Autor Wątek: Urlop macierzyński i wychowawczy  (Przeczytany 186349 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #300 dnia: 4 Września 2009, 17:11 »
tak, ale od 1.01.2009 r.

tu mały pakiet podstawowych informacji :-)

"Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym uległy zmianie, a dokładnie zostały podniesione. Od 2009 roku podstawę składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób na wychowawczym wynosi kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Od 1 stycznia 2009 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1.276 zł.

Wcześniej podstawę składki stanowiła kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Natomiast od 2012 roku podstawę wymiaru ma stanowić kwota 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Podstawę wymiaru na ubezpieczenie zdrowotne dla osób przebywających na urlopie wychowawczym stanowi kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Aktualnie jest to kwota 420 zł. Od tej podstawy płatnik nalicza składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9 proc.

Urlop wychowawczy jest odrębnym od umowy o pracę tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym tylko, gdy nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie posiada innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Jeśli nie ma innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, podlega także obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu."

Offline Kasia-Wrocław

  • uzależniony
  • *******
  • Wiadomości: 1411
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 16.06.2007
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #301 dnia: 5 Września 2009, 12:21 »
urlop wychowawczy = urlop od pracy = umowa o pracę istnieje

1. Chcesz zmienić pracę - zwalniasz się i zatrudniasz gdzie indziej. Pozostały urlop możesz wykorzystać kiedy indziej Ty lub drugi rodzic

Mam pytanko w związku z pkt. 1.
Jestem na urlopie wychowawczym, szukam nowej pracy. Czy mogę od razu podpisać umowę w nowej pracy, czy jest jakiś okres wypowiedzenia starej umowy?
Dodam, że w tej chwili mam już przepracowane 3 lata w małej firmie (do 20 pracowników) i jeśli wrócę do starej pracy, to w chwili znalezienia nowej będę miała 3 miesięczny okres wypowiedzenia, dobrze rozumiem?

Czyli szukając pracy, pomimo braku kasy, bardziej opłaca mi się żyć w biedzie i szukać nowej pracy na urlopie wychowawczym, niż wrócić, dostawać wypłatę, ale mieć marne szanse na znalezienie pracy przy 3 miesiącach zwłoki...

Offline BETI

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 2161
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #302 dnia: 5 Września 2009, 12:23 »
Fajnie,że się wydłuża.
Czyli ja będąc na wychowawczym miałabym skracany macierzyński o dwa tygodnie. Czyli teraz jest 20 tyg więc powinnam mieć 18 tygodni,a że się od stycznia wydłuża będę 20 tygodni tak?

Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #303 dnia: 5 Września 2009, 14:19 »
tak - Beti, będziesz miała 20 tygodni;

okres ten będzie się wydłużał, aż do 2014r - wtedy będzie 20 tygodni obowiązkowego + 6 tygodni dobrowolnego urlopu wychowawczego :-), czyli w sumie 26 tygodni;

Kasiu - no tak to jest z umowami, że wiążą dwie strony. Okres wypowiedzenia zabezpiecza strony właśnie przed takim odejściem "z dnia na dzień".

Co Ci mogę poradzić.. - dogadać się z pracodawcą, aby Ci poszedł na rękę i rozwiązał stosunek pracy na mocy porozumienia stron, z dniem który Cię interesuje. Czyli najlepiej dzień po powrocie z wychowawczego.

Jeśli nie pójdzie to - zawsze możesz "porzucić pracę". Konsekwencji nie ma żadnych. Jedyna to taka, że zwolnienie będziesz mogła mieć z dyscyplinarką (po prostu w świadectwie pracy będziesz miała napisane, że rozwiązanie umowy nastąpiło na podst.52kp). Rozwiązanie umowy w tym trybie powoduje tylko, że jeśli nie podejmiesz zatrudnienia przez pół roku, nie będziesz miała prawa do zasiłku dla bezrobotnych. I tyle.
Co raz częściej się to zdarza, że ludzie porzucają pracę, bo 3 miesiące rzadko kiedy będzie czekał pracodawca na nowego pracownika. Bardzo często natomiast się to zdarza, gdy praca jest związana z powołaniem - np. do policji.


