Autor Wątek: ile kosztuje "co łaska"?  (Przeczytany 91426 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dorota77
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 780
  • data ślubu: 12.08.2006
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #60 dnia: 4 Czerwca 2006, 20:07 »
My księdzu, który będzie nam udzielał ślubu też zapłacimu przed dzień ślubu lub w dniu ślubu.

Offline dziubasek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 17066
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: .:25.08.2006:.
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #61 dnia: 11 Czerwca 2006, 13:54 »
My księdzu za ślub chcemy dać 400(może 500zł?)- uważam, że to jest odpowiednia suma- będziemy mieli udekorowany kościółek, świeże kwiaty... Dodatkowo jeszcze oczywiście zapowiedzi- myślę, że  po 50zł na parafię...chyba, że usłysze, że trzeba więcej?? Za swój odpis chrztu dałam 30zł- z własnej woli. Dodatkowo za oprawę muzyczną myślę, że nie wyjdzie więcej niż 200zł.  Nie rozumiem "cenników" które są w różnych parafiach, bo sakramenty rzeczywiście powinny być nieodpłatne, ale ja osobiście uważam, że należy dać taką kwotę na jaką nas stać...nie przesadzać ani w jedną stronę, ani w drugą. Moja znajoma brała bardzo wystawny ślub, myślę, że koszt opiewał na kwotę ok 50-60 tys ( sama suknia kosztowała prawie 8 tys...) a na samą mszę dała księdzu 100zł gotując się ze złości, że jej się to należy za darmo (w kościele ostatni raz przed ślubem była na własnym bierzmowaniu  :| ) Bierzmy też pod uwagę to, że utrzymanie kościoła w dobrym stanie, oświetlenie go troszkę kosztuje i nie każmy płacić za nasz ślub biednym staruszkom, które ostatnie swoje pieniądze rzucają na tacę...
Reasumując przy wszystkich kosztach weselno-ślubnych uważam, że 5% budżetu spokojnie można przeznaczyć na ceremonie zaslubin, którą większość osób uważa za najważniejszą część tego wielkiego dnia.

Offline groszek
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1871
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #62 dnia: 11 Czerwca 2006, 18:31 »
Cytat: "dziubasek"
Moja znajoma brała bardzo wystawny ślub, myślę, że koszt opiewał na kwotę ok 50-60 tys ( sama suknia kosztowała prawie 8 tys...) a na samą mszę dała księdzu 100zł gotując się ze złości, że jej się to należy za darmo



Ale AGENTKA!   :szczeka:  Skad się tacy ludzie biorą!

Offline Ninka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 14816
  • Płeć: Kobieta
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #63 dnia: 11 Czerwca 2006, 21:50 »
No, to aż złość bierze  :evil: Przesada w drugą stronę....

Offline okruszek

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1757
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #64 dnia: 12 Czerwca 2006, 08:01 »
Cytat: "dziubasek"
My księdzu za ślub chcemy dać 400(może 500zł?)

 :shock:  :shock:  :shock:
1 kwietnia 2006 - ślub cywilny

Będą bliźniaki :)

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #65 dnia: 12 Czerwca 2006, 08:16 »
Cytat: "okruszek"
dziubasek napisał/a:
My księdzu za ślub chcemy dać 400(może 500zł?)

 


też bym tak chciała "zarabiać "  .. i to jeszcze w 45 min :mrgreen:
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline dziubasek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 17066
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: .:25.08.2006:.
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #66 dnia: 12 Czerwca 2006, 09:00 »
Cytuj
też bym tak chciała "zarabiać " .. i to jeszcze w 45 min


45 minut? a spotkania przed ślubem? Dogadywanie szczegółów? U nas ksiądz za same świeże kwiaty, które kupuje specjalnie na śluby płaci 200zł, sam też ma "zestaw" do przystrajania kościoła na ceremonię... nie wiem jak w waszych parafiach, ale odkąd mieszkam tu w zdrojach (dokładnie obok kościoła) to widzę, ze u nas ciągle coś się dzieje. Ksiądz udostępnia salki dzieciakom, działa tam świetlica środowiskowa, zrzeszają się harcerze, często swoje próby ma świetna schola...jestem przekonana, że ksiądz nie bierze tych pieniędzy dla siebie i nie wydaje ich na swoje przyjemności.

