Autor Wątek: Urlop macierzyński i wychowawczy  (Przeczytany 186460 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jolka.22

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 30
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #60 dnia: 1 Lutego 2007, 18:14 »
Cytat: "rybkawiedenka"
A jak oni licząten dochód - netto czy brutto?

Dziewczynki, to, jaki macie dochód i czy "łapiecie sie" na to becikowe uzależnione od dochodów, i tak ustala Urząd Skarbowy, do którego treda sie udac. Bo MOPS wymaga zaswiadczenia o uzyskanych dochodach, które wylicza wam Urząd Skarbowy. I tam bedzie napisane czarno na białym, czy sie zalapujecie na "dodatkowe" becikowe, czy nie.

Acha, ciekawostka: US wylicza dochód z roku poprzedniego- tzn. jak urodzicie nawet w grudniu 2007, to i tak US wylicza dochód z roku 2006 roku. Bezsensu, co?

Offline Maja

  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 34378
  • Płeć: Kobieta
  • bono animo es
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #61 dnia: 2 Lutego 2007, 08:31 »
Cytat: "Jolka.22"
ustala Urząd Skarbowy, do którego treda sie udac. Bo MOPS wymaga zaswiadczenia o uzyskanych dochodach, które wylicza wam Urząd Skarbowy


US nic nie ustala ani ni ewylicza tylko wystawia zaświadczenie o wysokości osiągniętych dochodów, jesli takowe były i był złożony PIT za poprzedni rok. Troche sie sprawa komlikuje, jak się dochodów nie miało - wtedy US zaświadczenia nie wystawi


Offline ela

  • Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 22579
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 13.08.2005
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #62 dnia: 9 Kwietnia 2007, 10:54 »
Cytat: "Maja"
Troche sie sprawa komlikuje, jak się dochodów nie miało - wtedy US zaświadczenia nie wystawi

To bezsensu , chociaz powinnien wystawic papierek , ze sie nie ma dochodów...ale z drugiej strony idzie sie po to aby wystawił dokument o dochodach , wiec skoro ich nie ma to nie wystawia zaswiadczenia...ale to zakręcone  :mdleje:
To, że się uśmiecham, śmieje i żartuje jak zawsze nie znaczy, że u mnie jest zajebiście. Ja po prostu nie lubię pokazywać, że jest mi bardzo źle. -

Offline aggak-1980
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #63 dnia: 12 Kwietnia 2007, 20:11 »
Jeśli ktoś nie miał dochodu i się nie rozliczał z urzędem skarbowym to urząd skarbowy wystawia zaświadczenie, że osoba nie deklarowała dochodu lub nie figuruje w ewidencji podatników. I takie zaświadczenie wystarczy aby dostać zasiłek rodzinny i dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, na ogół składa się dodatkowo oświadczenie w którym się pisze że nie uzyskiwało się dochodów i nie rozliczało się w żadnym innym urzędzie.

a.katarzyna
  • Gość
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #64 dnia: 27 Kwietnia 2007, 15:01 »
Dużo było o urlopach, ale najczęściej o macierzyńskim a jak to jest z wychowawczym, z tego co ja się orientuje to:

Urlop wychowawczy bierze się max. na trzy lata - ok to wiem, zasiłek wychowawczy przyznaje się tym rodzinom, u których dochód na osobę nie przekracza 504zł NETTO, to się wylicza jakoś inaczej a liczy się to tylko z dochodu męża tzn. że moje dochody traktuje sie jako utracone?? i brana jest tylko pensja męża (brutto czy netto  :drapanie: ) dzielona na 3 osoby?????