No i 3 opcja - wrócić, dać wypowiedzenie i czekać aż upłynie 3 miesiące...

Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #304 dnia: 5 Września 2009, 14:29 »
Od 1.01.2009r. obowiązkowy/fakultatywny urlop macierzyński wynosi:

20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,

33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,

35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,

37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.



Może jeszcze naświetlę ważniejsze tylko zmiany od 1.01.2010r., bo są dosyć istotne:


1. Dodatkowy urlop macierzyński.

1) w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie:

od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. - do 2 tygodni,

od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. - do 4 tygodni,

od 1 stycznia 2014 r. - do 6 tygodni,

2) w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie:

od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. - do 3 tygodni,

od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. - do 6 tygodni,

od 1 stycznia 2014 r. - do 8 tygodni.

Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela pracodawca na pisemny wniosek pracownicy, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracownica korzystająca z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku, dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Podjęcie pracy w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego następuje na pisemny wniosek pracownicy, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. We wniosku pracownica wskazuje wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy.

Z dodatkowego urlopu macierzyńskiego wraz z możliwością jego łączenia z wykonywaniem pracy u pracodawcy, który udzielił dodatkowego urlopu macierzyńskiego, może skorzystać pracownik - ojciec wychowujący dziecko, w przypadku gdy urlop macierzyński wykorzystała pracownica albo gdy zrezygnowała z pozostałej części urlopu macierzyńskiego, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu, a niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego udzielono pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko.

2. Urlop ojcowski.

Ojciec wychowujący dziecko ma prawo od 1 stycznia 2010 r. do urlopu ojcowskiego w wymiarze:

od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. - 1 tygodnia,

od 1 stycznia 2012 r. - 2 tygodni,

nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia.

Urlop ojcowski przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego przysługującego pracownicy oraz ewentualnego korzystania przez pracownika - ojca wychowującego dziecko z urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlopu ojcowskiego udziela pracodawca na pisemny wniosek pracownika - ojca wychowującego dziecko, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.


stąd Beti te 2 dodatkowe tygodnie;
nie będą się więc wydłużać urlopy macierzyńskie, tylko dodatkowe urlopy macierzyńskie. Pierwsze (z wyjątkami) są obowiązkowe, drugie - (te nowe) dobrowolne.

Offline rezeda
  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 102
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 9.08.2008
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #305 dnia: 6 Września 2009, 14:17 »
A ja mam takie pytanko. 25 sierpnia urodziłam dziecko. Jestem nauczycielką. Zgodnie z kalkulatorem, urlop macierzyński kończy mi się 11 stycznia (20 tyg). Później chcę skorzystać z tych dodatkowych 2 tyg. Trzeba pisać o nie wniosek czy automatycznie są przyznawane? Teraz druga rzecz, po tym urlopie macierzyńskim chcę wykorzystać zaległy urlop, tj. w wakacje i ferie miałam L4 czyli mam 56 dni do wykorzystania. W czasie wykorzystywania tego urlopu przypadają ferie 2010 roku. No i teraz moje pytanie czy te 14 dni ferii, które wypadną jak będę wybierać ten zaległy urlop, mogę również wykorzystać?? Czy mi przepada ta część urlopu z 2010 roku?? I co zrobić żeby później nie wracać już w tym roku szk. do pracy? Wychowawczy nie wchodzi w grę.

Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #306 dnia: 6 Września 2009, 18:52 »
1. Musisz złożyć wniosek o te 2 tygodnie - co najmniej 7 dni wcześniej.

