Autor Wątek: ile kosztuje "co łaska"?  (Przeczytany 91149 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MALENSTWO

  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 235
ile kosztuje "co łaska"?
« dnia: 10 Maja 2006, 14:14 »
mam pytanko: ile Was wyniosła "co łaska" bo mamy dylemat. Nie wiem ile wypada a ile za dużo?  :oops:
Maleństwo dziękuję za pozdrowienia i przeprasza, że nie jest w stanie przejrzeć wszystkich Waszych wątków!

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Maja 2006, 14:25 »
oj.. te tematy kasowe były nie raz i nie 2 maglowane..

zależy od kościoła.. niektóre mają cenniki..

katedra zażyczy sobie 800 - 1tyś zł.. są kościoły gdzie styknie 300zł.. niektóre wołają 500zł...

moze zrobie to na zasadzie ankiety...
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Maja 2006, 14:37 »
no to masz...

ja brałam slub w szczecinie na gumieńcach na ul. kingi.

pewnie gdyby był proboszcz krzyknąłby wg cennika a tak daliśmy tyle ile uwazaliśmy.. 300zł
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Maja 2006, 14:39 »
My braliśmy ślub w Stargardzie w Miłosierdziu-daliśmy 300zł


Offline madziulek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 4486
  • Płeć: Kobieta
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Maja 2006, 14:49 »
J w Gryfinie - daliśmy 200 zł - uważam że to starczy w zupełności :)
Kuba 2007
Szymon 2010

Offline MISIEK

  • Nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej
  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 544
  • Płeć: Mężczyzna
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Maja 2006, 19:52 »
Cytat: "monia"
katedra zażyczy sobie 800 - 1tyś zł.. są kościoły gdzie styknie 300zł.. niektóre wołają 500zł...

Nie rozumiem co to znaczy "krzyczy sobie" - co łaska to co łaska i tyle czyli dokładnie tyle na ile kogoś stać!
W Gryfinie braliśmy ślub proboszcz powiedział co łaska daliśmy tyle na ile było nas stać na co proboszcz:" To na razie wystarczy" koniec cytatu na co ja powiedziałem żeby na więcej nie liczył - myślał że nam zrobi na złość ponieważ stwierdził że za tyle kasy to ślubu nam udzieli jego Wikary. I wiecie co? Jestem proboszczowi wdzięczny za to co zrobił! ślub był wspaniały dwie panie z organistką śpiewały na mszy ( za niewielką dodatkową opłatą) i czego więcej do szczęścia potrzeba?
Załóżmy taką hipotetyczną sytuację: otóż dwoje ludzi kochających się bardzo chce się pobrać,nie organizują wesela bo ich na to nie stać , nie stać ich nawet na obiad w większym gronie rodzinnym. I co? Ksiądz kiedy nie dostanie wg. "cennika" odmówi im udzielenia ślubu? - wiecie co nie sądzę bo to jest po prostu jego praca a raczej służba dla ludzi, taką drogę sobie wybrał i powinien się tego trzymać.
Sami po trosze jesteśmy sobie winni  takiej sytuacji że wszędzie nas kasują -" bo to nie wypada , bo to wstyd, bo co ludzie powiedzą".
Ja po prostu tak to widzę
pozdrowionka :D

Offline MALENSTWO

  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 235
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Maja 2006, 22:27 »
Cytat: "monia"
oj.. te tematy kasowe były nie raz i nie 2 maglowane..quote]
Moniu ja naprawdę szukałam :cry: naprawdę, naprawdę naprawdę
A jeżeli juz było to lekko odświeżyłam temat :mrgreen:
Maleństwo dziękuję za pozdrowienia i przeprasza, że nie jest w stanie przejrzeć wszystkich Waszych wątków!

Offline Agnieszka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3075
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 20.08.2005
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Maja 2006, 23:34 »
U mnie w kościele moje koleżanki mówiły, że ksiądz mówił, że co łaska...Jedna dała w 2004roku 300zł, więc ja sobie pomyślałam to my damy 350zł...Poszliśmy do proboszcza i dajemy mu kasę, a ona do nas, że on wie ile kosztuje teraz wyprawienie wesela i oddała nam 150zł także zapłaciliśmy 200zł....I takie coś pochwalam....