Poza tym tak jak napisałam: czy 5% budżetu ślubnego to na prawdę tak dużo na przeznaczenie ich na najważniejszą ceremonię w życiu??

Offline MALENSTWO

  • forumowicz
  • ***
  • Wiadomości: 235
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #67 dnia: 12 Czerwca 2006, 11:00 »
Dziubasku zgadzam się z Toba w 100%. Poza tym my tez dajemy ok. 500, bo widzieliśmy jak ksiądz za te pieniądze co dostaje kupuje jedzenie i zanosi biebnym rodzinom- swoim parafianom.
Maleństwo dziękuję za pozdrowienia i przeprasza, że nie jest w stanie przejrzeć wszystkich Waszych wątków!

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #68 dnia: 12 Czerwca 2006, 18:43 »
czekaj czekaj - to dekorację kościołą też macie w cenie???

no to niewiele  :shock:
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline merkunek

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9817
  • Płeć: Kobieta
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #69 dnia: 12 Czerwca 2006, 20:41 »
Cytat: "dziubasek"
Cytuj
też bym tak chciała "zarabiać " .. i to jeszcze w 45 min


45 minut? a spotkania przed ślubem? Dogadywanie szczegółów? U nas ksiądz za same świeże kwiaty, które kupuje specjalnie na śluby płaci 200zł, sam też ma "zestaw" do przystrajania kościoła na ceremonię... nie wiem jak w waszych parafiach, ale odkąd mieszkam tu w zdrojach (dokładnie obok kościoła) to widzę, ze u nas ciągle coś się dzieje. Ksiądz udostępnia salki dzieciakom, działa tam świetlica środowiskowa, zrzeszają się harcerze, często swoje próby ma świetna schola...jestem przekonana, że ksiądz nie bierze tych pieniędzy dla siebie i nie wydaje ich na swoje przyjemności.

Poza tym tak jak napisałam: czy 5% budżetu ślubnego to na prawdę tak dużo na przeznaczenie ich na najważniejszą ceremonię w życiu??


Nareszcie jakiś głos po drugiej stronie "barykady" :P

Offline ~Ania~
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 24071
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 2006-10-07
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #70 dnia: 22 Czerwca 2006, 19:10 »
Cytat: "merkunek"
spotkania przed ślubem? Dogadywanie szczegółów?


Cytat: "merkunek"
sam też ma "zestaw" do przystrajania kościoła na ceremonię

 u mnie jest dokładnie tak samo :)
Póki co żaden Ksiądz nie żądał od nas pieniędzy. Ja za swój odpis altu chrztu zaplaciłam 10zł a mój Kuba 20 bo tyle chcieliśmy - nikt nam nic nie mówił. Za zapowiedzi w Kuby parafii damy 50 zł a za moje to dopiero w dzień ślubu jak będziemy płacic za sam ślub. Takzę póki co jestem bardzo zadowolona. Myślę ze za slub damy 300-350 zł. Jeszcze się zobaczy. Zresztą tak jak napisała merkunek, wszystko zależy od proboszcza i nie można tego generalizować. Choć jest to bardzo przykre jak wołają od ludzi tyle kasy. Mojej znajomej jak placiła za zapowiedzi 20zł ksiądz powiedział "To na cukierki?". Mowi to samo za siebie...