2. A ferie to dla nauczycieli urlop czy okres pracy? bo jeśli urlop - to powinno się zsumować.

3. Jeśli nie wychowawczy to po 22 tygodniach wracasz do pracy. Możesz napisać podanie, o nieświadczenie pracy - oczywiście okres niepłatny - jeśli się zgodzi pracodawca.

Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #307 dnia: 6 Września 2009, 20:31 »
tak sobie myślę teraz, że te ferie to Ci przepadną, bo raczej nie jest to urlop (tak jak i wakacje)

Offline BETI

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 2161
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #308 dnia: 8 Września 2009, 12:11 »
Jak byłam na L4 i też mi wypadało w ferie to potem miałam do odbioru po macierzyńskim. Też pracuję w szkole.

A z tym macierzyńskim to nie kumam. Będę miała 18 tygodni + 2 tyg od nowego roku co przedłużają a oprócz tego mogę się starać o dwa dodatkowe tak? I oprócz tego,niezależnie czy wykorzystam te dwa dodatkowe mojemu mężowi będzie przysługiwał tydzień urlopu ojcowskiego?

Offline Kasia1981

  • użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 148
  • Płeć: Kobieta
  • dubeltowa mama
  • data ślubu: 07-07-07
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #309 dnia: 8 Września 2009, 16:22 »
ja to rozumiem tak:
obecnie od 1-01-09 jest 20 tygodni urlopu macierzyńskiego obowiązkowego. Dodatkowo od 1-01-10 przysługiwał będzie urlop tzw fakultatywny lub dobrowolny w wymiarze 2 tygodni (aby dostać ten urlop trzeba będzie przedstawić odpowiednie zaświadczenie u pracodawcy).

Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #310 dnia: 8 Września 2009, 16:25 »
tak Kasiu, 7 dni wcześniej trzeba zgłosić...

a jeśli komuś - tak jak Beti - przysługuje tylko 18 tygodni to też od 1.01.2010r. będzie mógł skorzystać z tych dodatkowych/dobrowolnych 2 tygodni

Offline BETI

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 2161
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #311 dnia: 8 Września 2009, 16:36 »
Dzięki dziewczyny, już rozumiem   ;D

Offline gagatka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3675
  • Płeć: Kobieta
  • Szczęśliwa Pani G., Mama Łucji, Hubercika i Emilki
  • data ślubu: :Zakochany:18.08.07
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #312 dnia: 26 Września 2009, 00:26 »
Dla mnie macierzyński i wychowawczy to czarna magia. ::) Mam kilka pytań i proszę oświećcie mnie:
1. Umowę mam do 27.11.09, termin porodu 05.10.09 (teoretycznie ;) i do tego dnia mam zwolnienie i chorobowe płacone przez ZUS. Czy mam zgłaszać do ZUSu, że od 06.10.09 już powinien mi być liczony macierzyński, czy mogę liczyć na to, że sami pilnują tych terminów?
2. Prawdopodobnie dostanę wypowiedzenie z dn. 27.11.09, ale mam do wykorzystania cały urlop za ten rok. Czy na macierzyńskim mogą mi wręczyć wypowiedzenie i czy ten zaległy urlop liczy się do okresu wypowiedzenia, albo do macierzyńskiego, czy mam dostać ekwiwalent?
3. Czy w przypadku, gdy dostanę wypowiedzenie to o te 2 tyg. dodatkowe też mam się starać u pracodawcy?
4. Po macierzyńskim zamierzam być w domu z dzieckiem. Rozumiem, że nie muszę nigdzie tego zgłaszać, skoro już nie będę zatrudniona i ten "wychowawczy" nie będzie mi się liczył do stażu pracy, ale chciałabym razem z dzieckiem być ubezpieczona u Męża, który prowadzi własną działalność. Z tym muszę się udać do ZUSu tak?
Ufffffff, ależ to pokręcone!
:hmmm:
:Serduszka: .::Łucja 15.10.2009::. :Serduszka: .::Hubercik 20.01.2012::. :Serduszka: .::Emilka 20.12.2013::. :Serduszka:

Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #313 dnia: 26 Września 2009, 10:59 »
1. Zostaniesz zwolniona z dniem 27.11 - od 28 jesteś na zasiłku macierzyńskim.  Ile osób zatrudnia firma? jeśli powyżej 20 - to kadrowa wysyła wszystkie papiery do ZUS (musisz donieść zaświadczenie że urodziłaś - wyśle papiery i da CI świadectwo pracy); jeśli poniżej 20 osób - sama będziesz papiery donosić do ZUS (pójdziesz do pracodawcy i Ci da wszystko co trzeba).
Jesteś od 28.11 na macierzyńskim, jesteś ubezpieczona nawet wtedy gdy jeszcze papierów nie doniesiesz (powiedzmy że potrwa to ze 2/3 tygodnie - to jesteś w tym czasie z dzieckiem ubezpieczona).
2. Za zaległy urlop dostaniesz ekwiwalent (czyli ekstra kaskę),bo nie masz możliwości wykorzystania urlopu.
3. Wydaje mi się - ale tu będziesz musiała się upewnić w ZUS - że w takim przypadku, nie należy się. Jest wyraźnie napisane, że udziela tych dwóch tygodni - pracodawca.
4.Nie masz prawa do wychowawczego. Po zakończeniu macierzyńskiego, idziesz na płatne bezrobotne. Jak Ci się skończy płatne bezrobocie - wtedy ubezpiecz się przy mężu. Pisze mąż pismo do ZUS, żebyście byli ubezpieczeni przy nim. To będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

Offline gagatka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3675
  • Płeć: Kobieta
  • Szczęśliwa Pani G., Mama Łucji, Hubercika i Emilki
  • data ślubu: :Zakochany:18.08.07
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #314 dnia: 26 Września 2009, 23:34 »
Magda dzięki serdeczne za odpowiedzi!  :-* :-* :-*
Firma zatrudnia mniej niż 20 osób, a wszystkich papierów w biurze pilnowałam ja, bo szefowa miała za dużo na głowie i poza tym jest hmmm... roztrzepana, więc nawet swoje zwolnienia zanosiłam sama do ZUSu, także te papiery też będę musiała (mam nadzieję, że księgowa wie co i jak. ::)

Jesteś od 28.11 na macierzyńskim, jesteś ubezpieczona nawet wtedy gdy jeszcze papierów nie doniesiesz (powiedzmy że potrwa to ze 2/3 tygodnie - to jesteś w tym czasie z dzieckiem ubezpieczona).
Od 28.11. jestem na macierzyńskim, a nie od terminu porodu (05.10)? Czy książeczkę ubezpieczeniową podbijam w ZUSie?
4.Nie masz prawa do wychowawczego. Po zakończeniu macierzyńskiego, idziesz na płatne bezrobotne.
Czy muszę się wówczas zarejestrować w Urzędzie Pracy jako bezrobotna?
:Serduszka: .::Łucja 15.10.2009::. :Serduszka: .::Hubercik 20.01.2012::. :Serduszka: .::Emilka 20.12.2013::. :Serduszka:

Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #315 dnia: 27 Września 2009, 10:39 »
Jeśli chodzi o papiery, to zadzwoń do ZUS, co chcą dokładnie (bo już nie bardzo pamiętam).

Musisz się zarejestrować w UP - przez 6 miesięcy zawsze parę złotych wpadnie.

Przepraszam - daty pomyliłam. Oczywiście, że od dnia porodu.

Co do książeczki - to jak widać w tym wątku - chyba nikt tego nie wie. Ja nie mam książeczek, tylko karty chipowe więc nigdy się tym nie interesowałam. Myślę że w Twoim przypadku ZUS, w końcu on składki płąci w tym czasie - ale się dowiedz dokładnie w ZUSie.

