e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: ile kosztuje "co łaska"?  (Przeczytany 40459 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline monia

• złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 04.06.2005
ile kosztuje "co łaska"?
21 maja 2006, 12:30
Cytat: "groszek"
Wiecie, to jest przegięcie.

przegięciem jest wołanie około tysiąca złotych za mszę ślubną w katedrze w sczecinie oraz około 2 tyś zł za ślub w kościele mariackim albo 5 koła za ślub na wawelu...

nawet ślub w kościele w wilanowie jest kosztowyny - 1 tyś do 1,5....

Cytat: "groszek"
Rzygać się chce

nie tylko tobie... dodaj jeszcze nieopodatkowane  :?  a podobno sakramenty są darmowe  :roll:

Offline Beth Kobieta

• maniak
  • data ślubu: 02.09.2006
ile kosztuje "co łaska"?
21 maja 2006, 16:34
Przysięgam, że jeśli ksiądz powie jakiś taki beton w stylu "co łaska, ale nie mniej niż 800zł", to pójdę (po ślubie) do gazety. Mnie się wydaje, że księża wiedzą, że wszyscy na to narzekają, ale dopóki wszystko się odbywa za milczącym przyzwoleniem i wszyscy mimo wszystko dają tyle ile dany ksiądz chce, to nic się nie da z tym zrobić. Założę się, że gdyby sprawę rozdmuchano, to ksiądz by potem baaaardzo uważał na wycenianie swojej opasłej (jestem ciekawe czy to nie jest tak, że im grubszy ksiądz tym więcej chce) osoby!

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 30 września 2006
ile kosztuje "co łaska"?
21 maja 2006, 16:42
Cytat: "Beth"
to pójdę (po ślubie) do gazety

Myślę, że to nie głupi pomysł...niektórym faktycznie przydało by sie pewne praktyki ukrócic.
Ciekawe jaka będzie rozmowa z moim proboszczem. Chociaż moja parafia to parafia księży zakonników - oni są zdecydowanie bardziej normalni. Nawet ich podejście do wiernych jest bardziej ludzkie.
...się przekonamy...

Offline Ninka Kobieta

• Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
21 maja 2006, 16:59
Obawiam się, że po nich to spłynie, jak woda po kaczce :( Niemniej każde przeciwdziałanie takiemu naciąganiu juest SŁUSZNE :!:  :!:  :!:

Offline Madzialena Kobieta

• Prawdziwie kochasz wtedy, kiedy nie wiesz dlaczego...
  • maniak
  • data ślubu: 17.09.2005r.
ile kosztuje "co łaska"?
21 maja 2006, 21:01
Cytat: "monia"
różnie księza postepuja..

zdarza sie tekst  "tyle na ile wyceniasz swoją przyszłą żonę",
..

o dokładnie :!:  to jest ten tekst, którego ksiądz z Sw.Kingi użył podczas naszej rozmowy o zapowiedziach

Przyszlismy z innej parafii z kartką na zapowiedzi:
Ksiądz: to kiedy płacicie teraz czy potem
ja- możemy teraz
Konrad- a ile?
Ksiądz: 50 zł..    albo tyle, na ile kochasz swoją przyszłą żonę"

PARANOJA..

całe szczęście, ze nie tam bralismy ślub...

Parafia św.Józefa jest niesamowita.. mila atmosfera, płacisz ile chcesz, nic Ci nie sugerują.. mówią, ze kazdy ma inna sytuację, więc nie mogą stawiac warunków...a jak się pytasz ile organiscie, to pan mówi, nie ma ceny, płacą państwo ile chcą, najcześciej dają mu 50zł, ale to państwa wybór..
 Probosz miły, ksiądz Mariusz super prowadzi mszę, kosciółek przyjemny, nieduzy, ładny..

