e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Urlop macierzyński i wychowawczy  (Przeczytany 76245 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline isiaczek Kobieta

• entuzjasta
  • data ślubu: Long time ago ;D
Ależ należy się. Najpierw wezmę macierzyński, potem wypoczynkowy za rok 2010 (nie wykorzystam go bo jestem na zwolnieniu), potem wypoczynkowy za 2011, potem 2 dni opieki nad dzieckiem a dopiero potem wychowawczy. To normalna procedura. Pracowałam w kadrach i tak robią i robiły wszystkie panie, które zamierzały korzystać z urlopu wychowawczego. To zupełnie normalne.
Sęk w tym aby urlop wypoczynkowy brać po macierzyńskim, a dopiero potem urlop wychowawczy, ponieważ:

"Urlop wypoczynkowy nie ulega zmniejszeniu za okres urlopu macierzyńskiego. Redukcja wymiaru urlopu wypoczynkowego obowiązuje natomiast w przypadku urlopu wychowawczego.

Pracodawca ma określony art. 163 § 3 K.p. obowiązek udzielenia na wniosek pracownicy przysługującego jej za dany rok urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Uprawnienie to przysługuje także ojcu dziecka korzystającemu z urlopu macierzyńskiego. Urlop ten przysługuje w pełnym wymiarze. Po urlopie macierzyńskim nie stosuje się reguły proporcjonalności urlopu, nawet w sytuacji gdy pracownica nie przepracowała w danym roku (np. z powodu niezdolności do pracy lub korzystania z urlopu macierzyńskiego) ani jednego dnia"

Źródło: http://www.sgk.gofin.pl/11,1483,78867.html
Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś wątpliwości to podsyłam jeszcze jeden link:
http://www.kadryonline.pl/urlopy_pracownicze/urlop_wypoczynkowy_po_urlopie_macierzynskim-1175.html

I pamiętajcie! Urlop wypoczynkowy bierzemy po macierzyńskim. Dopiero potem składamy wniosek o urlop wychowawczy. Pozdrawiam :)

Offline _kasiek_ Kobieta

• uzależniony
  • data ślubu: 4sierpień2007
dzieki isiaczek :!: właśnie takich informacji mi brakowało :)

problem u mnie jest w tym, ze moja kadrowa z pracy uważa, że należy mi się tylko za trzy miesiące.....natomiast wszyscy inni, że w pałnym wymiarze (tzn kadrowa mojej mamy, mojego taty oraz urzędnicy z PIP-u w Krakowie, Kielcach i Tarnowie - dzwoniłyśmy z mama z tym pytaniem).....zmieniłam już daty we wnioskach no i teraz nie wiem jak ta moja kadrowa do tego podejdzie :!:

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
no cóż - od tego są przepisy aby do nich zaglądać; możesz Pani napisać - gdy Ci źle wyliczy urlop - poprzez jej przełożonego, odwołanie, a w uzasadnieniu podstawy prawne;

podstawy prawa pracy się kłaniają - za dużo kawy w kadrach się pije, może to dlatego :-)

Offline ricardo Kobieta

• Patrycja
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 08.09.2007
Mi kadrowa też napisała, że za ten rok urlop wypoczynkowy to 2,16 dnia na miesiąc za miesiące co jestem na mecierzynskim... Ale faktycznie, co z resztą urlopu? Przeciez jak ktoś normalnie pracując bierze urlop w wakacje to może wziąść całóść 26 dni a nie np tylko 15 dni...

Nawet nie wiedziałam, że jeszcze są 2 dni opieki na dziecko :)

Offline isiaczek Kobieta

• entuzjasta
  • data ślubu: Long time ago ;D
Ricardo nie wiem jak jesteś zatrudniona, tzn na podstawie jakiej umowy i w jakim zawodzie pracujesz (bo np nauczyciele mogą podlegać innym przepisom) ale jeśli jesteś zatrudniona na umowę  o pracę na czas nieokreślony to po macierzyńskim masz prawo do wykorzystania urlopu zaległego za 2009 rok; następnie 26 dni urlopu za 2010 plus 2 dni opieki nad dzieckiem za2010 (bo opieka nad dzieckiem nie przechodzi na następny rok, czyli ta za 2009 rok ci przepada).