Offline gagatka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3675
  • Płeć: Kobieta
  • Szczęśliwa Pani G., Mama Łucji, Hubercika i Emilki
  • data ślubu: :Zakochany:18.08.07
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #316 dnia: 27 Września 2009, 14:18 »
Dzięki ogromne Magda, dobrze że jesteś na Forum. :-* :-* :-*
:Serduszka: .::Łucja 15.10.2009::. :Serduszka: .::Hubercik 20.01.2012::. :Serduszka: .::Emilka 20.12.2013::. :Serduszka:

Offline sylvia1pl

  • Małżeństwo to słodka,dożywotnia kara za miłość :)
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 734
  • Płeć: Kobieta
  • Szalone małżeństwo
  • data ślubu: 08.08.2008
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #317 dnia: 28 Września 2009, 21:53 »
Halo wiecie co??Mam taką sytuację,ze zwolniono mnie z pracy zaraz gdy urodziłam dzidzię a mój mąż ma umowę o dzieło i wiadomo macierzyński płaci mi ZUS a oni nie podbijają książeczek i ich nie wyrabiają takim osobom jak Ja.Będąc ostatnio z dzieckiem na szczepieniu usłyszałam,ze jeśli nie będę miała legitymacji dla członków rodziny to mi dziecka nie przyjmą.Więc tłumaczyłam tej Pani co mnie spotkało,że przecież mam odcinek z ZUSu itd itd stwierdziła,że to nie wystarczy i mam takową wyrobić i koniec.
Nic tylko pojechałam do ZUSu wytłumaczyłam wszystko i dostałam jednoznaczną odp o tym iż jest taka ustawa z art. 50 ustawy z dnia 27 sierpnia2004 r. O świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dzieci do 6 miesiąca życia mają prawo do ubezpieczenia bez udokumentowania

Jest i w razie czego mam się powołać na nią i nie ma tego,że nie przyjmą mi dziecka bo mają taki wymysł.Ja na dodatek dostałam jeszcze zaświadczenie o ubezpieczenie z tytułu macierzyńskiego.To tak dla tych dziewczyn które są lub będą w podobnej sytuacji co Ja


Offline ela

  • Moderator
  • Chuck Norris
  • *****
  • Wiadomości: 22579
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 13.08.2005
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #318 dnia: 28 Września 2009, 21:57 »
Takie mamy douczone panie recepcjonistki !
To, że się uśmiecham, śmieje i żartuje jak zawsze nie znaczy, że u mnie jest zajebiście. Ja po prostu nie lubię pokazywać, że jest mi bardzo źle. -

Offline sylvia1pl

  • Małżeństwo to słodka,dożywotnia kara za miłość :)
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 734
  • Płeć: Kobieta
  • Szalone małżeństwo
  • data ślubu: 08.08.2008
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #319 dnia: 28 Września 2009, 22:06 »
Szkoda gadać.Wiecie jeszcze tłumaczyłam tej Pani,że dostaję macierzyński z ZUSu itd a ona mi wmawia,że mam iść się zarejestrować do Urzędu Pracy dla bezrobotnych i wyrobić tą książeczkę!A Ja jej znowu tłumaczę,że na razie nie mogę bo przecież dostaję macierzyński a ona mi swoje.No myślałam,ze przyłożę jej.

ELA masz rację takie mamy douczone!!!!


Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #320 dnia: 29 Września 2009, 08:05 »
to prawda - dopiero po 6 miesiącu życia dziecka, mają prawo odmówić;
tak samo jest z kartą u nas, w woj.śląskim - mamy właśnie 6 miesięcy na jej wyrobienie :-)

a kobiecie to trzeba kiedyś wytłumaczyć żeby nie dawała złych rad, a najlepiej jej przełożonemu - to działa :-)

Offline BETI

  • maniak
  • ********
  • Wiadomości: 2161
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #321 dnia: 7 Listopada 2009, 12:50 »
Dziewczyny.Mam pytanie. Jestem teraz na urlopie wychowawczym.Urodziłam drugie dziecko i mam urlop macierzyński do 17 marca. Pytanie. Czy przysługuje mi zasiłek wychowawczy (400 zł + 68 zł)w trakcie pobierania macierzyńskiego? Bo jak czytałam ostatnio przepisy to zrozumiałam, że od 1 listopada ponoć nie przysługuje dodatek do zasiłku wychowawczego,jeśli jestem na macierzyńskim. Czy te przepisy dotyczą dzieci urodzonych po 1 listopada?Bo ja rodziłam 29 pażdziernika,to jeszce niby po starych przepisach.I czy w razie co to mogę się ubiegać o zasiłek na dwoje dzieci,czy tylko na jedno?

Offline Anjuschka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 10267
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 15.05.2010
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #322 dnia: 28 Listopada 2009, 23:11 »
A ja mam pytanko, kiedy mogę pójść do pracy? W niedzielę będzie już 12 tygodni jak jestem na macierzyńskim.
A co jeśli mam możliwość pracy - ale już teraz? Nie mogę się go zrzec? Czytałam, że od 14 tygodnia można było na macierzyński wysłać tatusia - ale tylko pracującego.
A tak bardziej dokładnie - to prowadzę działalność gospodarczą (tzn. teraz to nie prowadzę, bo mam pracownika) - płacę tylko zdrowotne i dostaję grosze. Piotrek nie może wziąć macierzyńskiego - bo nie pracuje. Kiedy będę mogła iść do pracy?

Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #323 dnia: 29 Listopada 2009, 02:08 »
możesz skrócić macierzyński :-)

Offline Anjuschka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 10267
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 15.05.2010
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #324 dnia: 29 Listopada 2009, 10:01 »
Magda, ale można skrócić - jednak resztę musi wykorzystać ojciec - tak czytałam na internecie.
Jednak nie są to aktualne dane - muszę szerzej poszukać.

Cytuj
Powyższe oznacza, że do skrócenia urlopu macierzyńskiego przez pracownicę niezbędne jest spełnienie następujących warunków: pracownica wykorzysta co najmniej 14 tygodni urlopu po urodzeniu dziecka oraz ojciec-pracownik wychowujący dziecko wystąpi z pisemnym wnioskiem o wykorzystanie pozostałej części urlopu przysługującego pracownicy. Długość urlopu przysługującemu ojcu będzie stanowiła różnica pomiędzy wymiarem urlopu macierzyńskiego przysługującego matce a 14 tygodniowym urlopem, który matka ma obowiązek wykorzystać po urodzeniu dziecka.

Offline MagdaMa

  • zapaleniec
  • *****
  • Wiadomości: 597
  • Płeć: Kobieta
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #325 dnia: 29 Listopada 2009, 12:02 »
Art.180 Kodeksu pracy

§ 5. Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

§ 6. Pracownica zgłasza pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy; do wniosku dołącza się zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko, potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika, wskazany w jego wniosku o udzielenie urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

no tak, nie wiem dlaczego przyjęłam, że jesteś teraz w ciąży a nie na urlopie :-) I wtedy skracasz o 2 tygodnie - wybierasz je przed porodem.

Offline Anjuschka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 10267
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 15.05.2010
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #326 dnia: 30 Listopada 2009, 22:27 »
Tak, tak :) Czyli w moim przypadku urlop muszę wykorzystać do końca, czyli jakoś do lutego. Bo niepracujący tatuś nie może przejąć jego części.
No i dowiedziałam się, że na macierzyńskim można normalnie pracować :) jak się chce oczywiście :)
Także nie ma żadnych przeciwwskazań, aby otwierać nową firmę :D co bardzo mnie cieszy.