Czy ktoś wie jak to jest dokładnie :?: :?: :?:

Offline Martaxyz11

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9979
  • Płeć: Kobieta
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #65 dnia: 27 Kwietnia 2007, 17:47 »
Cytat: "a.katarzyna"
Czy ktoś wie jak to jest dokładnie

ja wiem na pewno ze mnie to nie dotyczy... nic mi sie nie nalezy bo za duzo zarabiam..
i tak płaca składki SPONSORUJĘ reszte  :boks_4:
"wszystkie zwieŻęta są rUwne, ale świnie są rUwniejsze"
Orwell G. "Folwark Zwierzęcy"

a.katarzyna
  • Gość
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #66 dnia: 27 Kwietnia 2007, 18:37 »
Cytat: "Martaxyz11"
ja wiem na pewno ze mnie to nie dotyczy
dzięki Martaxyz11 ale naprawdę chciałabym uzyskać informacje na ten temat - zależy mi bardzo, to pilne  :roll:

i jeszcze mam pytanko czy w momencie zakończenia macierzyńskiego a przed wychowawczym (jednak przy zachowanej ciągłości) np.w poniedziałek kończy sie macierzyński a od wtorku zaczynam wychowawczy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę?? chyba nie, bo wiem, że przynajmniej 1 m-c przed końcem trzeba złożyć wniosek do pracodawcy o urlop wychowawczy, który musi (czy nie musi  :drapanie: ) rozważyć pozytywnie


zagmatwane to, ale naprawdę potrzebuję to wyjaśnić plizzzzzzzzzzz :blagam:

Offline aggak-1980
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #67 dnia: 28 Kwietnia 2007, 09:27 »
Często zdarza się że pracodawca zwalnia pracownika po urlopie macierzyńskim to też zależy jaką ma się umowę. Urlop wychowawczy pracodawca może udziecić na 3 lata z tego 2 jest płatne przysługuje do 4 roku życia dziecka i wynosi tylko 400zł miesięcznie. Jeśli już pracodawca udzieli urlopu wychowawczego to trzeba złożyć wniosek o zasiłek rodzinny i dodatek do zasiłku z tytułu urlopu wychowawczego. Dochód nie może przekroczyć 504zł netto na osobę w rodzinie, jeśli jest wysoki to utraca się dochód matki od dnia przejścia na urlop wychowawczy. Jeśli urlop jest udzielony np od 15 kwietnia to świadczenia przysługują od następnego miesiąca oczywiście wtedy gdy dochód jest wysoki bo świadczenia przysługują od następnego miesiąca po utracie dochodu.

a.katarzyna
  • Gość
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #68 dnia: 28 Kwietnia 2007, 10:51 »
aggak-1980 dziękuję za rozwiani kilku niejasności, ale mam jeszcze kilka pytań do tego co napisałaś:

Cytat: "aggak-1980"
to też zależy jaką ma się umowę
umowa jest na czas nieokreślony w tym wypadku.

Cytat: "aggak-1980"
pracodawca może udziecić na 3 lata z tego 2 jest płatne
a nie cale 3 lata??

Cytat: "aggak-1980"
trzeba złożyć wniosek o zasiłek rodzinny i dodatek do zasiłku z tytułu urlopu wychowawczego.
gdzie??

Cytat: "aggak-1980"
Dochód nie może przekroczyć 504zł netto na osobę w rodzinie,
ale tylko jest liczony dochód męża ?

pozdrawiam ;)

Offline aggak-1980
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #69 dnia: 28 Kwietnia 2007, 22:48 »
To od pracodawcy zalezy na ile udzieli urlopu wychowawczego może udzielić nawet na miesiąc jeśli będzie chciał, niestety tylko 2 lata jest płatny urlop wychowawczy, 3 lata jest płatny gdy są bliźniaki, jeśli jest dziecko niepełnosprawne wtedy jest 7 lat. Co do dochodu to w momencie przejścia na urlop wychowawczy jest liczony dochód męża a dochód żony utraca się, no chyba że w 2005 r. był jeszcze jakiś inny dochód niż od pracodawcy udzielającego urlopu np umowa zlecienie albo umowa o dzieło lub renta. Do końca sierpnia 2007 brane jest pod uwagę zaświadczenie z urzędu skarbowego za 2005 r. ale jeśli ktoś wtedy nie miał dochodu a np w 2006 r. podjął prace to musi dostarczyć zaświadczenie o dochodzie netto za pierwszy pełny przepracowany miesiąc. Wnioski składa się w urzędzie miasta lub w MOPSie to zależy od miejscowości w wydziale do Świadczeń Rodzinnych.
Pozdrawiam

a.katarzyna
  • Gość
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #70 dnia: 29 Kwietnia 2007, 20:12 »
aggak-1980 sorry, że tak pytam - ale ty zawodowo się tym zajmujesz??