Dobrze, ze tam prafilismy ;)

Offline monia

• Global Moderator
  • Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
21 maja 2006, 21:32
Cytat: "Madzialena"
ksiądz z Sw.Kingi użył podczas naszej rozmowy o zapowiedziach

Przyszlismy z innej parafii z kartką na zapowiedzi:
Ksiądz: to kiedy płacicie teraz czy potem
ja- możemy teraz
Konrad- a ile?
Ksiądz: 50 zł.. albo tyle, na ile kochasz swoją przyszłą żonę"

hehe.. powiedz jeszcze ,ze utykał.. pewnie proboszcz  :twisted: nam też ten tekst sypnął

Offline Madzialena Kobieta

• Prawdziwie kochasz wtedy, kiedy nie wiesz dlaczego...
  • maniak
  • data ślubu: 17.09.2005r.
ile kosztuje "co łaska"?
21 maja 2006, 22:38
nie, nie probosz...
Bodajże Mariusz... taki brunet w okularach..
a proboszcz to był strasznie ciekaw dlaczego chcemy wziąć ślub w innej parafii ( to przy wypisywaniu zgody na ślub)

Offline Ninka Kobieta

• Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
22 maja 2006, 00:11
Ksiądz: 50 zł.. albo tyle, na ile kochasz swoją przyszłą żonę"

Ja Cię kręcę, to nawet za 10 zł bym się nie obraziła :!:  :!:  :!: ZDZIERCY i MĄCICIELE

Offline monia

• Global Moderator
  • Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
22 maja 2006, 08:24
Bodajże Mariusz... taki brunet w okularach..

nie miałam z nim do  czynienia.. na szczęście....

nam ślubu udzielał książ hieronim.. taki rudy, młody i bardzo miły człowiek

Cytat: "Ninka"
nawet za 10 zł bym się nie obraziła

przyzwyczaj sie.. więcej tego typu histrorii usłyszysz ;)

Offline groszek

• maniak
ile kosztuje "co łaska"?
30 maja 2006, 10:09
Kiedy się płaci za ślub?? Tzn. na ile przed ślubem? Miesiąc? Tydzien przed? Jak to jest?

Offline monia

• Global Moderator
  • Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
30 maja 2006, 14:01
my płacilismy w dniu ślubu...

przed mszą  poszlismy na zachrystię gdzie świadkowie podpisali nasz cyrograf.. zostawiliśmy koperte i potem kazdy poszedł na swoje miejsce startowe  :wink:

Offline Maja Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
ile kosztuje "co łaska"?
30 maja 2006, 14:01
my płaciliśmy przy spisywaniu protokołu

Offline Ninka Kobieta

• Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
2 czerwca 2006, 08:56
Niewiem, czy to dobre miejsce, na takie info. Wydaje mi sie jednak, że płacenie organiście też wchodzi w opcje co łaska. Tak więc, udało mi się ustalić, że garnie na organach i innych instrumentach to koszt rzędu 100-500 złotych. My za 150 będziemy mieli organy i skrzypce :)

Offline merkunek Kobieta

• Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
2 czerwca 2006, 10:37
W szoku jestem jak czytam o tym co tu piszecie...ja zapłaciłam naprawdę symboliczne kwoty :-)

Choc tak sobie myślę, że jeśli ktoś chce ślubu w kościele Mariackim, bo to w pewnym sensie prestiż i w ogóle, to niech płaci, czemu nie?! Tam remonty na porządku dziennym, przyda się kasa...

Offline Ninka Kobieta

• Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
2 czerwca 2006, 10:53
Cytat: "merkunek"
Choc tak sobie myślę, że jeśli ktoś chce ślubu w kościele Mariackim, bo to w pewnym sensie prestiż i w ogóle, to niech płaci, czemu nie?! Tam remonty na porządku dziennym, przyda się kasa...

Odebrałam to nieco cynicznie... a co jeśli ktoś akurat nie "chce ślubu w kościele Mariackim" ale do niego należy, to co :?: Trzeba wtedy za pozwolenie na ślub w innym kościele zapłacić.