Ja jako pierwsza pod sercem Cię noszę,ja o Twoje zdrowie najgoręcej proszę.Ja jestem przy Tobie od pierwszego grama,Tyś mój świat cały,a ja...Twoja mama..

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Maja 2006, 09:05 »
Przypomniałam sobie - nam ksiądz powiedział, że ślub to sakrament, a sakramentu udziela się nawet bez tego "co łaska" bo taka powinnośc kapłana; więc gdybyśmy nie mieli piniążków to on też nam ślubu udzieli  :P


Offline sylwka

  • bywalec
  • ****
  • Wiadomości: 367
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Maja 2006, 09:13 »
U naszego ksiedza w biurze parafialnym jest karteczka, ze parafia nie ma żadnego cennika. Ksiądz nie wziął za zapowiedzi, bo stwierdził, ze przecież tu bedzie ślub. Daliśmy mu 300 zł. (jak zmarł mój wujek i ciocia dawała mu pieniądze za pogrzeb, to jej prawie połowe oddał twierdząć, że to ona potrzebuje tych pieniędzy) - taki ksiądz to rzadkość




Offline Aniutek83
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 2086
  • Płeć: Kobieta
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Maja 2006, 09:58 »
A u nas ksiadz zyczy sobie 600 zał za slub + 100 za organistę + 100 za kwiatki do ołtarza . Przeciez to jest chore - on ma normalny cennik i wszystkim to pokazuje. Naprawde juz dużo znajomych zrezygnowało ze slubu w naszej parafii bo po prostu nie było ich stać , brali w sąsiewdnich bliskich parafiach i ja też sie nad tym zastanawiam .Koleżanka była w ciąży i naprawde nie mieli kasy na żadne wesela itp. chcieli po prostu wziaśc ślub bo planowali go póxniej a tak sie zdarzyło jak sie zdarzyło-  kiey ksiądz rzucił im taka kwotą oni tam prosili ,że ich naprawde nie stać  na tyle itp. To powiedział im do widzenia i na odchodnym rzucił ,że bachora jej tez tu chrzcił nie bedzie .Poszli do parafii sasiedniej , parafii do której nalezał narzeczony i dali o łaska 200 załotych i tam tez ochrzcili dzidziusia! Ja też sie zastanawuiam nad wzieciem slubu w innej parafii - bo to chyba troszke duzo , no nie?

Offline aniula

  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 717
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Maja 2006, 10:15 »
Cytat: "Aniutek83"
To powiedział im do widzenia i na odchodnym rzucił ,że bachora jej tez tu chrzcił nie bedzie

Po czymś takim to bym wogóle z nim nie rozmawiała  :evil:

A brać 800 zł za ślub to gruba przesada, lepiej idz do innej parafii. Oby takich księży było jak najmniej.

U mnie jest co łaska i jeszcze nie wiem ile dam, ale mój proboszcz z nikogo nie zdziera.

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Maja 2006, 10:17 »
Zawsze można takiego pseudo kapłana nakablować  :evil: ja bym nie darowała- co za świnia nie człowiek (nie obrażając świń).
On nie ma prawa wystawiac cennika a tym bardziej żądać od osób, których nie stac na jego fanaberie na finansowanie jego parafii :twisted:


Offline azzurra
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1839
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Maja 2006, 10:53 »
Wierzyć mi się nie chce, że są tacy księża... Na szczęście to mniejszość.

Ja jeszcze nie wiem, jak będą wyglądać wszystkie opłaty w naszym przypadku. Ale myślę, że cennika nikt nam nie będzie przedstawiał.
Na babskim forum wcześniej czy później do głosu dochodzi zazdrość...

