 10tym i jedyny taki wolny termin mieli właśnie 1.10. byłam lekko w szoku prawie dwa lata do ślubu a tu taki termin, bałam się tego co będzie dalej z terminami u reszty, pojechałam ich posłuchać na jednej imprezie, wrażenia nie do opisania, zupełnie coś innego, skrzypce,trąbka,inne instrumenty których nawet nie znam :D, boss zespołu bardzo fajny facet nauczyciel muzyki, później pojechałam na imprezę walentynkową już z narzeczonym żeby ich posłuchał, był mega zadowolony więc później podpisaliśmy umowę, zero zaliczki pieniądze dopiero po zakończonej robocie. Kwota spora, duża,najwyższa :D 6200 zł 4200 zł za wesele 2000 zł poprawiny ale ugadaliśmy się na 6000. W cenie jest cała oprawa weselna przed domem weselnym,w kościele, po kościele w sensie nie musimy mieć organisty i skrzypka. Dobra za bardzo się rozpisałam nad zespołem ale jestem zachwycona nimi :)
Kościół św. Mikołaja w Starym Fordonie wszystko zaklepał przyszły teść bo dobrze zna się z księdzem więc nawet nie byłam w kościele, kazał nam tylko przyjść ze 3 miesiące przed ślubem, ale i tak pójdę wcześniej żeby się dowiedzieć czy ktoś po nas lub przed nami ma ślub żeby podzielić się kosztami strojenia.
Co do dekoracji wezmę kwiaciarkę z ul. Thomee Galeria Kwiatów od lat robię u niej bukiety, ostatnio z nią rozmawiałam że Mikołaj sam w sobie jest piękny i nie ma co przesadzać z kwiatami, ostatnio zrobiła strojenie do Mikołaja w kształcie kul i księdzu się bardzo podobało, że w końcu coś innego a nie tylko te gladiole... Od środka chcę szarfy przy ławkach a resztę pozostawię jej...
Samochód ma załatwić brat narzeczonego jakiegoś rollsa ale nie przywiązuję do tego wagi bo nie chciałam wypożyczać samochodu tylko wziąć od rodziców.
Salę mam na UTP wiem że mają mega jedzenie i doświadczenie, moja mama ma tam zawsze firmowe imprezy, jedzenia nie do przejedzenia i gdziekolwiek idę każdy mówi że tam jest super. Cena chyba 160-170 (poprawiny ok 40 zł) od osoby stół staropolski w gratisie włącznie z nalewkami właściciela, napoje z automatów kawa czekolada też w cenie chyba że ktoś będzie chciał parzoną to od kelnera.Menu mega duże wszystko mam na płycie. Ewentualnie może trochę dostroję salę. Zaliczka 1000 zł.
Wódka... słyszałam że po krupniku się tylko dobrze ży.. zastanawiam się nad stockiem i panem tadeuszem ale PT trochę drogi...
Co do wódek przed kościołem i żuli w SF :D faktycznie jest ich dużo i też im będę dawać setki niech spadają i mnie nawet nie dotykają :D.
Garnitur w Derredzie bo PM ma tam znajomości :) W osielsku jest Modimex, zatrzymali się gdzieś w latach 90tych, kiedyś wszyscy mieli z modimexu i wyglądali tak samo :) Modimex jest w galerii fordon o ile jeszcze tam jest. Mój brat kiedyś kupił na przecenie garnitur w Vistuli za śmieszne pieniądze i przerobili pod niego chyba 500 zł kosztował a przed przeceną 1300 zł.
Jestem właśnie na etapie chudnięcia (półtorej miesiąca -4 kg jeszcze może ze 3 kg i spoko będzie - a co tam chwalę się :P) i za suknią chciałabym zacząć chodzić luty-marzec moja mama chciała już po zaręczynach żebym poszła czyli prawie dwa lata przed ślubem! Tłumaczyłam jej że nie chcę bo wszystko będzie źle leżeć, to co przy aktualnej wadze będzie wyglądać ok przy szczupłej już niekoniecznie i na odwrót.
Makijażystka, podobają mi się makijaże Szczuka visage, chociaż mało o niej na forum często przewija się Piękne Oko chociaż bo zdjęciach na fcb niekoniecznie do mnie przemawiają.
A za to wam dziękuję przeogromnie, że uświadomiliście mi że podziękowania dla gości to bzdura... nigdy nie zbierałam tych figurek zawsze dałam babci albo jakiemuś dziecku, słodkiego dużo jest na ślubie i równie dobrze może tego nie być, chciałam zamówić z chocolismo te małe czekoladki ale są mega drogie, więc zrezygnuje z podziękowań, tym bardziej że podobają mi się drewniane winietki i zaproszenia z zonarti (8 zł sztuka) ale tylko dla tych gości którzy będą na 100%, dla reszty inne i drewniane winietki (4 zł sztuka może zrobię 1 winietkę na parę i wyjdzie taniej) i może goście będą chcieli swoje imiona i nazwiska wypalone na drewnie :) resztę spale :P
Nad fryzjerką jeszcze nie myślałam.
Pierwszy taniec najpierw myślałam nad walcem z nocy i dni później Eleni tylko w twoich dłoniach, później Przetańczyć z tobą chcę Santor a też fajny tekst hyży na chwilę.
Co do ciasta moja sala współpracuje z sową i staropolską więc mogę u nich zamówić i przywiozą na salę, albo ciasto domowe ze żnina ale raczej będę mieszać :) uwielbiam bezową rozkosz od sowy, ciasto porzeczkowe od staropolskiej, ostatnio kupiłam tort marcello od sowy na urodziny babci i wuja powiedział że tak jak on nie lubi tortów to ten mu smakuje i nawet następnego dnia zajadał, co do rem marco też słyszałam różne opinie ale znam dziewczynę która tam pracuje i ciast z kremami nie radzi brać pieczone ok, ale moja ciotka z wujem dwie słodkie dziurki zjedzą wszystko co słodkie kupili kiedyś ciasto z rem marco i nie zjedli, moja mama jadła tort powiedziała że niezjadliwy, nie urażając nikogo dobre opinie o rem marco słyszałam tylko od osób które liczą każdy grosz i uważają że każde ciasto smakuje tak samo więc po co przepłacać. przepraszam jeśli kogoś uraziłam...
Fotograf Jarosław Balinowski też po znajomości PM brat miał na ślubie, super zdjęcia już miałam dość oglądania tych wszystkich zdjęć fotografów, nie jestem jakaś szczegółowa jak już mi się podobali to cena zaporowa np Dream Studio 3.700 zł. Jarek bierze 500 zł za każdy akt czyli przygotownia,ślub,wesele,plener. Bierzesz te akty które chcesz nie każdy chce np przygotowania albo plener. Kompletnie niewidoczny na ślubie a to leży na podłodze a to za filarem :D
Kamerzysta z polecenia Jarka czyli Stelmotion bardzo podobają mi się ich filmy, cena 4.500 zł nie chciałam filmu z przygotowań bo nie jest mi potrzebne jak maluje mnie makijażystka, albo jak mama prasuje koszule, a ja zakładam buty, ale to moje zdanie i też nie chcę filmu z pleneru za dużo pozowania i sztuczności. Film będziemy mieli też od sali bo mają chyba 16 kamer
To tyle, wiem że dużo ja nadrobiłam 11 stron więc może komuś będzie się chciało przeczytać moje odczucia ;-)