Papa

Offline Mariolka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 16728
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 23 kwietnia 2005 r.
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #71 dnia: 25 Czerwca 2006, 22:55 »
Cytat: "groszek"
Cytat: "dziubasek"
Moja znajoma brała bardzo wystawny ślub, myślę, że koszt opiewał na kwotę ok 50-60 tys ( sama suknia kosztowała prawie 8 tys...) a na samą mszę dała księdzu 100zł gotując się ze złości, że jej się to należy za darmo



Ale AGENTKA!   :szczeka:  Skad się tacy ludzie biorą!


takie zachowanie to już przegiecie! u nas ksiądz powiedział :"co łaska".i my dalismy 300 zł (ksiądz wziął kopertę, ale przy nas nie zaglądał).i organiście daliśmy 50 zł.Nic nie narzucał. Za pozwolenie na branie ślubu w innej parafii nic nie dałam.wzięłąm i powiedziałam:"Bóg zapłać".nie wiem czy ksiądz na coś czekał czy nie? na zapowiedzi daliśmy po 50 zł każdy w swojej parafii.
moim zdaniem nie powinno byc cenników, tylko każdy powinien dać tyle na ile go stać.A co majązrobić niezamożne pary, które chcą wziać ślub,ale mają ciężką sytuację finansowa.I sam ślub jest np. obiadem w domu? Inna sprawa z tymi, którzy wesele robią z wielkąpompa na zasadzie:"zastaw się a postaw się", a za ceremonię nic by chetnie nie dali. bo to im się za darmo należy!ale wiem ,żę w niektórych parafiacvh są naprawdę pazerni księża i to jest fakt.
"Dwie rzeczy są nieskończone:Wszechświat i głupota ludzka, chociaż przy tym pierwszym nie upierałbym się" A.Einstein

Offline Ninka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 14816
  • Płeć: Kobieta
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #72 dnia: 26 Czerwca 2006, 01:11 »
Mnie drażni brak uczciwości ze strony księży. Mogę "zapłacić' ale niech uczciwie się przyznają, że tego chcą. A nie utrudniają życie, a ty człowieku domyśl się sam... :evil:

Offline Mariolka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 16728
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 23 kwietnia 2005 r.
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #73 dnia: 4 Lipca 2006, 22:42 »
Cytat: "Ninka"
Mnie drażni brak uczciwości ze strony księży. Mogę "zapłacić' ale niech uczciwie się przyznają, że tego chcą. A nie utrudniają życie, a ty człowieku domyśl się sam... :evil:

ale z drugiej strony jak jest cennik, to też źle.bo nieraz ceny na nim mogą być "nie do przyjęcia".
"Dwie rzeczy są nieskończone:Wszechświat i głupota ludzka, chociaż przy tym pierwszym nie upierałbym się" A.Einstein

Offline Aniutek83
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 2086
  • Płeć: Kobieta
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #74 dnia: 5 Lipca 2006, 07:58 »
noo własnie u nas jest cennik ( który notabene nas przeraził) Boze ksiądz sobie liczy 600 zł za slub + 100 zł za organistę +100 zł za kwiatki ( z których ja zrezygnuje bo wynajmuje kogos ,kto mi tan kosció ustroi) + 150 zł za zapowiedzi + 150 zł za nauki i poradnie rodzinną .Ludzie kto to widział przeciez to rozbój w biały dzień. Czy nie uwazacie,ze to troche przesada? A ksiądz nie chce dawac zezwolenia na slub w innej parafii ( parafia narzeczonego odpada 80 km drogi) A moja koleżanka miała kiedys ślub i naprawde ich nie było stac nie robili wesela itp. ( była wtedy w ciąży) i prosiła naszego proboszcza ,że naprawde na ta sume ich nie stać czy nie mozna by troszke mniej! Na to obn ,że jak sie nie podoba to wynocha i ze bachora jej tu tez chrzcił nie bedzie! Dobrze,że narzeczony był z parafii obok i tam sobie wzieli ślub za niecałe 300 zł ze wszystkim!