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Maja 2006, 20:46 »
różnie księza postepuja..

zdarza sie tekst "tyle ile kosztowała suknia panny młodej", "tyle na ile wyceniasz swoją przyszłą żonę", "ołtarz ma 4 nogi" itd itd itd...

proboszcz parafii w której bralismy slub odstawiał cyrki.. miał cennik na wszystko.. za zapowiedzi krzyknął nam 50zł.. nie powiedział tyle ile uważacie..

wyglądało to mniej więcvej tak

" to zapowiedzi wieszam od poniedziałku.. teraz płącicie czy następnym razem"
- piotr na to - "możemy teraz"
- to 50 zł kosztuje - na to proboszcz bez zająknięcia..

i tak to właśnie wygląda...

im mniejsza miejscowość tym cena za ślub wyższa.. im bardziej znany kościówł (ładniejszy ołtarz, zabytek itp) tym wyższa cena za sakrament..
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline aniula

  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 717
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Maja 2006, 21:00 »
Cytat: "monia"
im mniejsza miejscowość tym cena za ślub wyższa.. im bardziej znany kościówł (ładniejszy ołtarz, zabytek itp) tym wyższa cena za sakrament..


Wydaje mi się że dużo zależy od proboszcz. My mimo że mieszkamy w mieście należymy do kościoła na wsi. Poprzedni proboszcz obliczał nawet ile parafianie mają dać na nową posadzkę w kościele  :shock:  i g.. go obchodziło że nie masz. Przy wszystkich okazjach ( ślub, pogrzeb, chrzciny obowiazywał cennik jak nie masz to spadaj). Teraz mamy nowego, jest to naprawde ksiądz z powołania, na ślub jest co łaska naprawdę  :!:  My tu tylko załatwiamy licencję bo ślub w Bydgoszczy, nie płaciliśmy nic za zapowiedzi ani za udzielenie licencji ( chcemy dać - ale to jest nasz własny wybór). Na ślub ( czy zapłacisz czy nie) masz rozłożony dywan posypany płatkami róż, przy każdek ławce stoją świeczniki  które są zapalane na czas uroczystości, a przed ołtarzem świeże kwiaty. Naprawdę pięknie to wygląda i nie musisz za to płacić. Proboszcz z prawdziwego zdarzenia  :D

PS: Jak był u nas na kolędzie to zanim wziął kasę pytał czy starcza nam na rachunki i czy na pewno nie potrzebujemy tych pieniędzy.

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Maja 2006, 21:19 »
chwali się, chwali.. mało jest takich księży..  :roll:
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline Olaa
  • Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 9501
  • Płeć: Kobieta
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Maja 2006, 21:42 »
To jakaś dziwna jestem, nie spotkałam się z takim "anty"księdzem...Zawsze spotykałam cudownych , z powołania :)
There is no such thing as an ending. Just a new beginning...

Offline Ninka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 14816
  • Płeć: Kobieta
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Maja 2006, 08:53 »
Haha :!:  To faktycznie przypadek, ten ksiądz :). My jeszcze mszy nie opłacilismy, a już 240 zł pooooszło   :buu:  100zł za rezerwację terminu (bo nie nasz kościół), 100zł za pozwolenie na branie ślubu w innej parafii, niż moja i narzeczonego i po 20zł  za odpisy aktów chrztu... Wystrój załatwiamy w osobnej firmie, dojdą organy, no i sama masza. Aż się boję pomyśleć, jaki będzie ostateczny koszt :(

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Maja 2006, 10:11 »
Cytuj
100zł za rezerwację terminu (bo nie nasz kościół), 100zł za pozwolenie na branie ślubu w innej parafii


 :shock: ja nawet nie wiedziałam, że za takie rzeczy się płaci


Offline Ninka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 14816
  • Płeć: Kobieta
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Maja 2006, 10:42 »
No, za wszystko... wogóle cud, że pozwolenie "dostaliśmy" (czyt. kupiliśmy). Już pisałam w innym wątku, że chcieli mnie oszukać i kłamstwem nas zostawić w mojej parafii, mówiąc, że  tylko nauki odbębnimy, a tam gdzie chcemy ślub weźmiemy.... Ech nie chcę się na nowo denerwować, zaraz odnajdę wątek to wkleję link.

