e-wesele.pl

social media

Autor Wątek: Urlop macierzyński i wychowawczy  (Przeczytany 70423 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zaneta_81 Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 7.07.2007
Odp: Urlop macierzyński i wychowawczy
17 sierpnia 2009, 15:56
ja tyż  ;D

Dzieci się nie wychowuje, dzieciom daje się przykład...

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 30 września 2006
17 sierpnia 2009, 20:27
a pewnie...
przecież nie poświadczanie nieprawdy...zatrudnione? zatrudnione...znaczy ubezpieczone...

Offline :martyna: Kobieta

• Chuck Norris
17 sierpnia 2009, 20:58
Czy w czasie trwania urlopu wychowawczego można zmienić pracę?

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
18 sierpnia 2009, 00:00
urlop wychowawczy = urlop od pracy = umowa o pracę istnieje

1. Chcesz zmienić pracę - zwalniasz się i zatrudniasz gdzie indziej. Pozostały urlop możesz wykorzystać kiedy indziej Ty lub drugi rodzic

2. Podejmujesz drugą pracę - ale na zasadach określonych w związku z urlopem wychowawczym.

Offline BETI Kobieta

• maniak
24 sierpnia 2009, 14:09
Dziewczyny,gdzie powinnam zgłosić dziecko do ubezpieczenia  ???
 I co to jest dochód utracony?

Offline KAHA Kobieta

• Przyjaciele
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 11.09.1999
24 sierpnia 2009, 16:39
Art. 3. [Definicje] Ilekroć w ustawie jest mowa o:

23) utracie dochodu - oznacza to utratę dochodu spowodowaną:

a) uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego,

b) utratą prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych,

c) utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło,

d) utratą zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem rent przyznanych rolnikom w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego,

e) nieotrzymywaniem części albo całości zasądzonych świadczeń alimentacyjnych,

f) wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej;

g) (uchylona).

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
25 sierpnia 2009, 10:40
pracujesz - do pracodawcy,
nie pracujesz - do ubezpieczyciela (np. ZUS, PUP)

a o dochód to pewnie chodzi Ci do urlopu wychowawczego. Po prostu nie wlicza się  w tym momencie Twojego dochodu, bo go faktycznie nie masz  :)

Offline BETI Kobieta

• maniak
25 sierpnia 2009, 12:53
Dzwoniłam do pracy w sprawie ubezpieczenia synka .I co się okazało? Że od czasu jak jestem na urlopie wychowawczym nie mam potrącanych składek na ubezpieczenie.Czyli,że nie jestem ubezpieczona?Nieźle.Trochę tego nie rozumiem,bo przecież jestem cały czas zatrudniona i powinni chyba mi pdtrącać z męża pensji jak ja nie mam dochodu. Co teraz jak mam przerwaną ciągłośc w płaceniu składek?Muszę się ubezpieczyć od nowa?Np u jakiegoś innego ubezpieczyciela?

A o zasiłek rodzinny to ponoć też w miejscu pracy się składa papiery...a ja byłam pewna,że muszę do Mopsu zanieść w miejscu,gdzie mieszkam,a nie gdzie pracuję. Za dużo dla mnie tej papierkowej roboty.

Offline BETI Kobieta

• maniak
25 sierpnia 2009, 13:14
Aha i jeszcze jedno co mi się przypomniało. W takim razie chyba nie dostanę tego zaświadczenia z ZUS o zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych przez pracodawcę, potrzebnego by dostać pieniążki na wychowawczym? Czy takie zaświadczenie może ewentualnie wziąść mój mąż zamiast mojego?

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
25 sierpnia 2009, 15:42
możesz dziecko ubezpieczyć przy sobie lub przy dziecku;

spokojnie - jesteś ubezpieczona, gdy jesteś na urlopie wychowawczym. Tyle że ubezpiecza Cię MOPS.

Składki nie są potrącane - lata pracy Ci lecą, ale jako nieskładkowe :-)

Dobrze myślałaś. Po wychowawczy i dodatek rodzinny idziesz do MOPSu - poza złożeniem wniosku o wychowawczy, w pracy nic więcej nie załatwiasz.

Nie wiem o jakim zaświadczeniu z ZUS mówisz więc tu Ci nie pomogę.