Offline aggak-1980
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #71 dnia: 29 Kwietnia 2007, 23:02 »
tak :)

Offline -SpinkA-

  • mama do kwadratu :))
  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 24.06.2006
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #72 dnia: 30 Kwietnia 2007, 18:22 »
Widzę, że dużo ciekawych i praktycznych rzeczy tu można się poradzić.
aggak-1980, to nasza skarbnica wiedzy  :)

Offline s.aga

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 1780
  • Płeć: Kobieta
  • Życie jest piękne, gdy patrzysz na nie pięknie
  • data ślubu: 16.10.2004
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #73 dnia: 9 Maja 2007, 14:02 »
tak więc aggak-1980, skarbnico wiedzy :). chciała bym cię spytać czy zachodząc w ciąże na tzw. stażu, przygotowaniu zawodowym. urząd pracy przedłuża umowę do rozwiązania czy nie. bo dochodzą do mnie bardzo skrajne informacje

Offline aggak-1980
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 10
Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #74 dnia: 9 Maja 2007, 18:03 »
Z tego co wiem to nie przedłużają umowy na stażu z powodu ciąży ale to nie moja działka. Jedynie na temat urlopu wychowawczego, zasiłku rodzinnego i becikowego moge coś poradzić i jaka tam ze mnie skarbnica wiedzy hehe

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #75 dnia: 31 Maja 2007, 12:35 »
sposób naliczania zasiłku macierzyńskiego  przez ZUS


39zł82gr x ilośc dni w miesiącu - podatek
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

a.katarzyna
  • Gość
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #76 dnia: 1 Czerwca 2007, 10:48 »
no to tak na mój blondynkowy rozumek - ile to wychodzi??

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #77 dnia: 1 Czerwca 2007, 22:57 »
kole tysiaka..

dziś dowiedziałamm sięz,e pidu neimoze wziąc  tacierzyńskiego - bo ja jestem włascicielka firmy.. nie jestem na urlopie  macierzyńskim a na zasiłku macierzyńskim

i znów wychodzi z,ę lepiej byc pracownica niz  peracodawcą  >:(
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #78 dnia: 6 Czerwca 2007, 10:27 »
Rozwiązanie umowy o pracę w czasie urlopu wychowawczego   


Z zasady, w okresie od dnia złożenia przez osobę uprawnioną wniosku o udzielenie urlopu do dnia jego zakończenia pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w następujących przypadkach:
ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

W przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności.
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

a.katarzyna
  • Gość
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #79 dnia: 9 Czerwca 2007, 10:03 »
Nowy projekt rządu - info z początku bm, źródło "Dziennik"

"Polscy ojcowie od nowego roku będą dostawać po narodzinach dziecka trzy dni urlopu "tacierzyńskiego". A za dwa lata nawet dwa tygodnie.  I nie wpłynie to na skrócenie urlopu przysługującego matkom. Przeciwnie urlop macierzyński ma być wydłużony do 20 tygodni.
Komisja Europejska pracuje nad wprowadzeniem urlopów "tacierzyńskich", które byłyby niezależne od przysługujących matkom - bo choć co prawda ojcowie mają prawo do dwóch tygodni "tacierzyńskiego" to decydując się na jego wykorzystanie skracają urlop macierzyński matkom. Po wakacjach Sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji Kodeksu Pracy. Zakłada on min. wydłużenie urlopu macierzyńskiego do 20 tyg i ustanowienie trzydniowego urlopu ojcowskiego."

No i w końcu ktoś o tym pomyślał

Jednak oczywiście nie obyło się bez wytknięcia ile to bedzie kosztowało budżet państwa: wg wyliczeń ZUS liczonych dla 10 tyś mężczyzn pobierających świadczenia z funduszu ubez. społecznych koszt "tacierzyńskiego" wyniesie 2,1 mln zł. A każdy dodatkowy tydzień urlopu macierzyńskiego to w skali kraju obciążenie w wysokości 75 milionów zł.