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #75 dnia: 5 Lipca 2006, 08:30 »
takie sprawy powinny być zgłaszane do kurii..

ksiądz - biznesmen to nie jest to czego ludzie oczekują od kościoła katolicjkiego..

płącić za nauki i poradnię?? przecież TO jest bezlatne...

szkoda,ze nie maż już czasu na zmianę kościoła..  :roll:


Cytat: "Aniutek83"
jak sie nie podoba to wynocha i ze bachora jej tu tez chrzcił nie bedzie!


ma tyle do gadania co nic.. kuria by mu to za takie słowa nakazała.. i to za frico..  :twisted:
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline Aniutek83
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 2086
  • Płeć: Kobieta
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #76 dnia: 5 Lipca 2006, 09:44 »
noo własnie ja mu tak chyba powiem ,ze to chyba troszke za duzo i zeby płacić za nauki lub poradnię to przesada! ja osobiscie za tym człowiekiem nie przepadam- potrafił robić rózne numery na kolędzie! Mi sie wydaje,ze te ceny to stanowczo za dużo - ja troszke tego nie rozumiem. przeciez naprawdę nie kazdego na to stać! I coma wtedy zrobić? Skoro ksiądz bardzo niechetnie i za wysoka opłata daje zezwolenia na ślub w innej parafii!

Offline Mariolka
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 16728
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 23 kwietnia 2005 r.
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #77 dnia: 5 Lipca 2006, 15:37 »
Cytat: "Aniutek83"
noo własnie u nas jest cennik ( który notabene nas przeraził) Boze ksiądz sobie liczy 600 zł za slub + 100 zł za organistę +100 zł za kwiatki ( z których ja zrezygnuje bo wynajmuje kogos ,kto mi tan kosció ustroi) + 150 zł za zapowiedzi + 150 zł za nauki i poradnie rodzinną .Ludzie kto to widział przeciez to rozbój w biały dzień. Czy nie uwazacie,ze to troche przesada? A ksiądz nie chce dawac zezwolenia na slub w innej parafii ( parafia narzeczonego odpada 80 km drogi) A moja koleżanka miała kiedys ślub i naprawde ich nie było stac nie robili wesela itp. ( była wtedy w ciąży) i prosiła naszego proboszcza ,że naprawde na ta sume ich nie stać czy nie mozna by troszke mniej! Na to obn ,że jak sie nie podoba to wynocha i ze bachora jej tu tez chrzcił nie bedzie! Dobrze,że narzeczony był z parafii obok i tam sobie wzieli ślub za niecałe 300 zł ze wszystkim!


przecież można mieć zgodę na ślub w innej parafii od narzeczonego
"Dwie rzeczy są nieskończone:Wszechświat i głupota ludzka, chociaż przy tym pierwszym nie upierałbym się" A.Einstein

Offline okruszek

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1757
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #78 dnia: 5 Lipca 2006, 15:41 »
jak ZUS doczepi sie w koncu do księzulek i jak im kase fiskalna nakazą załozyc to odrazu beda za darmo ślubu udzielac!
agutek, to nie przegięcie to juz paranoja! Jak mozna miec cennik do jasnej ch .... ! :evil:
1 kwietnia 2006 - ślub cywilny

Będą bliźniaki :)

Offline Aniutek83
  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 2086
  • Płeć: Kobieta
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #79 dnia: 6 Lipca 2006, 07:27 »
noo własnie ... ja go chyba zgłosze do kurii albo coś! A nie wiem ile by mnie kosztowało zdobycie u niego zezwolenia- bo niestety ja musze miec zezwolenie ze swojej parafii a on sobie za to słono liczy! Niestety parafia narzeczonego odpada bo to 80 km stad a wesele mamy tutaj! No tez mi się tak wydawało ,ze te nauki sa bezpłatne i poradnia- a na dodatek na nauki musze chodzić do innej parafii bo u nas niestety nie ma... Ja chyba jak pójde po Nowym roku to mu powiem Co ja o tym myslę!