Offline EdytaW

  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Maja 2006, 22:18 »
My zapłaciliśmy 500 zł za ślub (łącznie z organista  itp) i 100 za zapowiedzi w obu parafiach  :twisted:

 :!: bez komentarza  :!:


Offline krollewna
  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 204
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Maja 2006, 12:54 »
Moja siostra brala slub 7 lat temu i wlasciwie udzielal jej go jej chrzestny,ktory jest ksiedzem. Wiedziala, ze musi zaplacic cos proboszczowi (chociazby za prad :) ),wiec jej facet wyjal jakies 500 zl, a proboszcz zbulwersowany chwycil za telefon i dzwoni do tego ksiedza-chrzestnego siostry i mowi" Ksieze Janie, tutaj jest Para Mloda i oni sobie zycza samo blogoslawienstwo zamiast slubu". Mama wujka ksiedza :) to jest straszna dewotka i jak sie o tym dowiedziala,ze to taka hanba, to zaczela glowe suszyc mojej rodzince i w koncu doplacili jeszcze chyba ze dwie stowki. Ja nie wiem ile on bierze jak sam udziela slubu??? Powiem Wam w lipcu (jak mnie bedzie stac, zeby za neta zaplacic hihihihi)
Jestem najszczęśliwszą żonką na świecie!!!

Offline krollewna
  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 204
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Maja 2006, 13:00 »
Opisze jeszcze kilka doswiadczen z ksiezmi z naszej okolicy. Moja kolezanka z mojej parafii brala slub dwa lata temu i naprawde nie bylo jej na niego stac (mieli bardzo skromne przyjecie na 20 osob)i ksiadz im powiedzial, ze on za taka kase im nie udzieli i jesli wikary sie zgodzi to bedzie ok. Na szczescie sie zgodzil. Ten sam ksiadz udzielil slubu innej bardzo biednej parze slubu ZA DARMO, ale przez miesiac mowil o tym na ambonie, ze on ma taki gest, wiec nie wiem co jest gorsze. A tzrecie doswiadczenie to moi znajomi rok temu brali slub i organista powiedzial im (u nas za organiste i nawet koscielnego placi sie oddzielnie), ze maja zaplacic jakas kolosalna sume tylko dlatego, ze on nie mial w danym miesiacu zadnego slubu ani pogrzebu i nic nie zarobil. Az sie boje o swoja kieszen!!
Jestem najszczęśliwszą żonką na świecie!!!

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Maja 2006, 13:07 »
toz to jakas paranoja - ja bym innego kościoła poszukała... :evil:


Offline Ninka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 14816
  • Płeć: Kobieta
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Maja 2006, 15:17 »
Cytat: "Maja"
toz to jakas paranoja - ja bym innego kościoła poszukała...


tak :?:
Tyle, że my w 3 byliśmy :!:

Offline Ninka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 14816
  • Płeć: Kobieta
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Maja 2006, 17:22 »
Haha, a ankieta dobra. Mimo, że jszcze nie zapłaciliśmy za ślub, to już mogłabym 300 wklepać. Poczekam jednak i policzę na końcu  :twisted:

Offline agamaluch
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #27 dnia: 20 Maja 2006, 21:52 »
My daliśmy 500 zł księdzu i 100 zł dodatkowo, aby podczas naszej mszy nie zbierano na tacę.

Offline groszek
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1871
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Maja 2006, 09:57 »
Wiecie, to jest przegięcie. Rzygać się chce  :x

Offline agamaluch
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 12
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Maja 2006, 10:36 »
Ale nasz ksiądz był niesamowity, zadnych problemów z naukami małżeńskimi itp. dlatego też uznaliśmy, że damy 500, natomiast jeżeli chodzi o tacę to wiem, że zawsze zbierają dlatego daliśmy dodatkow 100, żeby nie zbierali. Pozdrawiam!