Dla porównania mam przekrój urlopów rodzicielskich w innych krajach (też z "Dziennika"):

Finlandia - tata dostaje 18 dni płatnego w 80% urlopu, matka 105 dni. Jeśli mama się zgodzi, ojciec może wziąć 105 dni płatnego urlopu rodzidzielskiego.

Francja - ojcowie dostaja 3 dni wolnego z okazji urodzin dziecka i 11 dni "tacierzyńskiego" lu 18 (przy bliźniakach). Urlop macierzyński trwa od 16 do 46 tygodni w zależności od urodzonych dzieci. nie trzeba tego urlopu wykorzystywać zaraz po narodzinach - rodzice maja na to trzy lata

Irlandia - świeżo powiększonej rodzinie przysługuje 14 tyg płatnego urlopu. Rodzice sami decyduję ile z tego każde z nich wykorzysta.

Norwegia - ojciec i matka dzielą między siebie pule urlopową. Mogą wziąć 8,5 miesiąca płatnego 100% albo 10,5 miesiąca platnego w 80%. Dodatkowo matka ma 6 tyg obowiązkowego urlopu po porodzie.

Szwecja - ojciec dostaje10 dni "tacierzyńskiego" po urodzeniu się dziecka, a do tego 16 miesiecy płatnego urlopu rodzicelskiego do podzialu z matką.


a swoja drogą monia to bardzo mi przykro, że mąż nie maże wziąć urlopu - to bardzo nie fer i co ma do tego to że ty masz działalność, ale on pracuje normalnie i powinien mu taki urlop przysługiwać - tyle ode mnie
« Ostatnia zmiana: 9 Czerwca 2007, 10:06 wysłana przez a.katarzyna »

Offline monia

  • złośliwy skorpionek :)
  • Global Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 12228
  • data ślubu: 04.06.2005
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #80 dnia: 19 Czerwca 2007, 20:43 »
a jednak udało się...

moge przekazac 4 tyg z macierzyńskiemu piduniowi.. :)

świadczenia bedzie mu płacić  zus a nie pracodawca..

najsmieszniejsze w tym jest TO,że  szefowa i  kolega już zaplanowali sobie urlopy na okres tacierzyńsikiego pidunia.. i teraz pytanie.. to kto, qrde, bedzie pracował w firmie???  ::)
przyjaciel gdy powiesz "zabiłem", odpowie "gdzie go zakopiemy"

Offline Aischa

  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 895
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 29.04.2006
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #81 dnia: 22 Czerwca 2007, 18:47 »
to sobie spedzicie razem czas :) o o prace niech sie szefowa i kolega martwia ;)

mi sie wlasnie skonczyl macierzynski i do 24 lipca jestem na urlopie wypoczynkowym i od 25 lipca ide na wychowawczy na 3 lata.



Offline boni
  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #82 dnia: 16 Lipca 2007, 13:04 »
a może wiecie jak to jest, gdy matka ma umowę o pracę a ojciec prowadzi działalność gospodarczą, jest na ryczałcie. Jak ma określić dochód? W jaki sposób jest to sprawdzane? bo przecież z urzędu skarbowego dostanie tylko zaświadczenie o zapłaconym podatku a nie i dochodach. Pytam, bo chciałabym iśc na wychowawczy i nie wiem czy dostałabym jakieś świadczenia.
pozdrawiam


Kod z wykorzystaniem BBCode:

Offline SISSI

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #83 dnia: 18 Lipca 2007, 19:24 »
boni dochód z działalności prowadzonej w formie ryczałtu wpisuje się do załącznika który jest dołączony do wniosku o świadczenia rodzinne.  Załącznik ten nazywa się: OŚWIADCZENIE CZŁONKÓW RODZINY ROZLICZJĄCYCH SIĘ NA PODSTAWIE PRZEPISÓW O ZRYCZAŁTOWANYM PODATKU DOCHODOWYM OD NIEKTÓRYCH PRZYCHODÓW OSIĄGANYCH PRZEZ OSOBY FIZYCZNE O WYSOKOŚI DOCHODU UZYSKANEGO W ROKU KALENDARZOWYM POPRZEDZAJĄCYM OKRES ZASIŁKOWY.  Twój mąż wpisze w tym oświadczeniu jaki miał dochód netto i nikt tego nie sprawdza.  Oprócz tego potrzebne są jeszcze zaświadczenia o dochodach z urzędu skarbowego