Aaa i te 2 dni opieki nad dzieckiem przysługują mamom lub tatom (nalezy się zdecydować które z rodziców będzie brało opiekę i złożyć oświadczenie w zakładzie pracy, że to właśnie ja albo, że mąż będzie korzystał z dwóch dni opieki nad dzieckiem) do ukończenia przez dziecko 14-tego roku życia. Właściwie to kadrowa sama powinna podsunąć pod nos druczek w którym decydujemy się kto i czy w ogóle będzie korzystał z opieki nad dzieckiem. Bo można z tych 2 dni nie skorzystać. I nic się nie stanie. Tyle że nie przechodzą one na następny rok, tylko w nowym roku znowu mamy 2 dni opieki, z których można skorzystać lub nie.  Jak się ma kilkoro dzieci to i tak ma się tylko 2 dni opieki w roku, tak długo aż to najmłodsze skończy 14 rok życia (do urodzin).

O matko mam nadzieję że w miarę zrzoumiale napisałam

Offline ricardo Kobieta

• Patrycja
  • Chuck Norris
Ja mam umowę o pracę na czas określony o ile dobrze pamiętam to do 2012 roku. Pracowałam w punkcie Ery, którego już nie ma. Wszystkich zwolnili i tylko ja jestem a generalnie firma istnieje i ma się dobrze - tylko zlikwidowali mój punkt w Szczecinie.

Mam jeszcze trochę czasu do końca macierzyńskiego, dzięki Magdzie Ma już wiem co i jak zrobić potem, ale jak można jeszcze te 2 dni to chętnie z nich skorzystam :)

To jak mam na czas określony to też mogę skorzystać z tych 2 dni??

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 30 września 2006
tak...
możesz...

Offline ANNUUSSIIA Kobieta

• uzależniony
A jeśli wracam do pracy po urlopie wychowawczym i w dniu powrotu wiem, że dostane wypowiedzenie to oprócz urlopu przed zwolnieniem należą mi się te dwa dni opieki nad dzieckiem czy już nie?? Mam umowę na czas określony

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
musisz złożyć wniosek odpowiednio wcześniej - jeszcze jak będziesz na urlopie wychowawczym;

Offline masumi85 Kobieta

• maniak
Ja mam pytanko jeszcze o rehabilitacyjny,
dostałam z pracy wypełniony druk "Wywiad zawodowy", ale mój pracodawca nie wspisał mi daty badania wstepnego, ani ostatniego badania okresoweg oraz terminu jego ważności.
Problem jest też w tym, że jak ja zaczynałam prace u niego nie dostałam skierowania nażadne badania i nic nie robiłam. Teraz wiem, że źle że sama się nie upomniałam, ale cóż mądry Polak po szkodzie. Czy jak nie bedzie wypełnionego tego punktu moga odrzucić mój wniosek?? Czy wogóle sprawdzają te daty, bo jesli nie to spisze to co mam w książeczce sanepidowskiej.
Kubuś 10.10.2008,          Kacperek 09.07.2010        Aleksander 11.10.2013

Offline annymarii Kobieta

• Ty i ja, spośród tysięcy, mocno trzymamy się za ręce...
  • użytkownik
  • data ślubu: 26.09.2009r.
A ja mam małe pytanko- mam umowe o prace na czas okreslony, ktora konczy mi sie 20 października 2010, czyli za ok 7 miesiecy. Jesli zaszlabym w ciaze w polowie kwietnia i chcialabym od razu pojsc na zwonienie- czyli np. od maja tego roku. to czy umowa zostaje mi przedluzona do czasu porodu  i czy bede mogla po urodzeniu dziecka wykorzystac jeszcze urlop wypoczynkowy ktory mi sie nalezy za ten rok???
To dla mnie bardzo wazne, prosze-podpowiedzcie cos. Pozdrawiam!

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
Tak, będziesz miała przedłużoną umowę do czasu porodu. Możesz oczywiście w tym czasie być na L4, jeśli będzie taka potrzeba.
A za urlop wypoczynkowy dostaniesz ekwiwalent - wypłacą Ci po prostu pieniądze po zakończeniu przedłużonej umowy.
Później pójdziesz na macierzyńskie - będzie Ci płacił ZUS, a potem możesz iść na płatne bezrobocie :-)

• użytkownik
czyli-jeśli dobrze Cię zrozumialam- nawet jesli umowa na czas okreslony konczy mi sie przed porodem, to nalezy mi sie macierzynski???
Bo juz wiele róznych opinii slyszalam.Pozdrawiam!