Offline merkunek Kobieta

• Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
2 czerwca 2006, 11:22

Odebrałam to nieco cynicznie... a co jeśli ktoś akurat nie "chce ślubu w kościele Mariackim" ale do niego należy, to co :?: Trzeba wtedy za pozwolenie na ślub w innym kościele zapłacić.

Nie będę się powtarzać, bo chyba dokładnie stoi w moim poście o kim mowa...

Jakie płacenie za pozwolenie na ślub? Ja chyba w innym świecie żyję, bo się nie spotkałam z takimi sytuacjami...
A poza tym ja naprawdę rozumiem, że w kościołach takich jak Mariacki pieniążki są bardzo potrzebne i każdy sposób ich zdobycia jest wart zastanowienia... Bo fajnie się zwiedza, ale czy ktoś myśli nad tym ile tam trzeba włozyc pieniędzy, by było co zwiedzać?...

Offline Ninka Kobieta

• Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
2 czerwca 2006, 11:36
Jakie płacenie za pozwolenie na ślub?

Już Tobie tłumaczę. My z pewnych powodów bierzemy ślub poza moją i mojego narzeczonego parafią. Aby to mogło się stać potrzebowaliśmy zgody na zawarcie związku małżeńskiego z mojej lub Pawłą parafii. bez tego nie mogliby nam udzielić sakramentu w kościele, w którym chcemy się pobrać Tak mówi prawo kanoniczne- musi być zgoda z chociaż jednej parafi młodych ,na sakrament poza kościołami, do których należą. Więc, aby dostać takie pozwolenie lataliśmy jak z pęcherzem od jednego, do drugiego kościoła (czyt. mojego i Pawła) i w obydwu mówili frazesy typu, "a dlaczego nie ten kościół, a tamten? ","To znaczy,że nie dojrzeliście... " itp. Już traciliśmy nadzieję, że owo pozwolenie na ślub w innym kościele dostaniemy, a ż nas olśniło :!: Zgadnij... :?: Właśnie, koperta przemówiła za nas :evil:  :!:

Offline merkunek Kobieta

• Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
2 czerwca 2006, 11:44
Jakie płacenie za pozwolenie na ślub?

Już Tobie tłumaczę. My z pewnych powodów bierzemy ślub poza moją i mojego narzeczonego parafią. Aby to mogło się stać potrzebowaliśmy zgody na zawarcie związku małżeńskiego z mojej lub Pawłą parafii. bez tego nie mogliby nam udzielić sakramentu w kościele, w którym chcemy się pobrać Tak mówi prawo kanoniczne- musi być zgoda z chociaż jednej parafi młodych ,na sakrament poza kościołami, do których należą. Więc, aby dostać takie pozwolenie lataliśmy jak z pęcherzem od jednego, do drugiego kościoła (czyt. mojego i Pawła) i w obydwu mówili frazesy typu, "a dlaczego nie ten kościół, a tamten? ","To znaczy,że nie dojrzeliście... " itp. Już traciliśmy nadzieję, że owo pozwolenie na ślub w innym kościele dostaniemy, a ż nas olśniło :!: Zgadnij... :?: Właśnie, koperta przemówiła za nas :evil:  :!:

Ninka, teorie znam, czyli to co mówi nt. prawo kanoniczne, ale nie spotkałam się nigdy z tym,  żeby płaciło sie za takie pozwolenie...to nie jest powszechne raczej, zależy od konkretnego proboszcza!

Offline Ninka Kobieta

• Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
2 czerwca 2006, 11:52
to nie jest powszechne raczej, zależy od konkretnego proboszcza!

Niestety znowu muszę powiedzieć, że jest powszechne. Raczej regularne. Na naukach spotkałam się z 5 parami o podobnych doświadczeniach. Ponadto w naszych obu parafiach chieli pieniążków. Zapłaciliśmy tylko w jednej, bo jedno pozwolenie wystarczy. Niemniej na 2 kościoły, w których byliśmy 2 proboszczy wyciągało "łapę". Wystraczy prześledzić ten wątek by zrozumieć, że takie rzezcy są na porządku dziennym. Wiele forumek jest tym zdegustowanych, niestety jednak tak jsię dzieje....