Offline Edimax

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #84 dnia: 23 Lipca 2007, 14:15 »
A czy wie któraś z Was może jak wyglądają świadczenia w przypadku samotnej matki ? Mieszkam w tej chwili z narzeczonym, ktory nie jest nigdzie oficjalnie zatrudniony.
Ja w tej chwili też nie pracuję, ale zamierzam się zatrudnić u znajomego.  Za tydzień idę na pierwszą wizytę u lekarza i tak się zastanawiam na ile ZUS sprawdza takie rzeczy, ile czasu będę musiała płacić żeby mieć jakiekolwiek śwadczenia - płatne zwolnienie czy później macieżyński. 
Z góry dziękuję za jakiekolwiek info.

Offline ela

  • Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 22579
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 13.08.2005
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #85 dnia: 23 Lipca 2007, 22:13 »
Cos mi sie obiło o uszy ze chyba minimum pół roku . Ale ZUS jest cwany i wyweszy kazdy przekret...
To, że się uśmiecham, śmieje i żartuje jak zawsze nie znaczy, że u mnie jest zajebiście. Ja po prostu nie lubię pokazywać, że jest mi bardzo źle. -

Offline Aischa

  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 895
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 29.04.2006
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #86 dnia: 24 Lipca 2007, 10:22 »
najlepiej zatrudnic sie jak najszybciej. Zeby isc na macierzynski nie wazne jest ile przepracujesz ale wiadomo zeby nie bylo podejrzane choc co tu ma byc przeciez wolno zatrudniac ciezarne ale zus patrzy na to jak na przekret ;) sama zostalam zatrudniona bedac w 3 miesiay ciazy. Jesli chodzi o wychowawczy trzeba byc zatrudnionym przez 6 miesiecy (wlicza sie w to pobyt na macierzynskim rowniez).



Offline Edimax

  • nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #87 dnia: 24 Lipca 2007, 20:00 »
Najbardziej chodzi mi o platne zwolnienie w razie W i ewentualnie maciezynski.  Wychowawczy już nie koniecznie, mysle ze do tego czasu coś wymyśle.  Czyli nie ma przeciwskazan zeby znajomy zatrudnil mnie nawet wiedzac ze jestem w ciazy ? Księgowa coś mi mówiła że już po 3 miesiącach pracy mogę iść na zwolnienie, żeby nie placic niepotrzebnie ZUSu.  Postaram się zeby zatrudnił mnie jak najwczesniej wstecz, chociaż wiem że i tak jesty tylko tydzien na zgloszenie pracownika, ale chyba zawsze to już coś.

Offline Martaxyz11

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 9979
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #88 dnia: 26 Lipca 2007, 17:07 »
dziewczyny proszę o szybkąinformacje moze sie orientujecie jak to jest w praktyce...

Czy mozna przedłuzyć urlop wychowawczy jezeli na podaniu była prosba tylko o 1 rok a chcesz wykorzystać jeszcze jeden ??
"wszystkie zwieŻęta są rUwne, ale świnie są rUwniejsze"
Orwell G. "Folwark Zwierzęcy"

Offline Jagna77

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 5924
  • Płeć: Kobieta
  • Mateuszek cały nasz świat ....
  • data ślubu: 08.04.2007 *WIELKANOC*
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #89 dnia: 26 Lipca 2007, 18:26 »
z tego co czytalam na necie mozna bez problemu przedluzyc urlop wychowawczy, trzeba jedynie ponownie napoisac podanie do pracodawcy(jak sie nie myle) nie jestem tylko pewna ,czy podanie powinno byc zlozone conajmniej miesiac przed koncem tegoz urlopu.