Offline masumi85 Kobieta

• maniak
Tak należy Ci się macierzyński. Umowa wtedy jest przedłużana z Tobą do dnia porodu, a od datu urodzenia dzieciatka masz maciezyński z ZUS-u.
Kubuś 10.10.2008,          Kacperek 09.07.2010        Aleksander 11.10.2013

• użytkownik
No to pieknie! Ktos mnie wczesniej wprowadzil w blad i troche sie martwilam. Planujemy z mezem dzidziusia, i wychodzi na to ze jesli tylko uda nam sie 'zaskoczyc' w najblizszych miesiacach i gdy bede juz w powyzej 3 miesiaca przed 20 paxdziernika to musza mi przedluzyc umowe do daty porodu i automatycznie wtedy dostane macierzynski?
W takim razie jeszcze 2 pytanka:
1 W jakiej sytuacji macierzynski sie nie nalezy?
2. czy mozna po macierzynskim wykorzystac urlop wypoczynkowy za dany rok?
Z gory dziekuje za odpowiedź   :-* :)

Offline ada1988 Kobieta

• Chuck Norris
    • RELACYJKA :) ZAPRASZAM :)
  • data ślubu: 04.09.2009
ja wiem że macierzyński nie należy się kobiecie która przebywa na urlopie bezpłatnym.
a  urlopach już tu było pisane :)

Offline tasiek Kobieta

• Wiktor 2.10.2010 :D
  • entuzjasta
  • data ślubu: 19.09.2009
a dziewczyny czy ktoś z was wie jakie kryteria należy spełnić aby potrzymać płatny zasiłek wychowawczy..teraz chyba jakoś ok 400 zł...wiem ze jest jakiś próg którego nie można przekroczyć na osobę chyba 504 zł, ale chodzi mi o to ze np macieżyński konczy mi się w lutym wykorzystuje urlop i od kwietnia jestem na wychowawczym jakie kryteraia zarobkowe biora pod uwage? wtedy tylko mąż będzie jedynym żywicielem czy jego zarobki wtedy sie tylko liczą czy np pit z poprzedniego roku bo też taką opinię słyszałam:/

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
zarobki męża - Twój jest uznany jako tzw "utracony"; zatem - 504 netto na osobę;
pity to będą chcieli od Ciebie we wrześniu dopiero, przy przedłużaniu wychowawczego;

annymariii - musisz zaskoczyć 3 miesiące przed zakończeniem umowy. Pamiętaj że chodzi o miesiące księżycowe więc licz po 28 dni :-)
W Twoim przypadku nie wykorzystasz urlopu, bo już nie będziesz pracownikiem - więc Ci się należeć będzie ekwiwalent (oczywiście jeśli zajdziesz i będziesz cały czas na L4). Co do macierzyńskiego - tak, będzie Ci się należał.

Offline ANNUUSSIIA Kobieta

• uzależniony
Tasiek  ja składałam na ten dodatek i pity są potrzebne tyle tylko, że za rok 2008 a we wrześniu będą potrzebne za 2009. Oni rozliczają rok od września do września. Twoje dochody tak jak napisała Magda są zarobkiem utraconym. Jeśli w 2008 roku miałaś jakieś umowy o dzieło, zlecenie to warto jest zabrać je ze sobą, aby Panie w urzędzie mogły zobaczyć, że umowa była zawarta od do, no i pit Twój i męża. Podliczą wasze pity odejmą Twoje zarobki bo ich nie masz i podzielą to na liczbę osób w rodzinie, jeśli wyjdzie mniej niż 504 zł dostaniesz dodatek wychowawczy plus zasiłek rodzinny 68 zł na dziecko. Tylko dodatkowy papierek na to trzeba wypełnić.

Offline tasiek Kobieta

• Wiktor 2.10.2010 :D
  • entuzjasta
  • data ślubu: 19.09.2009
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
15 kwietnia 2010, 16:16
dziewczyny a czy my mamy mozemy wykorzystac dwa dni urlopu za urodzenie dziecka? i dopiero wtedy macieżyński czy nam sie nei należy?

Offline ricardo Kobieta

• Patrycja
  • Chuck Norris
15 kwietnia 2010, 17:01
tasiek wcześniej było pisane o tym, że można wykorzystać 2 dni :)

Offline Olaa Kobieta

• Chuck Norris
16 kwietnia 2010, 09:56
Nie możemy.
Od razu idziemy na macierzyński.

Dwa dni Nam przysługują, owszem - ale opieki nad dzieckiem.
There is no such thing as an ending. Just a new beginning...

Offline madziulek Kobieta

• Chuck Norris
21 kwietnia 2010, 10:41
ja urodze pod koniec sierpnia tego 2010 roku
gdzie wyczytałam że nalezy mi sie 20 tygodni macierzyńskiego + 2 dodatkowe na pisemny wniosek ....
jakie przepisy regulują te dwa dodatkowe tygodnie? gdzie jest to zapisane?