Offline gagatka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 3675
  • Płeć: Kobieta
  • Szczęśliwa Pani G., Mama Łucji, Hubercika i Emilki
  • data ślubu: :Zakochany:18.08.07
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #327 dnia: 30 Listopada 2009, 22:40 »
Oooooo to dobrze wiedzieć, bo coś mi ostatnio chodzi po głowie. ;) A mam nadzieję, że nie ma różnicy czy się pracowało na etacie, czy ma się firmę?
:Serduszka: .::Łucja 15.10.2009::. :Serduszka: .::Hubercik 20.01.2012::. :Serduszka: .::Emilka 20.12.2013::. :Serduszka:

Offline Anjuschka

  • Chuck Norris
  • ********
  • Wiadomości: 10267
  • Płeć: Kobieta
  • data ślubu: 15.05.2010
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #328 dnia: 1 Grudnia 2009, 01:02 »
Szczerze nie wiem... w każdym razie księgowa mi powiedziała, że na macierzyńskim można zarabiać.

Offline sylvia1pl

  • Małżeństwo to słodka,dożywotnia kara za miłość :)
  • entuzjasta
  • ******
  • Wiadomości: 734
  • Płeć: Kobieta
  • Szalone małżeństwo
  • data ślubu: 08.08.2008
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
« Odpowiedź #329 dnia: 1 Grudnia 2009, 09:53 »
W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego można dorabiać np. w ramach umowy zlecenia bez utraty prawa do tego świadczenia. Podjęte zatrudnienie nie powinno uniemożliwiać osobistej opieki nad małym dzieckiem. Należy poinformować płatnika składek
o tym, że dorabia Pani będąc na urlopie macierzyńskim. Literatura prawnicza („Zasiłki” - dodatek do „Rzeczpospolitej” z r. 2005, s. 19) wypowiada się w tej kwestii w następujący sposób: „Pracownica, która podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego wykonuje umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą lub z innym podmiotem, podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca. Nie jest natomiast w tym czasie objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu zasiłku macierzyńskiego. Płatnik powinien ja zgłosić do ubezpieczeń społecznych (…)”. „Zawarcie przez osobę pobierająca zasiłek macierzyński umowy o dzieło z własnym pracodawcą lub z innym podmiotem nie rodzi żadnych skutków w dziedzinie ubezpieczeń społecznych. Osoba taka nadal podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu zasiłku.” - piszą eksperci „Rzeczpospolitej”.
Podczas urlopu wychowawczego można również podejmować dodatkowe zatrudnienie Zgodnie z dyspozycją art. 1862 par. 1 K.p. w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność
, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Zgodnie z art. 10. ust. 1 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (publikacja: Dz.U. z 2003 r. nr 228, poz. 2255, oraz Dz.U. z 2004 r. nr 192, poz. 1963) do zasiłku rodzinnego po spełnieniu kryterium dochodowego (504 lub 583 zł na osobę) należy się Pani dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania
z urlopu wychowawczego. Wynosi on 400 zł miesięcznie. Jedynym warunkiem oprócz kryterium dochodowego jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego.
Art. 10 . ust. 5 pkt 3 niniejszej ustawy stanowi, że osobie, która podjęła lub kontynuuje zatrudnienie albo inną pracę zarobkową w czasie urlopu wychowawczego dodatek ten nie przysługuje.
Art. 1867 k.p. mówi o tym, że pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca zobowiązany jest uwzględnić wniosek
pracownika. W tym przypadku należy pamiętać, że taki stosunek pracy nie będzie podlegał ochronie przed rozwiązaniem, tak jak ma to miejsce podczas urlopu wychowawczego. .
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 186[2] par. 1 K.p., art. 186[7] K.p.
- art. 10. ust. 1 i ust. 5 pkt 3 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (publikacja: Dz.U. z 2003 r. nr 228, poz. 2255, oraz Dz.U. z 2004 r. nr 192, poz. 1963).