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #80 dnia: 6 Lipca 2006, 08:37 »
więc tak..

niech twój narzeczony porozmawia ze swoim księdzem zeby dał licencję.. nie musisz TY jej mieć.. moze on to załatwić...tylko niech tam będzie zaznaczone do jakiej parafii was kieruje.. także wczeniej wybierzcie sobie gdzie chcecie mieć ślub..

bierzecie wtedy wszystkie papiery jakie macie i idziecie do innej parafii w waszym mieście czy poza...
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline SOT
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 19
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #81 dnia: 10 Lipca 2006, 11:19 »
Slub z wlasnym ksiedzem ( rodzina) 500
Organistka 100
zapowiedzi 100
Kwiaty 150

Prawie darmo .. prawie stanowi roznice :/

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #82 dnia: 10 Lipca 2006, 11:31 »
o matko i córko  :shock:
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline ~Ania~
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 24071
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 2006-10-07
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #83 dnia: 11 Lipca 2006, 20:07 »
A ja dzis zapłaciłam księdzu za zapowiedzi w Kuby parafii - 100zł - tyle chciała dać przyszła teściowa więc tyle dałam. My myslelismy o 50zł. Ale jak przyszlam odbierać ta kartkę to ksiądz powiedzial - przydało by się dać ofiarę z takiej okazji. i tak chcialam dać ale jednak musial powiedzieć!  :roll: Tak to juz jest że się księża upominają  :?

Offline Miłek

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #84 dnia: 22 Lipca 2006, 23:27 »
Kurcze też mam podobny problem ide w poniedziałek do księdza i nie wiem ile dać w kopercie myśle że 150 - 200 wystarczy i że nie wywinie  mi jakiegoś numeru po złości :)
A kiedy cię pocałuję,
Trzy dni w gębie cukier czuję.

Jan Kochanowski (1530 - 1584)

http://festiwal.tyski.pl/

Offline redzia

  • Gosia
  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 2586
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 02.09.2006
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #85 dnia: 22 Lipca 2006, 23:32 »
A u nas zapowiedzi zaniosl moj tato (my jestesmy za granica). Kiedy sie spytal ksiedza ile za zapowiedzi ma dac, to ksiadz powiedzial: "wystarczy tyle, jak mocno ziec pana corke kocha" no i tato dal 50zl (ja kazalam  dac 20 dychy :D ), pytalam sie mojego lubego ile by dal to powiedzial, ze min 200zl

Offline sozanka
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 4
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #86 dnia: 27 Lipca 2006, 17:51 »
chcialabym sie dowiedziec czy moge w swojej parafii poprosic o to aby moj wujek ksiadz dawal mi slub??czy musi to byc ksiadz z mojej prafii  :?:

Offline Olaa
  • Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 9501
  • Płeć: Kobieta
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #87 dnia: 27 Lipca 2006, 18:07 »
sozanka, tak, mojemu koledze wyjek-ksiądz udzielał ślubu...
There is no such thing as an ending. Just a new beginning...

Offline okruszek

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1757
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #88 dnia: 27 Lipca 2006, 18:48 »
Cytat: "redzia"
ksiadz powiedzial: "wystarczy tyle, jak mocno ziec pana corke kocha"

chore!!!  :evil:
1 kwietnia 2006 - ślub cywilny

Będą bliźniaki :)

Offline okruszek

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1757
ile kosztuje "co łaska"?
« Odpowiedź #89 dnia: 27 Lipca 2006, 18:54 »
Cytat: "SOT"
Slub z wlasnym ksiedzem ( rodzina) 500
Organistka 100
zapowiedzi 100
Kwiaty 150

Prawie darmo .. prawie stanowi roznice :/


W życiu, w życiu bym tyle nie dała!!!!

Cholera ... 2 nazwiska, 2 imiona na zapowiedziach ... cholernie ciężka praca ... na 3 sekundy!  :evil: 100 zł!  :evil:  :roll:

Mnie najbardziej denerwuje to, że na mszy na tacę jeszcze zbierają !  :evil: Mało im?  :evil:
1 kwietnia 2006 - ślub cywilny

Będą bliźniaki :)