Do wychowawczego przynosiłam zaświadczenie z pracy, że jestem na wychowawczym, zaświadczenie ze skarbówki - w zależności od miesiąca kiedy składasz z inny rok, tzn jak teraz złożysz to za 2007r, zaświadczenie o zarobkach męża. W MOPSie Ci wszystko powiedzą.
Acha i wychowawczy i rodzinny i drugi dodatek 1000zł to  jeden druk, i jedne finansowe progi więc ... jeśli dostaniesz wychowawczy płatny to dostaniesz też zasiłek rodzinny i drugi tysiąc :-)

• Chuck Norris
27 sierpnia 2009, 20:07
urlop wychowawczy = urlop od pracy = umowa o pracę istnieje

2. Podejmujesz drugą pracę - ale na zasadach określonych w związku z urlopem wychowawczym.

tzn?

Offline liliann Kobieta

• Global Moderator
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 30 września 2006
27 sierpnia 2009, 20:08
nie kolidujących z opieką nad dzieckiem...

Offline ANNUUSSIIA Kobieta

• uzależniony
27 sierpnia 2009, 21:02
Z informacji z MOPS którą mi udzielono to pracodawca powinien złożyć wniosek o to zaświadczenie z ZUS. Nie wiem od czego to zależy bo ja mam ZUS w Drawsku Pomorskim i tam nie chcieli przyjąć wniosku od pracodawcy i sama musiałam składać. Zaświadczenie z ZUS-u musi być na osobę składającą wniosek o dodatek rodzinny bądź na urlop wychowawczy.

• Chuck Norris
30 sierpnia 2009, 10:39
nie kolidujących z opieką nad dzieckiem...
hmm, to troszkę skomplikowane, bo np. 6 m-czne dziecko wymaga ciągłej opieki mamy. A zerwać/zawiesić wychowawczy można?

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
30 sierpnia 2009, 12:45
chodzi tu o taką pracę, w czasie której dalej będziesz z dzieckiem, np: praca przez internet, albo wypełnianie jakiś papierów - (np. moja koleżanka jest księgową i rozlicza firmy w domu więc jest ok);

Zawsze można przerwać wychowawczy i wrócić do pracy. Można też tę niewykorzystaną część później "wybrać", tylko przed ukończeniem przez dziecko 4 roku życia.

A o jakim zaświadczeniu mówicie? Jeśli o tym, że dziecko jest ubezpieczone przy osobie która idzie na wychowawczy to samemu się składa, w swoim oddziale zus.

Bardzo dobrze że nie wystawili zaświadczenia pracodawcy, bo to nie jego sprawa (że tak powiem). Pracodawca ma tylko dać zgodę na piśmie na wychowawczy i już. A MOPS - to już sprawa osoby, która korzysta z wychowawczego, i wszystkie wymagane dokumenty jest zobowiązana właśnie ta osoba donieść.
możesz dziecko ubezpieczyć przy sobie lub przy dziecku;

echhhh, miało być   "lub przy mężu";
przepraszam za przejęzyczenie :-)

Offline Anogete

• zapaleniec
30 sierpnia 2009, 23:19
1. możesz dziecko ubezpieczyć przy sobie lub przy dziecku;

2. spokojnie - jesteś ubezpieczona, gdy jesteś na urlopie wychowawczym. Tyle że ubezpiecza Cię MOPS.

1. co dokładnie znaczy możesz dziecko ubezpieczyć przy sobie lub przy dziecku; ???? na czym to polega w sensie jak to fizycznie załatwić
2. kto podbija wtedy książeczkę ubezpieczeniowa czy  w MOPs??? dotyczy to każdej kobiety na urlopie wychowawczym???

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
31 sierpnia 2009, 08:26
nie wiem - szczerze powiedziawszy jak jest z książeczką - bo u nas są karty, i książeczek nie ma w ogóle. Ale na logikę, ubezpiecza MOPS na wychowawczym więc tam ktoś powinien, ale musicie się dowiedzieć.

Ubezpieczasz przy sobie lub przy mężu. Ja np ubezpieczyłam dziecko przy mężu, a fizycznie - po prostu powiedział szefowej że chce aby mały był przy nim ubezpieczony.

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 13.10.2007
31 sierpnia 2009, 09:22
MagdaMa ja tez ze Slaska ejstem i mimo ze mamy karty  to i tak odemnie  wymagaja ksiazeczki ubezpieczeniowej.

Offline sylvia1pl Kobieta

• Małżeństwo to słodka,dożywotnia kara za miłość :)
  • entuzjasta
  • data ślubu: 08.08.2008
31 sierpnia 2009, 12:06
Dla mnie to jest tak zawiłe,że mnie szlak trafia!!Czekam na decyzję z ZUSU odnośnie macierzyńskiego szybciej nie mogę zgłosić się po świstek z ZUSU,że jestem ubezpieczona.Musze iść na kontrole do lekarza bez tego powiedzieli,że mnie nie przyjmą i tylko się denerwować trzeba.