Offline ada1988 Kobieta

• Chuck Norris
21 kwietnia 2010, 10:45
Madziulek przepisy reguluje kodeks pracy i tam na pewno jest to zapisane.

dziewczyny a ja mam do Was pytanie, odnośnie wychowawczego, czy w trakcie wychowawczego pracodawca może pracownicę zwolnic ???
Jak często składa się taki wniosek na wychowawczy jeden na cały okres, czy np raz do roku ???

Offline :martyna: Kobieta

• Chuck Norris
21 kwietnia 2010, 11:07
Uprawnienie do skorzystania z urlopu wychowawczego wynika wprost z art. 186 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu pracownik, a więc zarówno kobieta jak i mężczyzna, ma prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego - jeżeli łączny okres zatrudnienia wynosi co najmniej 6 miesięcy. Łączny okres, na jaki może być udzielony urlop wychowawczy to 3 lata, nie dłużej niż do momentu ukończenia przez dziecko 4 roku życia. W przypadku, gdy stan zdrowia dziecka wiąże się z koniecznością sprawowania nad nim stałej i osobistej opieki, urlop wychowawczy może być udzielony w wymiarze do 3 lat bez względu na to czy pracownik korzystał wcześniej z urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji pracodawca, na wniosek pracownika, może udzielić urlopu wychowawczego maksymalnie do momentu skończenia przez dziecko 18 roku życia.

Pracownik może 3-letni urlop wykorzystać jednorazowo lub podzielić go na części. Zgodnie z art. 186 § 5 KP, urlop wychowawczy może zostać podzielony najwyżej na cztery części. Warto zaznaczyć, że przez okres trzech miesięcy rodzice mogą równocześnie korzystać z urlopu wychowawczego.

Trwałość zatrudnienia

Jedną z kilku zalet urlopu wychowawczego jest gwarancja trwałości zatrudnienia. Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym nie może co do zasady zostać zwolniony. Ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy nie jest jednak bezwzględna. Ustawodawca przewidział bowiem przypadki, w których pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem korzystającym z urlopu wychowawczego. Zgodnie z art. 1861 KP, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem przebywającym na urlopie wychowawczym w przypadku gdy:

- zachodzi podstawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika;
    - w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;
    - zachodzi konieczność rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, zarówno w trybie grupowym jak i indywidualnym.

Offline Ewiszka Kobieta

• Chuck Norris
21 kwietnia 2010, 13:21
mam pytanko: po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego zamierzam złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 2 tygodni (to nowe prawo od 2010r) a następnie wybrać cały zaległy urlop wypoczynkowy za rok 2009 i 2010...mogę to zrobić w takiej kolejności czy odwrotnie?

a i co z urlopami dla tatusiów...wiem, że są 2 dni okolicznościowego na urodzenie dziecka 100% płatnego, do 2 tyg opieki nad żoną po porodzie o ile szpital da takie zwolnienie lub lekarz prowadzący tu 80% płatne, i tydzien ojcowskiego do wykorzystania do ukonczenia przez dziecka 1 r.ż. 100% płatnego...zgadza się ? czy cos namieszałam ::)

Offline Maja Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 28 sierpnia 2004r.
21 kwietnia 2010, 13:26
Za 2009 to powinnaś wykorzystać urlop do końca I kwartału 2010  ::)

Offline Ewiszka Kobieta

• Chuck Norris
21 kwietnia 2010, 13:29
tylko, że od początku ciąży (zagrożonej zresztą na początku, hospitalizacja itp) przebywam na zwolnieniu...a umowę otrzymałam na krótko przed zajściem w ciążę i urlopu nie zdążyłam wykorzystać...

Offline ada1988 Kobieta

• Chuck Norris
21 kwietnia 2010, 14:28
Ewcia ta opieka nad żoną jest chyba też płatna 100% ktoś mi to mówil ale nie jestem pewna w 100%

Maju w jakieś gazecie była porada prawna i praktycznie jest do wykorzystania w pierwszym kwartale, ale tam pisało coś takiego że przez 3 lata możesz go wykorzystac... czy jakoś tak :)

Ewcia zapytaj się najlepiej kadrowej w swojej pracy!

Offline Olaa Kobieta

• Chuck Norris
21 kwietnia 2010, 16:31
80% płatne, jak każde zwolnienie lekarskie (poza ciążowym).

Ewiszka, co do urlopów i dni wolnych dla tatusiów-wsio się zgadza.
There is no such thing as an ending. Just a new beginning...