Offline merkunek Kobieta

• Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
2 czerwca 2006, 14:38
Wniosek się sam nasuwa: w złej części Polski mieszkacie  :mrgreen:

a tak poważnie, no cóż nie spotkałam się z tym, ale też nie spotkałam się z cenami, które wymieniacie, w ogóle raczej nie wystawia tutaj nikt cenników (co nie co wiem o tym, bo akurat taki wiek, że sami znajomi co sie żenią), pewnie wyjątki są, ale powtarzam wyjątki :-)

Offline aniula

• entuzjasta
ile kosztuje "co łaska"?
2 czerwca 2006, 14:50
a tak poważnie, no cóż nie spotkałam się z tym, ale też nie spotkałam się z cenami, które wymieniacie, w ogóle raczej nie wystawia tutaj nikt cenników (co nie co wiem o tym, bo akurat taki wiek, że sami znajomi co sie żenią), pewnie wyjątki są, ale powtarzam wyjątki

Ja tez się z tym spotkałam w Toruniu. Koleżanka chciała ślub w innej parafii niż swoja i narzeczony to jej ksiądz zaśpiewał 650 zł za pozwolenie. I raczej w wyjatkowych sytuacjach jest tak, że nie trzeba płacić. Niestety  :evil:

Offline groszek

• maniak
ile kosztuje "co łaska"?
2 czerwca 2006, 15:44
Złośc mnie bierze na to wszystko !!

Offline Dorota77

• entuzjasta
  • data ślubu: 12.08.2006
ile kosztuje "co łaska"?
3 czerwca 2006, 08:25
Ja jutro idę do księdza, z mojej parafii po odpis aktu chrztu i dać na zapowiedzi. Ciekawa jestem ile zaśpiewa. Mam zamiar dać 50zł i myślę że to wystarczy. Prawdopodobnie ten ksiądz jest luzakiem (powiedział, że mogę przyjść sama, bez Rafała, bo on nie jest potrzebny), ale nie wiem jaki ma luz do pieniędzy.

Jedno co wiem to mszę prowadzi paskudnie i jestem szczęśliwa, że bierzemy ślub w parafii mojego Rafałka. Tam też była chrzczona 2 lata temu nasza córeczka i ksiądz nie robił żadnych ceregieli. Mszę odprawił w pół godziny i jeszcze sprawdził, czy woda jest ciepła, żeby zimnej nie polać na główkę. Nie miał żadnych pretensji, że nie mamy ślubu, a chcemy ochrzcić dziecko. Fajny ksiądz. Wszystko z nim załatwiamy narazie telefonicznie (termin, godzinę i takie tam sprawy), a dopiero gdzieś za tydzień lub za dwa pojedziemy do niego załatwiać reszte spraw.

Jestem bardzo ciekawa, jak będzie przebiegała rozmowa z księdzem z mojej parafii :?:  :roll:

Offline monia

• Global Moderator
  • Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
3 czerwca 2006, 09:13
dorotko77.. jesteście w tej super sytuacji,ze  bierzecie

Cytat: "Dorota77"
ślub w parafii mojego Rafałka.

odchodzą wam koszty  licencji.. za akt ślubu i zapowiedzi moze zawołąć więcej... szykuj się na jakieś 80 - 100zł..

miej jednak 50.... jak zawoął więcej to zawołą ale zacznij od minimalnej sumy ;).. my za akt slubu męża daliśmy 20zł  :mrgreen:

Offline gosiaczekk Kobieta

• Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
3 czerwca 2006, 09:37
Ja nic nie płaciłam za pozwolenie na branie ślubu w innej parafii. Proboszcz wypisał, ja powiedziałam Bóg zapłać i wyszłam po prostu.  :D

Offline Dorota77

• entuzjasta
ile kosztuje "co łaska"?
3 czerwca 2006, 10:11
Zobaczymy co będzie jutro. Mam tylko nadzieje, że ten ksiądz nie ma sklerozy i zabierze moje papierki do kościoła (parafia jest w innej miejscowości, a on ma przywieść do mojej).