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
31 sierpnia 2009, 14:27
ciekawe Netula - mnie nigdy nie prosili o książeczkę ::)  w sumie to nawet nigdy nie miałam  :P
echhh sylvia1pl, pewnych rzeczy nie przeskoczysz...

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
3 września 2009, 21:38
ja lezalam w szpitalu w Gliwicach, Lublincu i Pyskowiacach a tata w Bytomiu i Katowiacach i za kazdym razem musielismy dodatkowo udowadniaz ze jestesmy ubespieczeni

Offline Nika

• Przyjaciele
  • Chuck Norris
3 września 2009, 21:40
Czy ktoś słyszał o tym, że od stycznia 2010 macierzyński ma wynosić 22 tygodnie?

Offline Netula Kobieta

• Chuck Norris
3 września 2009, 21:43
Nika ja nic takiego nie  slyszalam....

Offline KAHA Kobieta

• Przyjaciele
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 11.09.1999
3 września 2009, 21:49
Najlepiej spytać w ZUSie.

A 100% wiarygodną informacją jest to, że wszystkie mamy, które prowadzą własną działalność gospodarczą a w czasie urlopu macierzyńskiego jej nie zawiesiły i przez ten okres płaciły ubezpieczenie społeczne - od wczoraj przez rok mają czas na złożenie podania o zwrot tej sumy do swojego ZUSu, dotyczy to wszystkich przedsiębiorczych mam, które urodziły w ostatnich 10 latach.

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
3 września 2009, 22:29
tak Nika - wydłuża się macierzyński od stycznia 2010 o 2 tygodnie :-)
tym osobom, które będą 1.01 jeszcze na macierzyńskim - oczywiście też się wydłuży; wtedydostaną zawiadomienie z zusu

Offline ricardo Kobieta

• Patrycja
  • Chuck Norris
  • data ślubu: 08.09.2007
4 września 2009, 09:03
Czy ktoś słyszał o tym, że od stycznia 2010 macierzyński ma wynosić 22 tygodnie?

Tak  :D

Offline MagdaMa Kobieta

• zapaleniec
4 września 2009, 09:14
a co do ubezpieczenia - 2 razy byłam w ostatnim czasie w szpitalu, kilkanaście razy w różnych przychodniach - i na szczęście nie chcieli;
bo nie mam nic takiego...

to w sumie w takim razie bez sensu jest posiadanie karty, jeśli i tak wymagają książeczki;

Offline Gosiaczek80

• Chuck Norris
4 września 2009, 14:38
Dzwoniłam do pracy w sprawie ubezpieczenia synka .I co się okazało? Że od czasu jak jestem na urlopie wychowawczym nie mam potrącanych składek na ubezpieczenie.Czyli,że nie jestem ubezpieczona?Nieźle.Trochę tego nie rozumiem,bo przecież jestem cały czas zatrudniona i powinni chyba mi pdtrącać z męża pensji jak ja nie mam dochodu. Co teraz jak mam przerwaną ciągłośc w płaceniu składek?Muszę się ubezpieczyć od nowa?Np u jakiegoś innego ubezpieczyciela?

A o zasiłek rodzinny to ponoć też w miejscu pracy się składa papiery...a ja byłam pewna,że muszę do Mopsu zanieść w miejscu,gdzie mieszkam,a nie gdzie pracuję. Za dużo dla mnie tej papierkowej roboty.

ja byłam na wychowawczy i kobietka w kadrach przybiła mi taka specjalną pieczkątkę i w moijej książeczce i w ksiązeczce rodzinnej (to dla małej), wpisała tam datę i do końca urlopu wychowawczego miałam ważne książeczki zdrowia. Czyli byłam ubezpieczona.
A zasiłek rodzinny i wychowawczy , a wczesiej becikowe załatwiałam w mopsie. Kasę na konto mi przelewali wiec było mi bardzo wygodnie.

Offline martulka Kobieta

• Chuck Norris
  • data ślubu: 18-06-2005
4 września 2009, 14:44
Mój mąż-specjalista od ZUS mówi, że jeżeli osoba jest zatrudniona przebywa na urlopie wychowawczym to ma opłacane składki: emerytalno-rentowe (od kwoty 1276 zł - czyli najniższej krajowej) i zdrowotne (od 420 zł - kwota świadczenia pielęgnacyjnego).