A o co będzie się pytał w sprawie ogłoszenia naszych zapowiedzi, tzn. pełne dane moje i Rafała (imię, nazwisko, data urodzenia, gdzie urodzeni), jak mam iść sama, to nie wiem co mam mu powiedzieć, jakie dane przyszykować (Rafałek nie będzie mógł być ze mnią)?

Cytat: "monia"
my za akt slubu męża daliśmy 20zł

To znaczy że monia płaciliście za akt ślubu (a może chrztu) męża 20zł. Czyli za mój akt chrztu zapłacę powiedzmy 20zł, a zapowiedzi może sobie życzyć osobno np. od 50zł w górę? Ja najchętniej bym, powiedziała 50zł za wszystko. Ciekawe co by powiedział na taką kwotę, he he.

Offline merkunek Kobieta

• Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
3 czerwca 2006, 13:46
Cytat: "gosiaczekk"
Ja nic nie płaciłam za pozwolenie na branie ślubu w innej parafii. Proboszcz wypisał, ja powiedziałam Bóg zapłać i wyszłam po prostu.  :D

No własnie i o takich parafiach pisałam...bo to zawsze zalezy od proboszcza-nie ma odgórnie narzuconych stawek i że w ogóle trzbe za coś tam brać kasę...

U mnie w parafii ksiądz powiedział co łaska i nawet do koperty nie zajrzał :-) daliśmy za ślub i zapowiedzi chyba 150zł o ile dobrze pamiętam :-)

Offline monia

• Global Moderator
  • Chuck Norris
ile kosztuje "co łaska"?
4 czerwca 2006, 10:26
Cytat: "Dorota77"
To znaczy że monia płaciliście za akt ślubu (a może chrztu) męża 20zł.

otaktaktak.. p[rzejęzyczenie

oczywiście,ze akt chrztu

Offline Dorota77

• entuzjasta
ile kosztuje "co łaska"?
4 czerwca 2006, 19:37
I byłam dziś u księdza po akt chrztu. Akt był przygotowany i czekał na mnie (jednak ksiądz ma pamięć). Spytałam się co z zapowiedziami to powiedział, że jak już załatwimy wszystko z księdzem, który będzie udzielał nam ślub, to dopiero mamy iść do niego.

A co do kosztów? Zapytałam się ile za akt chrztu, a ksiądz na to że jak chcemy dać na ofiarę to tylko nasza sprawa. Ja dałam 10zł, powiedziałam Bóg zapłać, ukłoniłam się i wyszłam.  Ksiądz się okazał super.

Offline Beth Kobieta

• maniak
  • data ślubu: 02.09.2006
ile kosztuje "co łaska"?
4 czerwca 2006, 19:53
Ja jestem po pierwszym spotkaniu z naszym księdzem, na razie nie daliśmy nic. Po prostu nie poczuliśmy, że to jest czas "płacenia" i jeśli będzie taka możliwość, to naszą "co łaskę" damy dopiero dzień przed ślubem lub w dniu ślubu. Jeszcze nie wiemy ile - z wysokością kwoty muszą wyjść nasi rodzice. Prośba o wygłoszenie zapowiedzi w parafii Przyszłego zostanie dostarczona w ciągu następnych dni przez jego Mamę, która pewnie włoży coś do koperty. Poza tym chcę wysłać mojej Babci, która ma mi wybrać metrykę chrztu i mi ją przesłać jakieś 30 zł na jej opłacenie, ale to będą jak na razie wszystkie koszty, które poniesiemy.
Następne spotkanie z księdzem na początku lipca.